19.04.2019 м.Дніпро Справа № 908/2265/18
Центральний апеляційний господарський суд у складі
головуючого судді: Березкіної О.В. (доповідач)
розглянувши матеріали апеляційної скарги департаменту інфраструктури та благоустрою Запорізької міської ради
на рішення Господарського суду Запорізької області від 27.02.2019року у справі №908/2265/18 (суддя Корсун В.Л.)
за позовною заявою: департаменту інфраструктури та благоустрою Запорізької міської ради, 69037, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 214
до відповідача: приватного акціонерного товариства “Спеціалізоване монтажно-експлуатаційне підприємство “Символ”, 69035, м. Запоріжжя, вул. Рекордна, 33А
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача: комунальне підприємство “Експлуатаційне лінійне управління автомобільних шляхів”, 69035, м. Запоріжжя, вул. Волгоградська, 23
про відшкодування збитків за неякісно виконані роботи згідно договору підряду від 25.05.17 № 17/17
Рішенням Господарського суду Запорізької області від 27.02.2019року у справі №908/2265/18 відмовлено департаменту інфраструктури та благоустрою Запорізької міської ради у задоволенні позовних вимог про стягнення з приватного акціонерного товариства “Спеціалізоване монтажно-експлуатаційне підприємство “Символ” основного боргу в сумі 2 327 168,40 грн. та штрафних санкцій в сумі 465 433,60 грн., що разом складає 2 792 602,00 грн. При цьому, в мотивувальній частині позовної заяви позивач зазначив, що 2327168,40 грн. - це сума збитків, завданих департаменту інфраструктури та благоустрою Запорізької міської ради протиправною поведінкою відповідача за договором підряду № 17/17 від 25.05.17. Позов обґрунтовано ст. ст. 22, 549, 611, 614, 857, 858, 859 ЦК України, ст. ст. 216-218, 224, 225, 230, 231 ГК України.
Не погодившись із зазначеним рішенням, до Центрального апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою звернувся позивач - департамент інфраструктури та благоустрою Запорізької міської ради , просив рішення суду скасувати та задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Ознайомившись з матеріалами апеляційної скарги, суд вважає необхідним залишити її без руху, з огляду на наступне.
Статтею 258 Господарського процесуального кодексу України встановлені форма і зміст апеляційної скарги, зокрема, пунктом 2 частини 3 цієї статті передбачено, що до апеляційної скарги додаються докази сплати судового збору.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначаються Законом України "Про судовий збір".
Згідно із підп. 4 п. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" ставка судового збору за подання апеляційної скарги на рішення суду; апеляційних скарг у справі про банкрутство, заяви про перегляд судового рішення у зв'язку з нововиявленими обставинами 150 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" останній справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Якщо скаргу подано про перегляд судового рішення в частині позовних вимог (сум, що підлягають стягненню за судовим рішенням), судовий збір за подання скарги вираховується та сплачується лише щодо перегляду судового рішення в частині таких позовних вимог (оспорюваних сум).
Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2019 рік" з 01 січня 2018 року встановлено прожитковий мінімум для працездатних осіб у місячному розмірі: з 1 січня 2019 року - 1921 гривня, з 1 липня - 2007 гривень, з 1 грудня - 2102 гривні. При цьому, визначальним для сплати судового збору є розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом саме на 01 січня календарного року, тобто на 01.01.2019.
Таким чином, за подання апеляційної скарги на рішення Господарського суду Запорізької області від 27.02.2019року у даній справі скаржник має сплатити судовий збір у розмірі 62833грн.55коп.(41889,03*150%)
Позивачем (скаржником) вказаний судовий збір сплачений не був, відповідних доказів апеляційна скарга не містить, як і відсутнє посилання на наявність таких доказів у додатку до апеляційної скарги, натомість, заявлено клопотання про звільнення департаменту інфраструктури та благоустрою Запорізької міської ради від сплати судового збору, яке обґрунтовано тим, що на даний час бюджет міста на 2019 затверджений та збалансований за доходами та видатками, у зв»язку з цим, відсутні можливості для розгляду порушеного питання без визначення джерела покриття додаткових витрат.
Апеляційний господарський суд відхиляє клопотання апелянта про звільнення сплати судового збору з огляду на наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 123 ГПК України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюється законом.
Підстави для вчинення господарським судом дій щодо відстрочення та розстрочення судового збору, зменшення його розміру або звільнення від сплати викладені в ст. 8 Закону України "Про судовий збір".
Відповідно до ч. 2 ст. 8 Закону України "Про судовий збір" суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
За приписами ч. 1 ст. 8 Закону України "Про судовий збір" враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або позивачами є: військовослужбовці; батьки, які мають дитину віком до 14 років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до 14 років або дитину-інваліда; члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї; особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.
На скаржника апеляційної скарги не поширюються приписи ст. 8 Закону України "Про судовий збір", а тому клопотання про звільнення від сплати судового збору департаменту інфраструктури та благоустрою Запорізької міської ради не підлягає задоволенню.
В зв'язку з чим, подана апеляційна скарга оформлена з порушенням вимог ст. 258 ГПК України.
У рішенні Європейського суду з прав людини від 20.05.2010р. у справі "Пелевін проти України" (заява № 24402/02) визначено, що право на доступ до суду не є абсолютним і може підлягати дозволеним за змістом обмеженням, зокрема, щодо умов прийнятності скарг (пункт 27). Такі обмеження дозволяються опосередковано, оскільки право на доступ до суду "за своєю природою потребує регулювання державою, регулювання, що може змінюватися у часі та місці відповідно до потреб і ресурсів суспільства та окремих осіб" (рішення від 28 травня 1985 року у справі "Ешингдейн проти Сполученого Королівства" (пункт 57).
У рішенні Європейського суду з прав людини у справі "Креуз проти Польщі" від 19.06.2001р. зазначено, що вимога сплати зборів цивільними судами у зв'язку з поданням позовів, які вони мають розглянути, не може вважатися обмеженням права доступу до суду (пункт 60).
Відповідно до ст. 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод від 04.11.1950 кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Згідно практики Європейського суду з прав людини, яка є джерелом права відповідно до ст.17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини", - право на справедливий суд охоплює не лише стадію розгляду справи по суті, але також дотримання всіх процедур, що передбачені національним законодавством і повинні відбуватися до порушення провадження у справі.
Отже, якщо нормами процесуального законодавства передбачено вчинення стороною до подання апеляційної скарги певних дій, в тому числі щодо сплати судового збору, такі дії мають бути вчинені; суд позбавлений права прийняти апеляційну скаргу до розгляду, а потім зобов'язувати скаржника усувати вказані недоліки.
Відповідно до ч. 2 ст. 260 ГПК України до апеляційної скарги, яка оформлена з порушенням вимог, встановлених ст. 258 цього Кодексу, застосовуються положення ст. 174 цього Кодексу.
Згідно з ч. 2 ст. 174 ГПК України в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).
За таких обставин, апеляційна скарга позивача підлягає залишенню без руху із наданням апелянту строку для усунення вищезазначених недоліків.
Якщо апелянт не усуне недоліки апеляційної скарги у строк, встановлений судом, скарга вважається неподаною і повертається особі, що звернулася з апеляційною скаргою.
Керуючись ст. 8 Закону України "Про судовий збір", ст.ст. 174, 234, 235, 258, 260 ГПК України, апеляційний господарський суд, -
Відмовити Департаменту інфраструктури та благоустрою Запорізької міської ради у задоволенні клопотання про звільнення від сплати судового збору за подання апеляційної скарги на рішення Господарського суду Запорізької області від 27.02.2019р. у справі №908/2265/18.
Апеляційну скаргу Департаменту інфраструктури та благоустрою Запорізької міської ради у задоволенні клопотання про звільнення від сплати судового збору за подання апеляційної скарги на рішення Господарського суду Запорізької області від 27.02.2019р. у справі №908/2265/18 залишити без руху.
Департаменту інфраструктури та благоустрою Запорізької міської ради усунути недоліки апеляційної скарги та надати до апеляційного господарського суду: докази сплати судового збору у розмірі 62833грн.55коп .
Надати Департаменту інфраструктури та благоустрою Запорізької міської ради строк для усунення недоліків апеляційної скарги - 10 днів з дня отримання копії цієї ухвали.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя О.В.Березкіна