Справа № 346/179/19
Провадження № 3/346/281/19
12 квітня 2019 року м. Коломия
Коломийський міськрайонний суд
Івано-Франківської області
Суддя Коломийського міськрайонного суду Івано-Франківської області Веселов В.М., розглянувши матеріали адміністративної справи, які надійшли від Коломийського відділу поліції ГУНП в Івано-Франківській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, жителя ІНФОРМАЦІЯ_2, громадянина України, не працюючого, за ст. 130 ч.1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Згідно з матеріалів справи 06.01.2019 року о 13:00 год. гр. ОСОБА_1 в м. Коломия по вул.. С.Стрільців керував транспортним засобом марки HONDA ACCORD , н.з. АТ6892АМ, з явними ознаками алкогольного сп'яніння, а саме запах алкоголю з ротової порожнини, тремтіння пальців рук, почервоніння обличчя. На вимогу пройти працівника поліції пройти освідчення на прилад «Drager» та проїхати в Коломийський ЦРЛ в присутності свідків відмовився в присутності двох свідків.
ОСОБА_1 у судовому засіданні свою вину не визнав. Пояснив, що автомобілем не їхав, бо за кермом був його брат, а він не хотів його підставляти.
Незважаючи на невизнання вини гр.ОСОБА_1, його вина у вчиненні адміністративного правопорушення доведена дослідженими в судовому засіданні доказами - показаннями свідків, письмовими доказами, фактичними даними, що містяться в матеріалах адміністративної справи , а саме :
-відео диском , який був оглянутий в судовому засіданні, запис на який здійснено спеціальним нагрудним приладом поліцейського, номер якого читається на відеозаписі
DSJ 0000000_00000 від 2019/01/06, з якого вбачається, що особі, яка притягається до адміністративної відповідальності було запропоновано в коректній та ввічливій формі спочатку пройти тест на спеціальному приладі на стан алкогольного сп'яніння, від чого гр. ОСОБА_1 відмовився. Працівники поліції діяли коректно і у відповідності до чинного законодавства, однак гр. ОСОБА_1 повів себе агресивно по відношенню до поліцейських, став чинити опір, жодних незаконних умов поліцейські гр.ОСОБА_1 не ставили.Крім того на відео ОСОБА_1 сам підтвердив, що керував транспортним засобом і зупинився під знак бо дуже погана дорога і обочини не розчищені ві д снігу.
Проаналізувавши матеріали справи, вважаю, що провадження у справі підлягає закриттю з таких міркувань.
Відповідно до п.11 ч.1 ст.23 Закону України «Про Національну поліцію» від 2 липня 2015року №580-VIII поліція згідно з покладеними на неї завданнями, серед іншого, регулює дорожній рух та здійснює контроль за дотриманням Правил дорожнього рухуйого учасниками та за правомірністю експлуатації транспортних засобів на вулично-дорожній мережі.
Пунктом 2.9 Правил дорожнього руху водієві забороняється: керувати транспортним засобом у стані алкогольного спяніння або перебуваючи під впливом наркотичних чи токсичних речовин, а також передавати керування транспортним засобом особам, які перебувають у вказаному стані, у хворобливому стані, у стані стомлення або під впливом лікарських препаратів, що знижують швидкість реакції і увагу. У звязку з набранням чинності вказаного Закону було підписано новий наказ Міністерства внутрішніх справ України «Про затвердження Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого спяніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції» від 9 листопада 2015року №1452/735.
Окрім наведених вище Закону та Інструкції №1452/735 питання огляду водіїв транспортних засобів на стан спяніння також врегульовується: Кодексом України про адміністративні правопорушення; законами України «Про дорожній рух» та «;Про заходи протидії незаконному обігу наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів та зловживанню ними»; постановою Кабінету Міністрів України від 17 грудня 2008 року №1103 «Про затвердження Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого спяніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду» (в редакції від 28 жовтня 2015року).
Огляду настан спянінняпідлягають водіїтранспортних засобів,щодо якиху поліцейськогоуповноваженого підрозділуНаціональної поліціїУкраїни єпідстави вважати,що вониперебувають устані спяніннязгідно зознаками такогостану. Установлення стану алкогольного спяніння здійснюється на підставі огляду, який проводиться згідно з вимогами цієї Інструкції поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів, показники яких після проведення тесту мають цифровий показник більше 0,2 проміле алкоголю в крові (приблизно 500 грамів пива або 20 грамів горілки).
Результати огляду на стан спяніння водія транспортного засобу, проведеного поліцейським, зазначаються в акті огляду на стан алкогольного спяніння з використанням спеціальних технічних засобів. У випадку установлення стану спяніння результати огляду, проведеного поліцейським, зазначаються у протоколі про адміністративне правопорушення, до якого долучається акт огляду.Акт огляду складається у двох примірниках, один з яких вручається водію, а другий залишається у поліцейського та/або долучається до протоколу про адміністративне правопорушення у разі встановлення стану спяніння. Ознаками алкогольного спяніння є: запах алкоголю з порожнини рота; порушення координації рухів; порушення мови; виражене тремтіння пальців рук; різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя; поведінка, що не відповідає обстановці.
У відповідності до ст.266 КУпАП особи, які керують транспортними засобами, річковими або маломірними суднами і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами, річковими або маломірними суднами та оглядові на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.
Огляд водія на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, проводиться з використанням спеціальних технічних засобів поліцейським у присутності двох свідків.
У разі незгоди водія на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій.
Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється.
Таким чином, огляд на стан спяніння проводиться:поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом;лікарем закладу охорони здоровя (у сільській місцевості за відсутності лікаря фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту), який пройшов спеціальну підготовку (тематичне удосконалення за відповідною програмою згідно з чинним законодавством).
У разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан спяніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоровя, якому надано право на його проведення відповідно до ст.266 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Як вбачається з матеріалів справи, гр. ОСОБА_1 у відповідності до ст.266 КупАП при свідках було запропоновано пройти тест на місці зупинки його автомобіля і він відмовився від його проходження, потім було запропоновано проїхати до медичного закладу і він також відмовився, при чому вів себе агресивно,намагався зачинити двері автомобіля і здійснив опір працівникам поліції,на їхню законну вимогу пройти медосвідчення.
Сам факт заперечення гр.ОСОБА_1, що він був не згідний з діями працівників поліції і вимагав пройти тест на місці або поїхати до медичного закладу є нічим не підтвердженими, таких доказів ні гр. ОСОБА_1 суду не надав. Як вбачається з відеозапису з місця зупинки автомобіля гр. ОСОБА_1 на контакт з поліцейськими не йшов, почав себе поводити зухвало , здійснивши грубу і злісну непокору, що вбачається з оглянутого відео.
За таких підстав суд вважає прийнятним принцип «Pereat mundus, fiat justitia» або правосуддя повинно бути здійсненим, навіть якщо зникнуть всі шахраї.
Так, у відповідності до п.11 ч.1 ст.23 Закону України «Про Національну поліцію» від 2 липня 2015року №580-VIII поліція згідно з покладеними на неї завданнями, серед іншого, регулює дорожній рух та здійснює контроль за дотриманням Правил дорожнього рухуйого учасниками та за правомірністю експлуатації транспортних засобів на вулично-дорожній мережі. За таких обставин, виявивши вчинення особою, що притягується до адміністративної відповідальності гр.ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, пов'язаного з керуванням транспортним засобом в стані алкогольного сп'яніння, працівники поліції зобов'язані були вчинити дії щодо запобігання та припинення даного адміністративного правопорушення. В іншому разі слід вважати, що працівники поліції сприяють та провокують до вчинення особою,що притягується до адміністративної відпповідальності наступних правопорушень, що є неприпустимо.
Згідно правовоїпозиції (ВС/КАС, справа №678/991/17 від 15.11.2018року) відеозапис із нагрудного відеореєстратора інстпектора, яким зафіксовано обставини зупинки автомобіля, є доказом, що може підтверджувати факт вчинення водієм порушення Правил дорожнього руху.
Наданий представником поліції диск, відео зякого знято з нагрудного знаку поліцейського DSJ0000000_000000 є належним і допустимим доказом в поданій справі і у суду відсутні підстави не брати його до уваги. Працівники поліції діяли коректно,законно з повагою до гр. ОСОБА_1, зважаючи на Конвенцію з прав людини та чинне українське законодавство, виконали всі необхідні та належні дії, щоб забезпечити та зберегти його права, однак дії самого гр. ОСОБА_1 свідчать проте, що він відносився до поліцейських без поваги і в його діях вбачаються ознаки злісної непокори, передбачені ст.185КупАП. Складений протокол про адміністративне правопорушення, відповідає вимогам ст.256КУпАП.
Суд не бере до уваг показання свідків ОСОБА_2 та ОСОБА_3,оскільки вони є знайомим та братом відповідно особи ,що притягується до адміністративної відповідальності і відповідно зацікавлені особи.
Таким чином, суд прийшов до висновку, що в діях ОСОБА_1 містяться ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 130 ч.1 КУпАП, а саме: керування особою транспортним засобом в стані алкогольного сп'яніння.
Відповідно до ч. 2 ст. 38 КУпАП, якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу чи інших законів підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні- не пізніш як через три місяці з дня його виявлення, крім справ про адміністративні правопорушення, зазначені у частині третій цієї статті.
На час розгляду справи в суді минув строк накладення адміністративного стягнення.
Відповідно до п.7 ч.1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю при закінченні на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 цього Кодексу.
Отже, провадження по справі про вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ст.130 ч.1 КУпАП слід закрити у зв'язку із закінченням строку накладення адміністративного стягнення.
Враховуючи вищевикладене та керуючись ст.ст. 38, 130, 247, 283, 284, 287, 294 КУпАП, суд,-
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 130 ч.1 КУпАП.
Провадження у справі закрити, у зв'язку із закінченням строку накладення адміністративного стягнення.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Івано-Франківського апеляційного суду через Коломийський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Веселов В. М.