Постанова від 15.04.2019 по справі 643/12234/16-а

ПОСТАНОВА

Іменем України

15 квітня 2019 року

Київ

справа №643/12234/16-а

адміністративне провадження №К/9901/8601/18

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача - Бучик А.Ю.,

суддів: Гімона М.М., Мороз Л.Л.,

розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Московського районного суду м. Харкова в складі судді Горбунової Я.М. від 26.09.2017 та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду в складі колегії суддів: Ральченка І.М., Бершова Г.С., Катунова В.В. від 28.11.2017 у справі №643/12234/16-а за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

В жовтні 2016 року ОСОБА_2 звернувся до суду із позовом, у якому просив визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо відмови у перерахунку пенсії, зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області провести перерахунок та виплату пенсії з 01.03.2009 р. і по теперішній час на підставі витягів з наказів.

Постановою Московського районного суду м. Харкова від 26.09.2017, залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 28.11.2017, у задоволенні позову відмовлено.

Не погоджуючись з судовими рішеннями судів попередніх інстанцій, позивач, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить судові рішення скасувати та ухвалити нове про задоволення позову.

Касаційну скаргу обґрунтовано тим, що позивач звільнений з військової служби у запас Збройних Сил України з посади старшого офіцера групи аналізу ризику інформаційно-аналітичного відділу штабу Сумського прикордонного загону. Вважає, що наявні підстави для перерахунку пенсії на підставі ряду наказів Державної прикордонної служби України, якими встановлено розмір надбавок та премій, особам, які проходять службу в ДПС, оскільки вважає їх достатньою підставою для зміни розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення.

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, колегія суддів дійшла до висновку, що касаційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.

Судами встановлено, що ОСОБА_2 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області та з 15.08.2008 року отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-ХІІ.

22.08.2016 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області із заявою про перерахунок пенсії у зв'язку із введенням для відповідних категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством на підставі наказів Адміністрації Державної прикордонної служби України №75 від 04.02.2009, №392 від 25.05.2010, №43 від 24.01.2011, №44 від 23.01.2012, №11-од від 18.01.2013, №34 від 14.04.2014, №130 від 09.09.2014, №19 від 12.02.2015, №178-ос від 12.03.2016, №493-ос від 06.06.2016, №136-ос від 13.02.2017 про встановлення певних розмірів премій та надбавок військовослужбовцям.

Листом №13884-14/20 від 29.08.2016 відповідач відмовив у такому перерахунку, посилаючись на те, що для проведення перерахунку пенсій особам, звільненим з військової служби, силові міністерства та відомства повинні повідомити ПФУ про підстави перерахунку пенсій та надають, відповідні для перерахунку, документи. На сьогодні рішень КМУ та відповідних силових міністерств та відомств про підстави проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону, а також документів для проведення перерахунку пенсій колишніх військовослужбовців, органам ПФУ не надходило, у зв'язку з чим в ГУПФУ відсутні підстави для здійснення такого перерахунку.

23.03.2017 року позивач повторно звернувся з заявою про перерахунок пенсії до ГУ ПФУ в Харківській області.

Листом від 04.04.2017 року №6219/Р-14 відповідач повторно відмовив позивачу у перерахунку пенсії.

Не погоджуючись з отриманою відмовою, позивач звернувся до суду з вказаним позовом.

Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суди попередніх інстанцій виходили з того, що накази Адміністрації Державної прикордонної служби України не є підставою для перерахунку пенсії відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Колегія суддів, дослідивши спірні правовідносини, зазначає наступне.

Відповідно до ч. 3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно зі ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

Грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» - усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України у строки, передбачені ч. 2 ст. 51 цього Закону.

Виходячи з аналізу наведеної норми права, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу та деяких інших осіб» від 07.11.2007 року №1294 (в редакції чинній на момент спірних правовідносин, далі - Постанова № 1294) затверджено порядок призначення (перерахунку) пенсій та визначено складові грошового забезпечення для призначення та перерахунку пенсій.

Підставою для перерахунку позивачу пенсії, призначеної на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», є зміна Кабінетом Міністрів України розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців.

Постановою Кабінету Міністрів України № 1294 від 7 листопада 2007 року дозволено здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого вкладу в загальний результат служби в межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менше 10 % посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

Колегія суддів зазначає, що розмір премії встановлюється персонально наказами відповідних повноважних керівників ДПС за мотивованими рапортами керівників структурних підрозділів, і розмір премії, яку позивач просить врахувати для обчислення нового розміру пенсії, має тимчасовий характер і виплата такої премії дозволена за наявності підстав тільки в межах видатків, передбачених у кошторисах для грошового забезпечення військовослужбовців на відповідний рік.

Згідно Постанови Кабінету Міністрів України № 45 від 13 лютого 2008 року «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та внесенням змін до постанови Кабінету Міністрів України № 393, перерахунок раніше призначених пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення військовослужбовців або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення.

Станом на момент виникнення спірних правовідносин, структура та умови грошового забезпечення військовослужбовців, запроваджені постановою Кабінету Міністрів України №1294 від 07 листопада 2007 року, не змінювалися з моменту їх запровадження, жодних рішень щодо зміни розмірів хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, які мають право на пенсію за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», або щодо введення для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, Кабінетом Міністрів України не приймалося.

Судами попередніх інстанцій надано оцінку наказам Адміністрації Державної прикордонної служби України №75 від 04.02.2009 року, №392 від 25.05.2010 року, №43 від 24.01.2011 року, №44 від 23.01.2012 року, №11-од від 18.01.2013 року, №34 від 14.04.2014 року, №130 від 09.09.2014 року, №19 від 12.02.2015 року, №178-ос від 12.03.2016 року, №493-ос від06.06.2016 року, №136-ос від 13.02.2017 року про встановлення певних розмірів премій та надбавок військовослужбовцям.

Колегія суддів погоджується з висновками судів попередніх інстанцій, що зазначені накази носять індивідуальний характер і залежать від результатів служби конкретного військовослужбовця, який проходить службу на даний час, індивідуальні заслуги якого не можуть бути розповсюджені на осіб, що перебували на цій посаді в попередні роки.

Зі змісту вказаних наказів вбачається, що жодних нових видів грошового забезпечення ними не було встановлено, вони носять тимчасовий характер, передбачають граничні розміри надбавок та премій на певний календарний рік в межах бюджетних асигнувань залежно від розміру посадового окладу та специфіки діяльності відповідно структурного підрозділу і визначають, що доцільність збільшення грошового забезпечення та його конкретний розмір визначається відповідним керівником для кожного військовослужбовця.

Колегія суддів погоджується з висновками судів попередніх інстанцій, що накази Адміністрації Державної прикордонної служби України не є підставою для перерахунку пенсії відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а відтак відмова відповідача у здійсненні перерахунку пенсії є правомірною.

Відповідно до ч. 1 ст. 350 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

Керуючись ст.ст. 349, 350, 355, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу ОСОБА_2 залишити без задоволення, а постанову Московського районного суду м. Харкова від 26 вересня 2017 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 28 листопада 2017 року - без змін.

Постанова є остаточною та оскарженню не підлягає.

...........................

...........................

...........................

А.Ю. Бучик

М.М. Гімон

Л.Л. Мороз

Судді Верховного Суду