Справа № 2340/3534/18 Суддя (судді) першої інстанції: П.Г. Паламар
28 березня 2019 року м. Київ
Колегія суддів Шостого апеляційного адміністративного суду у складі:
судді-доповідача Кузьменка В. В.,
суддів Василенка Я. М., Шурка О. І.,
за участю секретаря Видмеденко О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Києві справу за адміністративним позовом Комунального підприємства «Черкасиводоканал» Черкаської міської ради до Головного управління ДФС у Черкаській області про визнання протиправним та скасування податкових повідомлень-рішень, за апеляційною скаргою Головного управління ДФС у Черкаській області на рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 11.12.2018, -
Позивач звернувся до суду з позовом про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0005031401 від 29.05.2018, яким КП «Черкасиводоканал» Черкаської міської ради були нараховані фінансові санкції (штраф), в розмірі 180 836,81 грн., 98 711,18 грн., 320 356,97 грн. та 609 909,20 грн., а всього на загальну суму штрафу - 1209814,17 грн. як відповідальність за порушення граничних строків реєстрації податкових накладних.
Просив також визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №0005041401 від 29.05.2018 року, яким КП "Черкасиводоканал" Черкаської міської ради були нараховані фінансові санкції (штраф), в розмірі 11492026,09 грн., як відповідальність за відсутність складення/реєстрації протягом граничного строку, передбаченого статтею 201 ПК України податкових накладних на суму ПДВ 22984 058,14 грн., відповідно до ст. 120-1 ПК України, в розмірі 50% податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів; визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №0008791401 від 17.08.2018 року, яким КП "Черкасиводоканал" Черкаської міської ради були нараховані фінансові санкції (штраф), в розмірі 11 492 026,09 грн. (50 % суми податкових зобов'язань з податку на додану вартість), як відповідальність за відсутність реєстрації протягом граничного строку податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних за звітній період березень-грудень 2017 року на суму ПДВ - 22 984 058,14грн., після отримання податкового повідомлення рішення №0005041401 від 29.05.2018.
Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 11.12.2018 позовні вимоги задоволено частково, визнано протиправними та скасовано податкові повідомлення-рішення Головного управління Державної фіскальної служби у Черкаській області № 0005041401 від 29.05.2018, № 0008791401 від 17.08.2018.
Не погоджуючись із зазначеним судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції як таке, що ухвалено з порушенням норм матеріального і процесуального права, та прийняти нове рішення про відмову у задоволенні позову у повному обсязі.
В судове засідання з'явився представник апелянта, підтримав апеляційну скаргу та просив її задовольнити.
Вказав, про правомірність нарахованих фінансові санкції (штраф), в розмірі 11492026,09 грн., як відповідальність за відсутність складення/реєстрації протягом граничного строку, передбаченого статтею 201 ПК України податкових накладних на суму ПДВ 22984 058,14 грн., відповідно до ст. 120-1 ПК України, в розмірі 50% податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.
Представник позивача просив залишити рішення суду першої інстанції без змін, посилаючись на доводи, викладені у письмовому відзиві.
Заслухавши суддю-доповідача, представників сторін, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з таких підстав.
Згідно зі ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
У відповідності до ст. 317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є:неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
З матеріалів справи вбачається, що Комунальне підприємство «Черкасиводоканал» Черкаської міської ради зареєстроване 15.11.2000, ідентифікаційний код 03357168, за видом діяльності, зокрема «основний» КВЕД 36.00 «Забір, очищення та постачання води».
07.05.2018 Головним управлінням ДФС у Черкаській області проведено документальну планову виїзну перевірку КП «Черкасиводоканал» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2015 по 31.12.2017 за наслідками якої складено акт № 183/23-00-14-0107/03357168.
Згідно висновків акту перевірки КП «Черкасиводоканал», встановлено порушення:
-п. 201.10 ст.201 Податкового кодексу України, в результаті чого порушено терміни реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних за 2016-217 роки на загальну суму 11751922,01 грн., в т. ч.: з терміном від 1 до 15 днів на суму 2150857,67 грн., з терміном від 16 до 30 днів на суму 3467596,39 грн., з терміном від 31 до 60 днів на суму 3324709,52 грн., з терміном понад 61 день на суму 2808758,43грн.;
-п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України, в результаті чого не зареєстровано в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні на загальну суму 22930058,14 грн., в т.ч.: за березень 2017 року на суму 59887,79 грн.; за квітень 2017 року на суму 517964,05 грн.; за травень 2017 року на суму 382796,26 грн.; за червень 2017 року на суму 1311689,44 грн.; за липень 2017 року на суму 2595035,22 грн.; за серпень 2017 року на суму 3100942,91 грн.; за вересень 2017 року на суму 3511919,48 грн.; за жовтень 2017 року на суму 3277222,86 грн.; за листопад 2017 року на суму 2707639,72 грн.; за грудень 2017 року на суму 5518960,41 грн.
На підставі висновків вищевказаного акту перевірки відповідачем прийняті, податкові повідомлення-рішення від 29.05.2018 №0005031401, №0005041401.
Також, ГУ ДФС в Черкаській області винесено податкове повідомлення-рішення №0008791401 від 17.08.2018 року, яким КП «Черкасиводоканал» Черкаської міської ради були нараховані фінансові санкції (штраф), в розмірі 11492026,09грн. (50 % суми податкових зобов'язань з податку на додану вартість), як відповідальність за відсутність реєстрації протягом граничного строку податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних за звітній період березень-грудень 2017 року на суму ПДВ - 22 984 058,14грн., після отримання податкового повідомлення рішення №0005041401 від 29.05.2018.
Надаючи правову оцінку обставинам справи та висновкам суду першої інстанції судова колегія зазначає наступне.
Імперативними приписами підпунктів 16.1.2 та 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України передбачено, що платник податків зобов'язаний вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів та подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.
Порядок складання та реєстрації податкових накладних регулюється статтею 201 Податкового кодексу України та постановою Кабінету Міністрів України № 1246 «Про затвердження Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних».
Відповідно до пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України, на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Оскільки порядок складання розрахунку коригування до податкової накладної є аналогічним порядку складання податкових накладних, то розрахунок коригування повинен складатися платником податків на дату зміни суми компенсації вартості товарів/послуг, з огляду на норми статті 201 Податкового кодексу України.
Як встановлено, відповідачем виявлено відсутність реєстрації КП «Черкасиводоканал» Черкаської міської ради протягом 2017 року податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних на здійснені поставки товарів та послуг з податком на додану вартість всього у сумі 22930058,14 грн.
Відповідно до п. 201.10 ст. 201 ПК України реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється не пізніше п'ятнадцяти календарних днів, наступних за датою їх складання.
Пунктом 201.10 ст. 201 ПК України передбачено, що реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних:
-у періоді з 01.01.2015 по 01.07.2015 повинна здійснюватися з урахуванням таких граничних строків - не пізніше п'ятнадцяти календарних днів, наступних за датою їх складання;
-у періоді з 01.07.2015 по 01.10.2015 повинна здійснюватися з урахуванням таких граничних строків - для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені; - для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;
-протягом 2016 року повинна здійснюватися з урахуванням таких граничних строків - не пізніше п'ятнадцяти календарних днів, наступних за датою їх складання;
-протягом 2017 року повинна здійснюватися з урахуванням таких граничних строків - для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені; - для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.
У 2016 році позивачем здійснено несвоєчасну реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних, 4110 податкових накладних на загальну суму ПДВ - 6507549,11грн., в т. ч.: з терміном від 16 до 30 днів на суму 2968798,89грн.; з терміном від 31 до 60 днів на суму 2254799,42грн.; - з терміном понад 61 день на суму 1283950,80грн.
Реєстр несвоєчасно зареєстрованих у ЄРПН податкових накладних за 2016 рік наведено у додатку 11 до акта перевірки.
У 2017 році здійснено несвоєчасну реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних, 3730 податкових накладних на загальну суму ПДВ - 5244372,90грн.:- з терміном від 1 до 15 днів на суму 2150857,67грн.; - з терміном від 16 до 30 днів на суму 498797,50грн.; - з терміном від 31 до 60 днів на суму 1069910,10грн.; -з терміном понад 61 день на суму 1524807,63грн.
Реєстр несвоєчасно зареєстрованих у ЄРПН податкових накладних за 2017 рік наведено у додатку 12 до акта перевірки.
Відсутність реєстрації КП «Черкасиводоканал», протягом 2017 року податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних на здійснені поставки товарів та послуг з податком на додану вартість всього у сумі 22930058,14 грн., встановлено також перевіркою.
Реєстр складених та не зареєстрованих КП «Черкасиводоканал» податкових накладних за період з 01.07.2017 по 31.12.2017 наведено в додатках 13-22 до акта перевірки.
Обставини відсутності факту реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних є беззаперечним і позивачем не заперечується.
Таким чином, в порушення вимог п.201.10 ст.201 Податкового кодексу, КП «Черкасиводоканал» ЧМР не зареєстровано протягом граничних строків, визначених вказаною нормою, податкові накладні в Єдиному реєстрі податкових накладних на загальну суму податку на додану вартість 22930058,14 грн.
Відповідальність за вказане порушення передбачена п.120-1.2 ст.120 Податкового кодексу України і визначена наступним чином: відсутність реєстрації протягом граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою), що зазначена у податковому повідомленні-рішенні, складеному за результатами перевірки контролюючого органу, - тягне за собою накладення на платника податку штрафу в розмірі 50 відсотків суми податкових зобов'язань з податку на додану вартість, зазначеної у такій податковій накладній та/або розрахунку коригування до податкової накладної або від суми податку на додану вартість, нарахованого за операцією з постачання товарів/послуг, якщо податкову накладну на таку операцію не складено.
Контролюючим органом до позивача застосовано штрафні санкції в розмірі 50% суми податкових зобов'язань з податку на додану вартість, зазначених в таких податкових накладних/розрахунках коригування, за порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.
Вказана норма про застосування штрафних санкцій застосована до правовідносин, які виникли у 2017 році в редакції, яка діяла як на момент вчинення порушення, так і на момент винесення податкового повідомлення-рішення, що повністю відповідає п.11 підрозділу 10 розділу XX Перехідних положень Податкового кодексу України: «Штрафні (фінансові) санкції за наслідками перевірок, які здійснюються контролюючими органами, застосовуються у розмірах, передбачених законом, чинним на день прийняття рішень щодо застосування таких штрафних (фінансових) санкцій (з урахуванням норм пункту 7 цього підрозділу)».
Крім того, на момент винесення податкового повідомлення-рішення 29.05.2018 за березень, квітень, травень 2017 року сплинув цей строк.
Абзацом 2 пункту 120-1.2 ст.120-1 ПК України визначено: «Відсутність реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної, зазначених в абзаці першому цього пункту, після спливу 10 календарних днів, наступних за днем отримання платником податку податкового повідомлення-рішення, - тягне за собою накладення на платника податку штрафу в розмірі 50 відсотків суми податкових зобов'язань з податку на додану вартість, зазначеної в такій податковій накладній та/або розрахунку коригування до податкової накладної або від суми податку на додану вартість, нарахованого за операцією з постачання товарів/послуг, якщо податкову накладну на таку операцію не складено.
У разі реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної, зазначених в абзаці першому цього пункту, протягом 10 календарних днів, наступних за днем отримання платником податку податкового повідомлення-рішення, штрафні санкції, передбачені абзацом другим цього пункту та пунктом 120-1.1 цієї статті, не застосовуються.
Податкове повідомлення-рішення від 29.05.2018 №0005041401 платник податків отримав поштовим відправленням з повідомленням про вручення 31.05.2018.
Податкові накладні за період березень-грудень 2017 року були зареєстровані 20.07.2018 року, тобто за межами строку, визначеного абзацами 2,3 пункту 120-1.2 ст.120-1 ПК України. Відтак, дії платника податків по реєстрації податкових накладних після спливу 10-денного строку не звільняють платника від відповідальності.
Таким чином, податкове повідомлення-рішення є правомірним, винесеним у відповідності до вимог Податкового кодексу України.
Перевіривши мотивування судового рішення та доводи апеляційної скарги, відповідно до вимог ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод щодо справедливого судового розгляду, врахувавши ст. 6 КАС України, відповідно до якої суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини, судова колегія вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 242, 308, 315, 317, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Головного управління ДФС у Черкаській області на рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 11.12.2018 у справі за адміністративним позовом Комунального підприємства «Черкасиводоканал» Черкаської міської ради до Головного управління ДФС у Черкаській області про визнання протиправним та скасування податкових повідомлень-рішень - задовольнити.
Рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 11.12.2018 скасувати в частині задоволених позовних вимог та відмовити у задоволенні позову в повному обсязі.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя-доповідач: В. В. Кузьменко
Судді: Я. М. Василенко
О. І. Шурко
Повний текст постанови виготовлено 02.04.2019