П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
02 квітня 2019 р.м.ОдесаСправа № 540/2543/18
Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Василяка Д.К.
Час і місце ухвалення: 14:44, м. Херсон
Дата складання повного тексту: 15.01.2019 р.
Судова колегія П'ятого апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого - Бітова А.І.
суддів - Лук'янчук О.В.
- Ступакової І.Г.
при секретарі - Лавришині А.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_3 на рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 10 січня 2019 року у справі за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити певні дії,
У грудні 2018 року ОСОБА_3 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду (далі ГУПФ) України в Херсонській області про:
- визнання неправомірним рішення ГУПФ України в Херсонській області від 31 жовтня 2018 року про відмову в призначенні йому пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу";
- зобов'язання ГУПФ України в Херсонській області зарахувати періоди строкової військової служби з 11 листопада 1975 року по 25 листопада 1976 року та роботи з 14 червня 1985 року по 31 травня 1990 року, з 20 квітня 1990 рік по 21 квітня 1997 рік, та з 05 квітня 2005 року по 21 квітня 2010 року до стажу державної служби та перевести його на пенсію державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу", з 22 жовтня 2018 року.
Обґрунтовуючи свої вимоги, позивач вказував, що 08 квітня 2014 року йому призначено пенсію за віком. 22 жовтня 2018 року він звернувся до відповідача із заявою про переведення його з пенсії за віком на пенсію згідно Закону України "Про державну службу". Рішенням ГУПФ України в Херсонській області йому відмовлено у призначенні вказаної пенсії у зв'язку з відсутністю необхідного спеціального стажу роботи, а саме 20 років, з підстав того, що заявник не займав посаду, віднесену до відповідних категорій посад державних службовців відповідно до ст. 25 Закону України "Про державну службу". Відмовляючи у призначенні пенсії державного службовця відповідач не зарахував до стажу державної служби позивача в органах державної податкової служби в Херсонській області. Також, відповідачем не зараховано до стажу державної служби відповідальні посади в партійних органах та військову службу.
Позивач вказав, що відповідно до п.4 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №283, документом для визначення стажу державної служби є трудова книжка та інші документи, які відповідно до чинного законодавства підтверджують стаж роботи. Про вищевказані періоди роботи наявні записи в трудовій книжці.
На думку позивача, він має необхідний стаж 20 років та досяг передбаченого віку 62 роки для переведення його на пенсію відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу".
Відповідач позов не визнав, вказуючи, що посади працівників органів державної податкової служби, які мали спеціальні звання, не були віднесені до відповідних категорій посад державних службовців до 03 жовтня 2013 року.
За періоди з 20 квітня 1990 року по 21 квітня 1997 року та з 05 квітня 2005 року по 21 квітня 2010 року позивач працював на посадах начальника Державної податкової інспекції по Херсонській області, в.о. голови та голови Державної податкової адміністрації в Херсонській області. За записами трудової книжки заявник на 01 травня 2016 року не займав посаду державного службовця.
Враховуючи зазначене, до 20-ти річного стажу, який дає право на призначення пенсії державного службовця незалежно від місця останньої роботи на час досягнення пенсійного віку, зазначені періоди роботи в Державній податковій адміністрації в Херсонській області не зараховуються.
Також відповідальні посади в партійних органах та військовослужбовці не належать до категорій посад державних службовців, відповідно, військова служба до 20-річного стажу державної служби не зараховуються.
Враховуючи вищевикладене, стаж роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених ст. 25 ст. 37 Закону України "Про державну службу" складає 13 років 08 місяців 22 днів, що недостатньо для переходу з пенсії за віком на пенсію згідно Закону України "Про державну службу ".
Справу розглянуто за правилам спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні.
Рішенням Херсонського окружного адміністративного суду від 10 січня 2019 року в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_3 (АДРЕСА_1, рнокпп НОМЕР_1) до ГУПФ України в Херсонській області (73005, м. Херсон, вул. 28 Армії, 6, код ЄДРПОУ 21295057) - відмовлено в повному обсязі.
В апеляційній скарзі ОСОБА_3 ставиться питання про скасування судового рішення в зв'язку з тим, що воно постановлено з неправильним застосуванням норм матеріального та процесуального права.
Доводи апеляційної скарги:
- відповідно до п.6 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2016 року №229, стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності Законом України "Про державну службу" №3723-ХІІ обчислюється відповідно до п.8 р.XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 10 грудня 2015 року №889-VІІІ "Про державну службу", згідно якого стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством. Таким чином, в спірних правовідносинах підлягає застосуванню Порядок обчислення стажу державної служби, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 03 травня 1994 року №283.
- враховуючи норми Порядку обчислення стажу державної служби, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 03 травня 1994 року №283, стаж роботи апелянта в органах державної податкової служби, на відповідальних посадах в партійних органах та строк військової служби підлягає зарахуванню до стажу державної служби
У відзиві ГУПФ України в Херсонській області на апеляційну скаргу вказується, що відмовляючи у задоволенні позову, судом першої інстанції проаналізовано та надано правову оцінку з дотриманням норм процесуального та матеріального права.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги ОСОБА_3, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, судова колегія приходить до наступного.
Обставини встановлені судом першої інстанції, підтверджені судом апеляційної інстанції та неоспорені учасниками апеляційного провадження.
ОСОБА_3 перебуває на обліку в ГУПФ України в Херсонській області та з 08 квітня 2014 року йому призначено пенсію за віком.
22 жовтня 2018 року ОСОБА_3 звернувся до відповідача із заявою про переведення його з пенсії за віком на пенсію згідно Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року.
Рішенням від 31 жовтня 2018 року №14/03-19 ГУПФ України в Херсонській області ОСОБА_3 відмовлено у призначенні пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу".
Рішення обґрунтовано тим, що періоди з 20 квітня 1990 року по 21 квітня 1997 року та з 05 квітня 2005 року по 21 квітня 2010 року позивач працював на посадах начальника Державної податкової інспекції по Херсонській області, в.о. голови та голови Державної податкової адміністрації в Херсонській області, які не відносяться до двадцятирічного стажу державної служби, яка необхідна для призначення пенсії. Крім того, відповідальні посади в партійних органах та військовослужбовці не належать до категорій посад державних службовців, відповідно, військова служба з 11 листопада 1975 року по 25 листопада 1976 року та період роботи з 14 червня 1985 року по 31 травня 1990 року в Херсонському обкомі Компартії України до 20-річного стажу державної служби не зараховуються.
Вирішуючи справу, суд першої інстанції виходив з того, що період роботи з 20 квітня 1990 року по 21 квітня 1997 року та з 05 квітня 2005 року по 21 квітня 2010 року не відноситься до посад державних службовців, які дають право на отримання пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу".
Судова колегія не погоджується з цими висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.
01 травня 2016 року набув чинності Закон України "Про державну службу" № 889-VIII, згідно ч.2 Прикінцевих та перехідних положень якого визнано такими, що втратили чинність, зокрема, Закон України "Про державну службу" №3723-ХІІ, крім ст. 37, що застосовується до осіб, зазначених у п.п.10 і 12 цього розділу.
Відповідно до ч.1 ст. 37 Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абз.1 ч.1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.
До досягнення віку, встановленого першим реченням ч. 1 цієї статті, право на пенсію за віком мають державні службовці - чоловіки 1955 року народження і старші після досягнення ними такого віку: 61 рік - які народилися з 01 січня 1954 року по 31 грудня 1954 року.
Аналіз цієї норми дає підстави вважати, що необхідною умовою для наявності у осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, права на пенсію відповідно до згаданої статті є досягнення такими особами певного віку та наявність страхового стажу, передбаченого абз.1 ч.1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Тобто до 01 травня 2016 року (дата набрання чинності Законом України "Про державну службу" №889-VIII) право на пенсію державного службовця мали особи, які:
а) досягли певного віку та мають передбачений законодавством страховий стаж;
б) мали стаж державної служби не менш як 10 років, та на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців; а також особи, які мали не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців,незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.
Після 01 травня 2016 року, відповідно до ст. 90 Закону України "Про державну службу" №889-VIII пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
При цьому законодавець визначив певні умови, за дотримання яких у осіб зберігається право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ.
Так, відповідно до п.10 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" №889-VIII державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених ст. 25 Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 попереднього Закону у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Згідно п.12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" №889-VIII для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених ст. 25 Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону №3723-ХІІ в порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Тобто Прикінцевими та перехідними положеннями Закону України "Про державну службу" №889-VIII передбачено, що за наявності у особи станом на 01 травня 2016 року певного стажу держслужби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років стажу держслужби незалежно від того, чи працювала особа станом на 01 травня 2016 року на держслужбі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ, але за певної додаткової умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Водночас, для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, ст. 37 Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ передбачає додаткові умови для наявності права на призначення пенсії державного службовця: певний вік і страховий стаж.
Аналізуючи зазначені норми чинного законодавства, судова колегія дійшла висновку, після 01 травня 2016 року зберігають право на призначення пенсії державного службовця відповідно до ст. 37 Закону № 3723-ХІІ лише ті особи, які мають стаж державної служби, визначений п.п.10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" №889-VIII, та мають передбачені ч.1 ст. 37 Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ вік і страховий стаж.
Аналогічна правова позиція щодо застосування зазначених норм матеріального права була висловлена у рішенні Верховного Суду від 04 квітня 2018 року (зразкова справа №822/524/18).
З матеріалів справи вбачається, що підставою для відмови у призначенні пенсії позивачу було недостатність стажу роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби та те, що на день набрання чинності Закону України "Про державну службу" №889-VIII ОСОБА_3 не займав посаду, віднесену до відповідних категорій посад державних службовців.
Судова колегія вважає за необхідне зазначити, що Верховний Суд в постанові від 03 липня 2018 року у справі №569/350/17 дійшов висновку, що незалежно від того, чи працювала особа станом на день набрання чинності Закону України "Про державну службу" №889-VIII на держслужбі, за наявності у особи станом на 01 травня 2016 року певного стажу держслужби, така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ, але за певної додаткової умови - у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Стосовно стажу державної служби ОСОБА_3, судова колегія зазначає наступне.
В рішенні ГУПФ України в Херсонській області від 31 жовтня 2018 року №14/03-19 зазначено, що за даними трудової книжки ОСОБА_3 підлягають зарахуванню до стажу державної служби періоди роботи:
- з 04 серпня 1975 року по 28 жовтня 1975 року - на посаді старшого економіста по держдоходам Нижньосірогозьського районного фінансового відділу (2 місяці 25 днів);
- з 01 лютого 1977 року по 20 квітня 1982 року - на посаді старшого економіста бюджету та начальника бюджетної інспекції Генічеського районного фінансового відділу (5 років 2 місяці 20 днів);
- з 20 квітня 1982 року по 17 червня 1985 року - на посаді завідуючого Чаплинського районного фінансового відділу (3 роки 1 місяць 27 днів);
- з 25 лютого 2000 року по 22 травня 2000 року - на посаді заступника начальника відділу енергоресурсів та енергозбереження Херсонської обласної державної адміністрації (2 місяці 28 днів);
- з 23 травня 2000 року по 04 квітня 2005 року - на посаді начальника управління Державного казначейства по Херсонській області (4 роки 10 місяців 13 днів).
Судовою колегією встановлено, що згідно записів трудової книжки ОСОБА_3
- з 14 червня 1985 року по 31 травня 1990 року - працював в Херсонському обкомі Компартії України;
- з 11 листопада 1975 року по 25 листопада 1976 року - проходив службу в Радянській Армії;
- з 14 червня 1985 року по 31 травня 1990 року, з 20 квітня 1990 рік по 21 квітня 1997 рік - працював на посадах начальника Державної податкової інспекції по Херсонській області, в.о. голови та голови Державної податкової адміністрації в Херсонській області.
Пунктом 8 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" №889-VIII передбачено, що стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.
Порядком обчислення стажу державної служби, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України № 283 від 03 травня 1994 року (чинного до 01 травня 2016 року, тобто в період проходження позивачем служби в органах податкової інспекції) (далі Порядок №283) визначались посади і органи, час роботи в яких зараховується до стажу державної служби.
Згідно ч.2 Порядку №283 до стажу державної служби зараховується робота (служба), зокрема, на посадах керівних працівників і спеціалістів в апараті органів прокуратури, судів, нотаріату, дипломатичної служби, митного контролю, внутрішніх справ, служби безпеки, розвідувальних органів, інших органів управління військових формувань, Держспецзв'язку, Адміністрації Держспецтрансслужби, державної податкової та контрольно-ревізійної служби, Держфінінспекції, її територіальних органів; на посадах керівних працівників і спеціалістів апарату Національного банку України, Республіканського банку Криму, управління по місту Києву та Київській області, обласних управлінь Національного банку України.
Пунктом 3 Порядку №283 передбачено, що до стажу державної служби включається також, зокрема, час військової служби у Збройних Силах та інших військових формуваннях.
Отже, період проходження позивачем служби в Радянській Армії з 11 листопада 1975 року по 25 листопада 1976 року та період роботи на посадах начальника Державної податкової інспекції по Херсонській області, в.о. голови та голови Державної податкової адміністрації в Херсонській області з 14 червня 1985 року по 31 травня 1990 року, з 20 квітня 1990 року по 21 квітня 1997 року підлягає зарахуванню до стажу державної служби.
Крім того, відповідно до п.3 Положення про порядок і умови виплати щомісячної надбавки за вислугу років працівникам органів виконавчої влади та інших державних органів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 20 грудня 1993 року №1049, до стажу роботи, який дає право на одержання надбавки за вислугу років, зараховується, стаж роботи в організаціях (крім роботи у кооперативних та інших громадських організаціях), передбачених ст. 118 КЗпП України, зокрема в партійних, профспілкових і комсомольських на виборних та відповідних посадах.
Згідно з роз'ясненнями Міністерства юстиції України від 03 червня 1994 року №4-5-1156, погодженими з Кабінетом Міністрів України, до стажу державної служби зараховують період роботи в цих органах лише на виборних та відповідальних посадах до припинення дії ст. 6 Конституції УРСР і внесення змін до ст. 7 Конституції УРСР (до 24 жовтня 1990 року). Відповідальною вважається посада, прийняття на яку здійснювалось колегіальним органом (рішення, бюро, комітету, постановою конференції, зборів) партійних, профспілкових, комсомольських організацій.
Таким чином, вищезазначеним законодавством передбачено зарахування стажу роботи в партійних організаціях до стажу державного службовця, особам які працювали на виборних та відповідальних посадах в органах до 24 жовтня 1990 року.
Оскільки, ОСОБА_3 призначався на посади в Херсонському обкомі Компартії України такі як, інструктором відділу торгово-фінансових органів та економічного відділу, постановами бюро Херсонському обкому Компартії України, відтак вказані посади є відповідальними, прийняття на які здійснювалось саме колегіальним органом, а тому період роботи позивача з 14 червня 1985 року по 31 травня 1990 року підлягає зарахуванню до стажу його державної служби.
Враховуючи, що позивач станом на 01 травня 2016 року досяг 61-річного віку, має необхідний страховий стаж роботи, та має не менш як 20 років стажу державної служби, він набув права на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ на підставі п.10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" №889-VIII, а тому відмова відповідача у переведенні (призначенні) йому пенсії відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ є протиправною.
Судова колегія вирішила питання щодо розподілу судових витрат відповідно ст.ст. 139-143 КАС України.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_3 було сплачено судовий збір за подачу адміністративного позову у розмірі 704,80 грн., що підтверджується квитанцією №8 від 10 грудня 2018 року та за подачу апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції у розмірі 1 057,21 грн., що підтверджується квитанцією №1-1896К від 05 лютого 2019 року.
Враховуючи, що судом першої інстанції порушені норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, а також, що висновки суду не відповідають обставинам справи, судова колегія, керуючись п.п.3, 4 ч.1 ст. 317 КАС України вважає необхідним, скасовуючи рішення суду першої інстанції, ухвалити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги ОСОБА_3
Керуючись ст.ст. 195, 308, 310, п.2 ч.1 ст. 315, п.п.3, 4 ч.1 ст. 317, 321, 322, 325, 328 КАС України, судова колегія, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_3 задовольнити.
Рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 10 січня 2019 року скасувати.
Ухвалити нове судове рішення, яким задовольнити позовні вимоги ОСОБА_3.
Визнати протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області від 31 жовтня 2018 року №14/03-19 про відмову в призначенні йому пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу".
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області зарахувати періоди строкової військової служби з 11 листопада 1975 року по 25 листопада 1976 року та роботи з 14 червня 1985 року по 31 травня 1990 року, з 20 квітня 1990 рік по 21 квітня 1997 рік, та з 05 квітня 2005 року по 21 квітня 2010 року до стажу державної служби ОСОБА_3, та перевести ОСОБА_3 з пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пенсію за віком відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу", з 22 жовтня 2018 року.
Стягнути з рахунку бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (вул. 28 Армії, 6, м. Херсон, 73005, код ЄДРПОУ 21295057) на користь ОСОБА_3 (ідентифікаційний номер платника податку НОМЕР_1) судовий збір у розмірі 704,80 (сімсот чотири) гривні 80 коп. за подачу адміністративного позову та 1 057,21 (одна тисяча п'ятдесят сім) гривень 21 коп. за подачу апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття, оскарженню в касаційному порядку не підлягає.
Повне судове рішення складено 11 квітня 2019 року.
Головуючий: Бітов А.І.
Суддя: Суддя: Лук'янчук О.В. Ступакова І.Г.