Справа № 761/4877/19
Провадження № 2-о/761/146/2019
05 лютого 2019 року Шевченківський районний суд м. Києва у складі:
головуючого судді Юзькової О.Л.
при секретарі Шлапаковій А.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м. Києві справу за заявою ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1), заінтересована особа: Відділ державної реєстрації актів цивільного стану Шевченківського районного управління юстиції міста Києва (адреса: 04107, м. Київ, вул. Академіка Ромоданова, 17) про встановлення факту народження дитини, -
ОСОБА_1 звернувся до суду з даною заявою, виходячи з наступного. ІНФОРМАЦІЯ_3 дружина заявника, ОСОБА_2, народила дитину жіночої статі - ОСОБА_3, що підтверджується копією медичного свідоцтва про народження № 398 від 29.12.2018 року, виданого Комунальною установою «Центральна міська лікарня № 17 міста Донецька» та копією свідоцтва про народження, видане Донецьким міським відділом запису актів цивільного стану Державної Реєстраційної Палати Міністерства юстиції ДНР, від 15 січня 2019 року, актовий запис № 8. Заявник звернувся до Відділу державної реєстрації актів цивільного стану Шевченківського районного управління юстиції міста Києва із заявою та відповідними документами про реєстрацію народження дитини. Однак, отримав відмову у проведенні державної реєстрації народження № 1116/16.12-36т.2 від 05.02.2019 р. Відповідно до вказаної відмови, зазначено, що реєстрація народження дитини можлива лише за відповідним рішенням суду, оскільки надані документи видані на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження.
Заявник в судове засідання не з'явився, про день та час розгляду справи повідомлявся належним чином. Надав заява про розгляд справи без його участі, зазначив, що заявлені вимоги підтримує в повному обсязі.
Представник заінтересованої особи в судове засідання не з'явився, про день та час розгляду заяви повідомлявся належним чином.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що заява підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Як свідчать матеріали справи, громадянка України ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 та громадянин України ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, зареєстрували шлюб 10 серпня 2018 року, що підтверджується свідоцтвом про шлюб, видане Маріупольським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області, актовий запис № 554.
Від шлюбу у подружжя ІНФОРМАЦІЯ_3 в м. Донецьк народилась донька ОСОБА_3.
Як вбачається із копії медичного свідоцтва про народження № 398 від 29.12.2018 року, виданого Комунальною установою «Центральна міська лікарня № 17 міста Донецька» ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_3 в м. Донецьк народила о 22 год. 50 хв. дівчинку вагою 3 кг. 300 гр.
Згідно зі свідоцтва про народження, видане Донецьким міським відділом запису актів цивільного стану Державної Реєстраційної Палати Міністерства юстиції ДНР, від 15 січня 2019 року, актовий запис № 8, батьками ОСОБА_3 є: батько - ОСОБА_1 та матір ОСОБА_2.
На звернення ОСОБА_1 із заявою про реєстрацію народження дитини Відділ державної реєстрації актів цивільного стану Шевченківського районного управління юстиції міста Києва відповів відмовою у проведенні державної реєстрації народження, оскільки для підтвердження факту народження дитини пред'явлено документ, виданий на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження.
Згідно з п.7 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.
Відповідно до п. 4 ст. 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади у сфері охорони здоров'я документи, що
Пунктом 2 глави 1 розділу III Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 р. № 52/5 (у редакції наказу Міністерства юстиції України від 24.12.2010 р. № 3307/5) встановлено, що підставами для проведення державної реєстрації народження дитини є: медичне свідоцтво про народження (форма N ЮЗ/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони зборов»я України від 08.08.2006 року № 545, , зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за №1150/13024 (далі - медичне свідоцтво про народження), що видається закладами охорони здоров'я незалежно від підпорядкування та форми власності, де приймаються пологи. У разі народження дитини поза закладом охорони здоров'я державна реєстрація народження проводиться на підставі медичного свідоцтва про народження або медичної довідки про перебування дитини під наглядом лікувального закладу (форма N 103-1/о, форма якої затверджена наказом Міністерства здоров'я України від 08 серпня 2006 року N 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25 жовтня 2006 року за ТМ 1150/13024 (із змінами) (далі - медична довідка про перебуванні дитини під наглядом лікувального закладу), та висновку про підтвердження факту народження дитини поза закладом охорони здоров'я за формою, встановленою у додатку 3 до Порядку підтвердження факту народження дитини поза закладом охорони здоров'я (9-2013-п), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 09.01.2013 р. № 9.
Надане заявником свідоцтво про народження видане органом, що підпорядкований російській окупаційній владі, на яку як на державу окупанта відповідно до норм і принципів міжнародного права покладено відповідальність за порушення визначених Конституцією України та законами України прав і свобод людини і громадянина на тимчасово окупованій території, що передбачено ст. 5 ч. 3 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України».
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції України та законів України.
В свою чергу ст. 4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території У країни» передбачає, що на тимчасово окупованій території на строк дії цього Закону поширюється особливий правовий режим реалізації прав і свобод людини і громадянина.
Частинами 2, 3, 4 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» передбачено, що будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законодавством України. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків. Встановлення зв'язків та взаємодія органів державної влади України, їх посадових осіб, органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб з незаконними органами (посадовими особами), створеними на тимчасово окупованій території, допускається виключно з метою забезпечення національних інтересів України, захисту прав і свобод громадян України.
Приписами ч.1 ст. 10 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» встановлено, що громадяни України мають право на вільний та безперешкодний в'їзд на тимчасово окуповану територію і виїзд з неї.
Згідно до ч.1 ст. 17 вищенаведеного Закону, у разі порушення його положень цього Закону державні органи України застосовують механізми, передбачені законами України та нормами міжнародного права, з метою захисту миру, безпеки, прав, свобод і законних інтересів громадян України, які перебувають на тимчасово окупованій території, а також законних інтересів держави Україна.
Згідно зі ст. 144 СК України батьки зобов'язані невідкладно, але не пізніше одного місяця від дня народження дитини, зареєструвати народження дитини в органі державної реєстрації актів цивільного стану. Реєстрація народження дитини провадиться органом державної реєстрації актів цивільного стану з одночасним визначенням її походження та присвоєнням прізвища, імені та по батькові. Реєстрація народження дитини засвідчується свідоцтвом про народження, зразок якого затверджує Кабінет Міністрів України.
За таких обставин, з метою захисту законних прав та інтересів заявника, як громадянина України та народженої дитини, оцінюючи, належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, та з огляду на заяву батька дитини, суд вважає за можливе задовольнити вимоги заяви.
За приписами ч. 3 ст.317 ЦПК України, у рішенні про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, зокрема, мають бути зазначені встановлені судом дані про дату і місце народження особи, про її батьків.
Відповідно до ст.430 ч.1 п.8 ЦПК України суд допускає негайне виконання рішень у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України.
Виходячи з наведеного, керуючись ст. ст. 4, 12, 13, 76-81, 141, 223, 235, 258, 259, 263-265, 268, 273, 293, 315, 317 ЦПК України; ст. 144 СК України, ст. ст. 1-5, 9, 17 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», суд, -
Заяву задовольнити.
Встановити факт народження дитини жіночої статі ОСОБА_3, яка народилась ІНФОРМАЦІЯ_3 в Донецьк, мати - громадянка України ОСОБА_2; батько - громадянин України ОСОБА_1.
Рішення підлягає негайному виконанню.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Київського апеляційного суду, в порядку ст.ст. 353-357 ЦПК України з урахуванням п. 15.5. Перехідних положень цього Кодексу протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту рішення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 цього Кодексу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 05 лютого 2019 року.
Суддя: