Рішення від 23.04.2019 по справі 420/826/19

Справа № 420/826/19

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 квітня 2019 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Потоцької Н.В.

розглянувши в порядку загального позовного провадження (у письмовому провадженні) справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Чорноморської міської ради Одеської області, третя особа: Чорноморський міський голова Хмельнюк Валерій Якович, заступник Чорноморського міського голови Лисиця Олександр Петрович про визнання протиправними та скасування рішення ради в частині,

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Одеського окружного адміністративного суду знаходиться справа за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Чорноморської міської ради Одеської області, третя особа: Чорноморський міський голова Хмельнюк Валерій Якович, заступник Чорноморського міського голови Лисиця Олександр Петрович в якому позивач просить:

визнати протиправним та скасувати окремі положення рішення Чорноморської міської ради Одеської області від 25.01.2019 року № 387 - VII «Про дострокове припинення повноважень та звільнення з посади секретаря Чорноморської міської ради Одеської області ОСОБА_1», а саме п. 3 даного рішення, яким Чорноморська міська рада Одеської області вирішила: Рекомендувати міському голові Хмельнюку В.Я. не вносити на розгляд ради повторно пропозицію щодо обрання ОСОБА_1 на посаду секретаря Чорноморської міської ради Одеської області, до складу виконавчого комітету Чорноморської міської ради Одеської області, на посаду заступника міського голови або інші виборні посади у складі Чорноморської міської ради Одеської області, а також заборонити призначати її виконуючою обов'язки міського голови та на будь-які інші посади в органах Чорноморської міської ради Одеської області.

Позовні вимоги обґрунтовані наступним.

На спірні правовідносини поширюються, зокрема, положення Конституції України, Кодексу законів про працю України, Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" та Регламенту Чорноморської міської ради Одеської області. Рішенням Іллічівської міської ради від 06.11.2015 року № 2-VII затверджено Регламент Іллічівської міської ради сьомого скликання (надалі Регламент), який оприлюднено на офіційному веб-сайті Чорноморської міської ради за адресою http://cmr.gov.ua/prozora/documents/tvpe/RishennvaDepKom/show/2965/.

Текст Регламенту додається до позовної заяви, оригінал документа знаходиться у відповідача.

За правилами частини третьої статті 24 Закону України від 21 травня 1997 року N 280/97-ВР "Про місцеве самоврядування в Україні" органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.

П. 4 рішення відповідача № 387- VII від 25.01.2019 року Чорноморська міська рада Одеської області вирішила «Рекомендувати міському голові Хмельнюку В.Я. не вносити на розгляд ради повторно пропозицію щодо обрання ОСОБА_1 на посаду секретаря Чорноморської міської ради Одеської області, до складу виконавчого комітету Чорноморської міської ради Одеської області, на посаду заступника міського голови або інші виборні посади у складі Чорноморської міської ради Одеської області, а також заборонити призначати її виконуючою обов'язки міського голови та на будь-які інші посади в органах Чорноморської міської ради Одеської області. У разі перебування ОСОБА_1 на лікарняному або у відпустці під час прийняття даного рішення, наказ про її звільнення видати у перший день виходу на роботу після лікарняного або відпустки».

Даним рішенням відповідача порушується моє право на працю, гарантоване Конституцією України, Законами України, воно прийняте відповідачем із перевищенням його повноважень з огляду на наступне.

Відповідно до ст. 43 Конституції України

«Кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується.

Держава створює умови для повного здійснення громадянами права на працю, гарантує рівні можливості у виборі професії та роду трудової діяльності, реалізовує програми професійно-технічного навчання, підготовки і перепідготовки кадрів відповідно до суспільних потреб.

Використання примусової праці забороняється. Не вважається примусовою працею військова або альтернативна (невійськова) служба, а також робота чи служба, яка виконується особою за вироком чи іншим рішенням суду або відповідно до законів про воєнний і про надзвичайний стан».

Згідно ст. 5 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування»

Право на службу в органах місцевого самоврядування мають громадяни України незалежно від раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, терміну проживання на відповідній території.

На посаду можуть бути призначені особи, які мають відповідну освіту і професійну підготовку, володіють державною мовою та регіональними мовами в обсягах, достатніх для виконання службових обов'язків відповідно до вимог статті 11 Закону України "Про засади державної мовної політики".

Обмеження, пов'язані з прийняттям на службу в органи місцевого самоврядування та проходженням служби встановлені ст. 12 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», якою визначено наступне:

«На службу в органи місцевого самоврядування не можуть бути прийняті особи:

визнані судом недієздатними;

які мають судимість за вчинення умисного злочину, якщо ця судимість не погашена або не знята в установленому законом порядку;

які за рішенням суду позбавлені права займати посади в органах державної влади та їх апараті або в органах місцевого самоврядування протягом установленого строку;

5) які у разі прийняття на службу в органи місцевого самоврядування будуть безпосередньо підпорядковані близьким особам.

На посадових осіб місцевого самоврядування поширюються вимоги та обмеження, встановлені Законом України "Про запобігання корупції".

На даний час відсутні передбачені діючим законодавством буд-які обмеження щодо моєї служби в органах місцевого самоврядування, а відповідач не наділений правом самостійно встановлювати такі обмеження щодо мене.

Порушення процедури прийняття спірного рішення.

З аналізу положень статті 46, частин другої, четвертої і п'ятої статті 59 Закону "Про місцеве самоврядування в Україні" випливає, що для прийняття рішення ради про дострокове припинення повноважень заступника міського голови необхідно, щоб рішення приймалось тільки на пленарному засіданні ради.

Частиною 13 статті 46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено наступне: "пропозиції щодо питань на розгляд ради можуть вноситися сільським, селищним, міським головою, постійними комісіями, депутатами, виконавчим комітетом ради, головою місцевої державної адміністрації, головою районної, обласної ради, загальними зборами громадян. Пропозиції щодо прийняття рішень, які відповідно до закону є регуляторними актами, вносяться з урахуванням вимог Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності".

Частиною 14 статті 46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено наступне: "порядок проведення першої сесії ради, порядок обрання голови та заступника (заступників) голови районної у місті, районної, обласної ради, секретаря сільської, селищної, міської ради, скликання чергової та позачергової сесії ради, призначення пленарних засідань ради, підготовки і розгляду питань на пленарних засіданнях, прийняття рішень ради про затвердження порядку денного сесії та з інших процедурних питань, а також порядок роботи сесії визначаються регламентом ради з врахуванням вимог Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері

господарської діяльності". До прийняття регламенту ради чергового скликання застосовується регламент ради, що діяв у попередньому скликанні".

Відповідно до ч. 1-3 ст. 51 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні":

"Виконавчим органом сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради є виконавчий комітет ради, який утворюється відповідною радою на строк її повноважень. Після закінчення повноважень ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної у місті ради її виконавчий комітет здійснює свої повноваження до сформування нового складу виконавчого комітету.

Кількісний склад виконавчого комітету визначається відповідною радою. Персональний склад виконавчого комітету сільської, селищної, міської ради затверджується радою за пропозицією сільського, селищного, міського голови, районної у місті ради - за пропозицією голови відповідної ради.

Виконавчий комітет ради утворюється у складі відповідно сільського, селищного, міського голови, районної у місті ради - голови відповідної ради, заступника (заступників) сільського, селищного, міського голови, голови районної у місті ради, керуючого справами (секретаря) і виконавчого комітету, а також керівників відділів, управлінь та інших виконавчих органів ради, інших осіб. Міська рада утворює у складі виконавчого комітету ради орган з питань містобудування та архітектури".

Частинами 1 та 2 статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено наступне: "рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос".

Частиною 11 статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено наступне: "акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування підлягають обов'язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації". Проекти актів органів місцевого самоврядування оприлюднюються у порядку, передбаченому Законом України "Про доступ до публічної інформації", крім випадків виникнення надзвичайних ситуацій та інших невідкладних випадків, передбачених законом, коли такі проекти актів оприлюднюються негайно після їх підготовки".

Отже, порядок призначення та звільнення з посад посадових осіб місцевого самоврядування та всі процедурні питання затвердження та звільнення членів виконавчого комітету, а саме: попередній розгляд постійними комісіями ради кандидатур осіб, які пропонуються для затвердження або звільнення відповідною радою, отримання відповідних матеріалів постійними комісіями ради, скликання сесії ради з цих питань, участь в обговоренні цих кандидатур тощо - визначаються - регламентом міської ради, прийняття якого віднесено до виключної компетенції відповідної ради.

В порушення зазначених вище норм законодавства, Регламенту проект оскаржуваного рішення Чорноморської міської ради від 25.01.2019 року №387-VII "Про дострокове припинення повноважень та звільнення з посади секретаря Чорноморської міської ради Одеської області ОСОБА_1» не був оприлюднений, не розглядався на засіданнях профільних комісій, не був погоджений з юридичним відділом, не надавався позивачу, як зацікавленій особі, був наданий міському голові для внесення до порядку денного за один день до початку роботи сесії.

Зазначені порушення при прийнятті оскаржуваного рішення створили наслідки, якими порушені права позивача щодо можливості своєчасного доступу до проекту рішення ради, можливості його вивчення заздалегідь, надання обґрунтованих міркувань та заперечень щодо запропонованого проекту рішення, змістовного обговорення проекту рішення при його розгляді та прийнятті.

Порушення процедури прийняття акту органу місцевого самоврядування, а саме: не оприлюднення проекту рішення ради, є підставою для визнання такого рішення протиправним та його скасування.

Процесуальні дії

Ухвалою суду від 18.02.2019 року відкрито провадження по справі у порядку спрощеного позовного провадження, з викликом сторін.

Відповідно ст.162 КАС України відповідачу встановлено п'ятнадцятиденний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження для подання відзиву на позовну заяву.

Ухвалу про відкриття провадження по справі отримано представником відповідача 26.02.2019 року, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення №68003 03501531 (а/с. 53).

11.03.2019 року за вх. № ЕП/1782/19 надано відзив на адміністративний позов із додатками (а/с. 69 - 94).

11.03.2019 року залучено в якості третьої особи, що не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - заступника Чорноморського міського голови Лисиця Олександра Петровича.

11.03.2019 року задоволено клопотання відповідача та продовжено розгляд справи у порядку загального позовного провадження.

21.03.2019 року через канцелярію суду (вхід.№10199/19) позивачем подано заяву про зміну предмету позову, яка датована 20.03.2019 року.

18.04.2019 року представником відповідача подана заява про визнання позовних вимог в редакції заяви від 20.03.2019 року про зміну предмету позову, в якій зазначено, про повне визнання заявлених ОСОБА_1 вимог.

18.04.2019 року закрито підготовче провадження і призначено розгляд справи по суті на 22.04.2019 року.

Згідно з положеннями частини першої статті 189 КАС України, відповідач може визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві.

У разі визнання позову відповідачем повністю або частково суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову повністю або у відповідній частині вимог (ч. 4 ст. 189 КАС України).

ОБСТАВИНИ СПРАВИ ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ

Чорноморською міською радою Одеської області 25.01.2019 року прийнято рішення №387-VII «Про дострокове припинення повноважень та звільнення з посади секретаря Чорноморської міської ради Одеської області ОСОБА_1», яким Чорноморська міська рада Одеської області вирішила:

Достроково припинити повноваження та звільнити ОСОБА_1 з посади секретаря Чорноморської міської ради Одеської області сьомого скликання у зв'язку з припиненням депутатських повноважень.

Вивести ОСОБА_1 зі складу виконавчого комітету Чорноморської міської ради Одеської області.

Рекомендувати міському голові Хмельнюку В.Я. не вносити на розгляд ради повторно пропозицію щодо обрання ОСОБА_1 на посаду секретаря Чорноморської міської ради Одеської області, до складу виконавчого комітету Чорноморської міської ради Одеської області, на посаду заступника міського голови або інші виборні посади у складі Чорноморської міської ради Одеської області, а також заборонити призначати її виконуючою обов'язки міського голови та на будь-які інші посади в органах Чорноморської міської ради Одеської області. У разі перебування ОСОБА_1 на лікарняному або у відпустці під час прийняття даного рішення, наказ про її звільнення видати у перший день виходу на роботу після лікарняного або відпустки.

Службі персоналу виконавчого комітету Чорноморської міської ради Одеської області оформити звільнення ОСОБА_1 згідно чинного законодавства про працю.

Відділу бухгалтерського обліку та звітності виконавчого комітету Чорноморської міської ради Одеської області здійснити розрахунок з ОСОБА_1 при звільненні відповідно до чинного законодавства про працю.

РЕЛЕВАНТНІ ДЖЕРЕЛА ПРАВА.

У "Науковому висновку щодо меж дискреційного повноваження суб'єкта владних повноважень та судового контролю за його реалізацією", опублікованому на офіційному сайті Верховного Суду, зазначено, що "дискреційне повноваження може полягати у виборі діяти, чи без діяти, а якщо діяти, то у виборі варіанту рішення чи дії серед варіантів, що прямо або опосередковано закріплені у законі".

Суд перевіряє дії відповідача на відповідність вимогам ч. 2-3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАСУ).

Відповідно до ст. 6 Конвенції "Кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення".

Конституція України (в редакції станом на 30.09.2016 року) містить статтю 124 "…Юрисдикція судів поширюється на будь-який юридичний спір та будь-яке кримінальне обвинувачення. У передбачених законом випадках суди розглядають також інші справи.", яка визначає можливість судового захисту за наявності юридичного спору.

Юридичний спір в даній справі виник з приводу прийняття відповідачем (Чорноморською міською радою) рішення № 38-VII "Про дострокове припинення повноважень та звільнення заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів Чорноморської міської ради Одеської області ОСОБА_5", яким, на думку позивача, порушені його права.

Систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначено Законом України "Про службу в органах місцевого самоврядування".

Стаття 1

Служба в органах місцевого самоврядування - це професійна, на постійній основі діяльність громадян України, які займають посади в органах місцевого самоврядування, що спрямована на реалізацію територіальною громадою свого права на місцеве самоврядування та окремих повноважень органів виконавчої влади, наданих законом.

П. 4 ч. 1 ст. 26

Виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання обрання на посаду та звільнення з посади секретаря ради у порядку, передбаченому цим Законом.

Ч. 2 ст.42

У разі звільнення з посади сільського, селищного, міського голови у зв'язку з достроковим припиненням його повноважень або його смерті, а також у разі неможливості здійснення ним своїх повноважень повноваження сільського, селищного, міського голови здійснює секретар відповідної сільської, селищної, міської ради, крім випадків дострокового припинення повноважень сільського, селищного, міського голови відповідно до Закону України "Про військово-цивільні адміністрації" або Закону України "Про правовий режим воєнного стану". Секретар сільської, селищної, міської ради тимчасово здійснює зазначені повноваження з моменту дострокового припинення повноважень сільського, селищного, міського голови і до моменту початку повноважень сільського, селищного, міського голови, обраного на позачергових виборах відповідно до закону, або до дня відкриття першої сесії відповідної сільської, селищної, міської ради, обраної на чергових місцевих виборах.

Ч. 1 ст.46

Сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради.

Ч.ч. 5-7 ст. 46

Сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності - не рідше ніж один раз на місяць. У разі немотивованої відмови сільського, селищного, міського голови, голови районної у місті, районної, обласної ради або неможливості його скликати сесію ради сесія скликається: сільської, селищної, міської ради - секретарем сільської, селищної, міської ради; районної у місті, районної, обласної ради - відповідно заступником голови районної у місті, районної ради чи першим заступником, заступником голови обласної ради. У цих випадках сесія скликається: 1) якщо сесія не скликається сільським, селищним, міським головою (головою районної у місті, районної, обласної ради) у строки, передбачені цим Законом; 2) якщо сільський, селищний, міський голова (голова районної у місті, районної, обласної ради) без поважних причин не скликав сесію у двотижневий строк після настання умов, передбачених частиною сьомою цієї статті. Сесія сільської, селищної, міської, районної у місті ради повинна бути також скликана за пропозицією не менш як однієї третини депутатів від загального складу відповідної ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ради, а сесія районної, обласної ради - також за пропозицією не менш як однієї третини депутатів від загального складу відповідної ради або голови відповідної місцевої державної адміністрації.

Ч.ч. 9-13 ст. 46

У разі якщо посадові особи, зазначені у частинах четвертій та шостій цієї статті, у двотижневий строк не скликають сесію на вимогу суб'єктів, зазначених у частині сьомій цієї статті, або у разі якщо такі посади є вакантними сесія може бути скликана депутатами відповідної ради, які становлять не менш як одну третину складу ради, або постійною комісією ради. Рішення про скликання сесії ради відповідно до частин четвертої, шостої та восьмої цієї статті доводиться до відома депутатів і населення не пізніш як за 10 днів до сесії, а у виняткових випадках - не пізніш як за день до сесії із зазначенням часу скликання, місця проведення та питань, які передбачається внести на розгляд ради. Сесію сільської, селищної, міської ради відкриває і веде відповідно сільський, селищний, міський голова, а у випадках, передбачених частиною шостою цієї статті, - секретар ради; сесію районної у місті, районної, обласної ради - голова ради або відповідно заступник голови районної у місті, районної ради чи перший заступник, заступник голови обласної ради. У випадку, передбаченому частиною восьмою цієї статті, сесію відкриває за дорученням групи депутатів, з ініціативи якої скликана сесія, один з депутатів, що входить до її складу, а веде за рішенням ради - один з депутатів цієї ради. Сесія ради є повноважною, якщо в її пленарному засіданні бере участь більше половини депутатів від загального складу ради. Пропозиції щодо питань на розгляд ради можуть вноситися сільським, селищним, міським головою, постійними комісіями, депутатами, виконавчим комітетом ради, головою місцевої державної адміністрації, головою районної, обласної ради, загальними зборами громадян. Пропозиції щодо прийняття рішень, які відповідно до закону є регуляторними актами, вносяться з урахуванням вимог Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності".

Ч. 1 ст. 50

Секретар сільської, селищної, міської ради працює в раді на постійній основі. Секретар ради обирається радою з числа її депутатів на строк повноважень ради за пропозицією відповідного сільського, селищного, міського голови. Пропозиція щодо кандидатури секретаря ради може вноситися на розгляд ради не менш як половиною депутатів від загального складу відповідної ради у разі, якщо: 1) на день проведення першої сесії сільської, селищної, міської ради, обраної на чергових виборах, не завершені вибори відповідно сільського, селищного, міського голови; 2) рада не підтримала кандидатуру на посаду секретаря ради, запропоновану відповідним сільським, селищним, міським головою; 3) протягом тридцяти днів з дня відкриття першої сесії сільської, селищної, міської ради відповідний сільський, селищний, міський голова не вніс кандидатуру на посаду секретаря ради; 4) на наступній черговій сесії після виникнення вакансії секретаря ради у зв'язку з достроковим припиненням його повноважень відповідний сільський, селищний, міський голова не вніс на розгляд ради кандидатуру на посаду секретаря ради; 5) посада секретаря ради стає вакантною під час вакантності посади відповідного сільського, селищного, міського голови у зв'язку з достроковим припиненням його повноважень. У разі якщо рада не підтримала кандидатуру, внесену на її розгляд не менш як половиною депутатів від загального складу відповідної ради згідно з пунктом 2 цієї частини, наступну пропозицію щодо кандидатури секретаря ради вносить відповідний сільський, селищний, міський голова.

Ч.1 ст.20

Крім загальних підстав, передбачених Кодексом законів про працю України, служба в органах місцевого самоврядування припиняється на підставі і в порядку, визначених Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні", цим та іншими законами України, а також у разі: порушення посадовою особою місцевого самоврядування Присяги, передбаченої статтею 11 цього Закону; порушення умов реалізації права на службу в органах місцевого самоврядування (стаття 5 цього Закону); виявлення або виникнення обставин, що перешкоджають перебуванню на службі, чи недотримання вимог, повязаних із проходженням служби в органах місцевого самоврядування (стаття 12 цього Закону); досягнення посадовою особою місцевого самоврядування граничного віку перебування на службі в органах місцевого самоврядування (стаття 18 цього Закону).

ВИСНОВКУ СУДУ

Частинами четвертою, шостою статті 47 КАС України визначено, що крім прав та обов'язків, визначених у статті 44 цього Кодексу, відповідач має право визнати позов повністю або частково, подати відзив на позовну заяву. Суд не приймає відмови позивача від позову, визнання позову відповідачем і не визнає умов примирення сторін, якщо ці дії суперечать закону або порушують чиї-небудь права, свободи чи інтереси.

Відповідно до частин третьої, четвертої статті 183 КАС України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення суду у випадку визнання позову відповідачем. Ухвалення в підготовчому засіданні судового рішення у разі відмови від позову, визнання позову, примирення сторін проводиться у порядку, встановленому статтями 189, 190 цього Кодексу.

Згідно з частинами першою, четвертою статті 189 КАС України позивач може відмовитися від позову, а відповідач - визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві. У разі визнання позову відповідачем повністю або частково суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову повністю або у відповідній частині вимог.

Так, відповідачем (Чорноморською міською радою) 18.04.2019 року подана письмова заява про визнання позову, з урахуванням заяви про зміну предмету спору від 20.03.2019 року, повністю.

Визнання адміністративного позову означає, що відповідач погоджується з вимогами позивача, їхньою законністю та обґрунтованістю.

Від імені відповідача визнати адміністративний позов може його представник, але якщо цей представник діє на основі довіреності, в якій передбачено право визнавати позовні вимоги.

Заява про визнання позову подана представником Чорноморської міської ради Охотніковим В.В., який діє на підставі довіреності від 16.04.2018 року №1-17-241, яка видана на представництво інтересів Чорноморської міської ради та підписана міським головою Хмельнюком. Довіреність дійсна до 31.12.2020 року.

Також вказана довіреність містить в собі право "визнавати позовні вимоги повністю або частково".

Отже, заява про визнання позову подана уповноваженою особою в межах наданих прав.

Суд не приймає визнання позову і продовжує розгляд адміністративної справи, якщо ці дії відповідача суперечать закону чи порушують чиї-небудь права, свободи або інтереси (частина п'ята статті 189 КАС України).

Оскаржуване рішення не містить, належного обґрунтування, підстав його прийняття.

В пункті 42 рішення "Бендерський проти України" від 15.11.2007 р. Європейський суд з прав людини зазначив, що відповідно до практики, яка відображає принцип належного здійснення правосуддя, судові рішення мають в достатній мірі висвітлювати мотиви, на яких вони базуються.

Відповідно до прецедентного права Суду, рішення судів і трибуналів повинні бути належним чином мотивовані. Ступінь цього обов'язку може варіюватися залежно від характеру рішення, що повинно бути визначено у світлі конкретних обставин справи (справа "Гарсія Руїз проти Іспанії" § 26).

З огляду на наведену практику ЄСПЛ, вмотивовувати - наводити аргументи, докази, які пояснюють, виправдовують певні дії, вчинки тощо або доводять їх необхідність. Вмотивованим є рішення, в якому наведені належні і достатні мотиви та підстави його прийняття.

Спірне рішення не містить належних і достатніх мотивів та підстав для його прийняття.

Щодо рекомендування міському голові Хмельнюку В.Я. не вносити на розгляд ради повторно пропозицію щодо обрання ОСОБА_1 на посаду секретаря Чорноморської міської ради Одеської області, до складу виконавчого комітету Чорноморської міської ради Одеської області, на посаду заступника міського голови або інші виборні посади у складі Чорноморської міської ради Одеської області, а також заборонити призначати її виконуючою обов'язки міського голови та на будь-які інші посади в органах Чорноморської міської ради Одеської області.

Розділом III "Проходження служби в органах місцевого самоврядування та службова кар'єра" Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" встановлена процедура прийняття на службу в органи місцевого самоврядування.

Отже, процедура при прийнятті на службу в органи місцевого самоврядування визначена і здійснюється у порядку, визначеному законодавством України про державну службу.

Згідно ст.17, ч. 5 ст. 19 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди та органи державної влади повинні дотримуватись положень Європейської конвенції з прав людини та її основоположних свобод 1950 року, застосовувати в своїй діяльності рішення Європейського суду з прав людини з питань застосування окремих положень цієї Конвенції.

Європейський Суд підкреслює особливу важливість принципу "належного урядування". Він передбачає, що в разі коли йдеться про питання загального інтересу, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб (див. рішення у справах "Беєлер проти Італії" [ВП] (Beyeler v. Italy [GC]), заява № 33202/96, п. 120, ECHR 2000, "Онерїлдіз проти Туреччини" [ВП] (Oneryэldэz v. Turkey [GC]), заява № 48939/99, п. 128, ECHR 2004-XII, "Megadat.com S.r.l. проти Молдови" (Megadat.com S.r.l. v. Moldova), заява № 21151/04, п. 72, від 8 квітня 2008 року, і "Москаль проти Польщі" (Moskal v. Poland), заява № 10373/05, п. 51, від 15 вересня 2009 року). Також, на державні органи покладено обовязок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок (див., наприклад, рішення у справах "Лелас проти Хорватії" (Lelas v. Croatia), заява № 55555/08, п. 74, від 20.05.2010 року, і "Тошкуце та інші проти Румунії" (Toscuta and Others v. Romania), заява № 36900/03, п. 37, від 25.11.2008 року) і сприятимуть юридичній визначеності у цивільних правовідносинах.

Крім того, Європейський суд з прав людини у своєму рішення по справі Yvonne van Duyn v.Home Office зазначив, що "принцип юридичної визначеності означає, що зацікавлені особи повинні мати змогу покладатися на зобов'язання, взяті державою, навіть якщо такі зобов'язання містяться в законодавчому акті, який загалом не має автоматичної прямої дії".

З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що визнання позову відповідачем не суперечать закону, не порушують чиї-небудь права, свободи або інтереси.

Згідно зі ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.

Керуючись ст. ст. 139, 183, 189, 190, 242, 246, 250, 251, 255, 295, 297 КАС України, суд,-

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Чорноморської міської ради Одеської області, треті особи: Чорноморський міський голова Хмельнюк Валерій Якович, Лисиця Олександр Петрович про визнання протиправними та скасування рішення ради в частині - задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати окремі положення рішення Чорноморської міської ради Одеської області від 25.01.2019 року № 387 - VII «Про дострокове припинення повноважень та звільнення з посади секретаря Чорноморської міської ради Одеської області ОСОБА_1», а саме п. 3 даного рішення, яким Чорноморська міська рада Одеської області вирішила: Рекомендувати міському голові Хмельнюку В.Я. не вносити на розгляд ради повторно пропозицію щодо обрання ОСОБА_1 на посаду секретаря Чорноморської міської ради Одеської області, до складу виконавчого комітету Чорноморської міської ради Одеської області, на посаду заступника міського голови або інші виборні посади у складі Чорноморської міської ради Одеської області, а також заборонити призначати її виконуючою обов'язки міського голови та на будь-які інші посади в органах Чорноморської міської ради Одеської області.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в порядку та у строки, встановлені ст. ст. 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Пунктом 15.5 розділу VII Перехідні положення КАС України від 03 жовтня 2017 року визначено, що до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи зберігаються порядок подачі апеляційних скарг та направлення їх до суду апеляційної інстанції, встановлені Кодексом адміністративного судочинства України від 06 липня 2005 року.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

ОСОБА_1 - адреса: 68000, АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1, телефон: (НОМЕР_2, e-mail: ІНФОРМАЦІЯ_1

Чорноморська міська рада Одеської області - адреса: 68003, Одеська область, м. Чорноморськ, проспект Миру, 33, ідентифікаційний код 25932851, тел: (04868) 6-00-20, e-mail:il.ispolkom@ gmail.com

Головуючий суддя Потоцька Н.В.

.