ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
11 квітня 2019 року м. Київ № 826/8774/18
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Чудак О.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві про зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернувся ОСОБА_1 з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві, в якій висловлено прохання:
- зобов'язати провести перерахунок та виплату призначеної пенсії, починаючи з 11 квітня 2017 року, виходячи з 80% грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням, з якого сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, з урахуванням в тому числі грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, щомісячної додаткової грошової винагороди, компенсації за невикористану відпустку, одноразових премій та винагороди за участь в АТО, згідно довідки Фінансового управління Генерального штабу Збройних Сил України від 20 лютого 2018 року №305/161.
В обґрунтування вимог позивач зазначив про протиправне не включення до грошового забезпечення, з якого вираховувалася пенсія, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, щомісячної додаткової грошової винагороди, компенсації за невикористану відпустку, одноразових премій та винагороди за участь в АТО за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням, з яких сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 червня 2018 року у справі відкрито провадження та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
25 липня 2018 року відділом документального обігу, контролю та забезпечення розгляду звернень громадян (канцелярією) суду зареєстровано відзив на адміністративний позов, в якому представник Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві проти задоволення позовних вимог заперечувала, вказавши, що не всі додаткові види грошового забезпечення враховуються при обчисленні пенсії, а лише ті, що носять щомісячний (постійний) характер. Враховуючи викладене, представник відповідача стверджувала, що в діях Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві щодо призначення та перерахунку пенсії позивачу порушення прав позивача не допускалося.
08 серпня 2018 року відділом документального обігу, контролю та забезпечення розгляду звернень громадян (канцелярією) суду зареєстровано відповідь на відзив, в якій позивач просив задовольнити позовні вимоги в повному обсязі та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві провести перерахунок та виплату призначеної йому пенсії, починаючи з 11 квітня 2017 року, згідно довідки Фінансового управління Генерального штабу Збройних Сил України від 20 лютого 2018 року №305/161.
Суд, розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив наступне.
ОСОБА_1 проходив службу в військовій частині НОМЕР_1 , на посаді старшого оперативного чергового групи напрямку на оперативне забезпечення центру оперативного керівництва Головного командного центру Об'єднаного оперативного штабу Збройних Сил України.
Наказом начальника Генерального штабу - Головнокомандувача Збройних Сил України (по особовому складу) від 16 грудня 2016 року №548 відповідно до пункту 1 частини восьмої статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» позивач звільнений з військової служби у запас за пунктом «б» (за станом здоров'я). Відповідно до наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 22 грудня 2016 року №281 ОСОБА_1 виключений із списків особового складу частини та направлений для зарахування на військовий облік до Солом'янського районного військового комісаріату міста Києва.
Пенсія позивачу призначена Головним управлінням Пенсійного фонду України в місті Києві на підставі Закону України від 9 квітня 1992 року №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» з 23 грудня 2016 року.
В лютому 2018 року позивач звернувся до Фінансового управління Генерального штабу Збройних Сил України, в якому військова частина НОМЕР_2 перебуває на фінансовому забезпеченні та в якому зберігаються первинні документи щодо виплати грошового забезпечення, з заявою про надання довідки про грошове забезпечення за 24 останні місяці військової служби із зазначенням даних по складовим та відображенням відрахувань пенсійних внесків.
Фінансовим управлінням Генерального штабу Збройних Сил України на заяву ОСОБА_1 видана довідка про грошове забезпечення від 20 лютого 2018 року №305/161.
11 квітня 2018 року позивач подав до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві заяву про перерахунок пенсії з урахуванням довідки Фінансового управління Генерального штабу Збройних Сил України від 20 лютого 2018 року №305/161 про розмір грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням, з яких сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Листом Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві від 18 травня 2018 року №5400/02 позивачу відмовлено у перерахунку пенсії, оскільки при обчисленні пенсії не повинні враховуватись зазначені у довідці Фінансового управління Генерального штабу Збройних Сил України додаткові складові грошового забезпечення, з яких сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Не погодившись з такою позицією відповідача, ОСОБА_1 звернувся до суду з даним позовом.
Суд, визначаючись щодо заявлених вимог по суті, виходить з того, що згідно з частиною другою статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною першою статті 9 Закону України від 20 грудня 1991 року №2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин; далі - Закон №2011-XII) встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Згідно з частинами другою, третьою статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Таким чином, до складу грошового забезпечення військовослужбовців входять чотири види складових:
1) посадовий оклад;
2) оклад за військовим званням;
3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення;
4) одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Частиною першою статті 15 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від визначено, що пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ.
Однією з умов пенсійного забезпечення військовослужбовців є визначення видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні пенсій.
Так, частиною третьою статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсії і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей» пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Таким чином, Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення, зокрема осіб, звільнених з військової служби, та має на меті реалізацію цими особами, конституційного права на державне пенсійне забезпечення і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України, передбачає включення до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, лише щомісячні основні види грошового забезпечення, до яких належать: посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
Тобто, при обчисленні пенсії не враховується такий складовий елемент грошового забезпечення як одноразові додаткові види грошового забезпечення, зокрема щорічні, щоквартальні, разові додаткові види грошового забезпечення, крім щомісячних, або тих, що виплачуються раз на місяць.
Факт сплати єдиного внеску не є безумовною підставою для включення виплати, з якої цей внесок утримано, до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, та має значення лише для включення до цього грошового забезпечення його видів з переліку, визначеного статтею 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», який є вичерпним.
Такий правовий висновок сформульований Верховним Судом щодо застосування норм матеріального права у спорах цієї категорії у подібних правовідносинах, зокрема, у постанові Великої Палати Верховного Суду від 06 лютого 2019 року у справі №522/2738/17, постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 19 березня 2019 року у справі №727/5754/16-а.
Враховуючи викладене, отримувана позивачем згідно з довідкою про види грошового забезпечення щомісячна додаткова грошова винагорода, з якої щомісяця її виплати утримувався єдиний внесок, має бути включена до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення пенсії, відтак розмір призначеної позивачу пенсії підлягає перерахунку.
Водночас грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, компенсація за невикористану відпустку, одноразові премії та винагорода за участь в АТО, виплата яких здійснювалася не щомісячно, не входять до встановленого частиною третьою статті Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» переліку видів грошового забезпечення.
Зважаючи на те, що висновок Верховного Суду щодо застосування норми права, прийнятий за результатами розгляду справи, фактичні обставини в якій є подібними до фактичних обставин, встановлених у справі, що розглядається, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог ОСОБА_1 й зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві перерахувати пенсію з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди.
Вирішуючи питання про розподіл між сторонами судових витрат, суд, керуючись положеннями статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України), виходить з того, що позивач звільнений від сплати судового збору, а відповідачем не понесено витрат, пов'язаних із залученням свідків та проведенням експертизи, у зв'язку із чим судові витрати розподілу не підлягають.
На підставі викладеного, керуючись статтями 72-77, 139, 241-247, 255 КАС України,
вирішив:
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві провести перерахунок та виплату призначеної ОСОБА_1 пенсії з 11 квітня 2017 року на підставі довідки Фінансового управління Генерального штабу Збройних Сил України від 20 лютого 2018 року №305/161 із включенням до складу (розміру) грошового забезпечення, з якого призначається (обчислюється) пенсія, щомісячної додаткової грошової винагороди.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 КАС України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 КАС України.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII «Перехідні положення» КАС України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Позивач - ОСОБА_1 (місце проживання фізичної особи: АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_3 ).
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві (місцезнаходження юридичної особи: 04053, місто Київ, вулиця Бульварно-Кудрявська, будинок 16; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України: 42098368).
Суддя О.М. Чудак