09 квітня 2019 р.м. ХерсонСправа № 540/2453/18
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Попова В.Ф.,
секретар: Мельниченко В.В.,
за участю:
представника позивача - Бєрьозки Ю.В.,
представника відповідача - Козлова А.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Колективного підприємства "Промжилбуд" до Головного управління Державної фіскальної служби у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,
встановив:
КП "Промжилбуд" звернулось в суд з позовною заявою до ГУ ДФС у Херсонській області, АРК та м. Севастополі, в якому просить визнати протиправними та скасувати такі податкові повідомлення-рішення:
- від 13.08.2018 № 0001981307 про нарахування військового збору у розмірі 86 022,48 грн та штрафних санкцій у розмірі 21 505,62 грн, а всього - 107 528,10 грн;
- від 13.08.2018 № 0001971307 про нарахування податку на доходи фізичних осіб у розмірі 1 146 357,53 грн та штрафних санкцій у розмірі 286 589,38 грн, а всього - 1 432 946,91 грн.;
- від 13.08.2018 № 0001961307 про нарахування штрафних санкцій у розмірі 510 грн за ненадання до перевірки первинних документів, облікових бухгалтерських регістрів, податкової звітності, інших документів з питань обчислення і сплати податку на доходи фізичних осіб, військового збору за період з 01.07.2015 р. по 30.06.2018 р., єдиного внеску за період з 01.01.2011р. по 30.06.2018 р.;
- від 13.08.2018 № 0001991307 про нарахування штрафних санкцій у розмірі 510 грн за не відображення відомостей про суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платника податку, і сум утриманого з них податку, військового збору.
02.01.2019 року в адміністративній справі відкрито загальне позовне провадження.
24.01.2019 року провадження у справі зупинено до набрання законної сили судовим рішенням у справі № 2140/1367/18.
25.03.2019 року провадження у справі поновлено, у зв'язку із тим, що обставини, які були підставою для зупинення провадження відпали.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та просив задовольнити. Пояснив, що 16.08.2018 року позивачем були отримані оскаржувані податкові повідомлення-рішення. Позивачем був поданий позов до суду з приводу законності призначення та проведення перевірки і ці вимоги задоволені у повному обсязі. Рішення набрало законної сили 15.03.2019 року. На думку представника позивача, незаконність проведеної перевірки, яка встановлена рішенням суду, тягне за собою незаконність податкових повідомлень-рішень, прийнятих в результаті незаконної перевірки, у зв'язку із чим, вони підлягають скасуванню.
Представник відповідача у судовому засіданні просив відмовити у задоволенні позовних вимог. Пояснив, що скасування наказу на проведення перевірки не є підставою для скасування податкових повідомлень-рішень, які були прийняті за наслідками такої перевірки.
Судом встановлені наступні обставини по справі.
На підставі наказу ГУ ДФС у Херсонській області, АРК та м. Севастополі від 10.07.2018 року № 675 проведено документальну позапланову виїзну перевірку КП "Промжилбуд" з питань повноти нарахування та своєчасності перерахування податку на доходи фізичних осіб, військового збору при нарахуванні (виплаті, наданні) доходу фізичній особі ОСОБА_3, з 01.07.2015 по 30.06.2018, правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2011 по 30.06.2018 р.
За результатами перевірки складено акт від 24.07.2018 року № 47/21-22-13-07/14117065, яким встановлені порушення податкового законодавства.
13.08.2018 року були прийняті оскаржувані податкові повідомлення-рішення №№ 0001981307, 0001971307, 0001961307, 0001991307.
Не погодившись з наказом про проведення документальної позапланової виїзної перевірки та діями податкового органу щодо її проведення, позивач оскаржив їх в судовому порядку.
Рішенням Херсонського окружного адміністративного суду від 17.08.2018 року адміністративний позов КП "Промжилбуд" задоволено повністю.
Суд визнав протиправним та скасував наказ Головного управління Державної фіскальної служби у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі "Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки КП "Промжилбуд" від 10.07.2018 року № 675.
Визнано протиправними дії Головного управління Державної фіскальної служби у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі щодо проведення документальної позапланової виїзної перевірки КП "Промжилбуд", результати якої оформлені актом перевірки від 24.07.2018 року № 47/21-22-13-07/14117065.
Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 07.03.2019 року, яка набрала законної сили 15.03.2019 року, вищевказане рішення суду першої інстанції залишено без змін.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Так, згідно з пунктом 75.1 статті 75 Податкового кодексу України (далі - ПК України) контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Відповідно до підпункту 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 ПК України документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.
В силу пункту 78.4 статті 78 ПК України про проведення документальної позапланової перевірки керівник (його заступник або уповноважена особа) контролюючого органу приймає рішення, яке оформлюється наказом. Право на проведення документальної позапланової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому до початку проведення зазначеної перевірки вручено у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, копію наказу про проведення документальної позапланової перевірки.
Як зазначено у пункту 86.1 статті 86 ПК України результати перевірок (крім камеральних та електронних перевірок) оформлюються у формі акта або довідки, які підписуються посадовими особами контролюючого органу та платниками податків або їх законними представниками (у разі наявності). У разі встановлення під час перевірки порушень складається акт. Якщо такі порушення відсутні, складається довідка.
В акті перевірки зазначаються як факти заниження, так і факти завищення податкових зобов'язань платника (пункт 86.10 статті 86 ПК України).
У свою чергу, положеннями пункту 86.8 статті 86 ПК України передбачено, що податкове повідомлення-рішення приймається керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу протягом десяти робочих днів з дня, наступного за днем вручення платнику податків, його представнику або особі, яка здійснювала розрахункові операції, акта перевірки у порядку, передбаченому статтею 58 цього Кодексу, для надсилання (вручення) податкових повідомлень-рішень, а за наявності заперечень посадових осіб платника податків до акта перевірки та/або додаткових документів, поданих у порядку, визначеному пунктом 44.7 статті 44 цього Кодексу, приймається з урахуванням висновку про результати розгляду заперечень до акта перевірки та/або додаткових документів - протягом трьох робочих днів, наступних за днем розгляду заперечень та/або додаткових документів і надання (надсилання) письмової відповіді платнику податків.
З аналізу наведених норм законодавства вбачається, що здійснення перевірки є необхідною передумовою для винесення податкових повідомлень-рішень у разі встановлення контролюючим органом порушень податкового та іншого законодавства, дотримання якого контролюється податковими органами, тому за відсутності проведеної перевірки як юридичного факту у контролюючого органу відсутня компетенція на винесення податкового повідомлення-рішення.
Така компетенція не виникає в силу самого лише факту вчинення платником податків податкового правопорушення. Для визначення контролюючим органом грошових зобов'язань платнику податків шляхом прийняття податкового повідомлення-рішення в зв'язку допущеними таким платником порушеннями необхідно дотриматися певних умов, а саме - спочатку провести податкову перевірку.
Отже, нормами ПК України, з дотриманням балансу публічних і приватних інтересів, встановлені умови та порядок прийняття контролюючими органами рішень про проведення перевірок. Лише їх дотримання може бути належною підставою наказу про проведення перевірки. Невиконання цих вимог призводить до визнання перевірки незаконною та відсутності правових наслідків такої.
Оскільки підставою для проведення перевірки був наказ відповідача від 10.07.2018 року № 675, який був предметом розгляду справи № 2140/1367/18 і рішенням суду цей наказ та дії відповідача щодо проведення самої перевірки визнано протиправними, то прийнятий за її результатами акти індивідуальної дії підлягають визнанню протиправним та скасуванню.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у постанові від 22.08.2018 року по справі № 812/1283/17.
За таких обставин суд дійшов висновку про те, що визнання незаконною документальної позапланової виїзної перевірки, проведеної відповідачем, є безумовною підставою для визнання незаконними і прийнятих за результатами такої перевірки податкових повідомлень-рішень.
Враховуючи вищевикладене податкові повідомлення-рішення від 13.08.2018 року №№ 0001981307, 0001971307, 0001961307, 0001991307 підлягають скасуванню.
На підставі ч. 1 ст. 139 КАС України сплачений позивачем судовий збір підлягає стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст. 242-246 КАС України, суд
вирішив:
Адміністративний позов Колективного підприємства "Промжилбуд" задовольнити у повному обсязі.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління Державної фіскальної служби у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі від 13.08.2018 року № 0001981307 про нарахування військового збору у розмірі 86022,48 грн та штрафних санкцій у розмірі 21505,62 грн, а всього - 107528,10 грн.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління Державної фіскальної служби у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі від 13.08.2018 року № 0001971307 про нарахування податку на доходи фізичних осіб у розмірі 1146357,53 грн та штрафних санкцій у розмірі 286589,38 грн, а всього - 1432946,91 грн.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління Державної фіскальної служби у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі від 13.08.2018 року № 0001961307 про нарахування штрафних санкцій у розмірі 510 грн за ненадання до перевірки первинних документів, облікових бухгалтерських регістрів, податкової звітності, інші документи з питань обчислення і сплати податку на доходи фізичних осіб, військового збору за період з 01.07.2015 року по 30.06.2018 року, єдиного внеску за період з 01.01.2011 року по 30.06.2018 року.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління Державної фіскальної служби у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі від 13.08.2018 року № 0001991307 про нарахування штрафних санкцій у розмірі 510 грн за не відображення відомостей про суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платника податку і сум утриманого з них податку, військового збору.
Стягнути з Головного управління Державної фіскальної служби у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі (код ЄДРПОУ 39394259, місцезнаходження: 73026, м. Херсон, проспект Ушакова, 75) судовий збір на користь Колективного підприємства "Промжилбуд" у сумі 23122,43 грн (двадцять три тисячі сто двадцять дві гривні сорок три копійки).
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст рішення виготовлений та підписаний 16 квітня 2019 р.
Суддя Попов В.Ф.
кат. 111030200