Рішення від 10.04.2019 по справі 826/11390/17

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

10 квітня 2019 року № 826/11390/17

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Келеберди В.І., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Національної ради телебачення і радіомовлення до Приватного акціонерного товариства "Міжнародний Медіа-Центр СТБ" про стягнення коштів,

за участю представників сторін:

від позивач, Ніколаєнко О.С.

від відповідача, Беркута Н.В.

від відповідача, Корнієнко М.К.

ВСТАНОВИВ:

Обставини справи.

До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулася Національна рада телебачення і радіомовлення (далі - позивач) до Приватного акціонерного товариства "Міжнародний Медіа-Центр СТБ" (далі - відповідач), в якому просить стягнути з відповідача 1 654 688, 00 грн. штрафу.

В обґрунтування своїх позовних вимог Позивач посилається на те, що за результатами позапланової перевірки відповідача, було ухвалено рішення №324, якім було визнано факт не виконання рішення Національної ради від 28.07.2016 №1733, у зв'язку з чим відповідач повинен був сплатити до Державного бюджету України штраф у розмірі 1 654 688,00 грн. На виконання цього рішення було надіслано рішення та розпорядження щодо сплати штрафу на адресу відповідача, яке за інформацією Укрпошти було отримано відповідачем 21.03.2017. Проте, відповідач у тридцятиденний термін з дня повідомлення про прийняте рішення та розпорядження щодо сплати штрафу не сплатило відповідний штраф та не надано відповідачем документального підтвердження того, що відповідачем сплачено штраф, у зв'язку з чим позивач звернувся до суду та просить стягнути з відповідача 1 654 688,00 грн. штрафу.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 15.09.2017 відкрито скорочене провадження у справі та запропоновано відповідачу до 10.10.2017 або у десятиденний строк одержання копії цієї ухвали надати суду письмові заперечення проти позову та всі докази на їх підтвердження.

09.10.2017 через канцелярію суду відповідач подав клопотання, в якому просив суд розглядати справу №826/11390/17 у загальному порядку з викликом осіб/сторін, які беруть участь у справі. Також, відповідач разом з клопотанням подав заперечення на адміністративний позов від 07.09.2017 №141/17.

В заперечені відповідач заперечував проти позову та просив суд відмовити в позову. Пояснював це тим, що позивач у адміністративному позові зазначив, що відповідач відмовляється від сплати штрафу у розмірі 1 654 688,00 грн. В свою чергу ПрАТ «Міжнародний медіа центр - СТБ» скористався своїм законним правом на оскарження рішення Нацради у передбаченим чинним законодавством строки, про що позивач був повідомлений належним чином. Таким чином, ототожнення позивачем права на оскарження рішення Нацради з відмовою сплати штраф є неприпустимим та таким, що порушує і обмежує права та законні інтереси ПрАТ «Міжнародний медіа центр - СТБ».

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 13.10.2017 суд перейшов до розгляду справи за загальними правилами, передбаченими Кодексом адміністративного судочинства України. Призначено судовий розгляд справи № 826/11390/17 до вирішення у судовому засіданні 14.12.2017 року о 14:00 год.

У судовому засіданні 14.12.2017 року суд, на підставі ч.6 ст.128 Кодексу адміністративного судочинства України, ухвалив подальший розгляд справи здійснювати у порядку письмового провадження.

15 грудня 2017 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів" від 03 жовтня 2017 року №2147-VIII, яким внесено зміни до Кодексу адміністративного судочинства України, виклавши його в новій редакції.

Відповідно до підпункту 10 пункту 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України в новій редакції передбачено, що справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.

20.06.2018 через загальний відділ діловодства суду відповідач подав клопотання про закриття провадження у справі, у зв'язку з прийняттям рішення у справі №826/4741/17, що впливає на розгляд даної справи.

02.11.2018 до суду надійшло від відповідача клопотання про прискорення розгляду справи, у зв'язку з тим, що рішення Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення від 09.03.2017 №324 та розпорядження Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення від 20.03.2017 №17/497 визнанні рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва по справі №826/4741/17 від 06.03.2018 протиправними та скасованими. Рішення Окружного адміністративного суду м. Києва по справі №826/4741/17 від 06.03.2018 набрало законної сили 21.05.2018. Оскільки предметом адміністративного позову по справі №826/11390/17 є саме стягнення з позивача коштів у розмірі 1 654 688,00 грн., які фактично являються штрафом згідно з скасованих рішень від 09.03.2017 №324 та розпорядження від 20.03.2017 №17/497 Національною радою України з питань телебачення і радіомовлення, у зв'язку з чим відповідач просив суд прискорити розгляд справи.

Згідно з частиною третьою статті 241 Кодексу адміністративного судочинства України судовий розгляд в суді першої інстанції закінчується ухваленням рішення суду.

Враховуючи викладене, суд закінчує розгляд даної справи ухваленням рішення за правилами нової редакції Кодексу адміністративного судочинства України.

Дослідивши матеріали справи, повно і всебічно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, дійшов наступних висновків.

Обставини встановлені судом.

З матеріалів справи вбачається, що Приватне акціонерне товариство "Міжнародний Медіа-Центр СТБ" (далі - відповідач) є власником ліцензії на мовлення серії НР №00270-м від 04.12.2007, виданою Національною радою телебачення і радіомовлення (далі - позивач).

09.03.2017 Національна рада телебачення і радіомовлення за результатами позапланової перевірки Приватного акціонерного товариства "Міжнародний Медіа-Центр СТБ", ухвалила рішення №324, яким було визнано факт невиконання рішення Національної ради телебачення та радіомовлення від 28.07.2016 №1733 та порушення вимог абзацу восьмого частини другої статті 6, частини п'ятої статті 28, частини другої статті 62 Закону України «Про телебачення та радіомовлення» (за трансляцію програм та передач або їх відео сюжетів, що можуть завдати шкоди фізичному, психічному чи моральному розвитку дітей та підлітків, якщо програма, передача або відеосюжет демонструвалися з порушенням часу демонстрування або не мали візуальних позначок з індексом кіновідеопродукції залежно від аудиторії, на яку вони розраховані, у порядку, передбаченому цим Законом) та застосувала санкцію «стягнення штрафу» у розмірі, розрахованому від розміру ліцензійного збору, нарахованого ліцензіату за видачу ліцензії, не враховуючи умов (зменшення/збільшення): 10% (1 654 688,00 грн.) - за вчинення порушень, передбачених частиною дев'ятою ст. 72 Закону України «Про телебачення і радіомовлення».

Пунктом 3 рішення Національної ради телебачення та радіомовлення від 09.03.2017 №324 передбачено, що відповідно до вимог ч. 3 ст. 75 Закону України «Про телебачення і радіомовлення» Приватне акціонерне товариство "Міжнародний Медіа-Центр СТБ", має сплатити до Державного бюджету України штраф у розмірі 1 654 688,00 грн.

На виконання п. 5 рішення Національної ради телебачення та радіомовлення від 20.03.2017 ліцензіату було надіслано рішення та розпорядження щодо сплати штрафу та усунення порушень законодавства рекомендованою поштою з повідомленням (вих. №17/497), яке за інформацією Укрпошти, ліцензіатом було отримано 21.03.2017.

Відповідач у тридцяти денний термін з дня повідомлення про прийняте рішення та розпорядження щодо сплати штрафу не сплатило відповідний штраф.

Станом на 24.07.2017 відповідачем не надано Національній раді телебачення і радіомовлення документального підтвердження факту сплати штрафу.

У разі відмови ліцензіатом від сплати штрафу, штраф стягується за рішенням суду.

Враховуючи викладене вище та рішення Національної ради від 09.03.2017 №324, беручи до уваги інформацію структурних підрозділів Національної ради телебачення і радіомовлення, щодо стану виконання ліцензіями рішень про накладання штрафів, керуючись ч. 1 ст. 70, ч. 3 ст. 75 Закону України «Про телебачення і радіомовлення», ст. ст. 13, 24 Закону України «Про телебачення і радіомовлення» прийняла рішення №1428 від 17.08.2017, п. 1 якого вирішила звернутись до суду з позовом про стягнення штрафу з Приватного акціонерного товариства "Міжнародний Медіа-Центр СТБ" у розмірі 1 654 688,00 грн.

Відповідач, не погоджуючись з даним позовом, та вважає даний позов передчасним. Оскільки, ПрАТ «Міжнародний медіа центр - СТБ» скористався своїм законним правом на оскарження рішення Нацради у передбаченим чинним законодавством строки, про що позивач був повідомлений належним чином. Таким чином, ототожнення позивачем права на оскарження рішення Нацради з відмовою сплати штраф є неприпустимим та таким, що порушує і обмежує права та законні інтереси ПрАТ «Міжнародний медіа центр - СТБ».

Надаючи правову оцінку правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Згідно з частинами 4,5 статті 7 Закону України «Про телебачення і радіомовлення» від 21 грудня 1993 року №3759-ХІІ, Національна рада є єдиним органом державного регулювання діяльності у сфері телебачення і радіомовлення незалежно від способу розповсюдження телерадіопрограм і передач. Правові засади формування та діяльності, статус, компетенція, повноваження, функції Національної ради та порядок їх здійснення визначаються Законом України "Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення".

Відповідно до частини 1 статті 1 Закону України «Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення» від 23.09.1997 року №538/97-ВР (далі - Закон №538/97-ВР) Національна рада є конституційним, постійно діючим колегіальним органом, метою діяльності якого є нагляд за дотриманням законів України у сфері телерадіомовлення, а також здійснення регуляторних повноважень, передбачених цими законами.

Згідно статті 2 Закону №538/97-ВР Національна рада у своїй діяльності керується Конституцією України, Законом України «Про телебачення і радіомовлення», цим Законом, іншими законами України.

Відповідно до статті 13 цього Закону Національна рада, зокрема, здійснює офіційний моніторинг телерадіопрограм, нагляд за дотриманням телерадіоорганізаціями та провайдерами програмної послуги вимог законодавства у галузі телерадіомовлення та застосовує в межах своїх повноважень санкції відповідно до закону.

Стаття 17 Закону України «Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення» визначає, що Національна рада в межах своїх повноважень приймає регуляторні акти, у тому числі нормативно-правові.

Рішення Національної ради від 08.02.2012 року №115 «Про затвердження Інструкції про порядок здійснення перевірок телерадіоорганізацій та провайдерів програмної послуги, оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення та про порушення законодавства про рекламу» зареєстровано в Міністерстві юстиції України 24 лютого 2012 року за №313/20626.

Керуючись зазначеними нормами, Національною радою була розроблена та затверджена Рішенням від 08 лютого 2012 року №115 Інструкція про порядок здійснення перевірок телерадіоорганізацій та провайдерів програмної послуги, оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення та про порушення законодавства про рекламу, яка зареєстрована Міністерством юстиції України 24.02.2012 року за №313/20626 (далі - Інструкція №115), яка повністю визначає порядок здійснення моніторингу телерадіопрограм, організації та проведення перевірок, оформлення результатів перевірок ліцензіатів уповноваженими особами Національної ради.

Розділом ІІ Інструкції №115 визначено порядок здійснення моніторінгу.

Так, відповідно до п. 9 зазначеного розділу інформація, отримана під час моніторингу, може бути використана для: повідомлення ліцензіатів про порушення ними законодавства та/або умов ліцензій; підготовки аналітичних та інформаційних матеріалів про стан телерадіомовлення в Україні та підготовки рішень Національної ради; розгляду питань про факти порушень законодавства у сфері телебачення і радіомовлення; проведення перевірок ліцензіатів.

Пунктом 1 розділу ІІІ Інструкції №115 зазначено, Національна рада здійснює наглядові повноваження, зокрема шляхом здійснення моніторингу телерадіопрограм, а також проведення перевірок (планових або позапланових, виїзних або безвиїзних).

Ліцензіат зобов'язаний виконувати умови ліцензії та вимог Закону України «Про телебачення та радіомовлення», Національна рада контролює виконання ліцензіями умов ліцензій, а в разі їх порушень - застосовує штрафні санкції відповідно до вимог цього Закону (ч. 7 ст. 27 Закону України «Про телебачення і радіомовлення»).

У разі застосування санкції у вигляді штрафу ліцензіат зобов'язаний сплатити штраф у тридцятидений з дня повідомлення Національною радою про прийняте рішення. За кожен день прострочення сплати нараховується пеня у розмірі одного відсотка суми штрафу. У разі несплати ліцензіатом штрафу стягується за рішенням суду (ч.3 ст. 75 Закону України «Про телебачення і радіомовлення»).

Судом встановлено, відповідач проти позову заперечує та вважає позов поданий позивачем передчасним.

Суд встановив, що рішення Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення від 09.03.2017 №324 та розпорядження Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення від 20.03.2017 №17/497 визнанні рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва по справі №826/4741/17 від 06.03.2018 протиправними та скасованими. Рішення Окружного адміністративного суду м. Києва по справі №826/4741/17 від 06.03.2018 набрало законної сили 21.05.2018. Оскільки предметом адміністративного позову по справі №826/11390/17 є саме стягнення з позивача коштів у розмірі 1 654 688,00 грн., які фактично являються штрафом згідно з скасованих рішень від 09.03.2017 №324 та розпорядження від 20.03.2017 №17/497 Національною радою України з питань телебачення і радіомовлення, у зв'язку з чим суд відмовляє в задоволені позову Національної ради телебачення та радіомовлення.

Відповідно до частини 4 статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Згідно з частиною 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

За приписами частини 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно із частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В даному випадку відповідачем доведено не правомірність прийнятого рішення, у зв'язку з чим позовні вимоги про стягнення 1 654 688,00 грн. заявлені позивачем не підлягають задоволенню.

Приймаючи до уваги те, що адміністративний позов задоволенню не підлягає, то судові витрати позивачу не відшкодовуються.

Керуючись статтями 2, 9, 12, 14, 72-77, 78, 90, 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ВИРІШИВ:

Відмовити в задоволенні позову Національній раді телебачення і радіомовлення до Приватного акціонерного товариства "Міжнародний Медіа-Центр СТБ" (03113, м. Київ, вул. Шевцова, 1, код ЄДРПОУ 20044726) про стягнення коштів.

Підстави для вирішення питання про відшкодування судових витрат відсутні.

Рішення суду, відповідно до частини 1 статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Суддя В.І. Келеберда