справа№813/778/18
03 квітня 2019 року м.Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Коморного О.І.,
секретар судового засідання Редкевич О.Р.,
за участю:
представника позивача ОСОБА_1
представника відповідача не прибув
розглянув у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 про визнання протиправною бездіяльність Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області в особі Ліквідаційної комісії Головного Управління МВС України Львівської області та зобов'язати вчинити дії.
Обставини справи.
Позивач, ОСОБА_2, звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовною заявою у якій містяться вимоги:
- визнати протиправною бездіяльність Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області щодо відмови у виготовленні та направленні Головному управлінню Пенсійного фонду України в Львівській області нової Довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_2 за формою передбаченою постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та внесення змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою КМУ від 11.11.2015 №988.
- зобов'язати Ліквідаційну комісію Управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області нову Довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії пенсіонера ОВС ОСОБА_2 (ПІН НОМЕР_1) з реальним урахуванням всіх видів грошового забезпечення, а саме: посадовий оклад за посадою начальника районного відділу - 3600.00 грн.; оклад за спеціальним званням «підполковник міліції» - 2200.00 грн.; надбавка за стаж служби - 50% - 2900.00 грн.; надбавка за виконання особливо важливих завдань - 50% - 4350.00 гри.; надбавка за роботу в умовах режимних обмежень - 15% - 540.00 грн.; премія - 89,9 % - 12217.41 грн. ВСЬОГО - 25807.41 грн. з 1 січня 2016 року, тобто з дати виникнення права на перерахунок.
- встановити судовий контроль на виконання судового рішення шляхом зобов'язання Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Львівській області подати в установлений судом термін, з моменту набрання рішенням законної сили, звіт про виконання рішення суду (ст. 382 КАС України).
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що позивач 30.04.2015 звільнений з органів внутрішніх справ у запас ЗСУ за п.64 (а) за віком з посади начальника Перемишлянського РВ ГУМВС України у Львівській області та з 01.05.2015 перебуває на обліку в органах пенсійного забезпечення. Вказує, що згідно Закону № 2262-ХІІ отримує пенсію, розмір якої визначено на підставі Постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 07.11.2007 №1294. Зазначає, що отримує пенсію, яка обчислена із грошового забезпечення з урахуванням таких його видів: посадовий оклад - 1200,00 грн., оклад за спеціальним званням підполковник міліції - 130.00 грн., надбавка за стаж служби - 40 % -532,00 грн., надбавка за виконання особливо важливих завдань - 50 % - 931 грн., надбавка за роботу в умовах режимних обмежень - 15 % - 180,00 гри., премія - 89.9 % - 2672,73 грн., індексація - 1302,04 грн., всього - 6947,77 грн.
Вважає, що у нього, як пенсіонера органів внутрішніх справ (міліції), станом на 01.01.2016 на підставі Закону № 2262-ХП, виникло право на перерахунок призначеної пенсії, а у Ліквідаційної комісії Управління МВС України у Львівській області виник обов'язок здійснити перерахунок розміру грошового забезпечення та надіслати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області відповідну Довідку для перерахунку пенсії. Зазначає, що відповідачем, хоч із значним порушенням встановлених термінів, все ж була надіслана органу пенсійного фонду відповідна Довідка (№91-03233 від 29.04.17), в якій зазначені наступні розміри грошового забезпечення: посадовий оклад - 3600,00 грн.; оклад за спеціальним званням підполковник міліції - 2200,00 грн.; надбавка за стаж служби в розмірі 50% - 2900,00 грн.; надбавка за службу в умовах режимних обмежень в розмірі 15% - 540.00 грн., премія в розмірі 0,57% -52,67 грн.; всього - 9292,67 грн. Однак, така надбавка, що була встановлена позивачеві згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 р. № 1294, як надбавка за виконання особливо важливих завдань в розмірі 50 % у вищевказаній Довідці зазначена не була. Крім того, було зменшено розмір премії з 89,9 % до 0,57 %.
Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 28.02.2018 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Ухвалою від 28.03.2018 зупинено провадження у справі до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі №Пз/9901/1/18 (802/2196/17-а).
Ухвалами від 06.03.2019р. провадження у справі поновлено та призначено справу до розгляду у судовому засіданні з викликом сторін.
Позивачем 22.03.2019 року подано заяву про зміну предмета позову відповідно до якої просить пункт 2 позовної заяви викласти у наступній редакції: «визнати протиправною бездіяльність ліквідаційної комісії Управління міністерства внутрішніх справ України у Львівській області щодо неврахування всіх складових грошового забезпечення, встановлених згідно законодавства, чинного станом на 01.01.2016, при оформленні Довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_2, яка подана до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю, просить позов задовольнити.
Відповідач представника у судове засідання не направив, відзив на позовну заяву не подав.
Суд заслухав вступне слово представника позивача, оцінивши наявні в матеріалах справи належні та допустимі докази у їх взаємозв'язку та сукупності
встановив:
Позивач 30.04.2015 звільнений з органів внутрішніх справ у запас ЗСУ за п.64 (а) за віком з посади начальника Перемишлянського РВ ГУМВС України у Львівській області (а.с.17) та з 01.05.2015 перебуває на обліку в органах пенсійного забезпечення. Позивач отримував пенсію, яка обчислена із грошового забезпечення (а.с.30) з урахуванням таких його видів: посадовий оклад - 1200,00 грн., оклад за спеціальним званням підполковник міліції - 130.00 грн., надбавка за стаж служби - 40 % -532,00 грн., надбавка за виконання особливо важливих завдань - 50 % - 931 грн., надбавка за роботу
Позивач отримав лист-відповідь Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 03.01.2018 р. (а.с.27-28) із додатком копії виданої ліквідаційною комісією ГУМВСУ у Львівській області довідки №91-03233 від 29.04.2017 року (а.с.29).
В довідці зазначено, що відповідно до частини третьої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", Постанови КМУ від 11.11.2015 року № 988, Наказу МВС від 06.04.2016 року № 260 розмір грошового забезпечення за нормами чинними на 01.01.2016 року за посадою начальник Перемишлянського РВ становить: посадовий оклад - 3600,00 грн.; оклад за спеціальним званням підполковник міліції - 2200,00 грн.; надбавка за стаж служби в розмірі 50% - 2900,00 грн.; надбавка за службу в умовах режимних обмежень в розмірі 15% - 540.00 грн., премія в розмірі 0,57% -52,67 грн.; всього - 9292,67 грн.
Надбавка, що була встановлена позивачеві згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 р. № 1294, як надбавка за виконання особливо важливих завдань в розмірі 50 % у вищевказаній Довідці не зазначена та зменшено розмір премії з 89,9 % до 0,57 %.
Завданням адміністративного судочинства відповідно до ч.1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України) є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Однією із основних засад (принципів) адміністративного судочинства відповідно до п.4 ч.3 ст. 2 КАС України є змагальність сторін, диспозитивність та офіційне з'ясування всіх обставин у справі.
Суд згідно ч.4 ст. 9 КАС України вживає визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
Доказами в адміністративному судочинстві відповідно до ч.1 ст.72 КАС України є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Докази суду надають відповідно до ч.3 ст.77 КАС України учасники справи. Суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Закон №2262-ХІІ). Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Частиною 2 ст.51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Кабінет Міністрів України Постановою від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.
Постанова №988 набрала чинності 02.12.2015. Отже, з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988, у позивача виникло право на перерахунок пенсії з 01.01.2016.
Відповідно до ч.ч.3, 4 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (у редакції, чинній на момент виникнення права на перерахунок пенсії) перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Усі, призначені за цим Законом, пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393» (далі - Порядок № 45), яка набрала чинності 20.02.2008.
Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Відповідно до приписів пункту 5 Порядку № 45 (у редакції, що діяла на час видачі довідки) для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням; надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання «заслужений» чи «народний», службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок пенсії, якщо вони були фактично встановлені особі; щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок; інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію; щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об'єктах «С», у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосування такої зброї, та у військових частинах , що обслуговували космодром «Байконур», якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення із служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися для 01.01.2008 для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства. Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
Відповідно до приписів до абз.5 п. 5 Порядку перерахунку пенсій для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів - інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Судом встановлено, що відповідно до Довідки виданої ліквідаційною комісією ГУМВСУ у Львівській області №91-03233 від 29.04.2017 року розмір грошового забезпечення за нормами чинними на 01.01.2016 року за посадою начальник Перемишлянського РВ становить: посадовий оклад - 3600,00 грн.; оклад за спеціальним званням підполковник міліції - 2200,00 грн.; надбавка за стаж служби в розмірі 50% - 2900,00 грн.; надбавка за службу в умовах режимних обмежень в розмірі 15% - 540.00 грн., премія в розмірі 0,57% -52,67 грн.; всього - 9292,67 грн.
Щодо позовних вимог, що стосуються не відображення надбавки за виконання особливо важливих завдань, то така не передбачена Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988, відтак не може бути врахована при перерахунку пенсії позивачу.
Відмовляючи в задоволенні позову у справі №802/2196/17-а, Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду, керуючись положеннями ст. 63 Закону № 2262-XII, абз. 5 та 7 п. 5 Порядку № 45, дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог, оскільки надбавка за виконання особливо важливих завдань на момент виникнення у позивача права на перерахунок пенсії вже не виплачувалась поліцейським, а вказаний відповідачем у довідці № 15205 без дати розмір премії 2,32 % для перерахунку пенсії є середнім, що фактично сплачений поліцейським за відповідною посадою старшого слідчого в особливо важливих справах за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії.
Згідно з ч.3 ст.291 КАС України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
На виконання наведених вимог процесуального закону судом враховано правові висновки Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду, викладені у рішенні від 12.03.2018 за результатами розгляду зразкової адміністративної справи №802/2196/17-а (реєстраційний номер в ЄДРСР 72694799), яке залишено без змін Великою палатою Верховного Суду від 12.12.2018 (реєстраційний номер в ЄДРСР 72694799).
Так, Верховний Суд у зразковому рішенні від 12.03.2018 (справа №Пз/9901/1/18, 802/2196/17-а) зазначив наступне.
Висновки Верховного Суду в цій зразковій справі належить застосовувати в адміністративних справах щодо звернення пенсіонерів органів внутрішніх справ, яким призначено пенсію згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ», до суду з адміністративними позовами щодо виготовлення та направлення до органів Пенсійного фонду України нової довідки про розмір грошового забезпечення із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення.
Якщо у цій категорії справ буде встановлено, що надбавка за виконання особливо важливих завдань, яку отримував позивач, на момент виникнення у нього права на перерахунок пенсії не виплачувалась, то, цю надбавку не належить вказувати у довідці про розмір грошового забезпечення. Такий висновок ґрунтується на положеннях абзацу сьомого пункту 5 Порядку перерахунку пенсій, відповідно до якого додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
Розмір премії для перерахунку пенсій враховується у середньому розмірі, що фактично виплачений за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою. Такий висновок ґрунтується на положеннях абзацу 5 пункту 5 Порядку перерахунку пенсій, відповідно до якого для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів: інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Враховуючи правовий висновок Верховного Суду у рішенні за результатами розгляду зразкової справи №802/2196/17-а, а також те, що надбавка за виконання особливо важливих завдань не виплачувалася поліцейським, на день виникнення права позивача на перерахунок пенсії, зважаючи на те, що вказаний відповідачем у довідці №91-03233 від 29.04.2017 року (а.с.29) розмір премії 0,57 % є середнім розміром, що фактично виплачений за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію, що узгоджується з вимогами абз. 5 п.5 Порядку № 45, суд дійшов висновку, що відсутні підстави для включення до довідки про грошове забезпечення позивача за посадою надбавки за виконання особливо важливих завдань 50% та премії 89,9%.
Згідно ч.2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Здійснивши системний аналіз норм чинного законодавства та наявні у матеріалах справи докази суд дійшов висновку, що відповідачем правомірно визначено складові грошового забезпечення позивача у довідці для перерахунку пенсії, а тому позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Судові витрати з сторін відповідно до ст.. 139 КАС України не стягуються.
Керуючись ст.ст. 72, 73, 242-246, 250, 257-262 КАС України, суд, -
ухвалив :
1. У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 про визнання протиправною бездіяльність Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області в особі Ліквідаційної комісії Головного Управління МВС України Львівської області та зобов'язати вчинити дії - відмовити повністю.
2. Судові витрати з сторін не стягуються.
Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду із врахуванням п.п. 15.5 Перехідних положень КАС України протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення.
Повний текст рішення складений 05.04.2019р.
Суддя Коморний О.І.