Справа № 286/2586/18
04 квітня 2019 року м. Овруч
Овруцький районний суд Житомирської області в складі:
головуючого судді Невмержицького С. С.
присяжних ОСОБА_1, ОСОБА_2,
з секретарем Аврамчук Л. В.,
з участю заявника ОСОБА_3,
представника заявника ОСОБА_4,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Овручі справу за заявою ОСОБА_3, заінтересована особа - ОСОБА_5 про визнання особи безвісно відсутньою , -
23.07.2018 р. ОСОБА_3 звернулась в суд із заявою про визнання безвісно відсутнім ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця ІНФОРМАЦІЯ_2, Донецької області, зареєст рованого за адресою: Донецька область, м. Ясиновата, мікрорайон 3, будинок,61.
Свої вимоги заявник обґрунтувала тим, що перебувала із ОСОБА_6 у зареєстрованому шлюбі з 07.02.2004 року, від спільного проживання мають спільного сина ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_3
04.05.2014 року вона звернулася до Кіровського міського суду м. Макіївка із позовною заявою про розірвання шлюбу з ОСОБА_6, але судове засідання не відбулося, так як розпочалися бойові дії.
В 2014р., у зв'язку з проведенням на території Донецької області бойових дій, вона із сином переїхали в м. Овруч. ОСОБА_6 залишився проживати на окупованій території. Останній раз вона спілкувалася зі своїм чоловіком 02 січня 2015 року. З цього часу відомості про його місце знаходження відсутні, на зв»язок він не виходить, не приймає участі у вихованні дитини. В теперішній час виникла необхідність у визнанні ОСОБА_6 безвісно відсутнім, оскільки це необхідно для розірвання шлюбу.
Отже заявник з метою захисту інтересів дитини, змушена звернутися до суду про визнання ОСОБА_6 безвісно відсутнім.
В судовому засіданні заявник та представник заявника підтримали заявлені вимоги та просили їх задовольнити.
Заінтересована особа до суду не з»явилася, судом належним чином повідомлена про час та місце розгляду справи, причину неявки суду не повідомила.
Заслухавши думку учасників процесу, вивчивши матеріали справи, порадившись з народними засідателями, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні заяви, з огляду на наступне.
Судом встановлено, що заявниця перебуває у зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_6, що підтверджується копією свідоцтва про одруження (а.с.5).
Відповідно до копії свідоцтва про народження серії І-НО №399960 ОСОБА_6 та ОСОБА_3 є батьками ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с.6).
До початку бойових дій на терниторії Донецької області заявниця разом з колишнім чоловіком та сином мешкали в м. Ясиновата, мікрорайон,3, будинок,61, Донецької області.
На час розгляду справи ОСОБА_3 має статус внутрішньо переміщеної особи та разом з неповнолітнім сином мешкає в АДРЕСА_1, з колишнім чоловіком жодних зв'язків не підтримує з 02 січня 2015 року (а.с.4).
Здійснюючи оцінку правовідносин у даній справі, суд виходить з наступного.
У відповідності до ст.43 ЦК України , фізична особа може бути визнана судом безвісно відсутньою, якщо протягом одного року в місці її постійного проживання немає відомостей про місце її перебування. У разі неможливості встановити день одержання останніх відомостей про місце перебування особи початком її безвісної відсутності вважається перше число місяця, що йде за тим, у якому були одержані такі відомості, а в разі неможливості встановити цей місяць - перше січня наступного року. Порядок визнання фізичної особи безвісно відсутньою встановлюється Цивільним процесуальним кодексом України.
Частиною другою ст. 234 ЦПК України визначено, що суд розглядає в порядку окремого провадження, серед іншого, справи про визнання фізичної особи безвісно відсутньою чи оголошення її померлою.
Суд розглядає справу за участю заявника, свідків, зазначених у заяві, та осіб, яких сам суд визнає за потрібне допитати, і ухвалює рішення про визнання фізичної особи безвісно відсутньою або про оголошення її померлою (ч.1 ст.249 ЦПК України).
Свідок ОСОБА_8 пояснила, що вона знає із слів ОСОБА_3, що у неї був чоловік від якого вона має дитину, який пропав в м. Ясиновата Донецької області.
Визнання особи безвісно відсутньою має широке коло правових наслідків, тому мають бути вжиті всі заходи для з'ясування обставин зникнення особи, заходи щодо її розшуку.
Процес розшуку безвісно відсутніх осіб регулюється такими нормативно-правовими актами законодавчого рівня, як Кримінальний кодекс України, Кримінальний процесуальний кодекс України, Закони України «Про Національну поліцію» та «Про оперативну-розшукову діяльність».
Законом України «Про Національну поліцію» (ст.23) визначено, що одним із повноважень поліції є розшук безвісно зниклих осіб; початок розшуку безвісно зниклих осіб є підставою для відкриття кримінального провадження. Відповідно до ст. 6 Закону України «Про оперативно-розшукову діяльність» інформація про безвісно зниклу особу є підставою для здійснення оперативно-розшукової діяльності.
Довідка Овруцького ВП Коростенського ВП ГУНП в Житомирській області від 26.07.2018 року свідчить про те, що проведеними заходами встановити та опитати ОСОБА_6 не представилось можливим, так як він зареєстрований в Донецькій області в м. Ясинувата. На даний час на ця територія не підконтрольна законній владі.
У відповідності до ст.1 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» від 2 вересня 2014 року № 1669-VII, Період проведення антитерористичної операції - час між датою набрання чинності Указом Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України. Територія проведення антитерористичної операції - територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014.
Згідно «Переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція», який є Додатком до розпорядження Кабінету Міністрів України від 2 грудня 2015 р. № 1275-р, м. Донецьк (Донецька міська рада) є територією на якій здійснюється антитерористична операція.
Наказом «Про невідкладні заходи щодо захисту прав громадян на території проведення антитерористичної операції» від 17.06.2014 № 953/5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 17 червня 2014 р. за № 640/25417, припинено доступ користувачів до Єдиних та Державних реєстрів інформаційної системи Міністерства юстиції України, а саме: Державного реєстру обтяжень рухомого майна, Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, Спадкового реєстру, Єдиного реєстру спеціальних бланків нотаріальних документів, Єдиного реєстру довіреностей, Єдиного державного реєстру виконавчих проваджень, Державного реєстру актів цивільного стану громадян, Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні правопорушення, до закінчення антитерористичної операції на сході України на території, зокрема, Донецької області - Амвросіївського, Марїнського, Новоазовського, Старобешівського, Тельманівського, Шахтарського, Ясинуватського районів, міст Горлівка, Докучаєвськ, Донецьк, Жданівка, Кіровське, Макіївка, Єнакієве, Сніжне, Харцизьк, Ясинувата, Торез, Шахтарськ, Дебальцеве, Світлодарськ.
В судовому засіданні заявниця повідомила , що їй відомо про те ОСОБА_6 розлучився з нею у невизнаних установах.Таким чином, судом встановлено, що ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1, перебуває на тимчасово окупованій території Донецької області, тобто місце його перебування відомо, провести оперативно розшукові заходи на цій територіїє неможливим, а отже підстав для визнання його безвісно відсутнім не має, тому у задоволені заяви необхідно відмовити.
На підставі викладеного, керуючись ст.43 ЦК України, ст.1 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» ст. ст.209, 212-215, 218, 249 ЦПК України, суд,-
В задоволенні заяви ОСОБА_3, заінтересована особа - ОСОБА_5 про визнання ОСОБА_6 безвісно відсутнім відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Житомирського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційного скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення суду виготовлено 15 квітня 2019 року.
Суддя: ОСОБА_9
Присяжні :