Справа № 127/10760/19
Провадження 2-а/127/217/19
15 квітня 2019 року
Вінницький міський суд Вінницької області в складі:
головуючого судді Вохмінової О.С.
з участю секретаря судових засідань Константинова А.К.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Вінниці справу за позовом ОСОБА_2 до відділу ведення Державного реєстру виборців м. Вінниці про включення до списку виборців,
ОСОБА_3 звернуласьдо суду з позовом до відділу ведення Державного реєстру виборців м. Вінниці про включення до списку виборців для голосування у другому турі виборів Президента України 21.04.2019 року.
Мотивувала позов тим, що вона є громадянкою України, проживає за адресою: АДРЕСА_1, зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2
15.04.2019 року вона зайшла на офіційний сайт Державного реєстру виборців з метою перевірити, чи включено її до списку виборців, ввівши свої персональні дані у «Кабінеті виборця» в розділі «Перевірка включення» Однак, побачила повідомлення: «У Державному реєстрі виборців наявний запис про виборця з такими ідентифікаційними персональними даними, проте не визначена його виборча адреса, що унеможливлює його включення до списку виборців та голосування на виборах», що позбавляє її можливості реалізувати конституційне право прийняти участь у другому турі виборів Президента України 21.04.2019 року.
Ухвала про відкриття провадження у справі постановлена 15.04.2019 року і оприлюднена на веб-порталі судової влади України.
В судове засідання позивач ОСОБА_2 не з'явилась, подала заяву про розгляд справи у її відсутність, позов підтримала.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився. Про час і місце розгляду справи був повідомлений відповідно до ст. 268 КАС України телефонограмою, а також шляхом направлення повістки, ухвали про відкриття провадження і матеріалів позову на відповідну електронну адресу.
Неприбуття в судове засідання учасника справи, повідомленого відповідно до положень ст. 268 КАС України, не перешкоджає розгляду справи (ч. 3 ст. 268 КАС України).
Дослідивши матеріали справи та оцінивши надані докази, суд дійшов висновку, що позов обґрунтований і підлягає задоволенню.
Судом встановлено, що згідно паспорту НОМЕР_2 виданого 06.10.1997 року Ленінським РВ УМВС України у Вінницькій області позивач ОСОБА_2 народилась ІНФОРМАЦІЯ_5 року в м. Вінниці, є громадянкою України, ІПННОМЕР_1. З 06.03.2017 року зареєстрована в АДРЕСА_2
На даний час позивач постійно проживає за адресою: АДРЕСА_1 без реєстрації.
Згідно довідки ВЧ А 2656 від 11.04.2019 року ОСОБА_2 перебуває на військовій службі у ВЧ А 2656.
Відповідно до рішення Вінницького міського суду Вінницької області від 28.03.2019 року у справі № 127/8997/19 ОСОБА_2 була включена у списки виборців дільничною виборчою комісією № 051498 ТВО № 11 за адресою виборця - м. Вінниця, вул. Воїнів-Інтернаціоналістів, 10 для участі у виборах Президента України 31.03.2019 року.
Згідно повідомлення Державного реєстру виборців у Державному реєстрі виборців наявний запис про виборця з такими ідентифікаційними персональними даними, проте не визначена виборча адреса ОСОБА_3, що унеможливлює її включення до списку виборців та голосування у другому турі виборів Президента України 21.04.2019 року і позбавляє можливості реалізувати конституційне право голосу.
Відповідно до статті 8 Закону України «Про Державний реєстр виборців» виборча адреса виборця визначається згідно з цією статтею та є підставою для віднесення виборця до відповідної виборчої дільниці.
Відсутність виборчої адреси ОСОБА_3 перешкоджає їй реалізувати право голосу, тому право підлягає захисту в судовому порядку.
Відповідно до частини 1 ст. 274 КАС України право звернутися з адміністративним позовом про уточнення списку виборців, у тому числі про включення або виключення зі списку себе особисто або інших осіб, має кожен, хто має право голосу на відповідних виборах або референдумі.
Статтями 38, 70 Конституції України передбачено, що громадяни мають право брати участь в управлінні державними справами, у всеукраїнському та місцевих референдумах, вільно обирати і бути обраними до органів державної влади та органів місцевого самоврядування. Право голосу на виборах і референдумах мають громадяни України, які досягли на день їх проведення вісімнадцяти років. Не мають права голосу громадяни, яких визнано судом недієздатними.
Статтями 2, 3 Закону України «Про вибори Президента України» визначено, що вибори Президента України є загальними. Право голосу на виборах Президента України мають громадяни України, яким на день виборів виповнилося вісімнадцять років. Документом, який підтверджує громадянство України, є, зокрема, паспорт громадянина України. Будь-які прямі або непрямі привілеї або обмеження виборчих прав громадян України за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками забороняються.
Не допускаються обмеження щодо участі громадян у виборчому процесі, крім обмежень, передбачених Конституцією України та цим Законом.
Вибори Президента України є рівними: громадяни України беруть участь у виборах на рівних засадах.
Кожний громадянин України на виборах Президента України має один голос. Виборець може використати право голосу тільки на одній виборчій дільниці, де він включений до списку виборців. Виборець реалізує своє право голосу під час виборів у порядку, встановленому цим Законом.
Частинами 3, 9, 10 статті 32 Закону України «Про вибори Президента України» передбачено, що кожен громадянин має право ознайомитися із списком виборців у приміщенні відповідної дільничної виборчої комісії та перевірити правильність внесених до нього відомостей. Громадянин має право звернутися до відповідної дільничної виборчої комісії або безпосередньо до органу ведення Державного реєстру виборців чи суду за місцезнаходженням виборчої дільниці щодо допущених при складанні попереднього списку виборців неправильностей, у тому числі невключення, неправильного включення або виключення із списку виборців його або інших осіб, а також щодо наявності або відсутності відміток про постійну нездатність виборця самостійно пересуватися.
Адміністративний позов про уточнення списку виборців може бути подано до суду в порядку, встановленому Кодексом адміністративного судочинства України. Суд при розгляді даного адміністративного позову звертається до відповідного органу ведення Державного реєстру виборців із запитом щодо уточнення відомостей про виборця. Рішення суду про внесення змін до списку виборців не пізніш як за п'ять днів до дня голосування подається виборцем до відповідного органу ведення Державного реєстру виборців або до відповідної дільничної виборчої комісії для негайного направлення до такого органу, а пізніше цього строку - до дільничної виборчої комісії.
Внесення змін до уточненого списку виборців на звичайній виборчій дільниці здійснюється головою, заступником голови та секретарем дільничної виборчої комісії. Зміни до уточненого списку виборців на звичайній виборчій дільниці вносяться на підставі, зокрема, рішення суду, прийнятого у порядку та у строки, визначені Кодексом адміністративного судочинства України (ст. 35 ч.1, ч. 2 п. 1 ЗУ «Про вибори Президента України».
Враховуючи наведені обставини, норми закону, суд вважає необхідним позов задоволити і включити позивача до уточненого списку виборців на виборчій дільниці № 051498 Територіального виборчого округу № 11 для голосування у другому турі виборів Президента України 21 квітня 2019 року.
Відповідно до частини 5 ст. 274 КАС України рішення адміністративного суду щодо внесення змін у списки виборців виконуються негайно. Оскарження рішення адміністративного суду щодо внесення змін у списки виборців не перешкоджає його виконанню.
Керуючись ст.ст. 38, 70 Конституції України, Законом України "Про вибори Президента України", Законом України «Про Державний реєстр виборців», ст.ст. 2, 3, 5, 72-77, 79, 268-272, 274, 278 КАС України, суд, -
позов задоволити.
Включити громадянку України - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_5, ІПН НОМЕР_1, постійно проживає у АДРЕСА_1 зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 до уточненого списку виборців на виборчій дільниці № 051498 Територіального виборчого округу № 11 для голосування у другому турі виборів Президента України 21 квітня 2019 року.
Рішення звернути до негайного виконання. Оскарження рішення не перешкоджає його виконанню.
Апеляційна скарга на судове рішення може бути подана до Сьомого апеляційного адміністративного суду у дводенний строк з дня проголошення рішення.
Судове рішення набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Повне судове рішення складене 15.04.2019 року.
Суддя