08 квітня 2019 рокуЛьвів№ 857/1622/19
Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Сапіги В.П.,
суддів: Довгої О.І., Запотічного І.І.,
за участі: секретаря судових засідань Герман О.В.,
позивача ОСОБА_2,
представника позивача ОСОБА_3,
представника відповідача Кошевого А.Л.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Львівській області на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 03 жовтня 2018 року, ухвалене під головуванням судді Карп'як О.О., в м. Львові, повний текст якого складений 09.10.2018, у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Львівській області про зобов'язання до вчинення дій,
ОСОБА_2 звернувся в суд з адміністративним позовом до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Львівській області з вимогами про зобов'язання відповідача усунути порушення його прав та вимог чинного законодавства шляхом проведення з 01.09.2017 перерахунку індексації страхової виплати відповідно до ЗУ "Про індексацію грошових доходів населення" та Порядку проведення індексації грошових коштів населення, затвердженого Постановою КМУ від 17.07.2003 №1078, з врахуванням механізму проведення індексації, за яким проводилась індексація страхової виплати у серпні 2017 року.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що розмір страхової виплати позивача зменшився за рахунок зменшення розміру індексації щомісячної страхової виплати, яку провели на підставі листа Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадів на виробництві та професійних захворювань України від 13.11.2015 №1461-08-2, згідно якого якщо потерпілий на виробництві отримує пенсію, то для проведення індексації щомісячних страхових виплат необхідно мати інформацію органів Пенсійного фонду України щодо підвищення її розміру. Однак, позивач вважає, лист виконавчої дирекції Фонду не є нормативно-правовим актом, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України. Крім того, позивач звертався до відповідача з заявою про перерахунок індексації та повернення недоплачених коштів, однак листом від 05.01.2018 йому було відмовлено.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 03.10.2018 адміністративний позов задоволено. Зобов'язано Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Львівській області провести з 01.09.2017 перерахунок індексації страхової виплати ОСОБА_2 відповідно до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" та Порядку проведення індексації грошових коштів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078 (далі - Порядок № 1078), з врахуванням механізму проведення індексації за яким проводилась індексація страхової виплати у серпні 2017 року.
Не погодившись з прийняттям такого рішення, його оскаржив в апеляційному порядку відповідач. Вважає дане рішення таким, що підлягає скасуванню, оскільки прийняте з порушенням норми матеріального права. Просить скасувати оскаржуване рішення повністю та ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позовних відмовити повністю
В обґрунтування доводів апеляційної скарги повідомив, що на виконання вимог Закону України "Про індексацію грошових доходів населення", п.5 Порядку № 1078, листів Міністерства соціальної політики України від 28.03.2016 року № 4470/0/14-16-10 та виконавчої дирекції ФССНВ від 12.10.2017 року №2.4-17-822, отриманих довідок від територіальних органів Пенсійного фонду про підвищення пенсії позивачу Відділенням у вересні 2017 року здійснено перерахунок суми індексації щомісячної страхової виплати за період з вересня 2015 року по серпень 2017 року включно. За наслідками проведеного перерахунку станом на 01.09.2017 року виникла переплата індексації щомісячної страхової виплати в сумі 13565,13 грн. Позивач згоду на утримання Відділенням зайво виплаченої суми індексації щомісячної страхової виплати не надав. У зв'язку з цим, починаючи з вересня 2017 року позивачу індексація щомісячної страхової виплати розрахована в сумі 49,86 грн.
Подаючи відзив на апеляційну скаргу, позивач з нею не погодився, вважає її необґрунтованою, оскільки відповідач безпідставно зменшив розмір індексації страхової виплати на підставі листа Міністерства соціальної політики та виконавчої дирекції ФССНВ, який не є нормативно-правовим актом, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України, а наведена індексація має проводитись відповідно до вимог Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та Порядку № 1078. Просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, а оскаржуване рішення - без змін.
Згідно ч. 1 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення сторін, перевіривши в межах доводів апеляційної скарги законність та обґрунтованість судового рішення, повноту встановлення обставин справи, застосування норм матеріального і процесуального права, дослідивши матеріали справи, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних мотивів.
Судом першої інстанції встановлено, і такі обставини підтверджується матеріалами справи, що ОСОБА_2 отримує страхові виплати у зв'язку із отриманим професійним захворюванням. Розмір такої щомісячної виплати за вересень - грудень 2017 року склав 3631,31 грн щомісяця.
Розмір отриманих позивачем коштів у період січня-серпня 2017 року становив: січень 2017 року - 4059,00 грн; лютий 2017 року - 4059,00 грн; березень 2017 року - 4148,79 грн; квітень 2017 року - 4148,79 грн; травень 2017 року - 4148,79 грн; червень 2017 року - 4148,79 грн; липень 2017 року - 4148,79 грн; серпень 2017 року - 4148,65 грн;
Страхова виплата за серпень 2017 року складалась з 3631,31 грн щомісячної страхової виплати та 567,34 грн індексації щомісячної страхової виплати.
В жовтні 2017 року позивач звернувся до Червоноградського відділення Фонду соціального страхування України у Львівській області з усним зверненням для роз'яснення з приводу зменшення страхової виплати у жовтні 2017 року. Листом від 26.10.2017 за №44-02-44/2 Червоноградське відділення ФСС України у Львівській області повідомило, що відділенням фонду не було здійснено виплату індексації щомісячної страхової виплати за вересень 2017 року, оскільки працівниками відділення Фонду на час виплати щомісячної страхової виплати проводився перерахунок індексації щомісячної страхової виплати за вересень 2017 року з урахуванням розміру пенсії за період з липня 2015 року по листопад 2016 року.
27 жовтня 2017 року позивач звернувся з листом до відповідача щодо надання роз'яснення з приводу зменшення в жовтні 2017 року розміру страхової виплати. На його звернення листом від 31.10.2018 №42-02-42/ Г відповідач повідомив, що позивач отримав меншу суму виплат, оскільки відділенням Фонду було здійснено виплату в повному обсязі лише щомісячної страхової виплати за вересень 2017 року, однак не було здійснено виплати індексації щомісячної страхової виплати за вересень 2017 року.
Отже, сума самої страхової виплати не змінилася, а перерахунок проведений лише суми індексації виплат.
19 грудня 2017 року позивач звернувся із заявою про перерахунок індексації та повернення недоплачених коштів.
Листом від 19.12.2018 року за №145-02-1/Г Червоноградське відділення ФСС України у Львівській області повідомило ОСОБА_2 про відмову в поновленні виплат індексації та поверненні недоплачених коштів у зв'язку з тим, що відділенням Фонду у вересні 2017 року отримано довідку з Пенсійного фонду про розмір пенсії за період з липня 2015 року по листопад 2016 року. Відділенням фонду було здійснено перерахунок індексації страхової виплати за вересень 2017 року з врахуванням розміру підвищення пенсії за вказаний період. Такий перерахунок індексації щомісячної страхової виплати здійснювався у відповідності до вимог пункту 5 Порядку №1078, яким встановлено, що у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100%.
Не погодившись з таким рішенням відповідача, позивач звернувся за захистом своїх прав до суду.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції дійшов висновку, що перерахунок індексації страхових виплат позивачу проведений у вересні - грудні 2017 року протиправно та необґрунтовано, без дотримання п.5 Порядку №1078, оскільки підвищення пенсії у позивача відбулось у вересні 2015 року на 375 грн та у травні 2016 року на 168 грн, тому сума індексації в таких місяцях - вересні 2015 року та травні 2016 року має визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу, а не у вересні - грудні 2017 року.
Суд апеляційної інстанції, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права при винесенні оскарженого рішення, виходить з наступного.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру: пенсії; стипендії; оплата праці (грошове забезпечення); суми виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування; суми відшкодування шкоди, заподіяної працівникові каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, а також суми, що виплачуються особам, які мають право на відшкодування шкоди в разі втрати годувальника; розмір аліментів, визначений судом у твердій грошовій сумі.
Кабінет Міністрів України може встановлювати інші об'єкти індексації, що не передбачені частиною першою цієї статті.
Статтею 4 цього Закону встановлено, що індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін. У разі якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв'язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 17 березня 2003 року № 1078 затверджений Порядок проведення індексації грошових доходів населення.
Згідно пункту 1-1 Порядку № 1078 (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін. Індекс споживчих цін обчислюється Держкомстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.
Відповідно до абз.1, 3 п.4 Порядку № 1078 індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. У межах прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, індексуються пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат), щомісячне довічне грошове утримання, що виплачуються замість пенсії, щомісячна грошова сума, що компенсує відповідну частину втраченого заробітку потерпілого внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання (з урахуванням виплат на необхідний догляд за потерпілим), щомісячна страхова виплата особам, які перебували на утриманні потерпілого внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, суми відшкодування шкоди, заподіяної працівникові каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, а також суми, що виплачуються особам, які мають право на відшкодування шкоди у разі втрати годувальника.
При цьому п.10 зазначеного Порядку у разі коли потерпілому внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання одночасно із щомісячною грошовою сумою, що компенсує відповідну частину втраченого заробітку, виплачується пенсія, в першу чергу індексується щомісячна грошова сума.
Такий порядок був чинний до моменту внесення змін Постановою Кабінету Міністрів України № 141 від 28.02.2018 року.
Враховуючи те, що ОСОБА_2 має зареєстрований страховий випадок профзахворювання та з 1994 року отримує щомісячну соціальну виплату та отримує пенсію за віком, і такі обставини не заперечуються відповідачем, то в такому випадку в першу чергу індексується щомісячна грошова сума.
Водночас, Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03 жовтня 2017 року №2148 внесені зміни в абз. 5 ст.2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», який викладений у наступній редакції: «індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру суми виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, крім щомісячних страхових виплат потерпілим на виробництві (з урахуванням виплат на необхідний догляд за потерпілим) та членам їхніх сімей і пенсій, які індексуються відповідно до закону за цими видами страхування.
Тобто з набранням чинності Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03 жовтня 2017 року №2148 законодавцем змінено правове регулювання індексації грошових доходів та виключено із об'єктів індексації щомісячні страхові виплати потерпілим на виробництві.
Таким чином, враховуючи вищенаведені норми права, з урахуванням досліджених обставин справи, суд апеляційної інстанції зазначає, що з 01.09.2017 відповідачем в першу чергу повинно бути проіндексовано позивачу щомісячну страхову виплату відповідно до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" та Порядку № 1078 з врахуванням механізму проведення індексації, за яким проводилась індексація страхової виплати у серпні 2017 року, а не здійснювати індексацію щомісячної страхової виплати з урахуванням збільшення розміру пенсії, яку отримує позивач.
За вказаних обставин справи колегія суддів робить висновок щодо протиправності зменшення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Львівській області розміру індексації щомісячної страхової виплати позивачу з вересня 2017 року.
У відповідності із ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Відповідно до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
З огляду на викладене, апеляційний суд приходить до переконання в тому, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Відповідно до п.1 ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.
Таким чином, апеляційний суд вважає доводи апеляційної скарги безпідставними, та такими, що не спростовують висновків суду першої інстанції, а тому апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а оскаржуване рішення суду без змін.
Керуючись статтями 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Апеляційну скаргу Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Львівській області залишити без задоволення.
Рішення Львівського окружного адміністративного суду від 03 жовтня 2018 року у справі № 1340/3458/18 - без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених пунктом 2 частини п'ятої статті 328 КАС.
Головуючий суддя В. П. Сапіга
судді О. І. Довга
І. І. Запотічний
Повне судове рішення складено 15.04.2019.