26 березня 2019 року справа № 2340/5143/18
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Гайдаш В.А.,
за участю:
секретаря судового засідання - Баклаженко Н.В.,
представника позивача - Гончар Н.Б. (за ордером),
представника відповідача - Радченко О.П. (за довіреністю),
розглянувши по суті у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження у залі суду адміністративну справу за позовом сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Лящівка» до Головного управління ДФС у Черкаській області про визнання протиправними та скасування рішень,
До Черкаського окружного адміністративного суду звернулось сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю «Лящівка» (вул. Миру, 19А, с. Лящівка, Чорнобаївський р-н, Черкаська обл., 19960, далі - позивач) з позовом до Головного управління ДФС у Черкаській області (вул. Хрещатик, 235, м. Черкаси, 18002, далі - відповідач), в якому просить визнати протиправними та скасувати:
- податкове повідомлення-рішення від 19.09.2018 №0010461401 в частині збільшення податкових зобов'язань з ПДВ за січень-травень 2016 на загальну суму 16915 грн. та нарахування штрафних санкцій в розмірі 4228 грн. 75 коп.;
- податкове повідомлення-рішення від 19.09.2018 №0125891304 в частині збільшення податкових зобов'язань з ПДФО за січень-липень 2016 на загальну суму 27210 грн. 92 коп. та нарахування штрафних санкцій в розмірі 12250 грн. 01 коп.;
- податкове повідомлення-рішення від 19.09.2018 №0125941304 в частині збільшення податкових зобов'язань з військового податку за січень-липень 2016 на загальну суму 1860 грн. 22 коп. та нарахування штрафних санкцій в розмірі 837 грн. 61 коп.;
- податкове повідомлення-рішення від 20.09.2018 №0010581401 про нарахування штрафних санкцій в розмірі 60002 грн. 85 коп. за реалізацію пального без реєстрації платником акцизного податку;
- податкове повідомлення-рішення від 20.09.2018 №0010541401 про нарахування штрафних санкцій в розмірі 13260 грн. за неподання декларацій з акцизного податку;
- податкове повідомлення-рішення від 20.09.2018 №0010551401 про збільшення податкових зобов'язань з акцизного податку на пальне на загальну суму 6033 грн. 43 коп. та нарахування штрафних санкцій в розмірі 1508 грн. 36 коп.;
- податкове повідомлення-рішення від 20.09.2018 №0010561401 про нарахування штрафних санкцій в розмірі 1 грн.;
- податкове повідомлення-рішення від 20.09.2018 №0010571401 про нарахування штрафних санкцій в розмірі 17000 грн. за порушення ч. 14 ст. 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»;
- податкове повідомлення-рішення від 20.09.2018 №0010531401 про збільшення податкових зобов'язань з акцизного податку на загальну суму 925 грн. 80 коп. та нарахування штрафних санкцій в розмірі 231 грн. 45 коп.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач помилково дійшов висновку в акті перевірки позивача від 27.08.2018 №333/23-00-14-0107/03793567 (на підставі якого прийняті оскаржувані ППР) про порушення позивачем вимог податкового законодавства, оскільки використання паливно-мастильних матеріалів на автомобілі BMW X5 та BMW X6, проведення їх ремонту безпосередньо відноситься до господарської діяльності товариства позивача, оскільки вказані автомобілі перебували в оренді СТОВ «Лящівка» з метою використання їх директором та його заступником товариства у службових цілях. У зв'язку із вищевказаними обставинами позивач вважає, що ним не було занижено податкового зобов'язання з податку на додану вартість, податку на доходи фізичних осіб, акцизного податку. Крім того, контролюючий орган неправомірно дійшов висновку про те, що СТОВ «Лящівка» ніби-то здійснило реалізацію в столовій товариства кінцевому споживачу алкогольних напоїв без реєстрації платника акцизного податку, без подання податкових декларацій з акцизного податку та без сплати акцизного податку, оскільки алкогольні напої були використані позивачем у власних потребах для проведення корпоративних заходів.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримала у повному обсязі з підстав, зазначених вище.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечила повністю з підстав викладених у відзиві на позов та просила суд залишити його без задоволення, додатково зазначила, що використання паливно-мастильних матеріалів на автомобілі BMW X5 та BMW X6, проведення їх ремонту не відноситься до господарської діяльності товариства позивача, а договори найму вказаних автомобілів в супереч вимог Цивільного кодексу України не посвідчені нотаріально. Крім того, СТОВ «Лящівка» здійснило реалізацію в столовій товариства кінцевому споживачу алкогольних напоїв без реєстрації платника акцизного податку, без подання податкових декларацій з акцизного податку та без сплати акцизного податку, у зв'язку з чим, на думку відповідача, оскаржувані податкові повідомлення-рішення є правомірними та скасуванню не підлягають.
Заслухавши пояснення та доводи представників сторін, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.
Судом встановлено, що сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю «Лящівка» зареєстровано як юридична особа 15.03.2000 Чорнобаївською районною державною адміністрацією Черкаської області, за ідентифікаційним кодом - 03793567.
Посадовими особами відповідача було проведено документальну планову виїзну перевірку СТОВ «Лящівка» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2015 по 31.03.2018, про що складено акт від 27.08.2018 №333/23-00-14-0107/03793567.
Висновками наведеного акту перевірки встановлено порушення:
1) вимог п. 188.1 ст. 188 Податкового кодексу України, в результаті чого занижено податок на додану вартість по загальній декларації на загальну суму 211334 грн.;
2) вимог пп. 4 п. 4. Розділ II «Податковий кредит» Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 №21, в результаті чого встановлено заниження ПДВ по спеціальній декларації на загальну суму 17789 грн.;
3) вимог п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України, в результаті чого несвоєчасно зареєстровано в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну з податком на додану вартість в сумі 6401 грн. 67 коп. до 15 календарних днів.;
4) вимог пп. 212.1.11 п. 212.1 ст. 212, пп. 213.1.9 п. 213.1 ст. 213, пп. 214.1.4, п. 214.1 ст. 214, пп. 215.3.10 п. 215.3 ст. 215, п. 216.9 ст. 216 Податкового кодексу України, в результаті чого занижено акцизний податок на загальну суму 6959 грн. 23 коп.;
5) вимог п. 223.2 ст. 223 Податкового кодексу України, в результаті чого не подано податкові декларації акцизного податку за квітень-липень 2015 року, вересень-грудень 2015 року, січень-травень 2016 року;
6) вимог пп. 212.3.4 п. 212.3 ст. 212 Податкового кодексу України, в результаті чого реалізовано пальне, без реєстрації платником акцизного податку, в березні 2016 року на суму 23293 грн., квітні 2016 року на суму 18738 грн. 22 коп., травні 2016 року на суму 17971 грн. 63 коп.;
7) вимог п. 292. 1, п. 292.2 ст. 292, пп. 295.9.2 п. 295.9 ст. 295 Податкового кодексу України, в результаті чого занижено єдиний податок 4-ї групи на загальну суму 148551 грн. 21 коп.;
8) вимог пп. 266.7.5 п. 266.7 ст. 266 Податкового кодексу України, в результаті чого не своєчасно подано податкові декларації по податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за 2015-2016 роки по: с. Лящівка, смт. Чорнобай;
9) вимог пп. 47.1.3 п. 47.1 ст. 47, абзацу «б» п. 176.2 ст. 176 Податкового кодексу України, в результатні чого подано податковий розрахунок за формою №1-ДФ з недостовірними відомостями за IV квартал 2015 року, І-III квартал 2016 року;
10) вимог абзацу «е» пп. 164.2.17 п. 164.2 ст. 164, пп. 168.1.1 та пп. 168.1.4 п. 168.1 ст. 168; п. 172.7 ст. 172, абзацу «а» п. 176.2 ст. 176 Податкового кодексу України, в результаті чого занижено податок н доходи фізичних осіб на загальну суму 109275 грн. 92 коп.;
11) вимог пп. 1.2, пп. 1.3, пп. 1.4 та пп. 1.6 п.161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідних положень» Податкового кодексу України, в результаті чого занижено військовий збір на загальну суму 26479 грн. 72 коп.;
12) вимог ч. 14 ст. 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 19.12.1995 №481/95-ВР, в результаті чого реалізовано отримані алкогольні напої вартістю 15430 грн, без отримання ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями;
13) вимог п. 1, 2 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахунковий операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 року №265/95-ВР, в результаті чого не проведено реалізацію алкогольних напоїв на загальну суму 18516 грн., у т. ч. ПДВ 3086 грн. через зареєстрований реєстратор розрахункових операцій з фіскальним режимом роботи.
На підставі встановлених в акті перевірки порушень, Головним управлінням ДФС в Черкаській області прийняті оскаржувані ППР:
- від 19.09.2018 №0010461401 в частині збільшення податкових зобов'язань з ПДВ за січень-травень 2016 на загальну суму 16915 грн. та нарахування штрафних санкцій в розмірі 4228 грн. 75 коп.;
- від 19.09.2018 №0125891304 в частині збільшення податкових зобов'язань з ПДФО за січень-липень 2016 на загальну суму 27210 грн. 92 коп. та нарахування штрафних санкцій в розмірі 12250 грн. 01 коп.;
- від 19.09.2018 №0125941304 в частині збільшення податкових зобов'язань з військового податку за січень-липень 2016 на загальну суму 1860 грн. 22 коп. та нарахування штрафних санкцій в розмірі 837 грн. 61 коп.;
- від 20.09.2018 №0010581401 про нарахування штрафних санкцій в розмірі 60002 грн. 85 коп. за реалізацію пального без реєстрації платником акцизного податку;
- від 20.09.2018 №0010541401 про нарахування штрафних санкцій в розмірі 13260 грн. за неподання декларацій з акцизного податку;
- від 20.09.2018 №0010551401 про збільшення податкових зобов'язань з акцизного податку на пальне на загальну суму 6033 грн. 43 коп. та нарахування штрафних санкцій в розмірі 1508 грн. 36 коп.;
- від 20.09.2018 №0010561401 про нарахування штрафних санкцій в розмірі 1 грн.;
- від 20.09.2018 №0010571401 про нарахування штрафних санкцій в розмірі 17000 грн. за порушення ч. 14 ст. 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»;
- від 20.09.2018 №0010531401 про збільшення податкових зобов'язань з акцизного податку на загальну суму 925 грн. 80 коп. та нарахування штрафних санкцій в розмірі 231 грн. 45 коп.
Вирішуючи спір по суті, суд враховує, що питання, пов'язані з формуванням платником податкового кредиту, врегульовано нормами Податкового кодексу України (далі - ПК України).
Згідно з пп. 14.1.181 п. 14.1 ст. 14 ПК України, податковий кредит - сума, на яку платник податку на додану вартість має право зменшити податкове зобов'язання звітного (податкового) періоду, визначена згідно з розділом V цього Кодексу.
Відповідно до п. 198.1 ст. 198 ПК України, до податкового кредиту відносяться суми податку, сплачені/нараховані у разі здійснення операцій з: а) придбання або виготовлення товарів (у тому числі в разі їх ввезення на митну територію України) та послуг; б) придбання (будівництво, спорудження, створення) необоротних активів, у тому числі при їх ввезенні на митну територію України (у тому числі у зв'язку з придбанням та/або ввезенням таких активів як внесок до статутного фонду та/або при передачі таких активів на баланс платника податку, уповноваженого вести облік результатів спільної діяльності); в) отримання послуг, наданих нерезидентом на митній території України, та в разі отримання послуг, місцем постачання яких є митна територія України; г) ввезення необоротних активів на митну територію України за договорами оперативного або фінансового лізингу.
Пункт 198.3 ст. 198 ПК України встановлює, що податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв'язку з: придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг; придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорт.
Відповідно до п. 201.10 ст. 201 ПК України, податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Згідно з п. 198.2 ст. 198 ПК України, датою віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше: дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг; дата отримання платником податку товарів/послуг.
Відповідно до п. 198.6 ст. 198 ПК України, не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних податковими накладними / розрахунками коригування до таких податкових накладних чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу.
Згідно з п. 201.1 ст. 201 ПК України, на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
У податковій накладній зазначаються в окремих рядках такі обов'язкові реквізити: а) порядковий номер податкової накладної; б) дата виписування податкової накладної; в) повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - продавця товарів/послуг; г) податковий номер платника податку (продавця та покупця). У разі постачання/придбання філією (структурним підрозділом) товарів/послуг, яка фактично є від імені головного підприємства - платника податку стороною договору, у податковій накладній, крім податкового номера платника податку додатково зазначається числовий номер такої філії (структурного підрозділу); д) повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - покупця (отримувача) товарів/послуг; е) опис (номенклатура) товарів/послуг та їх кількість, обсяг; є) ціна постачання без урахування податку; ж) ставка податку та відповідна сума податку в цифровому значенні; з) загальна сума коштів, що підлягають сплаті з урахуванням податку; і) код товару згідно з УКТ ЗЕД (для підакцизних товарів та товарів, ввезених на митну територію України).
Суд встановив, що підставами для висновків податкового органу про вчинені СТОВ «Лящівка» порушень податкового законодавства стали: використання паливно-мастильних матеріалів на автомобілі BMW X5, BMW X6 та проведення їх ремонту; реалізація в столовій товариства кінцевому споживачу алкогольних напоїв без реєстрації платника акцизного податку, без подання податкових декларацій з акцизного податку та без сплати акцизного податку, у зв'язку з чим суд зазначає наступне.
Із матеріалів справи судом встановлено, що у відповідності до договору оренди автомобіля від 25.11.2015 №б/н, укладеного між СТОВ «Лящівка» (орендар) в особі директора ОСОБА_3 та фізичною особою ОСОБА_3 (орендодавець), щодо оренди транспортного засобу, зокрема: легковий автомобіль «Універсал-В» марки та моделі BMW Х6, державний номер НОМЕР_1, 2010 року випуску. Розмір орендної плати сторонами договору узгоджено в сумі 100 грн. у місяць. Згідно акта прийому-передачі від 25.11.2015, орендодавець з однієї сторони та представник орендаря, головний інженер СТОВ «Лящівка» ОСОБА_4, з другої сторони склали акт про те, що ОСОБА_3 передає в оренду зазначений легковий автомобіль «Універсал-В» марки та моделі BMW Х6 державний номер НОМЕР_1.
Крім того, у відповідності до договору оренди автомобіля від 25.11.2015 №б/н укладеного між СТОВ «Лящівка» (орендар) в особі директора ОСОБА_3 та фізичною особою ОСОБА_5 (орендодавець), щодо оренди транспортного засобу: легковий автомобіль «Універсал-В» марки та моделі BMW Х5 державний номер НОМЕР_2, 2007 року випуску. Розмір орендної плати сторонами договору узгоджено в сумі 100 грн. у місяць. Згідно акта прийому-передачі від 25.11.2015, орендодавець з однієї сторони та представник орендаря, головний інженер СТОВ «Лящівка» ОСОБА_4 з другої сторони склали акт про те, що ОСОБА_5 передає в оренду зазначений легковий автомобіль «Універсал-В» марки та моделі BMW Х5 державний номер НОМЕР_2.
Згідно до п. 2 ст. 799 Цивільного кодексу України договір найму транспортного засобу за участю фізичної особи підлягає нотаріальному посвідченню.
Як встановлено судом із матеріалів справи, вищевказані договори оренди автомобілів в супереч вимог п. 2 ст. 799 Цивільного кодексу України не були посвідчені нотаріально.
Крім того, між СТОВ «Лящівка» та фізичною особою ОСОБА_5 укладено договір використання власного автомобіля на підприємстві від 25.11.2015 №15, згідно якого ОСОБА_5 взяв на себе зобов'язання під час виконання службових обов'язків на посаді заступника директора СТОВ «Лящівка» використовувати власний легковий автомобіль марки та моделі BMW Х5 державний номер НОМЕР_2.
Також, між СТОВ «Лящівка» та фізичною особою ОСОБА_3 укладено договір використання власного автомобіля на підприємстві від 25.11.2015 №16, згідно якого ОСОБА_3 взяв на себе зобов'язання під час виконання службових обов'язків на посаді директора СТОВ «Лящівка» використовувати власний легковий автомобіль марки та моделі BMW Х6, державний номер НОМЕР_1.
У відповідності до подорожніх листів службового легкового автомобіля, зокрема, за січень 2016 року на легкове авто BMW Х5 державний номер НОМЕР_2 витрачено бензину А-95 у кількості 609 л., на легкове авто BMW Х6 державний номер НОМЕР_1 витрачено бензину А-95 у кількості 610 л., разом 1219 л.; за лютий 2016 року на легкове авто BMW Х5 державний номер НОМЕР_2 витрачено бензину А-95 у кількості 394 л., на легкове авто BMW Х6 державний номер НОМЕР_1 витрачено бензину А-95 у кількості 394 л., разом 788 л.; за березень 2016 року на легкове авто BMW Х5 державний номер НОМЕР_2 витрачено бензину А-95 у кількості 590 л., на легкове авто BMW Х6 державний номер НОМЕР_1 витрачено бензину А-95 у кількості 590 л., разом 1180 л.; за квітень 2016 року на легкове авто BMW Х5 державний номер НОМЕР_2 витрачено бензину А-95 у кількості 468 л., на легкове авто BMW Х6 державний номер НОМЕР_1 витрачено бензину А-95 у кількості 450 л., разом 918 л.; за травень 2016 року на легкове авто BMW Х5 державний номер НОМЕР_2 витрачено бензину А-95 у кількості449л., на легкове авто BMW Х6 державний номер НОМЕР_1 витрачено бензину А-95 у кількості 400 л., разом 849 л.
У відповідності до даних бухгалтерського обліку по рахунку 203 «Паливо» та податкових накладних зареєстрованих у ЄРПН, від постачальника до СТОВ «Лящівка» надійшло:
- податкова накладна від 29.12.2015 №803717, бензин А-95 у кількості 512,821 л. за ціною 16 грн. 25 коп. без ПДВ, всього на суму 10000 грн., в т. ч. ПДВ - 1666 грн. 67 коп.;
- податкова накладна від 20.01.2016 №12164, бензин А-95 у кількості 769,231 л. за ціною 16 грн. 25 коп. без ПДВ, всього на суму 15000 грн., в т. ч. ПДВ - 2500 грн.;
- податкова накладна від 01.02.2016 №55843, бензин А-95 у кількості 769,231 л. за ціною 16 грн. 25 коп. без ПДВ, всього на суму 15000 грн., в т. ч. ПДВ - 2500 грн.;
- податкова накладна від 10.02.2016 №66180, бензин А-95 у кількості 769,231 л. за ціною 16 грн. 25 коп. без ПДВ, всього на суму 15000 грн., в т. ч. ПДВ -2500 грн.;
податкова накладна від 19.02.2016 №75620, бензин А-95 у кількості 769,231 л. за ціною 16 грн. 25 коп. без ПДВ, всього на суму 15000 грн., в т. ч. ПДВ - 2500 грн.;
податкова накладна від 11.03.2016 №138048, бензин А-95 у кількості 769,231 л. за ціною 16 грн. 25 коп. без ПДВ, всього на суму 15000 грн., в т.ч. ПДВ - 2500 грн.;
податкова накладна від 29.03.2016 №160315, бензин А-95 у кількості 750,375 л. за ціною 16 грн. 66 коп. без ПДВ, всього на суму 15000 грн., в т. ч. ПДВ - 2500 грн.;
податкова накладна від 06.04.2016 №212895, бензин А-95 у кількості 1000,5 л. за ціною 16 грн. 66 коп. без ПДВ, всього на суму 20000 грн., в т. ч. ПДВ - 3333,33 грн.;
податкова накладна від 25.04.2016 №233998, бензин А-95 у кількості 714,286 л. за ціною 17 грн. 50 коп. без ПДВ, всього на суму 15000 грн., в т. ч. ПДВ - 2500 грн.;
податкова накладна від 04.05.2016 №288062, бензин А-95 у кількості 714,286 л. за ціною 17 грн. 50 коп. без ПДВ, всього на суму 15000 грн., в т.ч. ПДВ -2500 грн.;
податкова накладна від 16.05.2016 №298900, бензин А-95 у кількості 714,286 л. за ціною 17 грн. 50 коп. без ПДВ, всього на суму 15000 грн., в т. ч. ПДВ - 2500 грн.;
податкова накладна від 24.05.2016 №311330, бензин А-95 у кількості 697,674 л. за ціною 17 грн. коп. без ПДВ, всього на суму 15000 грн., в т. ч. ПДВ - 2500 грн.
Із акту перевірки судом встановлено, що суми сформованого податкового кредиту з податку на додану вартість СТОВ «Лящівка» віднесено до загального податкового кредиту відповідних звітних (податкових) періодів, з відображенням у додатках №5 до Декларацій з ПДВ скорочених сільськогосподарського товаровиробника.
Згідно норм п. 198.5 ст. 198 Податкового кодексу України, платник податку зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 нього Кодексу, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних в терміни, встановлені цим Кодексом для такої реєстрації, зведену податкову накладну ?за то в арами/по слугами, необоротними активами (для товарів/послуг, необоротних активів, придбаних' або виготовлених до 1 липня 2015 року, - у разі, якщо під час такого придбання або виготовлення суми податку були включені до складу податкового кредиту), у разі якщо таю товари/послуги, необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватися:
а) в операціях, що не є об'єктом оподаткування відповідно до статті 196 цього Кодексу (крім випадків проведення операцій, передбачених підпунктом 196.1.7 пункту 196.1 стансі 196 цього Кодексу);
б) в операціях, звільнених від оподаткування відповідно до статті 197, підрозділу 2 розділу XX цього Кодексу, міжнародних договорів (угод) (крім випадків проведення операцій, передбачених підпунктом 197.1.28 пункту 197.1 статті 197 цього Кодексу);
в) в операціях, що здійснюються платником податку в межах балансу платника податку, у тому числі передача для невиробничого використання, переведення виробничих необоротних активів до складу невиробничих необоротних активів;
г) в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку.
У разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи в подальшому починаюсь використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності, у тому числі переведення невиробничих необоротних активів до складу виробничих необоротних ^ активів, платник податку може зменшити суму податкових зобов'язань, що були нараховані відповідно до цього пункту, на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, зазначеної в абзаці першому цього пункту, зареєстрованого в Єдиному реєстрі податкових накладних.
При цьому сума податкового кредиту, нарахована при придбанні товарів/послуг, призначених для часткового/повного використання у звільнених від оподаткування ПДВ операціях, і включена на дату їх придбання до складу податкового кредиту податкової декларації з ПДВ скороченої (за спеціальним режимом оподаткування діяльності у сфері сільського господарства), відповідно до п.5 Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 23.09.2014 №966, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.10.2014 за №1267/26044, підлягає перенесенню до податкової декларації з ПДВ за якою здійснюються розрахунки з бюджетом, шляхом відображення у рядку 16.3 податкової декларації з ПДВ скороченої зі знаком «-» та в податковій декларації з ПДВ за якою здійснюються розрахунки з бюджетом зі знаком «+».
Однак, в порушення п. 198.5 ст. 198 Податкового кодексу України, СТОВ «Лящівка» занижено податкові зобов'язання з ПДВ всього у розмірі 16915 грн., в т. ч.: за січень 2016 року на 3962 грн.; за лютий 2016 року на 2561 грн.; за березень 2016 року на 3882 грн,; за квітень 2016 року на 3123 грн. та за травень 2016 року на 3387 грн., оскільки вищевказане заниження податку виникли в наслідок не нарахування СТОВ «Лящівка» податкових зобов'язань з операцій, що не є господарською діяльністю, оскільки списання (витрачання) бензину А-95 на легкове авто BMW Х5 державний номер НОМЕР_2 та легкове авто BMW Х6 державний номер НОМЕР_1, які не перебувають на балансі СТОВ «Лящівка» та не використовуються безпосередньо у власній сільськогосподарській діяльності позивача.
Крім того, понесені витрати на утримання та обслуговування автомобілів BMW Х5 державний номер НОМЕР_2, BMW Х6 державний номер НОМЕР_1 на загальну суму 24873 грн. 50 коп., які не використовуються безпосередньо у власній сільськогосподарській діяльності позивача, також не відносяться до податкових витрат СТОВ «Лящівка» щодо утримання, експлуатації та ремонту активів загальновиробничого призначення.
Таким чином, перевіркою достовірності та повноти включення доходів (як у грошовій, так і не грошовій формах) до складу загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податків встановлено, що СТОВ «Лящівка», як податковим агентом не включались до складу оподатковуваного місячного доходу працівників товариства їх доходи у вигляді додаткового блага.
У зв'язку із вищевикладеними обставинами, СТОВ «Лящівка» фактично надала власникам вищевказаних автомобілів BMW Х5 державний номер НОМЕР_2, BMW Х6 державний номер НОМЕР_1 додаткового блага у вигляді паливно-матеріальних цінностей та їх технічного обслуговування, тому позивачем, як податковим агентом у вказаному випадку порушено вимоги абз. «е» пп. 164.2.17 п. 164.2 ст. 164, пп. 168.1.1 та пп. 168.1.4 п. 168.1 ст. 168; п. 172.7 ст. 172, абзацу «а» п. 176.2 ст. 176 Податкового кодексу України, в результаті чого занижено податок на доходи фізичних осіб на загальну суму 109275 грн. 92 коп.
У зв'язку із вищенаведеними обставинами, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог СТОВ «Лящівка» в цій частині, тому податкові повідомлення-рішення від 19.09.2018 №0010461401, №0125891304, №01259941304 скасуванню не підлягають.
Також із матеріалів справи судом встановлено, що в періоді з 01.04.2015 по 31.03.2018, згідно наданих до перевірки відомостей на списання товарно-матеріальних цінностей на харчування, встановлено реалізацію СТОВ «Лящівка» в столовій товариства кінцевому споживачу алкогольних напоїв на загальну суму 18516 грн., у т.ч. ПДВ - 3086 грн., що підтверджується зареєстрованими товариством в ЄРПН податковими накладними від 30.04.2015 №35, від 31.05.2015 №20, від 30.06.2015 №29, від 31.07.2015 №21, від 30.09.2015 №15, від 29.11.2015 №16, від 30.11.2015 №17, від 31.12.2015 №16, від 30.04.2016 №24, від 31.05.2016 №9.
Однак, за даними ГУ ДФС у Черкаській області, СТОВ «Лящівка» ліцензію на роздрібну торгівлю алкогольними напоями не отримувало.
При перевірці встановлено, що алкогольні напої у кількості 124 пляшок на загальну суму 15430,00 грн. придбано СТОВ «Лящівка» у ФОП ОСОБА_6
Відповідно до ч. 14 ст. 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 19.12.1995 №481/95-ВР роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами може здійснюватися суб'єктами господарювання всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій.
Таким чином, СТОВ «Лящівка» було порушено вимоги Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», в результаті чого реалізовано кінцевому споживачу підакцизних товарів (алкогольних напоїв у власній столові) вартістю 15430 грн. без отримання ліцензії на роздрібну торгівля алкогольними напоями.
Згідно пп. 213.1.9 п. 213.1 ст. 213 Податкового кодексу України об'єктом оподаткування є операції з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів.
На підставі пп. 214.1.4 п. 214.1 ст. 214 Податкового кодексу України базою оподаткування є вартість (з податком на додану вартість) підакцизних товарів, що реалізовані відповідно до підпункту 213.1.9 пункту 213.1 статті 213 цього Кодексу.
Керуючись пп.215.3.10 п. 215.3 ст. 215 Податкового кодексу України ставка податку для підакцизних товарів, реалізованих відповідно до пп. 213.1.9 п. 213.1 ст. 213 Податкового кодексу України, встановлена у розмірі 5%.
Також, відповідно до пп. 14.1.212 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України реалізація пального для цілей розділу VI цього Кодексу - будь-які операції з передачі (відпуску, відвантаження) пального на митній території України на підставі договорів купівлі-продажу, міни, поставки, дарування, комісії, доручення (в тому числі передача на комісійну/довірчу реалізацію), поруки, інших господарських та цивільно-правових договорів або за рішенням суду, іншого компетентного державного органу чи органу місцевого самоврядування за плату (компенсацію) або без такої, які передбачають перехід права власності або права розпорядження, а також передачу (відпуск, відвантаження) пального на підставі договорів про виробництво із сировини замовника.
У відповідності до пп. 215.3.10 п. 215.3 ст. 215 Податкового кодексу України для товарів, зазначених у підпункті 215.3.4 (пальне) пункту 215.3 статті 215 цього Кодексу, реалізованих відповідно до підпункту 213.1.9 пункту 213.1 статті 213 цього Кодексу, ставка податку становить 0,042 євро за кожний літр реалізованого (відпущеного) товару.
Згідно порушень вимог законодавства, які зазначені в ші.3.1.2.1.1. ші.ЗЛ.2.1 пп.3,1.2. п.3.1.2. розділу 3 акта перевірки), встановлено безкоштовну передачу СТОВ «Лящівка» пального для заправки техніки, що належить фізичним особам.
Таким чином, безкоштовна передача пального фізичним особам власникам вищевказаних автомобілів BMW Х5 державний номер НОМЕР_2, BMW Х6 державний номер НОМЕР_1 вважається реалізацією пального в розумінні Податкового кодексу України, однак СТОВ «Лящівка» акцизний податок на вартість реалізованих кінцевому споживачу підакцизних товарів не нараховувало.
Враховуючи викладене, в порушення вимог пп. 212.1.11 п. 212.1 ст. 212, пп. 213.1.9 п.213.1 ст. 213, пп. 214.1.4 п. 214.1 ст. 214, пп. 215.3.10 п. 215.3 ст. 215, п. 216.9 ст. 216 Податкового кодексу України, СТОВ «Лящівка» занижено акцизний податок на загальну суму 5963 грн. 42 коп., у т.ч. за січень 2016 року на суму 1404 грн.; за лютий 2016 року на суму 985 грн. 47 коп.; за березень 2016 року на суму 1471 грн. 40 коп.; за квітень 2016 року на суму 1102 грн. 97 коп.; за травень 2016 року на суму 999 грн. 58 коп.
Згідно п. 223.2 ст. 223 Податкового кодексу України платник податку з підакцизних товарів (продукції), вироблених або переобладнаних на митній території України; імпортер алкогольних напоїв та тютюнових виробів; суб'єкт господарювання роздрібної торгівлі, який здійснює реалізацію підакцизних товарів; оптовий постачальник електричної енергії подає щомісяця не пізніше 20 числа наступного періоду контролюючому органу за місцем реєстрації декларацію акцизного податку за формою, затвердженою у порядку, встановленому статтею 46 цього Кодексу.
Однак, за даними перевірки, СТОВ «Лящівка» податкові декларації з акцизного податку за квітень-липень 2015 року, вересень-грудень 2015 року, січень-травень 2016 року не подавало.
Відповідно до пп. 212.3.4 п. 212.3 ст. 212 Податкового кодексу України особи, які здійснюватимуть реалізацію пального, підлягають обов'язковій реєстрації як платники податку контролюючими органами за місцезнаходженням юридичних осіб, місцем проживання фізичних осіб - підприємців до початку здійснення реалізації пального.
Реєстрація платника податку здійснюється на підставі подання особою не пізніше ніж за три робочі дні до початку здійснення реалізації пального заяви, форма якої затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики.
Як встановлено судом, СТОВ «Лящівка» зареєстровано платником акцизного податку лише з 23.06.2017 року, однак при проведенні перевірки контролюючим органом встановлено безкоштовну передачу СТОВ «Лящівка» бензину А- 95 для заправки техніки, що належить фізичним особам у березні 2016 року 1180 літрів на суму 23293 грн., у квітні 2016 року 918 літрів на суму 18738 грн. 22 коп., у травні 2016 року 849 літрів на суму 17971 грн. 63 коп., тобто реалізацію пального без реєстрації платником акцизного податку у вказаному періоді.
На підставі вищевикладеного, суд вважає, що оскаржувані податкові повідомлення-рішення від 20.09.2018 №0010581401, №0010541401, №0010551401, №0010561401, №0010571401, №0010531401 є правомірними та скасуванню не підлягають
За таких обставин суд, за правилами, встановленими ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України, перевіривши наявні у справі докази, вважає заявлені позовні вимоги необґрунтованими та такими, що не підлягають до задоволення.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно з ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Керуючись статтями 6, 9, 14, 242-245, 255, 295, 370 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні позову відмовити повністю.
Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. У разі застосування судом частини третьої статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя В.А. Гайдаш
Повний текст рішення виготовлено 05.04.2019.