Ухвала від 05.04.2019 по справі 540/2352/18

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

05 квітня 2019 р. м. ХерсонСправа № 540/2352/18

Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гомельчука С.В., розглянувши у порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 про роз'яснення судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії УМВС в Житомирській області, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

13.12.2018 року в справі за позовом ОСОБА_1 (далі - позивач, заявник) до Ліквідаційної комісії УМВС в Житомирській області (далі - відповідач, ЛК УМВС), за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (далі - ГУ ПФУ) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, винесено рішення, яким за ОСОБА_1 визнано право на призначення пенсії за вислугою років згідно п.«а» ст.12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», яка складає на день звернення за призначенням пенсії 25 років 07 місяців; визнано протиправними дії відповідача щодо відмови у проведенні розрахунку розміру грошового забезпечення та оформленні всіх необхідних документів для призначення ОСОБА_1 пенсії відповідно до вимог пункту «а» ст. 12 цього Закону; зобов'язано ЛК УМВС провести розрахунок розміру грошового забезпечення ОСОБА_1, оформити всі необхідні документи та подати їх до ГУ ПФУ для призначення пільгової пенсії за вислугу років згідно п. «а» ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

29.03.2019 року від позивача до суду надійшла заява про роз'яснення наведеного судового рішення.

Відповідно до приписів ст. 254 КАС України за заявою учасника справи, державного виконавця суд роз'яснює ухвалене ним судове рішення, яке набрало законної сили, не змінюючи змісту судового рішення, шляхом постановлення ухвали (ч. 1). Подання заяви про роз'яснення судового рішення допускається, якщо воно ще не виконано або не закінчився строк, протягом якого судове рішення може бути подане для примусового виконання (ч. 2). Суд розглядає заяву про роз'яснення судового рішення у порядку, в якому було ухвалено відповідне судове рішення, протягом десяти днів з дня її надходження. У разі необхідності суд може розглянути питання роз'яснення судового рішення в судовому засіданні з повідомленням учасників справи та державного виконавця. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду заяви (ч. 3).

Зважаючи на те, що справа № 540/2352/18 розглядалася в порядку письмового провадження, суд вважає за доцільне розглядати подану заяву в письмовому провадженні.

Дослідивши та проаналізувавши заяву відповідача про роз'яснення судового рішення та матеріали справи № 540/2352/18, суд дійшов наступних висновків.

Зі змісту поданої заяви вбачається, що заявник просить суд надати роз'яснення по рішенню від 13.12.2018 року, а саме роз'яснити: чи означає факт визнання рішенням суду наявності у ОСОБА_1 права на призначення пенсії за вислугою років наявність обов'язку у ГУ ПФУ в Херсонській області призначити та сплачувати йому пенсію за вислугою років згідно п. «а» ст.12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Проаналізувавши подану заяву та матеріали справи, суд вважає, що заява підлягає задоволенню з наступних правових підстав.

Відповідно до ст. 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Згідно приписів ч. 2 ст. 13 Закону України «Про судоустрій та статус суддів» судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.

Відповідно до п. 1 Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 № 28-2 головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі є територіальними органами Пенсійного фонду України.

Відповідно до п. п. 5 п. 4 Положення управління відповідно до покладених на нього завдань здійснює призначення (перерахунок) та виплату пенсій військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та іншим особам (крім військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей), які мають право на пенсію згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Роз'яснюючи рішення суду в заявленій частині, суд виходить з того, що законна сила судового рішення це його правова дія, яка проявляється в тому, що наявність прав та покладених в їх основу фактів встановлюється остаточно, і тому встановлені рішенням суду права підлягають обов'язковому здійсненню та захисту за вимогою заінтересованих осіб.

Суд зауважує на тому, що з набранням законної сили рішенням суду від 13.12.2018 року, усунута правова невизначеність щодо права ОСОБА_1 на призначення пенсії. Вказаним рішенням створені обов'язкові умови для реалізації права ОСОБА_1 на призначення пенсії, оскільки встановленому судом праву позивача на призначення пенсії кореспондується обов'язок відповідного державного органу - Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області його здійснити. При цьому, рішенням суду усунута загроза подальших можливих несприятливих для ОСОБА_1 дій зі сторони ГУ ПФУ в Херсонській області щодо нормального здійснення та реалізації права на призначення пенсії відповідно до пункту «а» ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Системне тлумачення пенсійного законодавства стосовно частини рішення, що роз'яснюється, вказує на те, що у ГУ ПФУ в Херсонській області з моменту набрання рішенням суду від 13.12.2018 року законної сили - 11.03.2019 року, виник обов'язок призначити ОСОБА_1 пенсію за вислугою років відповідно до пункту «а» ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», яка складає на день звернення за призначенням пенсії 25 років 07 місяців.

Відповідно до ч. 1 ст. 254 КАС України якщо рішення суду є незрозумілим, за заявою учасника справи, державного виконавця суд роз'яснює ухвалене ним судове рішення, яке набрало законної сили, не змінюючи змісту судового рішення, шляхом постановлення ухвали.

Згідно ч. 2 ст. 254 КАС України подання заяви про роз'яснення судового рішення допускається, якщо воно ще не виконано або не закінчився строк, протягом якого судове рішення може бути подане для примусового виконання.

Судом встановлено, що рішення суду від 13.12.2018 року станом на момент звернення ОСОБА_1 до суду із відповідною заявою не виконано.

Враховуючи вищевикладене, керуючись ст. 243, 248, 254 КАС України суд

ухвалив:

Заяву про роз'яснення судового рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 13 грудня 2018 р. у справі № 540/2352/18 за позовом ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії УМВС в Житомирській області, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 13.12.2018 року в заявленій частині роз'яснити наступним чином.

У зв'язку з визнанням рішенням Херсонського окружного адміністративного суду від 13.12.2018 року по справі № 540/2352/18 права ОСОБА_1 на призначення йому пенсії за вислугою років відповідно до пункту «а» ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року, у Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області виник обов'язок призначити та сплачувати ОСОБА_1 пенсію за вислугою років відповідно до пункту «а» ст. 12 наведеного Закону.

Копію ухвали направити сторонам.

Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або у судовому засіданні у разі неявки учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного тексту ухвали.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Херсонський окружний адміністративний суд.

Суддя Гомельчук С.В.