Рішення від 25.03.2019 по справі 2340/4983/18

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 березня 2019 року справа № 2340/4983/18

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Гаращенка В.В.,

за участю:

секретаря судового засідання Дорошенко Л.В.,

представника позивача: Ворони А.П. - за довіреністю,

представника відповідача: не з'явився;

розглянувши за правилами загального позовного провадження в місті Черкаси адміністративну справу за позовом Державної екологічної інспекції Центрального округу до товариства з обмеженою відповідальністю «Авангард» про зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

Державна екологічна інспекція Центрального округу звернулась до суду з адміністративним позовом до товариства з обмеженою відповідальністю «Авангард», в якому просить:

- тимчасово заборонити (зупинити) діяльність товариства з обмеженою відповідальністю «Авангард» (юридична адреса: Черкаська область, м. Умань, вул. Червоногвардійська, 4; фактична адреса: Черкаська область, м. Умань, вул. Індустріальна, 26, код ЄДРПОУ 21377944) в частині експлуатації і роботи на майданчику « 2 та майданчику №3, за адресою: Черкаська область, м. Умань, вул. Ленінградське шосе, 4 (майданчик №2) та Черкаська область, м. Умань, вул. Артема, 141 (майданчик №3) до отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що ним проведено перевірку відповідача на предмет дотримання вимог природоохоронного законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, за результатами якої складено акт №16/03.3/2018/ПЗ від 20.09.2018, яким зафіксовано, що відповідачем проводиться господарська діяльність, під час якої здійснюються викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, за відсутності дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.

У зв'язку з наведеним на виконання повноважень, які передбачені Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», позивач звернувся до суду та вважає, що виявлені порушення загрожують життю людей, а тому його вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала та просила їх задовольнити.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, проте 11.03.2019 подав до суду заяву про визнання позову та просив справу розглянути без його участі.

Заслухавши пояснення представника позивача, розглянувши подані документи і матеріали, повно, всебічно та об'єктивно дослідивши надані у справі докази, надавши їм юридичну оцінку, суд дійшов до такого висновку.

В судовому засіданні встановлено, що за результатами проведеної посадовими особами позивача позапланової перевірки дотримання відповідачем вимог природоохоронного законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, складено акт №16/03.3/2018/ПЗ від 20.09.2018.

Вказаним актом зафіксовано порушення відповідачем вимог ст. 10, 11 Закону України «Про атмосферне повітря», які полягають в наступному.

ТОВ «Авангард» починаючи з 2015 року і по дату перевірки на майданчиках №2 та №3 здійснює викиди в атмосферне повітря без відповідного дозволу. На майданчик №1 дозвіл на викиди в атмосферне повітря одержано 11.06.2018. На виробничому майданчику №2 перебуває виробнича база №1, на якій знаходиться бетонний вузол, асфальтний завод, склад ПММ, котельня. На виробничому майданчику №3 - автомобільна колона, на якій знаходиться автотранспорт, груба-пічка для обігріву, кафе (столова), що надане в оренду. Право власності на три виробничі майданчики підтверджується свідоцтвом на право власності на нерухоме майно від 06.01.2015 року.

Під час здійснення своєї господарської діяльності Відповідач використовує 53 джерела викидів, з них 37 є організованими, а 20 неорганізовані. Річний випуск асфальтобетонної суміші складає 18000 тонн.

Крім цього, встановлено, що ТОВ «Авангард» не розроблено паспорти для пилогазоочисних установок (ПГОУ) на асфальтно-змішувальну установку ДС-168.6 №1, дерево-обробну дільницю та асфальтно-змішувальну установку.

Отже, ТОВ «Авангард» проводиться господарська діяльність, під час якої здійснюються викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, за відсутності дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.

На підставі згаданого акту перевірки позивачем видано відповідачу припис від 25.09.2018 №10 з вимогою усунути наведені порушення.

Вирішуючи питання про можливість застосування заходів реагування суд враховує, що відповідно до ст. 10 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» підприємства, установи, організації та громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов'язані, зокрема здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо; вживати заходів щодо зменшення обсягів викидів забруднюючих речовин і зменшення впливу фізичних факторів; забезпечувати безперебійну ефективну роботу і підтримання у справному стані споруд, устаткування та апаратури для очищення викидів і зменшення рівнів впливу фізичних та біологічних факторів; здійснювати контроль за обсягом і складом забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря, і рівнями фізичного впливу та вести їх постійний облік згідно ч. 5 ст. 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря».

Відповідно до ч. 1 ст. 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» для забезпечення екологічної безпеки, створення сприятливого середовища життєдіяльності, запобігання шкідливому впливу атмосферного повітря на здоров'я людей та навколишнє природне середовище здійснюється регулювання викидів найбільш поширених і небезпечних забруднюючих речовин, перелік яких встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13.03.2002 № 302 «Про затвердження Порядку проведення та оплати робіт, пов'язаних з видачею дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, обліку підприємств, установ, організацій та громадян - підприємців, які отримали такі дозволи» визначено, що дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами - це офіційний документ який дає право підприємствам, установам, організаціям та громадянам - підприємцям експлуатувати об'єкти, з яких надходять в атмосферне повітря забруднюючі речовини або їх суміші, за умови дотримання встановлених відповідних нормативів граничнодопустимих викидів та вимог до визначеного в дозволі терміну. Дозвіл видається суб'єкту господарювання - власнику стаціонарного джерела викиду, з якого надходять в атмосферне повітря забруднюючі речовини або їх суміші.

Дозвіл видається безоплатно територіальними органами Мінприроди за погодженням з установами державної санітарно-епідеміологічної служби на термін не менш як п'ять років.

Згідно з частинами 9, 10 статті 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря», перелік установ, організацій та закладів, яким надається право на розробку документів, що обґрунтовують обсяги викидів для підприємств, установ, організацій та громадян - суб'єктів підприємницької діяльності, визначається спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів.

Згідно пункту 4 Постанови КМУ № 1655 від 13.12.2001 «Про затвердження Порядку ведення державного обліку в галузі охорони атмосферного повітря» взяття на державний облік об'єктів, які справляють шкідливий вплив, здійснює Мінприроди за критеріями, встановленими цим Міністерством за погодженням з Держстатом.

Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища №7 від 10.02.1995 «Про затвердження Інструкції про зміст та порядок складання звіту проведення інвентаризації викидів забруднюючих речовин на підприємстві» визначено, що стаціонарне джерело забруднення атмосфери - підприємство, цех, агрегат, установка або інший нерухомий об'єкт, що зберігає свої просторові координати протягом певного часу і здійснює викиди забруднюючих речовин в атмосферу.

З огляду на вищевказані норми законодавчих актів, діяльність ТОВ «Авангард», в частині діяльності пов'язаної з викидом забруднюючих речовин в атмосферне повітря, а саме від джерел викидів, які знаходяться на майданчиках № 2 та № 3 забороняється законом до отримання відповідних дозвільних документів і підлягає безумовному зупиненню.

Згідно статті 51 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» при проектуванні, розміщенні, будівництві, введенні в дію нових і реконструкції діючих підприємств, споруд та інших об'єктів, удосконаленні існуючих і впровадженні нових технологічних процесів та устаткування, а також в процесі експлуатації цих об'єктів забезпечується екологічна безпека людей, раціональне використання природних ресурсів, додержання нормативів шкідливих впливів на навколишнє природне середовище. При цьому повинні передбачатися вловлювання, утилізація, знешкодження шкідливих речовин і відходів або повна їх ліквідація, виконання інших вимог щодо охорони навколишнього природного середовища і здоров'я людей.

Підприємства, установи й організації, діяльність яких пов'язана з шкідливим впливом на навколишнє природне середовище, незалежно від часу введення їх у дію повинні бути обладнані спорудами, устаткуванням і пристроями для очищення викидів і скидів або їх знешкодження, зменшення впливу шкідливих факторів, а також приладами контролю за кількістю і складом забруднюючих речовин та за характеристиками шкідливих факторів.

Відповідно до ст. 20-2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» до компетенції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, у сфері охорони навколишнього природного середовища належить, зокрема обмеження чи зупинення (тимчасове) діяльності підприємств і об'єктів незалежно від їх підпорядкування та форми власності, якщо їх експлуатація здійснюється з порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, вимог дозволів на використання природних ресурсів, з перевищенням нормативів гранично допустимих викидів впливу фізичних та біологічних факторів і лімітів скидів забруднюючих речовин.

Частиною 7 статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.

За ч. 5 ст. 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.

Відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб'єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.

Аналіз наведених положень нормативно-правових актів дає підстави стверджувати, що застосування заходів реагування у вигляді часткового зупинення виконання робіт може здійснюватися виключно на підставі постанови адміністративного суду за позовом органів Державної екологічної інспекції України у разі коли виявлені порушення законодавства спричиняють загрозу життю та здоров'ю людей.

В розумінні ч. 1 ст. 1 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» від 6 вересня 2005 року №2806-IV документ дозвільного характеру - дозвіл, висновок, рішення, погодження, свідоцтво, інший документ в електронному вигляді (запис про наявність дозволу, висновку, рішення, погодження, свідоцтва, іншого документа в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань), який дозвільний орган зобов'язаний видати суб'єкту господарювання у разі надання йому права на провадження певних дій щодо здійснення господарської діяльності або видів господарської діяльності та/або без наявності якого суб'єкт господарювання не може проваджувати певні дії щодо здійснення господарської діяльності або видів господарської діяльності.

В контексті наведеного суд зазначає, що здійснюючи викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря без відповідного дозволу та оцінки впливу на довкілля, який передує видачі такого дозволу, відповідач створює загрозу для життя та здоров'я оточуючих людей, а тому суд переконаний, що виявлені порушення законодавства є підставою для зупинення діяльності ТОВ «Авангард» в частині експлуатації і роботи на майданчику №2 та майданчику №3, за адресами: Черкаська область, м. Умань, вул. Ленінградське шосе, 4 (майданчик №2) та Черкаська область, м. Умань, вул. Артема, 141 (майданчик №3) до отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.

Підсумовуючи наведене, суд звертає увагу, що у разі наявності порушень законодавства про охорону праці, які спричиняють загрозу життю та здоров'ю людей, застосування заходів реагування здійснюється виключно на підставі рішення адміністративного суду, а тому виходячи з системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд приходить до висновку про необхідність задоволення адміністративного позову.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 6, 9, 14, 72, 76, 90, 139, 241-246, 255, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Зобов'язати тимчасово зупинити діяльність товариства з обмеженою відповідальністю «Авангард» (юридична адреса: Черкаська область, м. Умань, вул. Червоногвардійська, 4; фактична адреса: Черкаська область, м. Умань, вул. Індустріальна, 26, код ЄДРПОУ 21377944) в частині експлуатації і роботи на майданчику №2 та майданчику №3, за адресами: Черкаська область, м. Умань, вул. Ленінградське шосе, 4 (майданчик №2) та Черкаська область, м. Умань, вул. Артема, 141 (майданчик №3) до отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана з врахуванням особливостей закріплених п. 15.5 Перехідних положень КАС України протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення суду. Якщо в судовому засіданні проголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складене 4 квітня 2019 року.

Суддя В.В. Гаращенко