Провадження № 2-а/760/896/19
В справі № 760/11654/19
18 квітня 2019 року Солом'янський районний суд міста Києва в складі головуючого - судді Шереметьєвої Л.А., розглянувши адміністративний позов ОСОБА_1 до Відділу ведення державного реєстру виборців Солом'янської районної в місті Києві державної адміністрації про включення до списку виборців, суд
Позивач звернувся до суду з зазначеним адміністративним позовом і просить тимчасово змінити місце його голосування та включити його до списку виборців дільничної виборчої комісії № 800900 територіального виборчого округу № 222 для голосування на виборах Президента України 21 квітня 2019 року.
Посилається в позові на те, що він проживає за адресою: АДРЕСА_1.
Окружна виборча комісія Територіального виборчого округу № 222 прийняла рішення про призначення його членом дільничної виборчої комісії № 800900 Територіального виборчого округу № 222.
Зазначає, що члени дільничних виборчих комісій включаються до списку виборців на виборчій дільниці, де вони включені до складу виборчої комісії.
Враховуючи викладене, просить задовольнити позов.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України сторони в судове засідання не викликалися.
Дослідивши матеріали справи, суд не знаходить підстав для задоволення адміністративного позову, виходячи з наступного.
Відповідно до норм ст.ст. 1, 2 Закону України «Про вибори Президента України» Президент України обирається громадянами України на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування.
Вибори Президента України є загальними. Право голосу на виборах Президента України мають громадяни України, яким на день виборів виповнилося вісімнадцять років.
Будь-які прямі або непрямі привілеї або обмеження виборчих прав громадян України за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками забороняються. Не допускаються обмеження щодо участі громадян у виборчому процесі, крім обмежень, передбачених Конституцією України та цим Законом.
Відповідно до норм ч. 3 ст. 34 Закону України «Про вибори Президента України» члени окружних та дільничних виборчих комісій не пізніш як за п'ять днів до дня голосування подають до органу ведення Державного реєстру виборців за місцезнаходженням відповідної виборчої дільниці або за своєю виборчою адресою заяву про тимчасову зміну місця голосування без зміни виборчої адреси відповідно до частини третьої статті 7 Закону України "Про Державний реєстр виборців". Члени окружних виборчих комісій включаються до списку виборців на виборчій дільниці, найбільш наближеній до місцезнаходження відповідної окружної виборчої комісії. Члени дільничних виборчих комісій включаються до списку виборців на виборчій дільниці, де вони включені до складу виборчої комісії.
За змістом ст. 35-1 Закону України «Про вибори Президента України» кожен виборець має право на тимчасову зміну місця голосування без зміни виборчої адреси відповідно до частини третьої статті 7 Закону України "Про Державний реєстр виборців".
Порядок тимчасової зміни місця голосування без зміни виборчої адреси встановлюється Центральною виборчою комісією.
Відповідно до ч. 3 ст. 7 Закону України «Про Державний реєстр виборців» за мотивованим зверненням виборця, який має право голосу на відповідних виборах чи референдумі, орган ведення Реєстру може тимчасово (на період їх проведення) змінити виборцю місце голосування (виборчу дільницю) без зміни його виборчої адреси.
Таке звернення подається до органу ведення Реєстру за місцезнаходженням зазначеної виборцем виборчої дільниці або за виборчою адресою не пізніше ніж за п'ять днів до дня голосування на відповідних виборах чи референдумі. Тимчасова зміна місця голосування виборця (виборчої дільниці) підтверджується посвідченням за формою, встановленою Центральною виборчою комісією, яке видається виборцю.
В пункті 2.1 Постанови Центральної виборчої комісії від 13 вересня 2012 року № 893 «Про забезпечення тимчасової зміни місця голосування виборця без зміни його виборчої адреси» / із змінами, внесеними згідно з Постановами Центральної виборчої комісії № 1046 від 22.09.2012 року, № 240 від 09.04.2014 року, № 589 від 15.05.2014 року, № 68 від 09.03.2016 року, № 140 від 21.07.2017 року та № 129 від 05.09.2018 року / зазначено, що під час виборчого процесу виборів Президента України, народних депутатів України члени окружних виборчих комісій та дільничних виборчих комісій звичайних виборчих дільниць подають заяву до органу ведення Реєстру за місцезнаходженням відповідної виборчої дільниці або за своєю виборчою адресою не пізніш як за п'ять днів до дня голосування. Члени окружних виборчих комісій включаються до списку виборців на виборчій дільниці, найбільш наближеній до місця знаходження відповідної окружної виборчої комісії. Члени дільничних виборчих комісій включаються до списку виборців на виборчій дільниці, де вони включені до складу виборчої комісії.
До заяви члена виборчої комісії додається копія відповідного посвідчення (оригінал пред'являється органу ведення Реєстру) або копія рішення про утворення відповідно окружної чи дільничної виборчої комісії/рішення про зміни в складі виборчої комісії.
Відповідно до ч. 7 ст. 8 Закону України «Про Державний реєстр виборців» виборча адреса виборця включає відомості, зазначені у пунктах 1-9, 11 (для виборців, які проживають або перебувають в Україні) або пунктах 1, 2, 10 (для виборців, які проживають або перебувають за межами України) цієї частини: 1) країна проживання (перебування); 2) регіон України, зазначений у частині другій статті 133 Конституції України, або субнаціональна адміністративно-територіальна одиниця (штат, провінція, земля тощо) іноземної країни проживання чи перебування; 3) район або місто обласного (республіканського в Автономній Республіці Крим) значення, до складу якого входить населений пункт; 4) населений пункт (місто, селище, село); 5) вулиця (проспект, бульвар, площа, провулок, квартал, куток тощо); 6) номер будинку; 7) номер корпусу (крило будинку, блок, секція тощо); 8) номер квартири (кімнати); 9) поштовий індекс; 10) поштова адреса виборця за правилами країни проживання (перебування); 11) інші відомості, які визначають виборчу адресу.
Згідно із ч.ч. 1, 2 ст. 20 Закону України «Про Державний реєстр виборців» кожен виборець у разі зміни його персональних даних, зазначених у частині першій статті 6 та пунктах 1 і 4 частини першої статті 7 цього Закону, може особисто звернутися до органу ведення Реєстру відповідно до своєї виборчої адреси із заявою про внесення змін до його персональних даних у Реєстрі. До заяви додаються документи (копії документів), що підтверджують ці зміни. У разі якщо до заяви додаються копії документів, їх оригінали пред'являються органу ведення Реєстру. Виборець, який постійно не здатний пересуватися самостійно, може уповноважити на подання такої заяви іншу особу. Виборець, який проживає чи перебуває за межами України, звертається із заявою до відповідної закордонної дипломатичної установи України, яка невідкладно передає заяву разом з документами (їх копіями), що додаються до неї, органу ведення Реєстру в Міністерстві закордонних справ України.
У разі звернення щодо зміни виборчої адреси виборець подає органу ведення Реєстру за новою виборчою адресою заяву, до якої додаються документи (копії документів), що підтверджують зміну виборчої адреси виборця.
З матеріалів справи вбачається, що позивач зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1.
Звертаючись до суду, позивач зазначає, що Окружна виборча комісія Територіального виборчого округу № 222 прийняла рішення про призначення його членом дільничної виборчої комісії № 800900 Територіального виборчого округу № 222.
В той же час, будь-яких доказів звернення до відповідного відділу ведення Реєстру в порядку і з дотриманням встановлених строків, позивач суду не надав, як і рішення даного органу з цього приводу.
Відповідно до ч. ч. 1, 3 ст. 274 КАС України право звернутися з адміністративним позовом про уточнення списку виборців, у тому числі про включення або виключення зі списку себе особисто або інших осіб, має кожен, хто має право голосу на відповідних виборах або референдумі.
Суд при розгляді цього позову звертається до відповідного органу ведення Державного реєстру виборців із запитом щодо уточнення відомостей про виборця.
Так, на виконання даних вимог закону судом був направлений запит до Відділу ведення державного реєстру виборців Солом'янської районної в місті Києві державної адміністрації за вих. № 760/11654/19/25620/2019.
Згідно відповіді Відділу ведення державного реєстру виборців Солом'янської районної в місті Києві державної адміністрації від 18 квітня 2019 року № 160/20-43 позивач зареєстрований за виборчою адресою: АДРЕСА_1 та прикріплена до виборчої дільниці, що утворена на постійній основі № 800947.
Відповідно до ч. 2 ст. 7, ч. 2 ст. 8 Закону України «Про державний реєстр виборців» територіальний виборчий округ та виборча дільниця, утворені на відповідних виборах чи референдумах, до яких відноситься виборець, визначаються органом ведення Реєстру на підставі відомостей про виборчу адресу виборця.
Відповідно до виборчою адресою виборця є адреса, за якою зареєстровано його місце проживання відповідно до Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні".
Згідно з п. 1.2 Постанови Центральної виборчої комісії від 02 лютого 2019 року № 191 «Про Роз'яснення щодо складання та уточнення списків виборців для підготовки і проведення голосування з виборів Президента України» громадяни України, які мають право голосу на виборах, є виборцями та можуть реалізувати це право на виборчих дільницях, де вони включені до списків виборців.
Виборець може бути включений до списку виборців тільки на одній виборчій дільниці.
Виходячи з цього, враховуючи вимоги закону щодо мотивованого звернення виборця із заявою про внесення його в списки виборців та вимоги щодо включення до списку виборців лише на одній виборчій дільниці, визначена нормами закону процедура зміни місця голосування без зміни виборчої адреси, в тому числі, членів дільничної виборчої комісії, а також вимоги щодо підтвердження такого звернення відповідними документами, звернення позивача без підтвердження зміни місця голосування на зазначеній території звернення до відповідного відділу виборців, суд не знаходить підстав для задоволення позову.
Керуючись ст.ст. 274 Кодексу адміністративного судочинства України, Закону України «Про вибори Президента України», Закону України «Про Державний реєстр виборців», постанови Центральної виборчої комісії від 02 лютого 2019 року № 191 «Про Роз'яснення щодо складання та уточнення списків виборців для підготовки і проведення голосування з виборів Президента України»,постанови Центральної виборчої комісії від 13 вересня 2012 року № 893 «Про забезпечення тимчасової зміни місця голосування виборця без зміни його виборчої адреси», суд
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Відділу ведення державного реєстру виборців Солом'янської районної в місті Києві державної адміністрації про включення до списку виборців відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів до Шостого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя: Л.А.Шереметьєва