Рішення від 01.04.2019 по справі 280/311/19

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

01 квітня 2019 року Справа № 280/311/19 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі судді Артоуз О.О., розглянувши в порядку загального позовного провадження за правилами письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 (АДРЕСА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області (69095, м.Запоріжжя, вул. Українська, 50) про визнання протиправною повторну відмову та зобов'язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

21.01.2019 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_2 (далі - позивач) до Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області (далі - відповідач), в якій позивач просить суд:

- визнати протиправною відмову відповідача від 30.11.2018 № 31-9-0.3-7255/2-18;

- зобов'язати відповідача надати позивачу дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства в розмірі 2,0 гектара ріллі по Веселівській селищній раді Веселівського району Запорізької області, КОАТУУ: НОМЕР_1, зона:11, квартал:020 на час звернення до суду кадастровий НОМЕР_2, земельна ділянка державної власності).

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що на виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 05 вересня 2018 року у справі №808/958/18 звернувся до відповідача із повторною заявою про надання йому дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства площею 2,0 га на території Веселівській селищній раді Веселівського району Запорізької області. Відповідачем було відмовлено позивачу у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки із посиланням на те, що зазначена земельна ділянка передана у комкнальну власність Веселівської селищної територіальної громади. Не погоджуючись з такою відмовою відповідача, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав, посилаючись на те, що земельна ділянка знаходиться у державній власності, що підтверджується викопіюванням з публічної кадастрової карти України станом на 26.12.2018.

Ухвалою суду від 24.01.2019 відкрито провадження у справі та призначено підготовче засідання на 21.02.2019.

13 лютого 2019 року на адресу суду надійшла заява про уточнення позовної заяви (вх.. №5899), відповідно до якої позивач просить визнати протиправною повторну відмову відповідача від 30.11.2018 № 31-9-0.3-7255/2-18; зобов'язати відповідача надати позивачу дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства в розмірі 2,0 гектара ріллі по Веселівській селищній раді Веселівського району Запорізької області, КОАТУУ: НОМЕР_1, зона:11, квартал:020 на час звернення до суду кадастровий НОМЕР_2, земельна ділянка державної власності).

19 лютого 2019 року на адресу суду надійшов відзив на адміністративний позов (вх.. №6913), відповідно до якого зазначає, що позовні вимоги не визнає у повному обсязі, посилаючись на те, що відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 31.01.2018 № 60-р «Питання передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність об'єднаних територіальних громад» формування земельних ділянок сільськогосподарського призначення в межах, визначених перспективним планом формування територій громад, шляхом проведення інвентаризації земель сільськогосподарського призначення державної власності з подальшою передачею зазначених земельних ділянок у комунальну власність відповідних об'єднаних територіальних громад згідно із статтею 117 Земельного кодексу України, наказом Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області від 26.09.2018 №8-1748/15-18-СГ «Про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність» земельну ділянку, яка вказана у клопотанні ОСОБА_2 від 05.12.2017 за №Л-10284/0/5-17 відповідно до додатку до наказу Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області від 26.09.2018 №8-1748/15-18-СГ була передана у комунальну власність Веселівської селищної територіальної громади. Дана обставина позбавляє Головне управління можливості надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність вказаної в клопотанні земельної ділянки.

Ухвалою суду (протокольна форма) від 21.02.2019 оголошено перерву у підготовчому засіданні до 13.03.2019.

12 березня 2019 року на адресу суду від позивача надійшла відповідь на відзив (вх.. №9658), відповідно до якого зазначає, що в матеріалах справи не містяться докази від Держгеокадастру, що спірна земельна ділянка знаходиться у комунальній власності Веселівської селищної територіальної громади, просить позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.

13 березня 2019 року від позивача надійшло клопотання про розгляд справи без участі позивача.

13 березня 2019 року представником відповідача подано клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження.

Ухвалою суду від 13.03.2019 закрито підготовче провадження у справі та призначено розгляд справи по суті 13.03.2019, подальший розгляд справи вирішено здійснювати в порядку письмового провадження.

26 березня 2019 року від позивача на адресу суду надійшло клопотання (вх.. №11806), відповідно до якого просить замінити сторону провадження, а саме Головне управління Держгеокадастру у Запорізькій області правонаступником Веселівська селищна рада Веселівського району Запорізької області. Клопотання мотивоване тим, що відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 31.01.2018 №60-р «Питання передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність об'єднаних територіальних громад» спірна земельна ділянка з кадастровим номером НОМЕР_2 з 06.03.2019 перебуває у комунальній власності та її розпорядником є Веселівська селищна рада. Ухвалою від 01.04.2019 повернуто клопотання без розгляду як безпідставне.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, судом встановлено наступне.

На виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 05 вересня 2018 року у справі №808/958/18 (рішення у повному обсязі складено та підписано 26.10.2018) про зобов'язання Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_2 від 22.11.2017 (реєстраційний номер №Л-10284/0/5-17 від 05.12.2017) щодо надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2 га у власність для ведення особистого селянського господарства, яка розташована на території Веселівської селищної ради Веселівського району Запорізької області (КОАТУУ: НОМЕР_1, зона:11, квартал: 020), відповідачем за вих.№31-8-0.3-7255/2-18 від 30.11.2018 надано відповідь позивачу, відповідно до якої повідомлено про те, що відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 31.01.2018 № 60-р «Питання передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність об'єднаних територіальних громад» формування земельних ділянок сільськогосподарського призначення в межах, визначених перспективним планом формування територій громад, шляхом проведення інвентаризації земель сільськогосподарського призначення державної власності з подальшою передачею зазначених земельних ділянок у комунальну власність відповідних об'єднаних територіальних громад згідно із статтею 117 Земельного кодексу України, наказом Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області від 26.09.2018 №8-1748/15-18-СГ «Про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність» земельну ділянку, яка вказана у клопотанні ОСОБА_2 від 05.12.2017 за №Л-10284/0/5-17 відповідно до додатку до наказу Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області від 26.09.2018 №8-1748/15-18-СГ була передана у комунальну власність Веселівської селищної територіальної громади. З врахуванням вимог статті 117 та статті 122 Земельного кодексу України Головне управління позбавлене можливості надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність вказаної в клопотанні земельної ділянки.

Не погоджуючись із вказаними діями відповідача позивач звернувся до суду із вказаним позовом.

Дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до наступних висновків.

Правове регулювання земельних відносин регулюється Конституцією України, нормами Земельного кодексу України, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами. Земельні відносини, що виникають при використанні надр, лісів, вод, а також рослинного і тваринного світу, атмосферного повітря, регулюються цим Кодексом, нормативно-правовими актами про надра, ліси, води, рослинний і тваринний світ, атмосферне повітря, якщо вони не суперечать цьому Кодексу (стаття 3 Земельного кодексу України).

Так, частинами 1, 2, пункту "а" частини 3 статті 22 Земельного кодексу України визначено, що землями сільськогосподарського призначення визнаються землі, надані для виробництва сільськогосподарської продукції, здійснення сільськогосподарської науково-дослідної та навчальної діяльності, розміщення відповідної виробничої інфраструктури, у тому числі інфраструктури оптових ринків сільськогосподарської продукції, або призначені для цих цілей.

31 січня 2018 року Кабінетом Міністрів України прийнято розпорядження № 60-р «Питання передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність об'єднаних територіальних громад». Відповідно до вказаного розпорядження, Держгеокадастру доручається розпочати з 1 лютого 2018 року передачу усіх земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності в комунальну власність відповідних об'єднаних територіальних громад, крім тих земельних ділянок, які не можуть бути передані у комунальну власність. У випадку якщо земельні ділянки не сформовані, Держгеокадастру доручається забезпечити їх формування шляхом інвентаризації. До передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність розпорядження землями сільськогосподарського призначення при передачі в користування (виключно шляхом проведення аукціонів) або у власність, здійснювати за погодженням з об'єднаними територіальними громадами та після прийняття ними рішення.

Загальний порядок передачі земель з державної у комунальну власність визначено статтею 117 Земельного кодексу України.

Відповідно до частини першої статті 117 Земельного кодексу України передача земельних ділянок державної власності у комунальну власність чи навпаки здійснюється за рішеннями відповідних органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування, які здійснюють розпорядження землями державної чи комунальної власності відповідно до повноважень, визначених цим Кодексом. У рішенні органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки у державну чи комунальну власність зазначаються кадастровий номер земельної ділянки, її місце розташування, площа, цільове призначення, відомості про обтяження речових прав на земельну ділянку, обмеження у її використанні. На підставі рішення органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки у державну чи комунальну власність складається акт приймання-передачі такої земельної ділянки. Рішення органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки у державну чи комунальну власність разом з актом приймання-передачі такої земельної ділянки є підставою для державної реєстрації права власності держави, територіальної громади на неї.

Таким чином, з аналізу вказаної норми, судом встановлено, що передача земельних ділянок державної власності у комунальну власність здійснюється за рішеннями відповідних органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування, які здійснюють розпорядження землями відповідно до повноважень, визначених цим Кодексом. Такими суб'єктами є:

Головні управління Держгеокадастру відповідно до частини четвертої статті статі 122 Земельного кодексу України та наказу Мінагрополітики від 29.09.2016 No 333 «Про затвердження положень про територіальні органи Держгеокадастру»;

міські, селищні, сільські ради, що представляють об'єднані територіальні громади, відповідно до частини першої статті 12 Земельного кодексу України.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідно до ст. ст. 12, 117 Земельного кодексу України, ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності», наказу Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області від 26.09.2018 р. №8-1748/15-18-СГ «Про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність» та акту приймання-передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення із державної у комунальну власність від 27.09.2018, 12 жовтня 2018 року 64 сесія 7-го скликання Веселівської селищної ради прийняла рішення №4 «Про прийняття земельних ділянок державної власності у комунальну власність». Відповідно до пункту 1 вказаного рішення Веселівська селищна рада вирішила прийняти земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності загальною площею 2583,4114 га, які розташовані на території Веселівської селищної ради Веселівського району Запорізької області за межами населених пунктів, згідно з додатком.

Згідно додатку до акту приймання-передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення із державної у комунальну власність від 27.09.2018 земельна ділянка за кадастровим номером 2321255100:11:020:006 передано до комунальної власності Веселівської селищної об'єднаної територіальної громади Веселівського району Запорізької області.

Таким чином, станом на 05.11.2018 (дату надходження судового рішення Запорізького окружного адміністративного суду по справі №808/958/18 - вх. №9-1419/65-18) відповідач передав згідно акту приймання-передачі зазначену в заяві земельну ділянку у комунальну власність. Відтак структури Держгеокадастру позбавлені права одноосібно ухвалювати рішення щодо розпорядження землями поза межами населених пунктів - без згоди громад.

Враховуючи вищевикладене, Головне управління Держгеокадастру у Запорізькій області відмовило позивачу у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки орієнтовною площею 2,0 га з метою ведення особистого селянського господарства на території Веселівської селищної ради відповідно до діючого законодавства.

Щодо вимоги позивача зобов'язати відповідача надати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення безоплатно у власність земельної ділянки суд зазначає, що право на прийняття того чи іншого рішення про надання особі дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки, є виключним правом розпорядника землі.

Частиною першою статті 9 КАС України встановлено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості..

Частиною третьою статті 2 КАС України передбачено, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до частин першої другої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За сукупністю наведених обставин суд дійшов висновку, що у заявленні адміністративного позову слід відмовити у повному обсязі.

Керуючись ст.ст.9, 139, 243-246 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 до Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області про визнання протиправною відмову та зобов'язання вчинити певні дії відмовити у повному обсязі

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Рішення у повному обсязі складено та підписано 01.04.2019.

Суддя О.О.Артоуз