печерський районний суд міста києва
Справа № 757/13333/19-к
Примірник № ___
15 березня 2019 року слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Києві клопотання старшого прокурора групи прокурорів у кримінальному провадженні № 42018000000001287 - прокурора відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням і підтримання державного обвинувачення управління нагляду за додержанням законів Національною поліцією України Департаменту нагляду за додержанням законів у кримінальному провадженні та координації правоохоронної діяльності Генеральної прокуратури України старшого радника юстиції ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей та документів,-
15.03.2019 року до провадження слідчого судді Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_1 надійшло клопотання старшого прокурора групи прокурорів у кримінальному провадженні № 42018000000001287 - прокурора відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням і підтримання державного обвинувачення управління нагляду за додержанням законів Національною поліцією України Департаменту нагляду за додержанням законів у кримінальному провадженні та координації правоохоронної діяльності Генеральної прокуратури України старшого радника юстиції ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей та документів.
В обґрунтування клопотання зазначено, що Генеральною прокуратурою України здійснюється нагляд за додержанням законів у формі процесуального керівництва досудовим розслідуванням у кримінальному провадженні № 42018000000001287 від 24.05.2018 року за ч. 3 ст. 212, ч. 2 ст. 364, ч. 2 ст. 366 КК України.
Встановлено, що службовими особами ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 », ДТГО « ІНФОРМАЦІЯ_2 », ДП « ІНФОРМАЦІЯ_3 », ДП « ІНФОРМАЦІЯ_4 », ДТГО « ІНФОРМАЦІЯ_5 », ДП « ІНФОРМАЦІЯ_6 », АТ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » (ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_8 » з 2013 року по цей час внаслідок зловживання службовим становищем з метою ухилення від сплати податків, зборів (обов'язкових платежів) до документів податкової та фінансової звітності, пов'язаних із відображенням взаємовідносин з нерезидентом - позикодавцем « ІНФОРМАЦІЯ_9 » за договорами позик від 16.05.2013 року на загальну суму 500 млн. доларів США, які є офіційними документами, внесено та вносяться завідомо неправдиві відомості, зокрема щодо застосування положення Конвенції між Урядом України і Урядом Сполученого Королівства Великобританії і Північної Ірландії про усунення подвійного оподаткування та запобігання податковим ухиленням стосовно податків на доход і на приріст вартості майна від 10.02.1993 року, внаслідок чого не сплачено податок з доходів нерезидента у сумі близько 150 млн. гривень.
Так, 16.05.2013 року ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 », ДТГО « ІНФОРМАЦІЯ_2 », ДП « ІНФОРМАЦІЯ_3 », ДП « ІНФОРМАЦІЯ_4 », ДТГО « ІНФОРМАЦІЯ_5 », ДП « ІНФОРМАЦІЯ_6 » з нерезидентом « ІНФОРМАЦІЯ_9 » укладено шість договорів позик на загальну суму 500 млн. доларів США: 1. Договір позики між резидентом-позичальником ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та нерезидентом « ІНФОРМАЦІЯ_9 ». Загальна сума договору - 146 215 000,00 доларів США. 2. Договір позики між резидентом-позичальником ДТГО « ІНФОРМАЦІЯ_2 » та нерезидентом « ІНФОРМАЦІЯ_9 ». Загальна суму договору - 49 945 000 доларів США. 3. Договір позики між резидентом-позичальником ДП « ІНФОРМАЦІЯ_4 » та нерезидентом « ІНФОРМАЦІЯ_9 ». Загальна суму договору - 77 680 000 доларів США. 4. Договір позики між резидентом-позичальником ДП « ІНФОРМАЦІЯ_3 » та нерезидентом « ІНФОРМАЦІЯ_9 ». Загальна суму договору - 94 190 000 доларів США. 5. Договір позики між резидентом-позичальником ДТГО « ІНФОРМАЦІЯ_5 » та нерезидентом « ІНФОРМАЦІЯ_9 ». Загальна суму договору - 78 975 000 доларів США. 6. Договір позики між резидентом-позичальником ДП « ІНФОРМАЦІЯ_6 » та нерезидентом « ІНФОРМАЦІЯ_9 ». Загальна суму договору - 52 995 000 доларів США.
Позики отримувались на рахунки зазначених резидентів позичальників.
Всього за вказаними договорами позик первісними резидентами-позичальниками було одержано 500 000 000,00 доларів США, мета отримання коштів - поповнення обігових коштів для здійснення господарської діяльності.
У подальшому за наведеними договорами відбулись зміни первісних резидентів - позичальників на резидента-позичальника ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_8 » (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) на підставі одного договору про внесення змін і доповнень від 19.02.2016, що зареєстровано в ІНФОРМАЦІЯ_10 10.03.2016 року за № 19026 з одночасним анулюванням реєстрації договорів первісних резидентів - позичальників.
Згідно умов цих договорів вони набувають чинність після їх погодження у ІНФОРМАЦІЯ_11 .
Крім того, договорами від 20.12.2016 року, 19.12.2017 року до договору від 19.02.2016 року вносилися зміни.
За наявною інформацією станом на 01.03.2019 року заборгованість за основною сумою боргу залишається - 500 000 000,00 доларів США. Погашення основної суми боргу за договором позики не відбувалось.
Погашено відсотків за договором позики за весь період дії договору -
192 812 500 доларів США. Сплачено комісії та додаткових платежів за весь період дії договору - 2 195 070 доларів США.
Як свідчать матеріали перевірки ДП « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (акт від 30.09.2016 року № 174/28-01-48-03-01073828, складений ІНФОРМАЦІЯ_12 , «Про результати документальної планової виїзної перевірки ДП « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код за ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2013 року по 31.12.2015 року»), службовими особами ДП « ІНФОРМАЦІЯ_3 » неправомірно застосовано положення міжнародної Конвенції про уникнення подвійного оподаткування щодо звільнення від оподаткування доходів нерезидента - « ІНФОРМАЦІЯ_9 » (Великобританія), унаслідок чого ДП « ІНФОРМАЦІЯ_3 » не нарахувало та не перерахувало податок з доходів нерезидента, під час їх виплати у сумі 53 391 736 гривень.
У відповідності із п.п. 1, 2 статуту публічного акціонерного товариства « ІНФОРМАЦІЯ_8 » затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 2 вересня 2015 року № 735 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 682) товариство є юридичною особою, що утворене відповідно до Закону України «Про особливості утворення публічного акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування», постанови Кабінету Міністрів України від 25 червня 2014 року № 200 «Про утворення публічного акціонерного товариства « ІНФОРМАЦІЯ_8 ».
Товариство утворене як публічне акціонерне товариство, 100 відсотків акцій якого закріплюються в державній власності, на базі Укрзалізниці, а також підприємств, установ та організацій залізничного транспорту загального користування, які реорганізовано шляхом злиття.
Згідно з постановою Кабінету Міністрів України № 809 від 15 червня 2011 року «Про затвердження Порядку погодження залучення державними підприємствами, у тому числі господарськими товариствами (крім банків), у статутному капіталі яких 50 та більше відсотків акцій (часток, паїв) належать державі, кредитів (позик), надання гарантій або поруки за такими зобов'язаннями» цей Порядок визначає процедуру погодження залучення державними підприємствами, у тому числі господарськими товариствами (крім банків), у статутному капіталі яких 50 та більше відсотків акцій (часток, паїв) належать державі (далі - підприємства), кредитів (позик) шляхом укладення кредитного договору, договору позики або випуску облігацій підприємства, у результаті якого виникають зобов'язання щодо повернення коштів, та надання гарантій або поруки за такими зобов'язаннями.
Залучення підприємством кредиту (позики), надання гарантій або поруки за таким зобов'язанням погоджується: Мінфіном - щодо внутрішніх довгострокових (більше одного року) та зовнішніх кредитів (позик); органом виконавчої влади, який здійснює функції управління державною власністю (далі - уповноважений орган), - щодо внутрішніх короткострокових (до одного року) кредитів (позик).
У ході досудового розслідування установлено, що ІНФОРМАЦІЯ_13 та її структурними підрозділами неодноразово проводились перевірки та ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності суб'єктів господарювання: державної адміністрації залізничного транспорту « ІНФОРМАЦІЯ_7 » (далі - ІНФОРМАЦІЯ_14 ), ДТГО « ІНФОРМАЦІЯ_2 », ДП « ІНФОРМАЦІЯ_3 », ДП « ІНФОРМАЦІЯ_4 », ДТГО « ІНФОРМАЦІЯ_5 », ДП « ІНФОРМАЦІЯ_6 », ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_8 », АТ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » тощо, за результатами яких складено довідки та акти, в яких викладено виявлені порушення, у тому числі й ті, що стосуються взаємовідносин вказаних суб'єктів господарювання із нерезидентом - позикодавцем компанією « ІНФОРМАЦІЯ_9 » (Великобританія) та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_15 » (тривалий час надає послуги аудитора ДРЗТУ, ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_7 », АТ « ІНФОРМАЦІЯ_7 », а також визначено аудитором щодо згаданих договорів позики з « ІНФОРМАЦІЯ_9 »).
Генеральною прокуратурою України 19.02.2019 року на адресу ІНФОРМАЦІЯ_16 направлено вимогу, з проханням надати інформацію та документи що стосуються перевірок та ревізій окремих питань фінансово-господарської діяльності ІНФОРМАЦІЯ_14 , ДТГО « ІНФОРМАЦІЯ_2 »,
ДП « ІНФОРМАЦІЯ_3 », ДП « ІНФОРМАЦІЯ_4 », ДТГО « ІНФОРМАЦІЯ_5 », ДП « ІНФОРМАЦІЯ_6 », ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_8 », АТ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » тощо та їх структурних підрозділів.
ІНФОРМАЦІЯ_13 листом від 28.02.2019 року № 15-17/80-2019 поінформовано Генеральну прокуратуру України про результати аудиторських перевірок та ревізій, надано копії окремих документів, однак, також зазначено, що окремі матеріали заходів державного фінансового контролю та матеріали перевірок містять інформацію, розголошувати яку можна лише з письмового дозволу слідчого або прокурора, оскільки їх долучено до матеріалів кримінальних проваджень.
Прокурор зазначає, що з метою виконання вимог ст. 91 КПК України, встановлення всіх обставин, які підлягають доказуванню у кримінальному провадженні, а саме з метою встановлення події кримінальних правопорушень (часу, місця, способу та інших обставин вчинення кримінальних правопорушень), осіб причетних до їх організації та вчинення, з метою проведення судово-економічної та почеркознавчої експертиз, виникла необхідність в отриманні тимчасового доступу до оригіналів всіх документів які стосуються перевірок та ревізій окремих питань фінансово-господарської діяльності суб'єктів господарювання: ІНФОРМАЦІЯ_14 , ДТГО « ІНФОРМАЦІЯ_2 », ДП « ІНФОРМАЦІЯ_3 »,
ДП « ІНФОРМАЦІЯ_4 », ДТГО « ІНФОРМАЦІЯ_5 », ДП « ІНФОРМАЦІЯ_6 », ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_8 », АТ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » тощо, за результатами яких складено довідки та акти в яких викладено виявлені порушення, що стосуються взаємовідносин вказаних суб'єктів господарювання із нерезидентом - позикодавцем компанією « ІНФОРМАЦІЯ_9 » (Великобританія), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_15 » і перебувають у розпорядженні ІНФОРМАЦІЯ_16 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 (попередня назва - ІНФОРМАЦІЯ_17 ), в тому числі зберігаються в ІНФОРМАЦІЯ_16 , що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , з можливістю здійснити їх вилучення (виїмку) в оригіналах.
Прокурор вказує, що дані документи самі по собі та в сукупності з іншими матеріалами мають суттєве значення для встановлення важливих обставин в даному кримінальному провадженні, містять відомості, за відсутністю яких неможливо встановити обставини, що підлягають доказуванню, а також необхідні для: встановлення осіб керівного складу, які були відповідальні за прийняття рішень Кабінетом Міністрів України, Міністерством фінансів України, компанією « ІНФОРМАЦІЯ_9 » (Великобританія),ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_15 », ІНФОРМАЦІЯ_14 , ДТГО « ІНФОРМАЦІЯ_2 », ДП « ІНФОРМАЦІЯ_3 », ДП « ІНФОРМАЦІЯ_4 », ДТГО « ІНФОРМАЦІЯ_5 », ДП « ІНФОРМАЦІЯ_6 », ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_8 », АТ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » їх структурними підрозділами та афілійованими підприємствами, здійснення контролю за їхнім виконанням; встановлення часових відрізків відповідальності конкретних осіб, виявлення осіб, які причетні до злочинної діяльності, осіб, які фактично її здійснювали; використання їх під час здійснення заходів забезпечення кримінального провадження.
Окрім того, прокурор зазначає, що відомості, що містяться у вказаних документах будуть використані як докази у кримінальному провадженні для підтвердження або спростування наявності в діях службових осіб залізниць фактів порушень вимог законодавства під час укладення кредитних договорів, розпорядження отриманими коштами, правомірності, належності виконання та зміни їх умов, наявності підстав для застосування ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 », ДТГО « ІНФОРМАЦІЯ_2 », ДП « ІНФОРМАЦІЯ_3 », ДП « ІНФОРМАЦІЯ_4 », ДТГО « ІНФОРМАЦІЯ_5 », ДП « ІНФОРМАЦІЯ_6 »,
ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_8 » положення Конвенції між Урядом України і Урядом Сполученого Королівства Великобританії і Північної Ірландії про усунення подвійного оподаткування та запобігання податковим ухиленням стосовно податків на доход і на приріст вартості майна від 10.02.1993 року, під час відображенням взаємовідносин з нерезидентом - позикодавцем « ІНФОРМАЦІЯ_9 » за договорами позик. Іншим способом довести обставини, які є предметом розслідування у кримінальному провадженні № 42018000000001287 від 24.05.2018 року неможливо, оскільки зазначені документи і відомості містять охоронювану законом таємницю і не підлягають публічному розголошенню.
В судове засідання прокурор не з'явився, подав до суду заяву про розгляд вказаного провадження у відсутність сторони обвинувачення, клопотання підтримав та просив його задовольнити.
На підставі ч. 2 ст. 163 КПК України слідчий суддя визнав за можливе проводити розгляд клопотання без виклику особи, у володінні якої знаходяться речі і документи.
Згідно норми ч. 4 ст. 107 КПК України фіксація за допомогою технічних засобів під час розгляду клопотання слідчим суддею не здійснювалась.
Дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя приходить до наступних висновків.
Зі змісту та матеріалів клопотання вбачається, що Генеральною прокуратурою України здійснюється нагляд за додержанням законів у формі процесуального керівництва досудовим розслідуванням у кримінальному провадженні № 42018000000001287 від 24.05.2018 року за ч. 3 ст. 212, ч. 2 ст. 364, ч. 2 ст. 366 КК України.
В ході досудового розслідування виникла необхідність у отриманні тимчасового доступу до документів, які знаходяться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_16 (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .
Відомості, що містяться у вищевказаних документах, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, необхідні для проведення допитів, проведення відповідних слідчих і процесуальних дій під час здійснення досудового розслідування та можуть бути використані як докази стороною обвинувачення для доказування події кримінального правопорушення, винуватості осіб та інших обставин, визначених ст. 91 КПК України.
Виходячи зі змісту вимог ст. 131 КПК України, заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження, одним із яких є тимчасовий доступ до речей і документів.
Відповідно до ч. 6 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах та документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей та документів.
Приймаючи до уваги вищевикладене, а також враховуючи, що у матеріалах кримінального провадження вбачається наявність достатніх підстав вважати, що вказані документи та інформація має суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, слідчий суддя дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення клопотання, а саме в частині надання тимчасового доступу прокурорам та слідчим слідчої групи у кримінальному провадженні № 42018000000001287, з можливістю вилучення належним чином завірених копій.
В частині надання дозволу на тимчасовий доступ до речей і документів працівникам оперативного підрозділу та вилучення оригіналів вказаних вище документів клопотання задоволенню не підлягає, в зв'язку з необґрунтованістю.
Керуючись ст. ст. 108, 160, 162, 163, 164, 166, 309 КПК України, слідчий суддя, -
Клопотання - задовольнити частково.
Надати прокурорам, які здійснюють повноваження прокурорів у кримінальному провадженні № 42018000000001287 - прокурорам відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням і підтримання державного обвинувачення управління нагляду за додержанням законів Національною поліцією України Департаменту нагляду за додержанням законів у кримінальному провадженні та координації правоохоронної діяльності Генеральної прокуратури України ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , заступнику начальника цього відділу ОСОБА_9 , прокурору відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням і підтримання державного обвинувачення управління нагляду за додержанням законів Службою безпеки України та Державною прикордонною службою України Департаменту нагляду за додержанням законів у кримінальному провадженні та координації правоохоронної діяльності Генеральної прокуратури України ОСОБА_10 , прокурору Білоцерківської місцевої прокуратури Київської області
ОСОБА_11 , прокурору організаційно-методичного відділу управління з розслідування кримінальних проваджень слідчими органів прокуратури та процесуального керівництва прокуратури міста Києва ОСОБА_12 , прокурору першого відділу процесуального керівництва управління з розслідування кримінальних проваджень слідчими органів прокуратури та процесуального керівництва прокуратури Запорізької області ОСОБА_13 , заступнику керівника Коломийської місцевої прокуратури Івано-Франківської області ОСОБА_14 , прокурору Івано-Франківської місцевої прокуратури Івано-Франківської області ОСОБА_15 , дозвіл на тимчасовий доступ до оригіналів документів, в тому числі які містять конфіденційну інформацію, банківську та комерційну таємницю, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_16 (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), що знаходиться за адресою:
АДРЕСА_1 , з можливістю вилучення (виїмкою) належним чином завірених копій, а саме:
- листа ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » від 20.01.2016 року № Ц-2/3-3/347-16 (з усіма додатками) яким товариство відмовило ІНФОРМАЦІЯ_18 ( ІНФОРМАЦІЯ_17 ) надалі проводити операційний аудит через те, що такий суб'єкт господарювання як ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » відсутній у переліку суб'єктів господарювання щодо яких проводиться зазначений контрольний захід;
- листа від 14.09.2016 року № 17-14/35 (з усіма додатками до нього) яким ІНФОРМАЦІЯ_18 ( ІНФОРМАЦІЯ_17 ) направила до ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_8 » аудиторські звіти;
- звернення Генеральної прокуратури України від 24.10.2017 року № 17/1/1-28569-17 щодо виділення фахівця ІНФОРМАЦІЯ_18 та залучення його як спеціаліста перевірки окремих питань ФГД ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_7 », під час якої частково досліджено питання залучення ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » іноземних суб'єктів господарювання, що надавали послуги та консультації щодо випущених « ІНФОРМАЦІЯ_9 » цінних паперів;
- довідки фахівця Держаудитслужби як спеціаліста від 12.12.2017 року та супровідного листа ІНФОРМАЦІЯ_18 від 21.12.2017 року № 15-17/1194 яким вказана довідка направлена до ІНФОРМАЦІЯ_19 (з усіма додатками, що додавалась до вказаних листа та довідки нього, іншими матеріалами на підставі яких складено довідку);
- акту № 05-21/11 від 22.10.2014 року складеного за результатами планової ревізії ФГД ДТГО « ІНФОРМАЦІЯ_2 » за період з 01.10.2012 року по 30.06.2014 року з усіма додатками до нього;
- акту № 05-11/01 від 04.11.2016 року планової ревізії ІНФОРМАЦІЯ_20 ДП « ІНФОРМАЦІЯ_4 » за період з 01.04.2014 року по 31.05.2016 року з усіма додатками до нього;
- акту № 05-21/134 від 15.11.2016 року планової ревізії ІНФОРМАЦІЯ_21 ( ІНФОРМАЦІЯ_14 ) за період з 01.01.2013 року по 31.05.2016 року з усіма додатками до нього.
В задоволенні іншої частини клопотання - відмовити.
Строк дії ухвали не може перевищувати одного місяця з дня її постановлення.
У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1
Ухвала виготовлена в двох примірниках: примірник № 1 - у матеріалах судового провадження; примірник № 2 та завірену копію ухвали надано прокурору ОСОБА_14
Слідчий суддя ОСОБА_1