Постанова від 09.04.2019 по справі 826/10976/18

ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 826/10976/18 Прізвище судді (суддів) першої інстанції: Донець В.А. Суддя-доповідач Шурко О.І.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 квітня 2019 року м. Київ

Шостий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого Шурка О.І.,

суддів Василенка Я.М., Кузьменка В.В.,

при секретарі Коцюбі Т.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_3 на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 15 січня 2019 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві про визнання протиправними дій, зобов'язати вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_3 звернувся до суду із адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві (далі по тексту - ГУ ПФУ в місті Києві ) в якому просив:

- визнати протиправними дій ГУ ПФУ в м. Києві, які виразилися у вигляді бездіяльності щодо здійснення автоматизованого перерахунку основної військової та додаткової соціальної за шкоду, причинену здоров'ю пенсії позивача з 01.01.2018, як військовому пенсіонеру, інваліду війни 1 групи;

- зобов'язання ГУ ПФУ в м. Києві прийняти рішення та здійснити індивідуальний перерахунок позивача, як основної військової так і додаткової соціальної, пенсій з 01.01.2018 року в повному обсязі;

- зобов'язання відповідача виплатити недораховані кошти пенсії починаючи з 01.01.2018 року.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 15 січня 2019 року в задоволенні зазначеного адміністративного позову відмовлено повністю.

Не погоджуючись із прийнятим судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким задовольнити позов повністю.

Свої вимоги апелянт обґрунтовує тим, що судом першої інстанції було порушено норми матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

Заслухавши сторін, які прибули у судове засідання, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а оскаржуване рішення - без змін, виходячи з наступного.

Як встановлено судом першої інстанції та вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_3 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в м. Києві та отримує пенсію по інвалідності, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», яка збільшена на 25 відсотків відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 №1381 «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення».

Позивачем до позовної заяви додано довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії в порядку визначеному рішенням Кабінету Міністрів України, згідно з якою відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103, розмір посадового окладу, за військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною посадою, нормами, чинними на 01.03.2018 року, за відповідною посадою становить 10 995,00 грн.

Листом від 23.04.2018 року позивач звернувся до Прем'єр-міністра України, у зв'язку з виявленням у розрахунку пенсії по інвалідності з автоматизованої системи розрахунку пенсії від 12.04.2018 року арифметичних помилок. У листі позивач просив зобов'язати ГУ ПФУ у м. Києві провести індивідуальний розрахунок та перерахунок його пенсії по інвалідності; виправити помилки та надати новий розрахунок пенсії по інвалідності; виплатити суми недорахованої пенсії; надати письмові пояснення з посиланнями на нормативні документи якими керувалось Головне управління Пенсійного фонду України у м. Києві під час розрахунку та перерахунку пенсії.

Розглянувши звернення позивача від 23.04.2018, що надійшло від Секретаріату Кабінету Міністрів України, Пенсійний фонд України листом від 08.05.2018 року №10366/С-3 повідомив позивача, що він отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», яка обчислена в розмірі 100 відсотків сум грошового забезпечення 10 995,00 грн., визначеного відповідно до постанови Кабінету Міністрів України 30.08.2017 №704, до складу якого входять: посадовий оклад - 5920,00 грн.; оклад за військове звання - 1410,00 грн.; надбавка за вислугу років (50 відсотків) - 3665,00 грн. Виплату перерахованої пенсії забезпечено в порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103, розмір пенсійної виплати з 01.01.2018 становить 10716,15 грн., в тому числі: 2748,75 грн. збільшення розміру пенсії на 25 відсотків відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 №1381; 726,00 грн. підвищення особі з інвалідністю внаслідок війни; 726,00 грн. - державна соціальна допомога на догляд; 70,00 грн. - цільова грошова допомога на прожиття.

Позивач, не погоджуючись з листом Пенсійного фонду України від 08.05.2018 року №10366/С-3, повторно звернувся з листом від 14.05.2018 року до Прем'єр-міністра України для з'ясування підстав зменшення виплати пенсії та причин невиконання Пенсійним фондом України постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103.

Листом від 07.06.2018 року № 12053/63 Пенсійний фонд України на звернення позивача від 14.05.2018 року, повідомив, що виплата перерахованої пенсії, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103, забезпечується в порядку встановленому постановою: з 01.01.2018 - 50 відсотків; з 01.01.2019 по 31.12. 2019 - 75 відсотків; з 01.01. 2020 - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 року.

Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо нездійснення перерахунку пенсії, позивач звернувся з даним позовом до суду за захистом своїх прав та законних інтересів.

Приймаючи рішення про відмову в задоволенні адміністративного позову, суд першої інстанції виходив з того, що відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначений чинним законодавством, а проведений перерахунок відповідає правовим вимогам постанови Кабінет Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», якими передбачено врахування доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії.

Колегія суддів апеляційної інстанції погоджує висновок суду першої інстанції, оскільки він знайшов своє підтвердження під час апеляційного розгляду справи.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд апеляційної інстанції зазначає наступне.

Спірні правовідносини регулюються Конституцією України, Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), який регулює умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб.

Згідно з ч.4 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Відповідно до п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі по тексту - Порядок № 45), у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Правовими положеннями п. 2 Порядку № 45 визначено, що Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Згідно з п. 3 Порядку № 45 на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі (п.4 Порядку № 45).

Як вірно встановлено судом першої інстанції та вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_3 надано довідку від 24.03.2018 року № ФА125572 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії в порядку визначеному рішенням Кабінету Міністрів України, згідно з якою, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103, розмір посадового окладу, за військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною посадою, нормами, чинними на 01.03.2018, за відповідною посадою становить - 10995,00 грн.

Як вбачається з листа Департаменту пенсійного забезпечення Пенсійний фонд України від 08.05.2018 року №10366/63 та доданих позивачем розрахунків пенсії вбачається, що ОСОБА_3 перерахунок пенсії здійснювався зі 100 відсотків грошового забезпечення, який становить 10955,00 грн.

В свою чергу, п. 1 постанови Кабінет Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» передбачено здійснення перерахунку пенсій, призначених згідно з Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 01.03.2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 року, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.07.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

Згідно з пунктом 2 вищезазначеної Постанови виплата, перерахованих відповідно до пункту 1 Постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом), проводиться з 01.01.2018 року в таких розмірах:

- з 01.01.2018 - 50 відсотків;

- з 01.01.2019 по 31.12.2019 - 75 відсотків;

- з 01.01.2020 - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018.

Як убачається з наданого позивачем розрахунку пенсії по інвалідності, розрахунок пенсії здійснено зі 100 відсотків суми грошового забезпечення, який становить - 10955,00 грн.

Основний розмір пенсії позивача збільшено на 25 відсотків (2748,75 грн.), згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 №1381 «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення». Крім того, позивачу виплачується 726,00 грн. - як інваліду війни 1 групи при виконанні обов'язків військової служби, інваліду війни на підставі статті 7 Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 року №3551-XII (з наступними змінами та доповненнями), 726,00 грн. - державної соціальної допомоги на догляд інваліда війни 1 групи підгрупи Б, 70,00 грн. - інваліду війни 1 групи під час виконання обов'язків військової служби.

В розрахунку зазначено, що підсумок пенсії з надбавками становить 15 265,75 грн. Розрахунок здійснено з урахуванням попередньої суми пенсії 7702,30 грн. та підвищення 6027,70 грн., 50 відсотків від якого становить 3013,85 грн.

Як вбачається з розрахунку пенсії позивача, до здійснення перерахунку розмір пенсії ОСОБА_3 становив - 7702,30 грн.

Між тим, апелянт, не погоджуючись з розрахунком пенсійного органу, надав свій розрахунок, за яким сума різниці підвищення дорівнює - 6050,76 грн., яка розрахована з урахуванням грошового забезпечення до перерахунку 4944,24 грн. та грошового забезпечення - 10995,00 грн. згідно з довідкою від 24.03.2018 року № ФА125572.

Колегія суддів апеляційної інстанції погоджує висновок суду першої інстанції, про те, що відповідачем вірно здійснено розрахунок пенсії позивача, виходячи з перерахованого розміру пенсії 13 730,00 грн. та попереднього розміру пенсії - 7702,30 грн. відповідно до вимог чинного законодавства, яким передбачено врахування доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством

Натомість, твердження апелянта є безпідставними, здійснений позивачем розрахунок є помилковим, а доводи апеляційної скарги необґрунтованими.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

В даному випадку, відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, надано обґрунтовані доводи нарахування пенсії позивача, відповідно до вимог чинного законодавства, а тому позовні вимоги є безпідставними та необґрунтованими.

Отже, колегія суддів апеляційної інстанції вважає, що судом першої інстанції було вірно встановлено фактичні обставини справи, надано належну оцінку дослідженим доказам, прийнято законне та обґрунтоване рішення у відповідності з вимогами матеріального та процесуального права.

Обставини, викладені в апеляційній скарзі, до уваги не приймаються, оскільки є необґрунтованими та не є підставами для скасування рішення суду першої інстанції.

В зв'язку з цим колегія суддів вважає необхідним апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.

Керуючись ст.ст. 242, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_3 - залишити без задоволення.

Рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 15 січня 2019 року - без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду у порядку та строки, визначені ст.ст. 328-331 КАС України.

Головуючий суддя: Шурко О.І.

Судді: Василенко Я.М.

Кузьменко В.В.

Повний текст рішення виготовлено 15.04.2019 року