01 квітня 2019 року Справа № 280/311/19
м. Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі судді Артоуз О.О., розглянувши матеріали клопотання ОСОБА_1 про заміну сторони провадження правонаступником в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 (72202, Запорізька область, Веселівський район, смт. Веселе, вул. Лучиста, 2-а) до Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області (69095, м.Запоріжжя, вул. Українська, 50) про визнання протиправною повторну відмову та зобов'язання вчинити певні дії, -
21.01.2019 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_2 (далі - позивач) до Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області (далі - відповідач), в якій позивач просить суд:
- визнати протиправною відмову відповідача від 30.11.2018 № 31-9-0.3-7255/2-18;
- зобов'язати відповідача надати позивачу дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства в розмірі 2,0 гектара ріллі по Веселівській селищній раді Веселівського району Запорізької області, КОАТУУ: НОМЕР_1, зона:11, квартал:020 на час звернення до суду кадастровий №2321255100:11:020:0006, земельна ділянка державної власності).
26 березня 2019 року від позивача на адресу суду надійшло клопотання (вх.. №11806), відповідно до якого просить замінити сторону провадження, а саме Головне управління Держгеокадастру у Запорізькій області правонаступником Веселівська селищна рада Веселівського району Запорізької області. Клопотання мотивоване тим, що відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 31.01.2018 №60-р «Питання передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність об'єднаних територіальних громад» спірна земельна ділянка з кадастровим номером №2321255100:11:020:0006 з 06.03.2019 перебуває у комунальній власності та її розпорядником є Веселівська селищна рада.
Відповідно до частини другої статті 166 КАС України заяви, клопотання і заперечення подаються в письмовій або усній формі. У випадках, визначених цим Кодексом, заяви і клопотання подаються тільки в письмовій формі.
Заяви, клопотання і заперечення подаються та розглядаються в порядку, встановленому цим Кодексом. У випадках, коли цим Кодексом такий порядок не встановлений, він встановлюється судом (частина третя статті 166 КАС України).
Загальні вимоги до форми та змісту письмової заяви, клопотання, заперечення визначаються статтею 167 КАС України, у відповідності до частини 1 якої, будь-яка письмова заява, клопотання, заперечення повинні містити: повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові) (для фізичних осіб) особи, яка подає заяву чи клопотання або заперечення проти них, її місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України; найменування суду, до якого вона подається; номер справи, прізвище та ініціали судді (суддів), якщо заява (клопотання, заперечення) подається після постановлення ухвали про відкриття провадження у справі; зміст питання, яке має бути розглянуто судом, та прохання заявника; підстави заяви (клопотання, заперечення); перелік документів та інших доказів (за наявності), що додаються до заяви (клопотання, заперечення); інші відомості, які вимагаються цим Кодексом.
Згідно частини 1 статті 5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом:
1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень;
2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень;
3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій;
4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії;
5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень;
6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
Відповідно до п.19 частини першої статті 4 КАС України індивідуальний акт - акт (рішення) суб'єкта владних повноважень, виданий (прийняте) на виконання владних управлінських функцій або в порядку надання адміністративних послуг, який стосується прав або інтересів визначеної в акті особи або осіб, та дія якого вичерпується його виконанням або має визначений строк;
Відповідно до статті 52 КАС України у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.
Як вбачається з матеріалів позовної заяви, предметом оскарження є рішення суб'єкта владних повноважень - Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області, що прийняте за результатами розгляду заяви позивача.
Будь-які рішення або дії, бездіяльність Веселівської селищної ради Веселівського району Запорізької області у даній адміністративній справі не оскаржуються, доказів щодо правонаступництва центрального органу виконавчої влади ГУ Держгеокадастру у Запорізькій області до заяви не додано. Інформація з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкту нерухомого майна підтверджує лише факт реєстрації за Веселівською селищною об'єднаною територіальною громадою права комунальної власності на земельну ділянку, щодо якої оскаржується рішення відповідача в даній адміністративній справі.
Таким чином, заявником не зазначено належних підстав заявленого клопотання та не надано належних доказів, що Веселівська селишна рада Веселівського району Запорізької області є правонаступником Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області.
Відповідно до частини другої статті 167 КАС України якщо заяву (клопотання, заперечення) подано без додержання вимог частини першої цієї статті і ці недоліки не дають можливості її розглянути, або якщо вона є очевидно безпідставною та необґрунтованою, суд повертає таку заяву (клопотання, заперечення) заявнику без розгляду.
Керуючись ст.ст. 44, 47, 49, 79, 160, 167, 379 КАС України, суд -
Клопотання ОСОБА_1 про заміну сторони провадження правонаступником в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області про визнання протиправною повторну відмову та зобов'язання вчинити певні дії - повернути заявнику без розгляду.
Ухвала набирає законної сили відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293 - 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.О.Артоуз