Постанова від 09.04.2019 по справі 1540/4101/18

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 квітня 2019 р.м.ОдесаСправа № 1540/4101/18

Категорія: 5.6.2 Головуючий в 1 інстанції: Юхтенко Л.Р.

Час і місце ухвалення: 17:07, м. Одеса

Дата складання повного тексту: 24.01.2019 р.

Судова колегія П'ятого апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого - Бітова А.І.

суддів - Лук'янчук О.В.

- ОСОБА_1

при секретарі - Рощіній К.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті ОСОБА_2 адміністративну справу за апеляційною скаргою комунального підприємства "ЖКС "Черьомушки" на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 15 січня 2019 року у справі за позовом комунального підприємства "ЖКС "Черьомушки" до Південного офісу Держаудитслужби Державної аудиторської служби України про визнання протиправною та скасування вимоги,

ВСТАНОВИЛА:

У серпні 2018 року комунальне підприємство (далі КП) "ЖКС "Черьомушки" звернулося до суду з позовом до Південного офісу Держаудитслужби Державної аудиторської служби України (далі Південний офіс Держаудитслужби) про визнання протиправною та скасування вимоги №15-06-23-14/4329 від 26 липня 2018 року.

Обґрунтовуючи свої вимоги, позивач вказував, що за наслідками проведеної ревізії дотримання законодавства при здійсненні операцій з оплати праці згідно з відомостями про осіб, які перетнули державний кордон України, в порушення ст.ст. 30, 94 КЗпП України, ст. 1 та абз.4 ст. 3 Закону України "Про оплату праці" відповідачем було встановлено, що у ревізійному періоді проведено безпідставне нарахування заробітної плати трьом особам за фактично відпрацьований час, оскільки у відповідному періоді ці особи знаходились за межами країни, що призвело до зайвого нарахування заробітної плати працівникам на загальну суму 122 284, 37 грн. На думку позивача, ним не було допущено порушень, оскільки робота була виконана, зазначені особи домовились про їх заміну на робочих місцях іншими особами та перетнули кордон України, в той час як майстер виробничої дільниці, на якій вони працювали не знав про їх наміри перетнути державний кордон України, оскільки роботи по прибиранню прибудинкових територій виконувались.

Відповідач позов не визнав, вказуючи, що проведеною позаплановою ревізією окремих питань фінансово-господарської діяльності КП "ЖКС "Черьомушки" за період з 01 січня 2016 року по 31 травня 2018 року актом про результати проведеної позапланової ревізії від 03 липня 2018 року №06-11/33 встановлено порушення ст.ст. 30, 94 КЗпП України, ст. 1 та абз.4 ст. 3 Закону України "Про оплату праці", що призвело до безпідставного нарахування заробітної плати, як наслідок зайво перерахованого єдиного соціального внеску. Таким чином, ревізією витрат на заробітну плату та сплату обов'язкових внесків до державних цільових фондів встановлені порушення, що призвели до матеріальної шкоди (збитків) КП "ЖКС "Черьомушки" на загальну суму 150 035,36 грн., з яких в ході ревізії відшкодовано 848, 41 грн. На решту суми винесено оскаржувану вимогу.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 26 жовтня 2018 року у задоволенні клопотання представника позивача про зупинення провадження у справі за позовною заявою КП "ЖКС "Черьомушки" (код ЄДРПОУ 35303278, місцезнаходження: 65078, м. Одеса, вул. Іванна та ОСОБА_3, 38а) до Південного офісу Держаудитслужби Державної аудиторської служби України (код ЄДРПОУ 40477150, місцезнаходження: 65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83) про визнання протиправною та скасування вимоги №15-06-23-14/4329 від 26 липня 2018 року до винесення рішення Малиновським районним судом міста ОСОБА_2 по справі №521/13893/18, - відмовлено.

Справу розглянуто за правилам загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 15 січня 2019 року у задоволенні позовної заяви КП "ЖКС "Черьомушки" (код ЄДРПОУ 35303278, місцезнаходження: 65078, м. Одеса, вул. Івана та ОСОБА_3, 38а) до Південного офісу Держаудитслужби Державної аудиторської служби України (код ЄДРПОУ 40477150, місцезнаходження: 65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83) про визнання протиправною та скасування вимоги №15-06-23-14/4329 від 26.07.2018 року, - відмовлено у повному обсязі.

В апеляційній скарзі КП "ЖКС "Черьомушки" ставиться питання про скасування рішення Одеського окружного адміністративного суду від 15 січня 2019 року, разом із запереченням на ухвалу Одеського окружного адміністративного суду від 26 жовтня 2018 року, в зв'язку з тим, що вони постановлені з порушенням матеріального та процесуального права, а висновки, яких дійшов суд першої інстанції не відповідають обставинам справи.

Доводи апеляційної скарги:

- тільки після винесення рішення Малиновським районним судом міста ОСОБА_2 по справі №521/13893/18 можливо стверджувати чи є провина КП "ЖКС "Черьомушки" в порушенні вимог ч.2 ст. 3 Закону України "Про оплату праці". Зважаючи на принцип справедливої рівноваги, на думку позивача, судом повинна була бути надана можливість КП "ЖКС "Черьомушки" надати належні докази винуватості/невинуватості позивача у вчиненні правопорушень встановлених ОСОБА_4 перевірки від 03 липня 2018 року №06-11/33, що відповідно повинно бути враховано при оскаржувані вимоги №15-06-23-14/42329 від 26 липня 2018 року в справі №1540/4101/18 .

- КП "ЖКС"Черьомушки" не ставить питання стосовно порушення порядку проведення ревізії та винесення вимоги №15-06-23-14/4329 від 26 липня 2018 року. Основним моментом, на який звертає увагу апелянт є неповне з'ясування судом першої інстанції обставин у справі, а саме встановлення/не встановлення вини КП "ЖКС "Черьомушки" в порушенні вимог ч.2 ст. 3 Закону України "Про оплату праці".

У відзиві Південного офісу Держаудитслужби на апеляційну скаргу вказується, що суд першої інстанції виходячи з аналізу характеру правовідносин, що є предметом доказування у справі №521/13893/18 в провадженні Малиновського районного суду м. Одеси та у справі №1540/4101/18 в провадженні Одеського окружного адміністративного суду, вірно дійшов висновку, що була відсутня об'єктивна неможливість розгляду цієї справи до вирішення справи №521/13893/18. Твердження апелянта щодо ненадання судом можливості надати належні докази винуватості/невинуватості КП "ЖКС "Черьомушки" є необгрунтованими, у зв'язку з тим, що розпорядником документів на підставі яких проведена ревізія є КП "ЖКС "Черьомушки".

Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги КП "ЖКС "Черьомушки" на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 15 січня 2019 року, та доводи заперечення на ухвалу Одеського окружного адміністративного суду від 26 жовтня 2018 року, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, судова колегія приходить до наступного.

Обставини встановлені судом першої інстанції, підтверджені судом апеляційної інстанції та неоспорені учасниками апеляційного провадження:

КП "ЖКС "Черьомушки" створене відповідно до Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", ГК України, ЦК України, з метою замовлення міських, суспільних потреб шляхом здійснення господарської діяльності з метою отримання прибутку в порядку, передбаченому законодавством України.

Відповідно до п.2.2. Статуту КП "ЖКС "Черьомушки", предметом діяльності є управління житловим та нежитловим фондом, у тому числі надання послуг на проведення робіт, пов'язаних з експлуатацією, утриманням та ремонтом житлового та нежитлового фонду, благоустрою територій (т.1, а.с. 43-48).

Згідно ухвали Малиновського районного суду міста ОСОБА_2 від 21 лютого 2018 року по справі №521/1598/18 по кримінальному провадженню №12017160470004060 від 05 жовтня 2017 року (а.с. 107-108), на підставі направлень на проведення ревізії від 05 червня 2018 року №421 та №422, виданих начальником Південного офісу Держаудитслужби, посадовими особами Держаудитслужби проведено позапланову ревізію окремих питань фінансово-господарської діяльності КП "ЖКС "Черьомушки" за період з 01 січня 2016 року по 31 травня 2018 року.

За наслідками ревізії складено акт №06-11/33 від 03 липня 2018 року "Про результати проведення позапланової ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності КП "ЖКС "Черьомушки" за період з 01 січня 2016 року по 31 травня 2018 року, відповідно до висновків якого встановлено, що ревізією повноти та правильності проведення індексації доходів працівників підприємства за ревізуємий період встановлено порушення вимог ч.2 ст. 3 Закону України "Про оплату праці" а саме: крім нарахованої та виплаченої доплати до мінімальної заробітної плати у 2017 році 3-м працівникам комунального підприємства надлишково нараховано та виплачено індексацію заробітної плати на загальну суму 633,41 грн. як наслідок зайво перераховано до державних цільових фондів 215 грн., що призвело до збитків комунального підприємства на суму 150 035,36 грн., з яких відшкодовано в ході ревізії 848,41 грн. (а.с. 10-41).

В акті ревізії зазначено, що ревізією дотримання законодавства при здійсненні операцій з оплати праці згідно з зазначених у відомостях про осіб, які перетнули кордон України встановлено, що в порушення ст.ст. 30, 94 КЗпП України, ст.1 та абз.4 ст. 3 Закону України "Про оплату праці" у ревізійному періоді проведено безпідставне нарахування заробітної плати 3-особам за фактично не відпрацьованій час, оскільки у відповідному періоді особи знаходились за межами країни, що призвело до зайвого нарахування заробітної плати працівникам за ревізійний період на загальну суму 122 284, 37 грн., та як наслідок зайво проведено нарахування до державних цільових фондів на загальну суму 26 902, 58 грн., на банківські карти, які рахуються по 3 особам за фактично відпрацьований час та безпідставно перераховано коштів заробітної плати в загальній сумі 95 027, 90 грн., а саме: ОСОБА_5 - 85 917, 39 грн.; ОСОБА_6 - 3 107, 77 грн.; ОСОБА_7 - 53 683 грн.

Так, зокрема встановлено, що ОСОБА_5 заробітна плата нараховувалась відповідно до табелів обліку робочого часу, які складені та підписані майстром виробничої дільниці ОСОБА_4, за січень 2016 - травень 2018 року, проте, згідно з даних "Відомості про осіб, які перетнули державний кордон України", громадянин ОСОБА_5 перетнув кордон України по направленню Одеса-Шереметьєво 17 січня 2015 року та станом на 31 травня 2018 року не перетинав державний кордон України, тобто не повертався, а тому, він не мав можливості працювати двірником дільниці №6 КП "ЖКС Черьомушки" в періоді, в якому він відсутній на території України, в зв'язку з чим в порушення ст. 94 КЗпП та ст. 1 Закону України "Про оплату праці" на банківську карту, яка рахується за громадянином ОСОБА_5 безпідставно перераховано коштів заробітної плати в сумі 85 917, 39 грн.

Стосовно громадянки ОСОБА_6, яка рахується робітником комплексного обслуговування (двірник) виробничої дільниці №7 КП ЖКС "Черьомушки" ревізією встановлено, що громадянка ОСОБА_6 перетинала кордон України та була відсутня на території України, а тому не мала можливості працювати двірником дільниці №7 КП "ЖКС Черьомушки" в періоді, в якому вона була відсутня на території України, а тому в порушення ст..ст. 30,94 КЗпП України, ст. 1 та абз. 4 ст. 3 Закону України "Про оплату праці" на банківську карту, яка рахується за громадянкою ОСОБА_6 безпідставно перераховано коштів заробітної плати в сумі 85 917, 39 грн..

Стосовно громадянки ОСОБА_7 встановлено, що вона працює двірником виробничої дільниці №1 та 17 серпня 2016 року виїхала з м. Одеси за маршрутом Одеса-Солоники та повернулась на територію України 01 листопада 2016 року, між тим, в табелі обліку робочого часу їй нараховувалась заробітна плата за серпень - листопад 2016 року, таким чином, за 2016 рік в періоді, в якому вона була відсутня на території України безпідставно проведено нарахування заробітної плати - 7 456, 86 грн., як наслідок, зайво перерахованого єдиного соціального внеску в сумі 1 640,52 грн.

За результатами ревізії, перевіряючими зроблений висновок: ревізією витрат на заробітну плату та сплату обов'язкових внесків до державних цільових фондів встановлені порушення, що призвели до матеріальної шкоди (збитків) КП "ЖКС "Черьомушки" на загальну суму 150 035, 36 грн., з яких відшкодовано у ході ревізії 848, 41 грн.

Позивачем було подано заперечення від 13 липня 2018 року № вих. 1001 на акт від 03 липня 2018 року №06-11/33 (а.с.50-57), в якому просив їх розглянути та врахувати під час розгляду.

Ці заперечення були розглянуті відповідачем та направлені на адресу позивача висновки на заперечення (а.с. 126-136, т.1), згідно з якими зауваження позивача не були прийняті.

Суд першої інстанції встановив, що 26 липня 2018 року Південним офісом Держаудитслужби на адресу КП "ЖКС "Черьомушки" винесено лист "Щодо усунення виявлених порушень" №15-06-23-14/4329, відповідно до якого у порушення вимог ст.ст. 30, 94 КЗпП, ст. 1, ч.4 ст. 3 Закону України "Про оплату праці" трьом працівникам комунального підприємства в період їх знаходження за межами України по основному місцю роботи проводилось нарахування та оплата праці в повному обсязі, що призвело до зайвого нарахування заробітної плати на загальну суму 122 284, 37 грн та, як наслідок, зайво проведеного нарахування до державних цільових фондів на загальну суму 26 902, 58 грн., внаслідок допущених порушень КП "ЖКС "Черьомушки" завдано матеріальної шкоди (збитків) на загальну суму 149 186, 95 грн., а тому Південний офіс вимагає усунути виявлені порушення законодавства в установленому законодавством порядку (Т.1, а.с. 42).

Судом першої інстанції також досліджені документи, які були вивчені перевіряючими під час проведення ревізії, а саме: витяг з бази даних "Відомості про осіб, які перетнули державний кордон України" (а.с. 114-117, т. 1), листки про нарахування заробітної плати, табелі обліку використання робочого часу, картки працівника, відібрані пояснення у майстрів (а.с. 144-229, т.1).

Вирішуючи справу, суд першої інстанції виходив з того, що за перевіряємий період громадяни ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, які фактично були працівниками КП "ЖКС "Черьомушки" знаходились за межами України, тобто були відсутні на роботі, передоручили виконання своїх обов'язків іншим особам, в той час як отримували заробітну плату, будь-яких доказів на спростування цих обставин КП "ЖКС "Черьомушки" в ході розгляду справи не надано.

Судова колегія вважає ці висновки суду першої інстанції правильними і такими, що відповідають вимогам ст.ст. 2, 6-14, 73, 74, 77, 78 КАС України, ч.1 ст. 2, п.п.1, 7 ч.1 ст. 10 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні, п.16 Порядку проведення інспектування Державною аудиторською службою, її міжрегіональними територіальними органами, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 20 квітня 2006 року №550, п.п.1, 4 Положення про Державну аудиторську службу України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 03 лютого 2016 року №43, якими регулюються правовідносини між сторонами.

Судова колегія не приймає до уваги доводи апелянта, виходячи з наступного.

Згідно ч.1 ст. 2 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" головними завданнями органу державного фінансового контролю є: здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов'язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб'єктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), за дотриманням бюджетного законодавства, дотриманням законодавства про закупівлі, діяльністю суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за судовим рішенням, ухваленим у кримінальному провадженні.

Відповідно до п.1 ч.1 ст. 10 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" органу державного фінансового контролю надається право перевіряти в ході державного фінансового контролю грошові та бухгалтерський документи, звіти, кошториси й інші документи, що підтверджують надходження і витрачання коштів та матеріальних цінностей, документи щодо проведення процедур державних закупівель, проводити перевірки фактичної наявності цінностей (коштів, цінних паперів, сировини, матеріалів, готової продукції, устаткування тощо).

Крім того, п.16 Порядку проведення інспектування Державною аудиторською службою, її міжрегіональними територіальними органами, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 20 квітня 2006 року №550 визначено, що ревізія проводиться шляхом: документальної перевірки, що передбачає контроль за установчими, фінансовими, бухгалтерськими (первинними і зведеними) документами, статистичною, фінансовою та бюджетною звітністю, господарськими договорами, розпорядчими та іншими документами об'єкта контролю, пов'язаними з плануванням і провадженням фінансово-господарської діяльності, веденням бухгалтерського обліку, складенням фінансової звітності (далі - документи об'єкта контролю). У разі ведення бухгалтерського обліку з використанням електронних засобів зберігання і обробки інформації на вимогу посадової особи органу державного фінансового контролю керівник об'єкта контролю повинен забезпечити оформлення відповідних документів на паперовому носії. Надання документів об'єкта контролю посадовим особам органу державного фінансового контролю забезпечується керівником об'єкта чи його заступником.

Відповідно до п.2.9 Порядку взаємодії органів державної контрольно-ревізійної служби, органів прокуратури, внутрішніх справ, Служби безпеки України, затвердженого спільним наказом Головного контрольно-ревізійного Управління України, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, Генеральної прокуратури України від 19 жовтня 2006 року №346/1025/685/53 органи ДКРС проводять ревізії за оригіналами документів об'єкта контролю або завіреними належним чином об'єктом контролю їх копіями за місцезнаходженням об'єкта контролю.

Згідно з п.1 Положення про Державну аудиторську службу України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 03 лютого 2016 року №43, Державна аудиторська служба України (Держаудитслужба) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України та який забезпечує формування і реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю.

Відповідно до п.4 цього Положення, Держаудитслужба здійснює контроль у: міністерствах, інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов'язкового державного соціального страхування, бюджетних установах, суб'єктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи); суб'єктах господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за судовим рішенням, ухваленим у кримінальному провадженні.

Відповідно до пп.16 п.6 Положення, Державна аудиторська служба України має право в установленому порядку пред'являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства.

З матеріалів справи вбачається, що за результатами ревізії, Держаудитслужбою було встановлено, що за перевіряємий період громадяни ОСОБА_5 , ОСОБА_6, ОСОБА_7, які фактично були працівниками КП ЖКС "Черьомушки" знаходились за межами України, тобто були відсутні на роботі, передоручили виконання своїх обов'язків іншим особам, в той час як отримували заробітну плату.

Відповідно до ст. 30 КЗпП України, працівник повинен виконувати доручену йому роботу особисто і не має права передоручати її виконання іншій особі, за винятком випадків, передбачених законодавством.

Статтею 94 КЗпП України встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Розмір заробітної плати залежить від складності та умов виконуваної роботи, професійно-ділових якостей працівника, результатів його праці та господарської діяльності підприємства, установи, організації і максимальним розміром не обмежується.

Питання державного і договірного регулювання оплати праці, прав працівників на оплату праці та їх захисту визначається цим Кодексом, Законом України "Про оплату праці" та іншими нормативно-правовими актами.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про оплату праці", заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Таким чином, судова колегія приходить до висновку, що Південний офіс Держаудитслужби при складанні вимоги №15-06-23-14/4329 від 26 липня 2018 року діяв правомірно та в межах своїх повноважень.

Судова колегія вважає необґрунтованим довів апелянта про неповне з'ясування судом першої інстанції обставин у справі, а саме встановлення/не встановлення вини КП "ЖКС "Черьомушки" в порушенні вимог ч.2 ст. 3 Закону України "Про оплату праці", виходячи з наступного.

Згідно ч.3 ст. 8 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" відповідальність за організацію бухгалтерського обліку та забезпечення фіксування фактів здійснення всіх господарських операцій у первинних документах, збереження оброблених документів, регістрів і звітності протягом встановленого терміну, але не менше трьох років, несе уповноважений орган (посадова особа), який здійснює керівництво підприємством, або власник відповідно до законодавства та установчих документів.

Таким чином, відповідальності за ведення бухгалтерського обліку з порушенням установленого порядку, внесення недостовірних даних до первинних документів несе саме КП "ЖКС "Черьомушки".

Крім того, судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції про відмову в зупиненні провадження у даній справі до розгляду справи №521/13893/18 Малиновським районним судом м. Одеси, оскільки предмет спору у справі № 1540/4101/18 прямо не пов'язаний з предметом спору у справі №521/13893/18, а навпаки, оскільки КП "ЖКС "Черьомушки" звернувся з позовом до Малиновського районного суду м. Одеси з підстав проведення відповідачем перевірки та винесення ним оскаржуваної у цій справі вимоги, тому відсутня об'єктивна неможливість щодо розгляду цієї справи до розгляду та вирішення справи №521/13893/18.

За таких обставин, суд першої інстанції дійшов правильного висновку про відмову в задоволенні позовних вимог КП "ЖКС "Черьомушки".

Судова колегія не змінює розподіл судових витрат відповідно ст. 139 КАС України.

Враховуючи все вищевикладене, судова колегія вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, а наведені в скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують, відповідно, апеляційна скарга задоволенню не підлягає.

Керуючись ст.ст. 308, 310, п.1 ч.1 ст. 315, ст.ст. 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, судова колегія, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу комунального підприємства "ЖКС "Черьомушки" залишити без задоволення, а рішення Одеського окружного адміністративного суду від 15 січня 2019 року залишити без змін.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття, може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 19 квітня 2019 року.

Головуючий: ОСОБА_8

Суддя: Суддя: ОСОБА_1 ОСОБА_2