03 квітня 2019 року м. Дніпросправа № 0440/6592/18
Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого - судді Білак С.В. (доповідач), суддів: Малиш Н.І., Шальєвої В.А., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за апеляційною скаргою
Департаменту патрульної поліції Національної поліції України
на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22.10.2018 року в адміністративній справі №0440/6592/18 (суддя у 1 інстанції Віхрова В.С., повний текст рішення складено 23.10.2018 року)
за позовом ОСОБА_1
до Департаменту патрульної поліції Національної поліції України в особі Управління патрульної поліції в Дніпропетровській області Департаменту патрульної поліції
про стягнення частини невиплаченої заробітної плати,-
ОСОБА_1 звернулася з позовом до Департаменту патрульної поліції Національної поліції України в особі Управління патрульної поліції в Дніпропетровській області Департаменту патрульної поліції, в якому просила стягнути з Департаменту патрульної поліції Національної поліції України на користь ОСОБА_1 заборгованість у вигляді доплати за службу в нічний час за період з 18.02.2016р. по 06.06.2018р. в сумі 20087,56 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на та, що за період проходження служби в патрульній поліції з 18.02.2016 р. по 06.06.2018 р. не було виплачено доплату за службу у нічний час за 102 нічних зміни на загальну суму 20087,56 грн., що є порушенням Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22.10.2018 року позов задоволено частково. Стягнуто з Департаменту патрульної поліції Національної поліції України на користь ОСОБА_1 (інн НОМЕР_1) заборгованість у вигляді доплати за службу в нічний час за період з 18.02.2016 р. по 06.06.2018 р. в сумі 4165,53 грн. (чотири тисячі сто шістдесят п'ять грн., 53 коп.).В іншій частині позовних вимог відмовлено.
В апеляційній скарзі відповідач, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог.
В обґрунтування апеляційної скарги зазначає, що виплата грошового забезпечення позивачу здійснювалась відповідно до вимог чинного законодавства в межах номенклатури посад та встановлення конкретного розміру окладів, надбавок, доплат, визначених відповідним наказом керівника. Також судом першої інстанції не враховано той факт, що позивачем було пропущено строк звернення до суду з цим позовом.
Справа судом розглянута в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів не вбачає підстав для задоволення апеляційної скарги, внаслідок наступного.
Матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 у період з 18.02.2016 р. по 06.06.2018 р. проходила службу в поліції на посаді інспектора роти № 3 батальйону №2 полку патрульної поліції м.Кривий Ріг управління патрульної поліції у Дніпропетровській області Департаменту патрульної поліції Національної поліції України у званні лейтенанта поліції.
Відповідно до графіків несення служби особовим складом за період з 19.05.2016 р. по 06.06.2018 р., довідки обліку несення служби у нічний час за період лютий-травень 2018 р., довідки про кількість відпрацьованих годин та кількість нічних змін (помісячно) за період з 18.02.2016 р. по 06.06.2018 р. ОСОБА_1 на займаній посаді відпрацювала 102 нічні зміни.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 94 Закону України "Про Національну поліцію" поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання. Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України.
Відповідно до п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Згідно пп. 3 п. 5 вищевказаної Постанови № 988, визначено обов'язок виплачувати доплату за службу в нічний час - у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час.
Відповідно до ст. 94 Закону України "Про Національну поліцію", постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", з метою впорядкування структури та умов грошового забезпечення поліцейських та курсантів вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських затверджено Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, затверджений наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 № 260 (надалі - Порядок №260).
Згідно п. 5 Розділу І вказаного Порядку № 260, грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання. До складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Положеннями ст. 108 Кодексу законів про працю України визначено, що робота у нічний час оплачується у підвищеному розмірі, встановлюваному генеральною, галузевою (регіональною) угодами та колективним договором, але не нижче 20 відсотків тарифної ставки (окладу) за кожну годину роботи у нічний час.
Пунктом 11 Розділу І Порядку № 260 визначено, що грошове забезпечення, виплачене поліцейському несвоєчасно або в меншому розмірі, ніж належало, виплачується за весь період, протягом якого поліцейський мав на нього право, але не більше ніж за три роки, що передували зверненню за одержанням грошового забезпечення.
Відповідно до п. 11 Розділу ІІ Порядку № 260, поліцейським, які виконують службові обов'язки в нічний час, виплачується доплата за службу в нічний час у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час.
Годинна ставка обчислюється шляхом ділення місячного посадового окладу на кількість годин фактичного часу служби з урахуванням норми тривалості службового часу за відповідний місяць при 40-годинному робочому тижні.
Службою в нічний час вважається виконання поліцейськими службових обов'язків у період з 22.00 до 06.00.
Поліцейським, які несуть службу в нічний час, надається перерва для відпочинку та харчування тривалістю не більше двох годин. Перерва для відпочинку і харчування не включається в службовий час.
Поліцейським добового наряду під час чергування почергово надаються перерви для вживання їжі та короткочасного відпочинку. Загальна тривалість такої перерви становить 4 години (2 години вдень і 2 години вночі) та не включається в службовий час.
Підставами для виконання службових обов'язків у нічний час є графіки нарядів та чергувань, затверджені наказами керівників підрозділів органів поліції.
Облік фактичного часу служби в нічний час для нарахування доплати здійснюється шляхом оформлення довідки обліку несення поліцейськими служби в нічний час за формою, визначеною у додатку 1 до цих Порядку та умов.
Поліцейським, що залучалися до служби в нічний час, виплата доплати за службу в нічний час за минулий місяць здійснюється одночасно з виплатою грошового забезпечення за поточний місяць.
Підставами для виконання службових обов'язків у нічний час є графіки нарядів та чергувань, затверджені наказами керівників підрозділів органів поліції.
Облік фактичного часу служби в нічний час для нарахування доплати здійснюється шляхом оформлення довідки обліку несення поліцейськими служби в нічний час за формою, визначеною у додатку 1 до цих Порядку та умов.
Поліцейським, що залучалися до служби в нічний час, виплата доплати за службу в нічний час за минулий місяць здійснюється одночасно з виплатою грошового забезпечення за поточний місяць.
Так, задовольняючи частково адміністративний позов суд першої інстанції зазначив, що позивачем не вірно було розраховано належні останньому виплати, оскільки сума у розмірі 20087,56 грн. вирахована виходячи з окладу у розмірах 8273,70 грн., 8427,80 грн., 8223,35 грн., замість 2400,00 грн. Крім того, сума у розмірі 20087,56 розрахована по роках, а не місяцях, та не враховано час, наданий для відпочинку та харчування, як вимагає Порядок №260, у зв'язку з чим сума заборгованість в нічний час за період з 18.02.2016 р. по 06.06.2018 р. складає 4165,53 грн., замість заявленої позивачем у розмірі 20087,56 грн.
Докази роботи позивача у нічній час наявні в матеріалах справи та сторонами не заперечується цей факт.
При цьому, суд апеляційної інстанції зазначає, що скаржник погоджується з розрахунком суду першої інстанції щодо суми заборгованості за службу позивача у нічній час, проте зазначає, що такі виплати були обмежені наказами про затвердження граничних розмірів грошового забезпечення працівників згідно з займаними посадами, які включають в себе всі складові та види грошового забезпечення поліцейських та схеми посадових окладів, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988.
З приводу цього колегія суддів погоджує висновок суду першої інстанції, що відповідно до вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" та положень Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 року № 260 доплата за службу в нічний час є щомісячним додатковим видом грошового забезпечення поліцейського, який входить до складу грошового забезпечення поліцейського, а обов'язок виплачувати доплату за службу в нічний час встановлений пп. 3 п. 5 Постанови № 988.
Щодо посилань відповідача про порушення позивачем строку звернення з цим позовом до суду, колегія суддів зазначає наступне.
Так, предметом позову в цій справі є зобов'язання суб'єкта владних повноважень сплатити фізичній особі заборгованість у вигляді доплати за службу в нічний час.
Як вже було зазначено раніше доплата за службу в нічний час є щомісячним додатковим видом грошового забезпечення поліцейського.
Відповідно до частини другої статті 233 Кодексу законів про працю України (далі - КЗпП України) у разі порушення законодавства про оплату праці працівник має право звернутися до суду з позовом про стягнення належної йому заробітної плати без обмеження будь-яким строком.
Згідно з частиною першою статті 3 КЗпП України законодавство про працю регулює трудові відносини працівників усіх підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, виду діяльності і галузевої належності, а також осіб, які працюють за трудовим договором з фізичними особами.
Відповідно до частини третьої статті 5 Закону України № 889-VIII «Про державну службу» (далі - Закон № 889-VIII) дія норм законодавства про працю поширюється на державних службовців у частині відносин, не врегульованих цим Законом.
За змістом частини першої статті 3 КЗпП України та частини третьої статті 5 Закону України № 889-VIII до трудових правовідносин державних службовців має застосовуватись положення частини другої статті 233 КЗпП України.
Оскільки відповідно до п.2 ч.1 ст.19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, у спорах з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби, на підставі частини другої статті 233 КЗпП України особи мають право звернутися до адміністративного суду з позовом про стягнення належної заробітної плати без обмеження будь-яким строком.
На підставі викладеного, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції вірно встановлено обставини справи та правильно застосовано до спірних правовідносин норми матеріального та процесуального права. Доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують. Підстави для скасування рішення суду першої інстанції відсутні.
Керуючись статтями 241-245, 250, 315, 316, 321,322, 327, 329 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Департаменту патрульної поліції Національної поліції України на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22.10.2018 року в адміністративній справі №0440/6592/18 за позовом ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції Національної поліції України в особі Управління патрульної поліції в Дніпропетровській області Департаменту патрульної поліції про стягнення частини невиплаченої заробітної плати - залишити без задоволення.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22.10.2018 року в адміністративній справі №0440/6592/18 - залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та відповідно до ст.328 КАС України касаційному оскарженню не підлягає.
Повний текст постанови складено 10.04.2019 року.
Головуючий - суддя С.В. Білак
суддя Н.І. Малиш
суддя В.А. Шальєва