Провадження №2-а/760/869/19
Справа №760/11357/19
18 квітня 2019 року Солом'янський районний суд м. Києва у складі:
головуючого судді Усатової І.А.,
при секретарі Мелешко О.С.,
за участю позивача ОСОБА_1,
розглянувши за правилами спрощеного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Дільничної виборчої комісії № 800838 територіального округу № 221, Відділу ведення ДРВ Солом'янської районної в м. Києві державної адміністрації про включення до списку виборців, -
Позивач звернулася до суду з адміністративним позовом про включення до списку виборців, посилаючись на те, що з 31.12.2014 фактично проживає за адресою: АДРЕСА_1.
Позивач посилалася на те, що є громадянином України та на день голосування, на виборах Президента України, їй виповнилось 18 років, а тому вважає, що має бути включена до списку виборців.
На підставі викладеного просила включити себе до списку виборців дільничної виборчої комісії №800838 територіального округу №221 для голосування на виборах Президента України 31 березня 2019 року.
17.04.2019 згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями справу було передано до провадження головуючому судді Усатовій І.А.
Ухвалою суду від 17.04.2019 судом по справі було відкрито спрощене позовне провадження.
17.04.2019 судом було здійснено запит до відділу ведення ДРВ Солом'янської районної в місті Києві державної адміністрації.
18.04.2019 до суду надано інформацію про персональні дані виборця.
Позивач у судовому засіданні позовну заяву підтримала та просила її задовольнити.
Представники відповідачів в судове засідання не з'явились, про дату, час та місце розгляду справи повідомлялись належним чином, причини неявки суду не повідомили, у зв'язку з чим, у відповідності до ч. 3 ст. 268 КАС України суд вважає за можливе розглянути справу у їх відсутності.
Суд, заслухавши позивача, повно і всебічно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, приходить до наступного висновку.
Відповідно до норм ст. ст. 1, 2 Закону України «Про вибори Президента України» Президент України обирається громадянами України на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування.
Вибори Президента України є загальними. Право голосу на виборах Президента України мають громадяни України, яким на день виборів виповнилося вісімнадцять років.
Відповідно до ч. 3 ст. 7 Закону України «Про Державний реєстр виборців» за мотивованим зверненням виборця, який має право голосу на відповідних виборах чи референдумі, орган ведення Реєстру може тимчасово (на період їх проведення) змінити виборцю місце голосування (виборчу дільницю) без зміни його виборчої адреси. Таке звернення подається до органу ведення Реєстру за місцезнаходженням зазначеної виборцем виборчої дільниці або за виборчою адресою не пізніше ніж за п'ять днів до дня голосування на відповідних виборах чи референдумі. Тимчасова зміна місця голосування виборця (виборчої дільниці) підтверджується посвідченням за формою, встановленою Центральною виборчою комісією, яке видається виборцю.
Згідно із ч.ч. 1, 2 ст. 20 Закону України «Про Державний реєстр виборців» кожен виборець у разі зміни його персональних даних, зазначених у частині першій статті 6 та пунктах 1 і 4 частини першої статті 7 цього Закону, може особисто звернутися до органу ведення Реєстру відповідно до своєї виборчої адреси із заявою про внесення змін до його персональних даних у Реєстрі. До заяви додаються документи (копії документів), що підтверджують ці зміни. У разі якщо до заяви додаються копії документів, їх оригінали пред'являються органу ведення Реєстру. Виборець, який постійно не здатний пересуватися самостійно, може уповноважити на подання такої заяви іншу особу. Виборець, який проживає чи перебуває за межами України, звертається із заявою до відповідної закордонної дипломатичної установи України, яка невідкладно передає заяву разом з документами (їх копіями), що додаються до неї, органу ведення Реєстру в Міністерстві закордонних справ України.
У разі звернення щодо зміни виборчої адреси виборець подає органу ведення Реєстру за новою виборчою адресою заяву, до якої додаються документи (копії документів), що підтверджують зміну виборчої адреси виборця.
Відповідно до ч. 7 ст. 8 Закону України «Про Державний реєстр виборців» виборча адреса виборця включає відомості, зазначені у пунктах 1-9, 11 (для виборців, які проживають або перебувають в Україні) або пунктах 1, 2, 10 (для виборців, які проживають або перебувають за межами України) цієї частини: 1) країна проживання (перебування); 2) регіон України, зазначений у частині другій статті 133 Конституції України, або субнаціональна адміністративно-територіальна одиниця (штат, провінція, земля тощо) іноземної країни проживання чи перебування; 3) район або місто обласного (республіканського в Автономній Республіці Крим) значення, до складу якого входить населений пункт; 4) населений пункт (місто, селище, село); 5) вулиця (проспект, бульвар, площа, провулок, квартал, куток тощо); 6) номер будинку; 7) номер корпусу (крило будинку, блок, секція тощо); 8) номер квартири (кімнати); 9) поштовий індекс; 10) поштова адреса виборця за правилами країни проживання (перебування); 11) інші відомості, які визначають виборчу адресу.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, є громадянином України, що підтверджується копією паспорта громадянина України.
Згідно витягу з Єдиного державного демографічного реєстру щодо реєстрації місця проживання №5127-2099294-2018, місце проживання позивачки зареєстровано за адресою: АДРЕСА_2, з 19.09.2008.
Тобто, фактично, позивачка присутня в списках виборцях за певною виборчою адресою.
В той же час, позивачка просить включити себе до списку виборців дільничної виборчої комісії №800838 територіального округу №221 для голосування на виборах Президента України 31 березня 2019 року.
Також позивач на підтвердження своїх вимог надала довідки ТОВ «ОТТ +» від 12.03.2019 та 15.04.2019, в яких підтверджено, що позивач працює менеджером з питань регіонального розвитку в Товаристві з обмеженою відповідальністю «ОТТ+» з 01.09.2017 по теперішній час.
Так, нормами чинного законодавства передбачений порядок включення виборців до списку на час проведення виборів шляхом тимчасової зміни адреси голосування без зміни виборчої адреси.
Проте, позивачкою не надано до суду жодних доказів її звернення до відповідного відділу ведення Державного реєстру виборців з відповідною заявою.
Відповідно до ч. ч. 1, 3 ст. 274 КАС України право звернутися з адміністративним позовом про уточнення списку виборців, у тому числі про включення або виключення зі списку себе особисто або інших осіб, має кожен, хто має право голосу на відповідних виборах або референдумі.
Суд при розгляді цього позову звертається до відповідного органу ведення Державного реєстру виборців із запитом щодо уточнення відомостей про виборця.
Так, на виконання даних вимог чинного законодавства Солом'янським районним судом м. Києва було направлено запит до Відділу ведення державного реєстру виборців Солом'янської районної в місті Києві державної адміністрації за вих. № 760/11357/19/25222/2019.
Згідно відповіді Відділу ведення державного реєстру виборців Солом'янської районної в місті Києві державної адміністрації від 18 квітня 2019 року № 143/20-43 позивачка зареєстрована за виборчою адресою: АДРЕСА_2, та прикріплена до виборчої дільниці, що утворена на постійній основі №510281.
Відповідно до ч. 2 ст. 7, ч. 2 ст. 8 Закону України «Про державний реєстр виборців» територіальний виборчий округ та виборча дільниця, утворені на відповідних виборах чи референдумах, до яких відноситься виборець, визначаються органом ведення Реєстру на підставі відомостей про виборчу адресу виборця.
Відповідно до Закону виборчою адресою виборця є адреса, за якою зареєстровано його місце проживання відповідно до Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні".
Згідно з п. 1.2 постанови Центральної виборчої комісії від 02 лютого 2019 року № 191 «Про Роз'яснення щодо складання та уточнення списків виборців для підготовки і проведення голосування з виборів Президента України» громадяни України, які мають право голосу на виборах, є виборцями та можуть реалізувати це право на виборчих дільницях, де вони включені до списків виборців.
Виборець може бути включений до списку виборців тільки на одній виборчій дільниці.
Таким чином, враховуючи вимоги чинного законодавства щодо мотивованого звернення виборця щодо внесення його в списки виборців та вимоги щодо включення до списку виборців лише на одній виборчій дільниці, передбачена нормами чинного законодавства процедура зміни місця голосування без зміни виборчої адреси, а також вимоги щодо підтвердження такого звернення відповідними документами, звернення позивача без підтвердження зміни місця голосування на зазначеній території звернення до відповідного відділу виборців, суд не знаходить підстав для задоволення позову.
Окрім того, суд звертає увагу позивача на те, що звертаючись 17.04.2019 до суду з позовом, нею заявлено вимоги про включення до списку виборців дільничної виборчої комісії №800838 територіального округу №221 для голосування на виборах Президента України 31 березня 2019 року, на що суд звертає її увагу на те, що вибори Президента України відбулися 31 березня 2019 року, та Другий тур виборів Президента України призначено на 21 квітня 2019 року.
Керуючись ст.ст. 274 Кодексу адміністративного судочинства України, Закону України «Про вибори Президента України», Закону України «Про Державний реєстр виборців», постанови Центральної виборчої комісії від 02 лютого 2019 року № 191 «Про Роз'яснення щодо складання та уточнення списків виборців для підготовки і проведення голосування з виборів Президента України», постанови Центральної виборчої комісії від 13 вересня 2012 року № 893 «Про забезпечення тимчасової зміни місця голосування виборця без зміни його виборчої адреси», суд-
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Дільничної виборчої комісії № 800838 територіального округу № 221, Відділу ведення ДРВ Солом'янської районної в м. Києві державної адміністрації про включення до списку виборців - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його складання.
Оскарження рішення адміністративного суду щодо внесення змін у списки виборців не перешкоджає його виконанню.
Суддя: