Рішення від 11.04.2019 по справі 240/2463/19

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 квітня 2019 року м. Житомир справа № 240/2463/19

категорія 109020100

Житомирський окружний адміністративний суд у складі: судді Черноліхова С.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області про визнання протиправною відмову, зобов'язання вчинити дії,

встановив:

До Житомирського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 із позовом, в якому просить:

- визнати протиправною відмову Головного управління Держгеокадастру Житомирській області від 06.02.2019 за № Я-216/0-497/0/22-19 у наданні йому дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 0,70 га для ведення особистого селянського господарства на території Тетерівської ОТГ (Корчацької сільської ради) Житомирського району Житомирської області;

- зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Житомирській області повторно розглянути заяву та прийняти рішення у відповідності до вимог Земельного кодексу України про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства площею 0,70 га на території Тетерівської ОТГ (Корчацької сільської ради) Житомирського району Житомирської області.

В обгрунтування позовних вимог вказує, що звернувся із заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою шодо відведення земельної ділянки у власність площею 0,70 га для ведення особистого селянського господарства на території Тетерівської ОТГ (Корчацької сільської ради) Житомирського району Житомирської області. Проте, листом від 06.02.2019 йому відмовлено у наданні такого дозволу з підстав відсутності повноважень у Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області щодо передачі вказаної земельної ділянки позивачу. Вказує, що відповідачем не обгрунтовано причин неможливості передачі у власність земельної ділянки площею 0,70 га для ведення особистого селянського господарства на території Тетерівської ОТГ (Корчацької сільської ради) Житомирського району Житомирської області.

Ухвалою суду від 11.03.2019 відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи.

29.03.2019 до суду надійшов відзив на позовну заяву від представника Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області, в якому просив відмовити у задоволенні позову. Вказав, що запитувана позивачем земельна ділянка знаходиться в межах с.Корчак і є землею комунальної власності, землею водного фонду. Враховуючи, що згідно приписів ст.124 Земельного кодексу України Головне управління Держгеокадастру у Житомирській області не є розпорядником земель сільськогосподарського призначення комунальної форми власності, відмова у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 0,70 га для ведення особистого селянського господарства на території Тетерівської ОТГ (Корчацької сільської ради) Житомирського району Житомирської області є правомірною.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення на них, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступного висновку.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області із заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 0,70 га для ведення особистого селянського господарства на території Тетерівської ОТГ (Корчацької сільської ради) Житомирського району Житомирської області.

Листом від 06.02.2019 № Я-216/0-497/0/22-19 Головне управління Держгеокадастру у Житомирській області відмовило позивачу в наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою. На обгрунтування відмови вказало, що згідно довідки міськрайонного управління юстиції у Житомирському районі та м.Житомирі Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області запитувана земельна ділянка знаходиться в межах с.Корчак, категорія земель за рахунок яких надається земельна ділянка та форма власності: землі комунальної власності, землі водного фонду. Відповідно до ч.4 ст.122 Земельного кодексу України Центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб. Зважаючи на наведене, Головне управління Держгеокадастру у Житомирській області здійснює передачу земельних ділянок сільськогосподарського призначення виключно державної форми власності за межами населених пунктів.

Досліджуючи правомірність відмови, викладеної у листі від 06.02.2019 № Я-216/0-497/0/22-19, суд зважає на наступне.

Відповідно до ч.1 та ч.2 ст.116 Земельного кодексу України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Частиною 6 статті 118 Земельного кодексу України передбачено, що громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку (ч.7 ст.118 Земельного кодексу України).

Як випливає із змісту наведеної статті, клопотання громадян про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою відповідної земельної ділянки розглядаються органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування у відповідності до повноважень, якими вони наділені статтею 122 Земельного кодексу України.

Згідно ч.4 ст.122 Земельного кодексу України, Центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.

З листа, яким відмовлено у задоволенні клопотання ОСОБА_1 вбачається, що запитувана ним земельна ділянка належить до земель водного фонду комунальної форми власності.

Згідно викопіювання з кадастрової карти, оспорювана земельна ділянка знаходиться в межах с.Корчак.

Відповідно довідки міськрайонного управління юстиції у Житомирському районі та м.Житомирі Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області від 01.02.2019 № 280/423-19-0.15 земельна ділянка орієнтовною площею 0,70 га для ведення особистого селянського господарства на території с.Корчак Тетерівської сільської ради (номер кадастрової зони, кварталу НОМЕР_2) належить до земель комунальної власності, категорія - землі водного фонду.

За таких обставин, Головне управління Держгеокадастру у Житомирській області, як територіальний орган Центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин, не уповноважене розглядати клопотання ОСОБА_1 та надавати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 0,70 га для ведення особистого селянського господарства на території Тетерівської ОТГ (Корчацької сільської ради) Житомирського району Житомирської області, оскільки не наділено повноваженнями на передачу земельних ділянок комунальної форми власності для ведення особистого селянського господарства.

Отже, відмова відповідача у листі від 06.02.2019 № Я-216/0-497/0/22-19, адресована ОСОБА_1 є правомірною і такою, що грунтується на положеннях Земельного кодексу України.

При цьому суд не бере до уваги посилання позивача на те, що у цьому листі відсутнє обгрунтування причин відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, оскільки протилежне випливає із його змісту.

Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на викладене та надані сторонами докази на підтвердження своєї правової позиції, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову у повному обсязі.

Керуючись статтями 9, 77, 90, 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

У задоволенні позову ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ІПН НОМЕР_1) до Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області (вул. Довженка, 45, м.Житомир,10002, код ЄДРПОУ 39765513) про визнання протиправною відмову, зобов'язання вчинити дії, - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя С.В. Черноліхов