Постанова від 02.04.2019 по справі 428/1695/17

ПОСТАНОВА

Іменем України

02 квітня 2019 року

Київ

справа № 428/1695/17

провадження № К/9901/39198/18

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача Коваленко Н.В., суддів: Берназюка Я.О., Гриціва М.І., провівши в касаційному порядку попередній розгляд справи за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області, третя особа - Державне підприємство «Первомайськвугілля», про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії, за касаційною скаргою управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області на постанову Сєвєродонецького міського суду Луганської області у складі судді Журавель Т.С. від 13 квітня 2017 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду у складі колегії суддів: Арабей Т.Г., Геращенка І.В., Міронової Г.М. від 14 червня 2017 року,

УСТАНОВИВ:
ІСТОРІЯ СПРАВИ

Короткий зміст позовних вимог

1. ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області, третя особа - Державне підприємство «Первомайськвугілля», про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії, в якому просив:

- скасувати рішення управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області від 2 вересня 2016 року № 4037а/2016 про відмову в призначенні ОСОБА_2 пенсії;

- зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області призначити ОСОБА_2 пенсію на пільгових умовах, відповідно до частини 1 статті 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» починаючи з 2 серпня 2016 року, як робітника очисного вибою, який був зайнятий на цих роботах більше 20 років, включивши до наявного стажу стаж роботи в період з 1 травня 2014 року по 19 липня 2014 року у Відокремленому підрозділі «Шахта «Первомайська Західна» Державного підприємства «Первомайськвугілля» гірником очисного вибою підземним 5-го розряду з повним робочим днем під землею згідно частини 1 статті 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій

2. Постановою Сєвєродонецького міського суду Луганської області від 13 квітня 2017 року, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 14 червня 2017 року, позовні вимоги ОСОБА_2 було задоволено.

Скасовано рішення управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області від 2 вересня 2016 року № 4037а/2016 про відмову у призначенні ОСОБА_2 пенсії.

Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області призначити ОСОБА_2 пенсію на пільгових умовах відповідно до частини 1 статті 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» починаючи з 2 серпня 2016 року, як робітника очисного вибою який був зайнятий на цих роботах більше 20 років, включивши до наявного стажу стаж роботи з 1 травня 2014 року по 19 липня 2014 року у ВП «Шахта «Первомайська Західна» ДП «Первомайськвугілля» гірником очисного вибою підземним 5-го розряду з повним робочим днем під землею згідно частини 1 статті 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

3. Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції, з висновком якого погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що показаннями свідків та записами в трудовій книжці позивача, яка є основним документом, підтверджується наявний трудовий стаж у період з 1 травня 2014 року по 19 липня 2014 року на посаді гірника очисного забою підземним 5-го розряду з повним робочим днем під землею. Відсутність уточнюючої довідки не може бути причиною неможливості включення вказаного періоду до пільгового стажу та відмови відповідача у призначенні позивачу пенсії.

Короткий зміст вимог касаційної скарги

4. Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, посилаючись на неправильне застосування судами першої та апеляційної інстанції норм матеріального права та порушення норм процесуального права, управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області звернулось із касаційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Сєвєродонецького міського суду Луганської області від 13 квітня 2017 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 14 червня 2017 року та ухвалити нову постанову, якою відмовити ОСОБА_2 у задоволенні позовних вимог.

СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ

5. Судами попередніх інстанцій встановлено, що згідно записів в трудовій книжці на ім'я ОСОБА_2, останній з 1 травня 2014 року по 19 липня 2014 року працював гірником очисного забою підземним 5-го розряду з повним робочим днем під землею на ВП «Шахта Первомайська» ДП «Первомайсьвугілля».

2 серпня 2016 року ОСОБА_2 звернувся до управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області із заявою про призначення йому пенсії за віком на пільгових умовах згідно пункту 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», статті 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Рішенням управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області від 2 вересня 2016 року № 4037а/2016 ОСОБА_2 відмовлено у призначенні пенсії на підставі положень статті 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Рішення мотивовано тим, що страховий стаж позивача складає 22 роки 7 місяців 13 днів, пільговий стаж - складає 19 років 11 місяців 2 дні.

6. Вважаючи таке рішення відповідача неправомірним ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом.

ДОВОДИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ

7. Касаційна скарга обґрунтована тим, що відповідно до пункту 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. Згідно записів у трудовій книжці позивача у спірний період, а саме з 1 травня 2014 року по 19 липня 2014 року він працював у ВП «Шахта «Первомайська Західна» ДП «Первомайськвугілля» на посаді гірника очисного забою підземним 5-го розряду. Надана позивачем трудова книжка щодо спірного періоду роботи містить лише загальну назву професії, без конкретизації характеру та виду виконуваної роботи. Уточнюючу довідку підтвердження наявного трудового стажу, позивачем не надано.

Згідно відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань, на час звернення позивача із заявою про призначення пенсії та до теперішнього часу вказаний підрозділ зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 та на підконтрольну Україні територію не перереєстровувався.

Пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній передбачено, що у разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Відповідно даних у реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, ОСОБА_2 у період з 1 травня 2014 року по 19 липня 2014 року працював на посаді, що дає право на пенсію згідно пункту «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Тому, врахувати вказаний період роботи до стажу, що дає право на пенсію згідно статті 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» немає правових підстав.

Підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, на підставі показань свідків застосовується під час підтвердження загального стажу роботи та не може бути використана для визначення пільгового стажу роботи.

Підприємство, де зберігаються первинні документи на підставі яких були видані уточнюючі довідки знаходиться на непідконтрольній українській владі території, а тому відповідач позбавлений можливості здійснити перевірку достовірності відомостей викладених в них.

8. Відзиву на касаційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області на постанову Сєвєродонецького міського суду Луганської області від 13 квітня 2017 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 14 червня 2017 року ОСОБА_2 не подано.

ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ

9. Відповідно до пункту 2 Розділу ХV Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовам праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення».

10. Статтею 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» визначено, що працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на цих роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 20 років. Такий же порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничо-рятувальних частин) на шахтах по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або знаходяться в стадії ліквідації, але не більше 2 років.

11. Згідно із статтею 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка, а в разі відсутності її чи відповідних записів у ній наявність трудового стажу підтверджується в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

12. Пунктом 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 12 червня 1993 року № 637 передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка, за відсутності її або відповідних записів у ній, трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, а також архівними установами.

13. Відповідно до пункту 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.

У разі розміщення підприємств, установ, організацій на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції можливе підтвердження спеціального стажу за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

14. Пунктом 17 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній передбачено, що за відсутності документів про наявний стаж роботи та неможливість їх одержання у зв'язку з воєнними діями, стихійним лихом, аваріями, катастрофами або іншими надзвичайними ситуаціями стаж роботи, який дає право на пенсію, встановлюється на підставі показань не менше двох свідків, які б знали заявника по спільній з ним роботі на одному підприємстві, в установі, організації (в тому числі колгоспі) або в одній системі.

15. Згідно з частинами 1, 2 статті 4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» на тимчасово окупованій території на строк дії цього Закону поширюється особливий правовий режим перетину меж тимчасово окупованої території, вчинення правочинів, проведення виборів та референдумів, реалізації інших прав і свобод людини і громадянина. Правовий режим тимчасово окупованої території передбачає особливий порядок забезпечення прав і свобод громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території.

16. Частиною 1 статті 17 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» передбачено, що у разі порушення положень цього Закону державні органи України застосовують механізми, передбачені Законами України та нормами міжнародного права, з метою захисту миру, безпеки, прав, свобод і законних інтересів громадян України, які перебувають на тимчасово окупованій території, а також законних інтересів держави Україна.

17. Згідно із статтею 18 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та прав на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.

18. Відповідно до частин 1, 2, 3 статті 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» передбачено, що державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом.

Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.

Оцінка доводів учасників справи і висновків судів першої та апеляційної інстанції

19. Судом встановлено, що згідно записів у трудовій книжці на ім'я ОСОБА_2, останній у період з 1 травня 2014 року по 19 липня 2014 року працював гірником очисного забою підземним 5-го розряду з повним робочим днем під землею на ВП «Шахта Первомайська» ДП «Первомайсьвугілля».

20. Основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка.

21. Відповідно до постанов правління Пенсійного фонду України від 10 червня 2004 року № 7-6 «Про затвердження Порядку формування і подачі органам ПФУ відомостей про застраховану особу, що використовуються в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування», від 05 листопада 2009 року № 26-1 «Про порядок формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування органам ПФУ», від 8 жовтня 2010 року № 22-2 «Про Порядок формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» та від 03 грудня 2013 року № 25-2 «Про визнання такою, що втратила чинність, постанови правління ПФУ від 08.10.2010 року № 22-2», якими затверджувалися «Довідники кодів підстав для обліку стажу окремим категоріям осіб відповідно до законодавства», встановлено код підстав для обліку спец стажу за № ЗП3013А1 для застрахованих осіб, які є працівниками, що зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці .

22. Згідно даних, наявних у реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування за у спірний період позивач дійсно отримував заробітну плату на шахті, трудовий стаж у спірний період зараховано за кодом ЗП3013А1.

23. Тобто, при здачі звітів страхувальником до органів ПФУ зазначалося, що страхові внески за позивача вносилися за вищевказаними професіями за відповідними кодами

24. Згідно розпорядження Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2014 року № 1085-р, м. Первомайськ Луганської області відносится до населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження.

25. З огляду на те, що первинні документи, які б могли підтвердити спірний стаж роботи позивача неможливо отримати у зв'язку з проведенням операції об'єднаних сил, оскільки підприємство на якому вони зберігаються знаходиться на тимчасово не підконтрольній території, суд дійшов обґрунтованого висновку щодо можливості підтвердження стажу роботи позивача з 1 травня 2014 року по 19 липня 2014 року гірником очисного забою підземним 5-го розряду з повним робочим днем під землею на ВП «Шахта Первомайська» ДП «Первомайсьвугілля» показаннями свідків, які працювали з позивачем на цьому підприємстві.

26. Період роботи позивача з 1 травня 2014 року по 19 липня 2014 року гірником очисного забою підземним 5-го розряду з повним робочим днем під землею на ВП «Шахта Первомайська» ДП «Первомайсьвугілля» підтверджено записами в трудовій книжці на його ім'я, яка є основним документом, показами допитаних в судовому засіданні свідків та даними наявними у реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

27. Враховуючи вищевикладене, суд першої інстанції, з яким погодився суд апеляційної інстанції, дійшов вірного висновку скасувавши рішення управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області від 2 вересня 2016 року № 4037а/2016 про відмову у призначенні ОСОБА_2 пенсії та зобов'язавши відповідача призначити ОСОБА_2 пенсію на пільгових умовах відповідно до частини 1 статті 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» починаючи з 2 серпня 2016 року, як робітника очисного вибою який був зайнятий на цих роботах більше 20 років, включивши до наявного стажу стаж роботи з 1 травня 2014 року по 19 липня 2014 року у ВП «Шахта «Первомайська Західна» ДП «Первомайськвугілля» гірником очисного вибою підземним 5-го розряду з повним робочим днем під землею.

28. Зазначений висновок узгоджується з правовою позицією викладеною Верховним Судом у постановах від 25 вересня 2018 року у справі № 242/65/17 та від 31 січня 2019 року у справі № 423/1450/17.

29. Окрім цього, колегія суддів зазначає, Верховний Суд у постанові від 28 серпня 2018 року у справі № 175/4336/16-а міститься правовий висновок про те, що відсутність у відповідача можливості здійснити перевірку відомостей на підприємстві, яке знаходиться на не підконтрольній українській владі території не може бути підставою для відмови особі у реалізації наявного у нього права на пенсійне забезпечення.

30. Соціальний захист державою осіб, які мають право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом, охоплює комплекс заходів, які здійснює держава в межах її соціально-економічних можливостей.

31. Тобто в розрізі даної справи та за умови підтвердження трудового стажу, як громадянин України, позивач наділений правом на відповідний соціальний захист з боку держави, яка в особі своїх органів не може відмовляти у його наданні з формальних(надуманих) підстав.

Висновки за результатами розгляду касаційної скарги

32. За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку про те, що рішення судів першої та апеляційної інстанцій є законними і не підлягають скасуванню, оскільки суди, всебічно перевіривши обставини справи, вирішили спір у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин; в них повно відображені обставини, що мають значення для справи, висновки судів щодо встановлених обставин і правові наслідки є правильними, а доводи касаційної скарги їх не спростовують.

Керуючись статтями 341, 343, 349, 350, 355, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України,

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області залишити без задоволення, а постанову Сєвєродонецького міського суду Луганської області від 13 квітня 2017 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 14 червня 2017 року - без змін.

Постанова суду касаційної інстанції є остаточною та оскарженню не підлягає.

Суддя-доповідач Н. В. Коваленко

судді Я. О. Берназюк

М. І. Гриців