Справа № 824/528/18-а
Головуючий суддя 1-ої інстанції - Левицький В.К.
Суддя-доповідач - Матохнюк Д.Б.
10 квітня 2019 року
м. Вінниця
Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Матохнюка Д.Б.
суддів: Совгири Д. І. Курка О. П. ,
за участю:
секретаря судового засідання: Ременяк С.Я.,
позивача: ОСОБА_2,
представника позивача: ОСОБА_3,
представника відповідача: Гроссу Д.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Головного управління Національної поліції України в Чернівецькій області на рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 17 січня 2019 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Національної поліції України в Чернівецькій області, Національної поліції України про визнання протиправними дій та стягнення одноразової грошової допомоги,
у червні 2018 року ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Національної поліції України в Чернівецькій області (ГУНП України в Чернівецькій області), Національної поліції України в якому з урахуванням уточнених позовних вимог просив:
-визнати протиправними дії у вигляді відмови ГУНП України в Чернівецькій області, вчинені у формі письмової відповіді, оформленої листом №27/123/55/01/2018 від 24.04.2018 року щодо виплати одноразової грошової допомоги поліцейським, інвалідність яким була встановлена під час проходження служби відповідно до Порядку та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 21.09.2017 року №788 "Про внесення змін до Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського", зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18.10.2017 року за №1273/31141;
- зобов'язати Національну поліцію України та ГУНП України в Чернівецькій області прийняти рішення про призначення та виплату одноразової грошової допомоги в розмірі 146160 грн., відповідно до Порядку та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 21.09.2017 року №788 "Про внесення змін до Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського", зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18.10.2017 року за № 1273/31141;
- зобов'язати Національну поліцію України та ГУНП України в Чернівецькій області виплатити позивачу одноразову грошову допомогу в розмірі 146160 грн., відповідно до Порядку та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затвердженого наказу Міністерства внутрішніх справ України від 21.09.2017 року №788 "Про внесення змін до Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського", зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18.10.2017 року за №1273/31141.
Рішенням Чернівецького окружного адміністративного суду від 17 січня 2019 року позов задоволено частково.
Не погоджуючись з вказаним рішенням Головне управління Національної поліції України в Чернівецькій області подало апеляційну скаргу, в якій просить рішення суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог.
В обґрунтування апеляційної скарги апелянт послався на неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права, порушення норм процесуального права, що, на його думку, призвело до неправильного вирішення спору.
У судовому представник відповідача апеляційну скаргу підтримав та просив її задовольнити.
Позивач та його представник про задоволення апеляційної скарги заперечили, посилаючись на її необгрунтованість та безпідставність.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення сторін, перевіривши доводи апеляційної скарги за наявними в матеріалах справи письмовими доказами, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення з наступних підстав.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, ОСОБА_2 з 26.08.1997 року по 06.11.2015 року проходив службу в органах внутрішніх справ, а з 07.11.2015 року прийнятий на службу в поліцію.
Згідно свідоцтва про хворобу №223 від 22.06.2017 року військово-лікарською комісією ДУ "ТМО МВС України в Чернівецькій області" здійснено медичний огляд ОСОБА_2, за наслідками якого встановлено непридатність до служби в поліції та захворювання пов'язане з проходженням служби в поліції.
Відповідно до довідки до акту огляду медико-соціальною експертною комісією Серії 12 ААА №916786 від 25.07.2017 року, позивачу встановлена ІІ група інвалідності. Причина інвалідності - захворювання пов'язане з проходженням служби в поліції.
Наказом ГУНП в Чернівецькій області №125 о/с від 17.08.2017 року, майора поліції ОСОБА_2, старшого інспектора СКЗ Кельменецького ВП ГУНП в Чернівецькій області звільнено зі служби в поліції за ч. 1 п. 2 ст. 77 Закону України "Про Національну поліцію" (через хворобу) з 31.08.2017 року Підстава: рапорт ОСОБА_2 від 09.06.2017 року та свідоцтво про хворобу від 22.06.2017 року №223.
За таких обставин, 12 квітня 2018 року позивач звернувся до ГУНП в Чернівецькій області із заявою, в якій у зв'язку з нездійсненням йому виплати одноразової грошової допомоги, просив посприяти у вирішенні даного питання.
Листом №27/123/55/01-2018 від 24 квітня 2018 року ГУНП в Чернівецькій області повідомило позивачу про те, що відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 97 Закону України "Про Національну поліцію" одноразова грошова допомога в разі втрати нездатності поліцейського призначається і виплачується в разі встановлення поліцейському інвалідності внаслідок захворювання, поранення (контузії, травми, або каліцтва), пов'язаних з проходженням ним служби в органах внутрішніх справ поліції, протягом шести місяців після звільнення його з органів поліції. Оскільки інвалідність йому встановлена під час проходження служби, тому призначення та виплата одноразової грошової допомоги суперечить п. 4 ч. 1 ст. 97 Закону України "Про національну поліцію". Також, зазначили про те, що після внесення змін до відповідних розпорядчих документів, виплата зазначеної допомоги буде проведена після вирішення певних процедурних питань, про що позивача буде повідомлено додатково.
Згідно інформаційної довідки від 27.07.2018 року ГУНП в Чернівецькій області направило до ДФЗБО НПУ розрахунок потреби в коштах для виплати одноразової грошової допомоги позивачу в сумі 144000,00 грн., однак дані кошти позивачу виплачені не були.
Вказані обставини слугували підставою для звернення позивача до суду з даним позовом.
За результатом розгляду справи, суд першої інстанції, керуючись нормами чинного законодавства дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції з огляду на наступні обставини.
Згідно з ч. 1 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обгрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Частиною 6 ст. 23 Закону України «Про міліцію» від 20 грудня 1990 року №565-ХІІ (Закон №565) визначено, що у разі поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного працівнику міліції під час виконання ним службових обов'язків, яке призвело до встановлення йому інвалідності, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, залежно від ступеня втрати працездатності йому виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 250-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності I групи, 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності II групи, 150-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності III групи в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України. Визначення ступеня втрати працездатності працівником міліції у період проходження служби в органах внутрішніх справ у кожному випадку ушкодження здоров'я здійснюється в індивідуальному порядку відповідно до законодавства.
Механізм призначення і виплати одноразової грошової допомоги (далі - грошова допомога) у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції визначають Порядок та умови призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 року №850 (Порядок №850).
Згідно з п. 2 Порядку №850 днем виникнення права на отримання грошової допомоги є у разі встановлення працівнику міліції інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності - дата встановлення втрати працездатності, що зазначена в довідці медико-соціальної експертної комісії.
Так, з 07 листопада 2015 року набрав чинності Закон України "Про Національну поліцію" від 02.07.2015 року №580-VIII (Закон №580), яким врегульовано, в тому числі питання виплати одноразової грошової допомоги.
Відповідно до п. 15 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №580 право на отримання одноразової грошової допомоги, інших виплат, передбачених Законом України "Про міліцію", зберігається і здійснюється в порядку, що діяв до набрання чинності Законом України "Про Національну поліцію".
Так, ст. 97 Закону №580 визначено, що порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського встановлюються Міністерством внутрішніх справ України.
Згідно з п. 4 ч. 1 ст. 97 Закону №580 одноразова грошова допомога в разі загибелі (смерті), визначення втрати працездатності поліцейського є соціальною виплатою, гарантованою допомогою з боку держави, яка призначається і виплачується особам, які за цим Законом мають право на її отримання, у разі: визначення поліцейському інвалідності внаслідок захворювання, поранення (контузії, травми або каліцтва), пов'язаних з проходженням ним служби в органах внутрішніх справ або поліції, протягом шести місяців після звільнення його з поліції внаслідок причин, зазначених у цьому пункті.
Відповідно до ст. ст. 97-101 Закону №580 наказом Міністерства внутрішніх справ України від 11.01.2016 року №4, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 29.01.2016 року за №163/28293, затверджено Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського (Порядок №4), згідно з п. 1 розділу II якого днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги у разі встановлення поліцейському інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності є дата встановлення втрати працездатності, що зазначена в довідці медико-соціальної експертної комісії.
Заява (рапорт) про виплату одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського подається Голові Національної поліції (керівнику міжрегіонального, територіального органу поліції) за останнім місцем служби поліцейського (п. 3 розділу ІІІ Порядку №4).
Згідно з п. 5 розділу ІІІ Порядку №4 для виплати одноразової грошової допомоги у разі часткової втрати працездатності без визначення інвалідності чи в разі визначення інвалідності поліцейський подає фінансовому підрозділу, в тому числі: 1) заяву (рапорт) про виплату грошової допомоги у зв'язку з установленням втрати працездатності чи інвалідності; 2) довідку медико-соціальної експертної комісії про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності (у відсотках).
До заяви додаються копії, які звіряються з оригіналом документа: довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією; постанови відповідної ВЛК щодо встановлення причинного зв'язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання; акта розслідування нещасного випадку та акта, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва) поліцейського, зокрема про те, що воно не пов'язане з учиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком учинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, за формою, що затверджується МВС; сторінок паспорта з даними про прізвище, ім'я та по батькові і місце реєстрації; документа, що підтверджує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (сторінки паспорта громадянина України - для особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомила про це відповідний контролюючий орган і має відповідну відмітку в паспорті).
Пунктом 1 розділу IV Порядку №4, передбачено, що фінансові підрозділи в десятиденний строк з дня реєстрації документів готують висновок про призначення одноразової грошової допомоги, форма якого наведена у додатку 2. Висновок про призначення одноразової грошової допомоги складається працівником фінансового підрозділу і підписується керівником фінансового підрозділу та керівником підрозділу, де проходить (проходив) службу поліцейський.
Керівник Національної поліції (міжрегіонального, територіального органу поліції) у п'ятнадцятиденний строк приймає рішення про призначення виплати ОГД, у якому проходив (проходить) службу поліцейський, шляхом видання наказу про виплату такої допомоги, а в разі відмови - письмовим повідомленням осіб із зазначенням мотивів відмови (п. 2 Розділу IV Порядку №4).
Враховуючи наведене вище колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про те, що право позивача на отримання одноразової грошової допомоги підтверджено письмовими доказами, а тому відмова ГУНП в Чернівецькій області оформлена листом №27/123/55/01-2018 від 24.04.2018 роко щодо виплати одноразової грошової допомоги позивачу є протиправною.
Крім того, п. 4 розділу І Порядку №4 визначені випадки, за яких призначається ОГД у разі загибелі (смерті), інвалідності чи втрати працездатності поліцейського, а саме: пов'язаного з проходженням служби в поліції, органах внутрішніх справ (п. 4 ч. 1 ст. 97 Закону №580) - обставина, яка виникла внаслідок захворювання, поранення (контузії, травми або каліцтва), пов'язаних з проходженням ним служби в органах внутрішніх справ або поліції, крім випадків, зазначених у підпунктах 1, 2 цього пункту.
При цьому, ст. 101 Закону №580 (п. 5 розділу І Порядку №4) встановлено, що призначення і виплата одноразової грошової допомоги не здійснюються, якщо загибель (смерть), поранення (контузія, травма або каліцтво), інвалідність, часткова втрата працездатності без визначення інвалідності поліцейського є наслідком: а) учинення ним діяння, яке є кримінальним або адміністративним правопорушенням; б) учинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння; в) навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, іншої шкоди своєму здоров'ю або самогубства (крім випадку доведення особи до самогубства, який доведений судом); г) подання особою свідомо неправдивої інформації про призначення і виплату одноразової грошової допомоги.
Тобто, перелік підстав, коли призначення одноразової грошової допомоги не здійснюється є вичерпним.
За таких обставин, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про безпідставні твердження відповідачів про те, що призначення та виплата одноразової грошової допомоги позивачу суперечить п. 4 ч. 1 ст. 97 Закону України "Про національну поліцію", у зв'язку із встановленням інвалідності під час проходження служби.
Відповідно до п. "б" п. 4 ч. 1 ст. 99 Закону №580 розміри одноразової грошової допомоги поліцейським, а в разі їх загибелі (смерті) - особам, які за цим Законом мають право на її отримання, визначаються виходячи з розміру прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому прийнято рішення про виплату, визначення поліцейському внаслідок причин, зазначених у пункті 4, інвалідності: для II групи - 90 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому прийнято рішення про виплату.
Так, прожитковий станом на 01.01.2017 рік становить - 1600,00 грн., відтак розмір одноразової грошової допомоги поліцейському в 2017 році внаслідок причин, зазначених у п. 4 становить 144000,00 грн. (1600,00 грн х 90).
За таких обставин, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про наявність підстав для стягнення з ГУНП в Чернівецькій області на користь позивача одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського в розмірі 144000,00 грн.
Колегія суддів звертає увагу, що згідно п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.
Відповідно до ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду -без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції при прийнятті оскаржуваного рішення дотримано норми матеріального і процесуального права, а тому відсутні підстави для задоволення вимог апеляційної скарги.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
апеляційну скаргу Головного управління Національної поліції України в Чернівецькій області залишити без задоволення, а рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 17 січня 2019 року - без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст.ст.328, 329 КАС України.
Постанова суду складена в повному обсязі 22 квітня 2019 року.
Головуючий Матохнюк Д.Б.
Судді Совгира Д. І. Курко О. П.