Постанова від 28.03.2019 по справі 815/3122/18

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 березня 2019 р. м.ОдесаСправа № 815/3122/18

Головуючий в 1 інстанції: Бойко О.Я.

П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

доповідача, судді - Димерлія О.О.

суддів - Єщенка О.В., Кравченка К.В.

за участю секретаря - Гошуренко Н.С.,

розглянув у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу законного представника малолітнього ОСОБА_1, ОСОБА_2 на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 12 жовтня 2018 року у справі за адміністративним позовом законного представника малолітнього ОСОБА_1, ОСОБА_2 до Комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій виконавчого комітету Одеської міської ради, Департаменту освіти та науки Одеської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору Головне управління Державної казначейської служби України в Одеській області про визнання протиправними рішення та стягнення 65000 грн. моральної шкоди,-

ВСТАНОВИВ:

У липні 2018 року законний представник малолітнього ОСОБА_1, ОСОБА_2 (далі - позивач, ОСОБА_2.) звернулась до суду з адміністративним позовом до Комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій виконавчого комітету Одеської міської ради, Департаменту освіти та науки Одеської міської ради (далі - Комісія) в якому просила:

- визнати протиправним рішення Комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій виконавчого комітету Одеської міської ради в частині відміни дії п.п.6.1, п.п.6.2 рішення комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій виконавчого комітету Одеської міської ради від 28.12.2017 р. № 22 щодо заборони прийому та відвідування навчальновиховних закладів не щеплених проти кору дітей, відображене у протоколі позачергового засідання №5 від 14.02.2018;

- визнати протиправним рішення Департаменту освіти та науки Одеської міської ради, відображене у листі від 02.01.2018 р. №01-18-1/5241/37, яким було зобов'язано начальників територіальних відділів освіти районів департаменту освіти та науки Одеської міської ради, керівників закладів освіти забезпечити неухильне виконання, зокрема, доручень зафіксованих у п.п. 6.1 та п.п. 6.2 протоколу №22 позачергового засідання Комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій виконавчого комітету Одеської міської ради від 28.12.2017 р.;

- стягнути з місцевого бюджету Одеської міської ради на користь ОСОБА_1 65000 гривень.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що ОСОБА_2 та ОСОБА_3 є батьками ОСОБА_1, 2014 року народження. Представник позивача зазначила, що вони за взаємною згодою свідомо прийняли рішення відмовитися від проходження їх сином ОСОБА_1 профілактичних вакцинацій. Згідно з довідкою комунальної установи «Міський протитуберкульозний диспансер» від 15.08.2017 р., незважаючи на відмову від профілактичної вакцинації ОСОБА_1 було дозволено відвідувати дитячий колектив. Відповідно до висновку імунологічної комісії комунальної установи «Дитяча міська поліклініка №4» від 22.08.2017 р. прийнято рішення про відмову від профілактичних щеплень ОСОБА_1. У вересні 2017 р. ОСОБА_1 було прийнято до дошкільного навчального закладу «Ясла-садок» №154 Одеської міської ради Одеської області. Наказом Одеського дошкільного навчального закладу «Ясла-садок» №154 Одеської міської ради Одеської області від 12.01.2018 р. № 17-ОД «Про недопущення розповсюдження захворюваності на кір в дошкільному закладі» заборонено на період спалаху відвідування дошкільного закладу не щеплених проти кору дітей (наказ Одеського дошкільного навчального закладу «Ясла-садок» №154 Одеської міської ради Одеської області від 12.01.2018 №17-ОД). 15.02.2018 р. у зв'язку з відміною дії п.п.6.1, п.п. 6.2. рішення комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій виконавчого комітету Одеської міської ради 28.12.2017 р. № 22 щодо заборони прийому та відвідування навчально-виховних закладів не щеплених проти кору дітей було скасовано п.1.3 наказу від 12.01.2018 №17-ОД і ОСОБА_1 було допущено до навчального процесу. На думку позивача, оскаржені рішення відповідачів є протиправними, оскільки останні порушують право ОСОБА_1 на дошкільну освіту, позбавлений можливостей для всебічного розвитку серед своїх однолітків - вихованців закладу дошкільної освіти відповідно до його задатків, нахилів, здібностей, індивідуальних, психічних та фізичних особливостей, культурних потреб. Позивач також вказує, що своїми протиправними рішеннями відповідачі порушили психічне благополуччя, рівновагу особистості, чим завдано ОСОБА_1 моральні страждання, які вони оцінюють у 65000 грн.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 12 жовтня 2018 року у задоволенні адміністративного позову законного представника малолітнього ОСОБА_1, ОСОБА_2 відмовлено.

Відмовляючи у задоволенні позовних вимог суд першої інстанції виходив з того, що зазначені рішення жодним чином не порушують і не можуть порушувати права та законні інтереси позивача, оскільки обґрунтовуючи позовні вимоги порушенням з боку відповідачів права позивача на отримання освіти шляхом створення перешкод для відвідування навчально-виховного закладу, позивач одночасно оскаржує і рішення, яким таку перешкоду фактично усунуто.

Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції ОСОБА_2 подано апеляційну скаргу у якій зазначено, що рішення суду першої інстанції прийнято з порушення норм матеріального та процесуального права, а тому останній просить оскаржуване рішення скасувати та ухвалити нове, яким задовольнити позовні вимоги.

В обґрунтування апеляційної скарги зазначено, що рішення Комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій виконавчого комітету Одеської міської ради, відображене у протоколі позачергового засідання №5 від 14.02.2018р., в частині відміни дії п.п.6.1, п.п.6.2 рішення комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій виконавчого комітету Одеської міської ради від 28.12.2017 р. № 22 щодо заборони прийому та відвідування навчальновиховних закладів не щеплених проти кору дітей, не містить жодної конкретизації відвідування навчально-вихованих закладів дітьми, не щеплених проти кору, і всупереч приписам ст. 15 Закону України "Про захист населення від інфекційних хвороб" унеможливлює таке відвідування без жодних застережень.

У відзиві на апеляційну скаргу Комісія з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій виконавчого комітету Одеської міської ради, спростовує доводи апеляційної скарги, вказуючи на законність ухваленого рішення та просить його залишити без змін.

Суд апеляційної інстанції заслухав суддю-доповідача, розглянув та обговорив доводи апеляційної скарги, перевірив матеріали справи та вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 та ОСОБА_3 є батьками ОСОБА_1, 2014 року народження, що підтверджується свідоцтвом про народження Серії НОМЕР_1 (т. 1 а. с.26).

За взаємною згодою батьки позивача свідомо прийняли рішення про відмову від проходження їх сином ОСОБА_1 профілактичних вакцинацій. Таке рішення передусім було продиктоване піклуванням про здоров'я їх дитини, яка періодично страждає від головного болю, зумовленого підвищеним артеріальним тиском.

Згідно з довідкою комунальної установи «Міський протитуберкульозний диспансер» від 15.08.2017 р., незважаючи на відмову від профілактичної вакцинації ОСОБА_1 було дозволено відвідувати дитячий колектив (т. 1 а.с.30).

16.08.2017 р. ОСОБА_2, як мати, підтвердила відмову від профілактичної вакцинації ОСОБА_1 (т. 1 а.с.31).

Відповідно до висновку імунологічної комісії комунальної установи «Дитяча міська поліклініка №4» від 22.08.2017 р. прийнято рішення про відмову від профілактичних щеплень ОСОБА_1 (т. 1 а.с.32)

У вересні 2017 р. ОСОБА_1 прийнято до дошкільного навчального закладу «Ясла-садок» №154 Одеської міської ради Одеської області.

08.09.2017 р. листом за № 05.2/24166/1/11-9057 Міністерство охорони здоров'я України спільно з Міністерством освіти та науки України у зв'язку зі спалахом в Україні захворювання на кір звернулися до голів Івано-Франківської, Одеської, Тернопільської обласних державних адміністрацій, в якому вказали на необхідність заборонити у вказаних областях відвідування дошкільних та загальноосвітніх навчальних закладів дітьми, які не мають жодного щеплення проти кору (т. 1 а.с.17).

13.10.2017 р. листом за № 01-18-3/3654/4724 Департамент освіти та науки Одеської міської ради повідомив начальників територіальних відділів освіти районів департаменту освіти та науки Одеської міської ради керівникам закладів освіти спільний лист № 05.2/24166/1/11-9057 Міністерство охорони здоров'я України спільно з Міністерством освіти та науки України у зв'язку зі спалахом в Україні захворювання на кір (т. 1а.с.18).

28.12.2017 р. Комісія з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій затвердила протокол № 22 про хід виконання рішення комісії з питань ТЕБ і НС виконавчого комітету Одеської міської ради від 15.06.2017 №11 «Про затвердження заходів щодо недопущення розповсюдження захворюваності на кір серед населення м. Одеси у 2017 році» (т. 1 а.с.19-21).

02.01.2018 р. листом за №01-18- 1/5241/37 Департамент освіти та науки Одеської міської ради надіслав начальникам територіальних відділів освіти районів департаменту освіти та науки Одеської міської ради, керівникам закладів освіти протокол №22 позачергового засідання комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій (т. 1 а.с.22)

12.01.2018 р. Одеський дошкільний навчальний заклад «Ясла-садок» №154 Одеської міської ради Одеської області прийняв наказ №17-ОД «Про недопущення розповсюдження захворюваності на кір в дошкільному закладі» заборонено на період спалаху відвідування дошкільного закладу не щеплених проти кору дітей (т. 1 а.с.23).

Підставою прийняття названого вище наказу слугував лист Міністерства охорони здоров'я України та Міністерства освіти та науки України від 08.09.2017 р. №05.2/24166/1/11-9057 (а.с.17), який ґрунтується на приписах ст.15 Закону України від 06.04.2000 №1645-ІІІ «Про захист населення від інфекційних хвороб», на виконання протоколу № 22 позачергового засідання Комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій виконавчого комітету Одеської міської ради від 28.12.2017 р. та листа Департаменту освіти та науки Одеської міської ради від 02.01.2018 р. №01-18- 1/5241/37.

14.02.2018 р. Комісія з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій прийняла протокол № 5 позачергового засідання комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій виконавчого комітету Одеської міської ради.

Зі змісту названого протоколу вбачається, що у зв'язку з поліпшенням ситуації з захворюваності на кір серед дітей, будо вирішено відмінити дію п.6.1 п.6.2 рішення комісії з питань ТЕБ і НС виконавчого комітету Одеської міської ради від 28.12.2017 р. № 22 «Про хід виконання рішення комісії з питань ТЕБ і НС виконавчого комітету Одеської міської ради від 15.06.2017 р. №11 «Про затвердження заходів щодо недопущення розповсюдження захворюваності на кір серед населення м. Одеси у 2017 році» щодо заборони прийому та відвідування навчально-виховних закладів не щеплених проти кору дітей. Термін виконання 15.02.2018 р. (а.с.24-25).

З 15.02.2018 р. позивач був допущений до навчального процесу в дошкільному навчальному закладі «Ясла-садок» №154 Одеської міської ради Одеської області.

Відповідно до ст. 3 Конституції України, людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.

Пункт 6 частини 1 ст. 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлює, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить вжиття необхідних заходів щодо ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій відповідно до закону, інформування про них населення, залучення в установленому законом порядку до цих робіт підприємств, установ та організацій, а також населення.

Згідно з п. б), п.п. 2 ч.1 ст. 38 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», до делегованих повноважень виконавчих органів місцевого самоврядування належить вжиття у разі надзвичайних ситуацій необхідних заходів відповідно до закону щодо забезпечення державного і громадського порядку, життєдіяльності підприємств, установ та організацій, врятування життя людей, захисту їх здоров'я, збереження матеріальних цінностей.

Приписами п. 21 частини 2 статті 19 Кодексу цивільного захисту України, постанови Кабінету Міністрів України від 17 червня 2015 року № 409 «Про затвердження Типового положення про регіональну та місцеву комісію з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій», статті 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рішенням Одеської міської ради від 27 серпня 2015 року №272 було затверджено Положення про Комісію з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій виконавчого комітету Одеської міської ради.

Комісія, згідно даного нормативного акта, відповідно до покладених на неї завдань, у режимі повсякденної діяльності, зокрема, здійснює координацію діяльності органів управління та сил цивільного захисту місцевого самоврядування щодо розроблення та виконання цільових і науково-технічних програм, здійснення заходів у сфері цивільного захисту та техногенно-екологічної безпеки.

Основними завданнями Комісії є, у тому числі санітарне та епідемічне благополуччя населення.

Згідно з п. 4 Положення, Комісія відповідно до покладених на неї завдань у режимі повсякденної діяльності, зокрема, координує здійснення заходів щодо профілактики та локалізації інфекційних захворювань, а також запобігання виникненню випадків масових харчових отруєнь населення.

Відповідно до п. 5 Положення, Комісія має право, зокрема, заслуховувати інформацію керівників виконавчих органів Одеської міської ради, територіальних органів виконавчої влади, підприємств, установ та організацій, розташованих на території міста з питань, що належать до їх компетенції, видавати їм відповідні доручення.

Частинами 1 та 2 ст. 15 Закону України «Про захист населення від інфекційних захворювань», прийом дітей до виховних, навчальних, оздоровчих та інших дитячих закладів проводиться за наявності відповідної довідки закладу охорони здоров'я, в якому дитина перебуває під медичним наглядом. Довідка видається на підставі даних медичного огляду дитини, якщо відсутні медичні протипоказання для її перебування у цьому закладі, а також якщо їй проведено профілактичні щеплення згідно з календарем щеплень і вона не перебувала в контакті з хворими на інфекційні хвороби або бактеріоносіями.

Дітям, які не отримали профілактичних щеплень згідно з календарем щеплень, відвідування дитячих закладів не дозволяється. У разі якщо профілактичні щеплення дітям проведено з порушенням установлених строків у зв'язку з медичними протипоказаннями, при благополучній епідемічній ситуації за рішенням консиліуму відповідних лікарів вони можуть бути прийняті до відповідного дитячого закладу та відвідувати його.

Статтею 27 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідеміологічного благополуччя населення» № 4004-XII від 24.02.1994 року встановлено, що профілактичні щеплення з метою запобігання захворюванням на туберкульоз, поліомієліт, дифтерію, кашлюк, правець та кір в Україні є обов'язковими.

Право на освіту гарантоване ст. 53 Конституції України, відповідно до якої, держава забезпечує доступність і безоплатність дошкільної, повної загальної середньої, професійно-технічної, вищої освіти в державних і комунальних навчальних закладах; розвиток дошкільної, повної загальної середньої, позашкільної, професійно-технічної, вищої і післядипломної освіти, різних форм навчання; надання державних стипендій та пільг учням і студентам.

Відповідно до частини 1 статті 4 Закону України «Про дошкільну освіту», дошкільна освіта є обов'язковою первинною складовою частиною системи безперервної освіти в Україні.

Оскаржуючи рішення суду першої інстанції, позивач зазначає, що рішення Департаменту освіти та науки Одеської міської ради, відображене у листі від 02.01.2018 р. №01-18-1/5241/37, яким начальників територіальних відділів освіти районів департаменту освіти та науки Одеської міської ради, керівників закладів освіти зобов'язано забезпечити неухильне виконання, зокрема, доручень, зафіксованих у пп. 6.1 та пп.6.2 протоколу 22 позачергового засідання Комісії від 28.12.2017 р. видане без належних правових підстав та всупереч вимогам чинного законодавства України.

На думку позивача, вказане вище рішення Департаменту освіти та науки Одеської міської ради порушує право ОСОБА_1 на освіту, гарантоване ч. 1 ст. 53 Конституції України.

Перш за все, розглядаючи дану справу по суті заявлених позовних вимог, апеляційний суд вважає за необхідне наголосити, що питання про наявність у суб'єкта владних повноважень компетенції (повноважень) щодо заборони відвідувати навчально-виховні заклади нещепленими дітьми, було предметом судового розгляду та якому була надана правова оцінка.

Так, рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 18 травня 2018 року, яке залишено без змін постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 6 грудня 2018 року адміністративний позов законного представника малолітнього ОСОБА_1, ОСОБА_2 до Комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій виконавчого комітету Одеської міської ради про встановлення відсутності компетенції (повноважень) щодо заборони відвідувати навчально-виховні заклади нещепленими дітьми - залишено без задоволення.

Зі змісту названого судового рішення вбачається, що в обґрунтування своїх вимог ОСОБА_2 вважає що Комісія, відповідно до статей 5, 10-11 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», не належить до органів місцевого самоврядування і вказане, на її думку, узгоджується з абзацом третім пункту 2 Положення про єдину державну систему цивільного захисту (затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 09.01.2014 року № 11). Пунктом 2 вказаного вище Положення про єдину державну систему цивільного захисту передбачено, що місцеві комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій є координаційними органами. Законний представник також зазначає, що органи місцевого самоврядування м. Одеси не приймали протягом грудня 2017 року - лютого 2018 року рішення про введення режиму підвищеної готовності або режиму надзвичайної ситуації в межах м. Одеси у порядку, передбаченому названим вище Положенням, а тому інформація про визначення рівня надзвичайної ситуації відповідно до затвердженого постановою Кабінетів міністрів України від 24.03.2004 № 368 Порядку класифікації надзвичайних ситуацій за їх рівнями, відсутня.

Проте, у відповідності до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 17 червня 2015 року № 409 «Про затвердження Типового положення про регіональну та місцеву комісію з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій», зазначено, що Комісія є постійно діючим органом утворюється, зокрема, виконавчим органом міської ради, головою комісії є керівник органу, який її утворив, посадовий склад комісії затверджується органом, який її утворив.

Таким чином, Положення про Комісію з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій виконавчого комітету Одеської міської ради № 272 свідчить, що вона утворена виконавчим комітетом Одеської міської ради, головою Комісії є міський голова, посадовий склад Комісії затверджується рішенням виконавчого комітету Одеської міської ради, на основі пропозицій виконавчих органів Одеської міської ради, Комісія не є юридичною особою і в її інтересах виступає виконавчий комітет Одеської міської ради.

При цьому апеляційний суд вказує, що вказані повноваження органу місцевого самоврядування діють тільки в умовах карантину.

Крім того, відповідно до п.1 ч.1 ст.19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок.

Згідно п.18 ч.1 ст.4 КАС України нормативно-правовий акт - акт управління (рішення) суб'єкта владних повноважень, який встановлює, змінює, припиняє (скасовує) загальні правила регулювання однотипних відносин, і який розрахований на довгострокове та неодноразове застосування.

Пунктом 19 ч.1 ст.4 КАС України індивідуальний акт - акт (рішення) суб'єкта владних повноважень, виданий (прийняте) на виконання владних управлінських функцій або в порядку надання адміністративних послуг, який стосується прав або інтересів визначеної в акті особи або осіб, та дія якого вичерпується його виконанням або має визначений строк.

Будь-який правовий акт (нормативний чи індивідуальний) є офіційним документом, що видається у регламентованому законом порядку та формі, створює відповідні правові наслідки, що виявляються у владному управлінському впливі на права та обов'язки широкого кола або конкретно визначених осіб.

Відповідно до п. 4.2.6 Положення про департамент освіти та науки Одеської міської ради, затвердженого рішенням Одеської міської ради від 16.04.2013 р. №3287-VІ, директор Департаменту в межах своїх повноважень видає накази і затверджує рішення колегії Департаменту, що набирає чинності з часу їх підпису.

Отже, апеляційний суд погоджується з рішенням суду першої інстанції що лист Департаменту освіти та науки Одеської міської ради від 02.01.2018 р. № 01-18-1/5241/37 не є актом суб'єкта владних повноважень організаційно розпорядчого чи нормативно-правового характеру, а є службовим листом, призначеним для проведення певної інформації до адресатів, що позбавляє його ознак рішення суб'єкта владних повноважень, яке може бути оскаржено у розумінні ст.19 КАС України.

Таким чином, вимога про визнання протиправним рішення Департаменту освіти та науки Одеської міської ради, відображене у листі від 02.01.2018 р. №01-18-1/5241/37, яким було зобов'язано начальників територіальних відділів освіти районів департаменту освіти та науки Одеської міської ради, керівників закладів освіти забезпечити неухильне виконання, зокрема, доручень зафіксованих у п.п. 6.1 та п.п. 6.2 протоколу №22 позачергового засідання Комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій виконавчого комітету Одеської міської ради від 28.12.2017 р. - задоволенню не підлягає.

Щодо оскарження позивачем рішення Комісії від 28.12.2017 р. № 22 в частині відміни дії п.п.6.1, п.п.6.2, які стосувались заборони прийому та відвідування навчально-виховних закладів не щеплених проти кору дітей, колегія суддів зазначає про наступне.

Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Частиною 1 ст.5 КАС України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси і просити про їх захист.

З аналізу наведених вище приписів КАС України випливає, що для того, щоб особі було надано судовий захист, суд встановлює, чи особа дійсно має порушене право, свободу чи інтерес, і це право, свобода чи інтерес порушені відповідачем.

Обґрунтовуючи позовні вимоги порушенням з боку відповідачів права позивача на отримання освіти шляхом створення перешкод для відвідування навчально-виховного закладу, позивач одночасно оскаржує і рішення, яким таку перешкоду фактично усунуто.

Як установлено матеріалами справи, з 15.02.2018 р. ОСОБА_1 був допущений до навчального процесу в дошкільному навчальному закладі «Ясла-садок» №154 Одеської міської ради Одеської області.

Вказана обставина не заперечується законним представником малолітнього ОСОБА_1, ОСОБА_2.

Ураховуючи викладене, суд першої інстанції обґрунтовано дійшов висновку, що оскаржене рішення відповідача про визнання протиправним рішення Комісії від 28.12.2017 р. № 22 в частині відміни дії п.п.6.1, п.п.6.2, які стосувались заборони прийому та відвідування навчально-виховних закладів не щеплених проти кору дітей, жодним чином не порушують права та законні інтереси позивача, оскільки цим же рішенням таке право відновлено.

Розглядаючи доводи апелянта про порушення відповідачами право ОСОБА_1 на освіту, гарантоване ч. 1 ст. 53 Конституції України, колегія суддів наголошує, що будь-яке право об'єктивно кореспондується із обов'язками, оскільки право на дошкільну освіту законодавець пов'язує із обов'язком проходження профілактичних щеплень, які гарантують безпеку як самій дитині так і оточуючих її осіб.

При цьому, судова колегія враховує, що наведене діяння відповідача, не позбавляє права на освіту, оскільки вона може її отримати в інших формах.

Задеклароване статтею 53 Конституції України право на отримання освіти, передбачає вчинення цією особою певних дій. Такими діями, відповідно до п. 6 «Положення про дошкільний навчальний заклад» є подання батьками дитини заяви про прийняття дитини до ДНЗ, медичної довідки про стан її здоров'я, довідки дільничного лікаря про епідеміологічне оточення, свідоцтво про народження дитини.

Крім того, відповідно до ст. 15 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб», вимога про те, що прийом дітей до виховних, навчальних, оздоровчих та інших дитячих закладів проводиться за наявності відповідної довідки закладу охорони здоров'я з зазначенням проведених дитині профілактичних щеплень згідно з календарем щеплень не суперечить нормам ст. 53 Конституції України.

Разом з цим, оскільки оскаржені рішення Комісії від 14.02.2018 р. та 28.12.2017 р. № 22, як вже зазначалось вище задоволенню не підлягають, то, як вірно встановлено судом першої інстанції, вимога про стягнення моральної шкоди у сумі 65000, яка є похідною, теж задоволенню не підлягає.

Підсумовуючи усе викладене вище, апеляційний суд приходить до висновку, що рішення суду першої інстанції про визнання протиправними рішення Комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій виконавчого комітету Одеської міської ради в частині відміни дії п.п.6.1, п.п.6.2 рішення комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій виконавчого комітету Одеської міської ради від 28.12.2017 р. № 22, відображене у протоколі позачергового засідання №5 від 14.02.2018 та рішення Департаменту освіти та науки Одеської міської ради, відображене у листі від 02.01.2018 р. №01-18-1/5241/37 від 28.12.2017 р., а також відсутність підстав для стягнення моральної шкоди на користо позивача у сумі 65000 грн., є правильним.

Апеляційна скарга не містить належних та обґрунтованих доводів, які б спростовували наведений висновок суду. У ній також не наведено інших міркувань, які б не були предметом перевірки в суді першої інстанції та щодо яких не наведено мотивів відхилення наведеного аргументує.

Суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з дотриманням норм матеріального і процесуального права, у зв'язку з чим, відповідно до ст. 316 КАС України, апеляційна скарга має бути залишена без задоволення, а оскаржена постанова без змін.

Керуючись ст.ст. 242, 308, 315, 316, 321, 322, 325 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу законного представника малолітнього ОСОБА_1, ОСОБА_2 - залишити без задоволення, а рішення Одеського окружного адміністративного суду від 12 жовтня 2018 року у справі за адміністративним позовом законного представника малолітнього ОСОБА_1, ОСОБА_2 до Комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій виконавчого комітету Одеської міської ради, Департаменту освіти та науки Одеської міської ради про визнання протиправними рішення та стягнення 65000 грн. моральної шкоди - залишити без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена безпосередньо до Верховного Суду на протязі тридцяти днів.

Головуючий суддя Димерлій О.О.

Судді Єщенко О.В. Кравченко К.В.