Справа № 703/1467/19 р.
3/703/662/19
08 квітня 2019 року суддя Смілянського міськрайонного суду Черкаської області, Пасацька Л.А., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла від Смілянського ВП ГУНП в Черкаській області, про притягнення ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, українця, громадянина України, не працюючого, зареєстрований та проживаючого за адресою: АДРЕСА_2,
до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.173-2 КУпАП,
встановив:
08 квітня 2019 року до Смілянського міськрайонного суду Черкаської області надійшла вищевказана справа про адміністративне правопорушення.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ГП №016057 від 03 квітня 2019 року, складеного інспектором з ЮП СП Смілянського ВП ГУНП в Черкаській області Шкарбан О.Г., 21 березня 2019 року о 13 годині 30 хвилин ОСОБА_2 перебуваючи за адресою: АДРЕСА_1, вчинив насильство в сім'ї, а саме завдав фізичного болю та шкоду психічному здоров'ю малолітній доньці ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_3, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.173-2 КУпАП.
Під час судового розгляду особа, яка притягується до адміністративної відповідальності, ОСОБА_2 вину у вчиненні адміністративного правопорушення визнав у повному обсязі та зазначив, що дійсно 21 березня 2019 року у нього з донькою ОСОБА_4 виникла сварка, через те, що вона постійно грає на комп'ютері, в ході якої донька висловлювалася нецензурною лайкою, на що він з метою виховання наніс їй декілька ударів ременем по тілу. Після сварки донька пішла до своєї матері.
Свідок ОСОБА_5 під час судового розгляду надала покази, відповідно до яких, вона є рідною матір'ю дівчинки, яка більше двох років постійно проживає з батьком, ОСОБА_2, і 21.03.2019 р. близько 14 год. 30 хв. до неї на роботу прийшла її донька ОСОБА_4, яка розповіла, що в цей день приблизно о 13 годині 30 хвилин коли вона прийшла додому, її батько ОСОБА_2 за погану успішність побив її ременем. Під час огляду доньки вона побачила на її тілі синці. Звернулась до лікарні і коли отримала довідку звернулась одразу до працівників поліції. На даний час її донька проживає з нею.
У судовому засіданні в присутності обох батьків було опитано доньку, яка підтвердила, що батько наказав її за погану оцінку, вдарив ременем, вона розплакалась та пішла до матері на роботу. Живе з батьком постійно, раніше приносила погані оцінки зі школи, але батько її не бив, тільки сварив.
Суддя, заслухавши учасників справи, дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, приходить до наступного.
Відповідно до ст. ст. 245, 251, 280, 283 КУпАП суд при розгляді справи про адміністративне правопорушення повинен повно, всебічно, й об'єктивно дослідити всі обставини справи і встановити, чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно вимог ч. 1 ст. 245, ст. 280 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Виходячи з системного аналізу положень ст. ст. 7, 254, 279 КУпАП розгляд справи про адміністративне правопорушення здійснюється лише щодо правопорушника та в межах протоколу про адміністративне правопорушення.
Згідно ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права та свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Так, відповідальність за ч.1 ст. 173-2 КУпАП настає виключно у випадку вчинення домашнього насильства …, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого …
Як вбачається з матеріалів справи про адміністративне правопорушення, протокол про адміністративне правопорушення серії ГП №016057 від 03 квітня 2019 року складений на підставі зібраних матеріалів за заявою ОСОБА_5 про вчинення кримінального правопорушення.
Алгоритм дій працівників поліції, після отримання ними заяви про вчинення кримінального правопорушення, врегульований Інструкцією про порядок ведення єдиного обліку в органах поліції заяв і повідомлень про вчинені кримінальні правопорушення та інші події, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України 06 листопада 2015 року № 1377, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01 грудня 2015 року за № 1498/27943 (далі - Інструкція).
Відповідно до п.5 розділу ІІІ «Реєстрація заяв і повідомлень про вчинені кримінальні правопорушення та інші події», про наявність письмових заяв про вчинені кримінальні правопорушення та інші події, що надійшли до чергової частини органу поліції, та повідомлень, що надійшли усно, у яких наявні відомості, що вказують на вчинення кримінального правопорушення, після реєстрації в журналі ЄО уповноважений працівник чергової частини доповідає начальникові слідчого підрозділу для внесення слідчими відповідних відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань та інформує начальника органу поліції.
Про заяви і повідомлення, які надійшли до чергової частини органу поліції і в яких відсутні відомості, які вказують на вчинення кримінального правопорушення, після їх реєстрації в журналі ЄО доповідається уповноваженим працівником чергової частини начальникові органу поліції або особі, яка виконує його обов'язки, для розгляду та прийняття рішення згідно із Законом України «Про звернення громадян» або Кодексом України про адміністративні правопорушення.
У разі встановлення начальником органу поліції в заяві (повідомленні) відомостей, які вказують на вчинення кримінального правопорушення, він за своєю резолюцією (не пізніше однієї доби з часу реєстрації заяви в журналі ЄО) повертає її (його) до чергової частини для негайної передачі начальнику слідчого підрозділу.
Відповідно до ч.1 ст.15 Закону України «Про звернення громадян», органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов'язані об'єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань).
Згідно ст.19 Закону України «Про звернення громадян», органи державної влади і місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, об'єднання громадян, засоби масової інформації, їх керівники та інші посадові особи в межах своїх повноважень зобов'язані об'єктивно, всебічно і вчасно перевіряти заяви чи скарги.
Відповідно до ст.20 Закону України «Про звернення громадян», звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п'ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п'яти днів.
Враховуючи вищевказані норми чинного законодавства, суддя приходить до висновку, що в разі розгляду заяви ОСОБА_5 про вчинення кримінального правопорушення від 22 березня 2019 року у відповідності до вимог Закону України «Про звернення громадян», працівники поліції зобов'язані провести об'єктивну, всебічну і вчасну перевірки викладених в ній обставин та за її результатами встановити наявність або відсутність у викладених в заяві відомостях складу кримінального правопорушення.
При цьому, суддя має зазначити, що результат розгляду заяви ОСОБА_5 про вчинення кримінального правопорушення від 22 березня 2019 року повинен бути викладений у певній процесуальній формі, з зазначенням мотивів та підстав відповідного результату розгляду.
Крім того, як вбачається з заяви ОСОБА_5 про вчинення кримінального правопорушення від 22 березня 2019 року, остання повідомила працівників поліції про те, що 21 березня 2019 року приблизно о 13 годині 30 хвилин ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, перебуваючи за власною адресою проживання, що у АДРЕСА_1, заподіяв легкі тілесні ушкодження своїй дочці ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_3.
Відповідно до довідки №1668, виданої черговим травматологом травматологічного пункту Смілянської міської лікарні, ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_3, звернулася до травмпункту 22 березня 2019 року о 18 годині 05 хвилин. Зі слів травма кримінальна та отримана 21 березня 2019 року о 14 годині 40 хвилин. Діагноз: забій м'якої тканини лівого передпліччя, обох нижніх кінцівок, поперекового відділу хребта.
Статтею ч.1 ст.125 КК України передбачена кримінальна відповідальність за умисне легке тілесне ушкодження.
Крім того, статтею ч.1 ст.126 КК України передбачена кримінальна відповідальність за умисне завдання удару, побоїв або вчинення інших насильницьких дій, які завдали фізичного болю і не спричинили тілесних ушкоджень.
Таким чином, в діях особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, ОСОБА_2 вбачаються ознаки кримінального правопорушення передбаченого як ч.1 ст.125 КК України, так і ч.1 ст.126 КК України.
Згідно ч.1 ст.214 КПК України, слідчий, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов'язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань, розпочати розслідування та через 24 години з моменту внесення таких відомостей надати заявнику витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Відповідно до ч.2 ст.283 КПК України, прокурор зобов'язаний у найкоротший строк після повідомлення особі про підозру здійснити одну з таких дій: 1) закрити кримінальне провадження; 2) звернутися до суду з клопотанням про звільнення особи від кримінальної відповідальності; 3) звернутися до суду з обвинувальним актом, клопотанням про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру.
Згідно п.2 ч.1 ст.284 КПК України, кримінальне провадження закривається в разі, якщо встановлена відсутність в діянні складу кримінального правопорушення.
Відповідно до п.2 ч.4 ст.284 КПК України, про закриття кримінального провадження слідчий, прокурор приймає постанову, яку може бути оскаржено у порядку, встановленому цим Кодексом. Слідчий приймає постанову про закриття кримінального провадження з підстав, передбачених пунктами 1, 2, 4, 9, 9-1 частини першої цієї статті, якщо в цьому кримінальному провадженні жодній особі не повідомлялося про підозру.
Отже, відсутність в діях ОСОБА_2, які викладені в заяві ОСОБА_5 про вчинення кримінального правопорушення від 22 березня 2019 року, складу будь-якого з передбачених КК України складу кримінального правопорушення повинна бути встановлена в ході проведення досудового розслідування та оформлена відповідною постановою слідчого чи прокурора.
На підставі вищевикладеного, суддя приходить до висновку, що протокол про адміністративне правопорушення може бути складена на підставі заяви про вчинення кримінального правопорушення виключно після належного розгляду такої заяви та прийняття відповідного процесуального рішення, оформленого згідно вимог Закону України «Про звернення громадян» або КПК України.
Разом з тим, матеріали справи про адміністративне правопорушення не містять відповідного рішення, складеного у певній процесуальній формі, яким встановлено відсутність у діях ОСОБА_2, викладених у заяві ОСОБА_5 про вчинення кримінального правопорушення від 22 березня 2019 року, складу кримінального правопорушення.
Крім того, як вбачається з матеріалів справи про адміністративне правопорушення, протокол про адміністративне правопорушення серії ГП №016057 складена на підставі копій матеріалів перевірки за заявою ОСОБА_5 про вчинення кримінального правопорушення від 22 березня 2019 року.
Зазначені обставини свідчать, що перевірка за заявою ОСОБА_5 про вчинення кримінального правопорушення від 22 березня 2019 року, на час складення протоколу про адміністративне правопорушення не закінчена, що не виключає можливості внесення відомостей, викладений у вказаній заяві, до Єдиного реєстру досудових розслідувань та проведення досудового розслідування у кримінальному провадженні за вказаним фактом.
Таким чином, у разі розгляду протоколу про адміністративне правопорушення серії ГП №016057 від 03 квітня 2019 року та притягнення до винної особи до адміністративної відповідальності, без наявності відомостей, викладених у відповідному рішенні, складеного у певній процесуальній формі, про відсутність в діях останнього складу кримінального правопорушення, може призвести до притягнення ОСОБА_2. як до адміністративної, так і кримінальної відповідальності за вчинення одного й того самого правопорушення, що призведе до порушення його прав та вимог чинного законодавства України.
Враховуючи вищевикладене, суддя вважає, що зазначені недоліки надісланих до суду матеріалів не дозволяють прийняти рішення про наявність чи відсутність підстав для притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_2
Згідно ч.2 ст.251 КУпАП обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
На підставі викладеного, з метою недопущення порушення прав особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, - ОСОБА_2, та дотримання вимог чинного законодавства України, справу про адміністративне правопорушення відносно нього слід повернути до Смілянського ВП ГУНП в Черкаській області.
Керуючись ст.ст. 251, 256, 283 КУпАП,
постановив:
Справу про адміністративне правопорушення про притягнення ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.173-2 КУпАП, повернути до Смілянського ВП ГУНП в Черкаській області для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя - Л.А.Пасацька