Справа № 369/11722/17
Провадження № 2-а/369/34/19
Іменем України
29.01.2019 року м. Київ
Києво-Святошинський районний суд Київської області у складі:
головуючого судді Пінкевич Н.С.
за участі секретаря Головатюк В.В.
позивача ОСОБА_1
представника позивача ОСОБА_2
відповідача ОСОБА_3
представника відповідача ОСОБА_4
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Голови Забірської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області ОСОБА_3, Забірської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії, -
У жовтні 2017 року ОСОБА_1 звернувся до Києво-Святошинського районного суду Київської області з даним позовом. Свої вимоги обґрунтовував тим, що 18 січня 2017 року відбулись загальні збори громадян, що проживають на території Забірської сільської ради щодо скликання відкритої позачергової сесії та повторного розгляду на ній проекту рішення спільної робочої групи, напрацьованого представниками Забірської, Бобрицької, Княжицької та Музичанської сільських рад в об'єднану територіальну громаду з адміністративним центром в с.Княжичі з робочою назвою Княжицька сільська рада. Він був обраний головою зборів. За результатами проведення зборів було прийнято рішення в порядку місцевої ініціативи розпочати збір підписів в селі на підтримку вищевказаного проекту рішення. На підтримку місцевої ініціативи фактично було зібрано 801 підпис жителів села. 12 липня 2017 року членами ініціативної групи, до складу якої він також входив, було внесена місцева ініціатива щодо розгляду радою проекту рішення з робочою назвою Княжицька сільська рада. У відповідь вони отримали лист, підписаний головою сільської ради - ОСОБА_3 №438 від 27 липня 2017 року, в якому вказувалось, що сільською радою двічі направлялось звернення до суміжних територіальних громад щодо добровільного об'єднання територіальних громад і жодного разу відповіді не отримували, а Княжицька сільська рада з відповідною пропозицією до Забірської сільської ради не зверталась. Тому відповідач вважав неприйнятною подану місцеву ініціативу.
Вказав, що відмовляючи у розгляді місцевої ініціативи, відповідач порушив Закон України «Про місцеве самоврядування» щодо порядку розгляду місцевих ініціатив.
Просив суд зобовязати Голову Забірської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області ОСОБА_3 оголосити та провести відкриту позачергову сесію Забірської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області із запрошенням представників ініціативної групи та провести повторне голосування по проекту рішення стосовно добровільного об'єднання територіальних громад Забірської, Княжицької та Музичанської сільських рад Києво-Свяошинського району Київської області в об'єднану територіальну громаду з адміністративним центром в с.Княжичі Києво-Святошинського району Київської області.
Не погоджуючись з даним позовом відповідачами подано відзиви на позов (а.с. 65-68, 223-228). Вказали, що за підсумками всіх пропозицій рішенням Забірської сільської ради №532 від 26 травня 2015 року надано згоду на добровільне об'єднання територіальних: громади с.Забіря з громадами населених пунктів Бобрицької, Княжицької та Музичанської сільських рад з адміністративним центром в с.Забіря. У подальшому було прийнято рішення №235 від 09 грудня 2016 року про надання згоди на об'єднання територіальних громади села Забіря, села Жорнівка та села Княжичі, села Бобриця. На виконання рішення, були направлені звернення до відповідних рад і жодного разу відповіді не отримували. Натомість 12 липня 2017 року надійшло звернення громади Забірської сільської ради за підписом голови загальних зборів жителів селі - ОСОБА_1 щодо внесення на розгляд сесії проекту рішення про добровільне об'єднання. Оскільки дане звернення не містило проекту рішення для розгляду його на сесії, жодних звернень від уповноважених осіб Княжицької сільської ради або від територіальної громади даного села не надходило, тому у задоволенні поданого звернення було відмовлено.
Також зазначили, що збори жителів села від 18 січня 2017 року проведені з порушенням норм чинного законодавства України та Статуту територіальної громади с.Забіря, без дотримання всіх етапів, відсутності реєстрації учасників зборів, порушення порядку та строків внесення місцевої ініціативи. Дані порушення унеможливили внесення звернення на розгляд сесії ради. Просили відмовити в задоволенні позову.
У судовому засіданні позивач та його представник позовні вимоги підтримали. Просили суд задоволити позов в повному обсязі.
У судовому засіданні Голова Забірської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області ОСОБА_3, представник Забірської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області проти позову заперечували. Просили відмовити в задоволенні позову.
Суд, вислухавши думку учасників процесу, дослідивши матеріали адміністративної справи, приходить до висновку про часткове задоволення позову з наступних підстав.
Відповідно до Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
При розгляді справи судом встановлено, що 18 січня 2017 року відбулись загальні збори громадян, проживаючих на території Забірської сільської ради. Відповідно до протоколу зборами вирішено в порядку місцевої ініціативи розпочати збір підписів у селі Забіря на підтримку проекту рішення спільної робочої групи про добровільне об'єднання Забірської, Бобрицької, Княжицької та Музичанської сільських рад у Княжицьку ОТГ з адміністративним центром в с.Княжичі.
12 липня 2017 року до Голови Забірської сільської ради ОСОБА_3 надійшло звернення за підписом голови зборів ОСОБА_1 та секретаря зборів ОСОБА_5 щодо оголошення та проведення протягом двох тижнів відкритої позачергової сесії і повторно розглянути питання підтримання рішення спільної робочої групи.
27 липня 2017 року головою Забірської сільської ради Києво-Святшинського району Київської області підготовлено відповідь на вищевказане звернення та було відмовлено в задоволенні поданого звернення. При цьому вказано, що сільською радою двічі направляли звернення до суміжних територіальних громад щодо добровільності об'єднання територіальних громад і жодного разу відповіді не отримувала, а Княжицька сільська рада з відповідною пропозицією не зверталась.
У судовому засідання з пояснень відповідача встановлено, що звернення від 12 липня 2017 року було розглянуто в порядку Закону України «Про звернення громадян».
Згідно ч. З ст. 9 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», місцева ініціатива, внесена на розгляд ради у встановленому порядку, підлягає обов'язковому розгляду на відкритому засіданні ради за участю членів ініціативної групи з питань місцевої ініціативи.
Відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільський, селищний, міський голова: забезпечує здійснення у межах наданих законом Повноважень органів виконавчої влади на відповідній території, додержання Конституції та законів України, виконання актів Президента України та відповідних органів виконавчої влади; організує в межах, визначених цим Законом, роботу відповідної ради та її виконавчого комітету; підписує рішення ради та її виконавчого комітету; скликає сесії ради, вносить пропозиції та формує порядок денний сесій ради і головує на пленарних засіданнях ради.
Тобто, відповідно до вказаних норм цієї статті на Голову Забірської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області ОСОБА_3В (Відповідача), покладено функції щодо скликання сесії ради, внесення пропозицій, формування порядку денного сесії ради та внесення питань на її розгляд.
Ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Крім того, ч. 1 ст. 140 Конституції України визначено, що місцеве самоврядування є правом територіальної громади жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища та міста самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції України і законів України.
За змістом частин 5 та 6 ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», сільський, селищний, міський голова несе персональну відповідальність за здійснення наданих йому законом повноважень та при їх здійсненні є підзвітним, підконтрольним і відповідальним перед територіальною громадою, а також відповідальним - перед відповідною радою.
Органи та посадові особи місцевого самоврядування несуть відповідальність у разі порушення ними Конституції або законів України (ч. 1 ст. 76 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).
Відповідно до ч. 2 ст. 25 Статуту, підставою для внесення місцевої ініціативи на розгляд ради може бути рішення громади, громадської організації, місцевого осередку політичної партії, органу організації населення, що діє на території ради, а також рішення прийняте на громадських слуханнях підтримане підписами не менше 1 % від загальної кількості дієздатних членів ради, які досягли 18 років, а у випадку, якщо це рішення стосується інтересів всієї громади не менше 1 % від кількості дієздатних жителів кожного села, які досягли 18 років.
Посилання відповідача, що звернення не відповідає Статуту, суд до уваги не бере, оскільки відповідачем у порушення статуту та Закону України «Про місцеве самоврядування» воно розглянуто відповідно до вимог Закону України «Про звернення громадян». Враховуючи, що по суті звернення відповідач не розглянув, тому позовні вимоги підлягають до задоволення частково, а саме слід зобов'язати голову сільської ради розглянути подану місцеву ініціативу в установленому порядку. Позовні вимоги в частині зобов'язання сільського голову призначити та провести сесію ради задоволенню не підлягають, оскільки суд не може перебирати на себе повноваження інших суб'єктів, а лише перевіряє законність вчинення останніми дій, бездіяльності чи прийнятих рішень.
Керуючись ст. ст. 5, 6, 7, 9, 77, 139, 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Позов ОСОБА_1 до Голови Забірської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області ОСОБА_3, Забірської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії задоволити частково.
Зобов'язати Голову Забірської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області ОСОБА_3 повторно розглянути заяву голови загальних зборів громадян, проживаючих на території Забірської сільської ради ОСОБА_1, зареєстрованої за №202 від 12 липня 2017 року відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування» та Статуту територіальної громади села Забіря.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Повний текст рішення виготовлений 08 лютого 2019 року.
Суддя: Н.С. Пінкевич