Справа № 367/1549/19
Провадження №1-в/367/184/2019
Іменем України
21 березня 2019 року Ірпінський міський суд Київської області у складі:
головуючого судді ОСОБА_1 ,
з участю секретаря ОСОБА_2 ,
представника Ірпінського ВП ГУ НП в Київській області ОСОБА_3 ,
особа, щодо якої розглядається подання ОСОБА_4
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Ірпінського міського суду подання Начальника Ірпінського ВП ГУ НП України в Київській області про встановлення адміністративного нагляду ОСОБА_4 , -
До Ірпінського міського суду Київської області звернувся начальник Ірпінського ВП ГУ НП України в Київській області ОСОБА_5 про встановлення адміністративного нагляду ОСОБА_4 .
В судовому засідання представник Ірпінського ВП ГУ НП в Київській області просила задовольнити подання.
ОСОБА_4 в судовому засідання просив відмовити в задоволенні подання.
Судом встановлено, що ОСОБА_4 було засуджено Ірпінським міським судом Київської області від 07.11.2014 р. за ч.1 ст. 309 КК України до 02 років позбавлення волі. Був звільнений від відбування покарання 02.10.2017 р.
01.02.2019 р. його було притягнено до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 178 КУпАП. та винесено письмове попередження про припинення антигромадського способу життя та що йому може бути встановлено адміністративний нагляд. Постановою про адміністративне правопорушення від 05.02.2019 р. ОСОБА_4 було притягнуто до адміністративної за ч.1 ст. 175-1 КУпАП та знову винесено письмове попередження про припинення антигромадського способу життя.
Суд, вивчивши матеріали справи, заслухавши думку дільничого інспектора, який просив задовольнити подання, дійшов висновку, що подання не може бути задоволено, виходячи з наступного.
Відповідно до п. «в» ч. 1 ст. 3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд встановлюється щодо повнолітніх осіб, засуджених до позбавлення волі за тяжкі, особливо тяжкі злочини або засуджених два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, якщо вони після відбування покарання або умовно дострокового звільнення від відбування покарання, незважаючи на попередження органів внутрішніх справ, систематично порушують громадський порядок і права інших громадян, вчиняють інші правопорушення.
Оскільки, з матеріалів справи не вбачається, що ОСОБА_4 не був засуджений за тяжкий злочин чи особливо тяжкий, або два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, він не є особою відносно якої може бути встановлено адміністративний нагляд на підставі п. «в» ч.1 ст.3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі». Після того, як його було притягнений до адміністративної відповідальності за порушення громадського порядку 01.02.2019 р., він систематично (тобто два і більше рази) не порушував громадський порядок, , що є обов'язковою умовою для встановлення адміністративного нагляду.
Після притягнення до адміністративної відповідальності та попередження про недопустимість такої поведінки він лише один раз був притягнутий до адміністративної відповідальності.
Крім того, ОСОБА_4 був засуджений за злочин невеликої тяжкості, який не є підставою для встановлення адміністративного нагляду.
Керуючись п. «в» ч. 1 ст. 3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими із місць позбавлення волі», суд -
Відмовити у задоволенні подання.
Повний текст ухвали буде складено у строк до п'яти днів і проголошено 26.03.2019 р. о 08 год 30хв.
На ухвалу до Київського апеляційного суду через Ірпінський міський суд Київської області може бути подано апеляцію протягом 7 днів.
Суддя: ОСОБА_1