Рішення від 26.03.2019 по справі 819/11/18

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 819/11/18

26 березня 2019 рокум.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі:

головуючої судді Дерех Н.В.

розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, Управління Міністерства Внутрішніх Справ України в Тернопільській області в особі Ліквідаційної комісії Управління Міністерства Внутрішніх Справ України в Тернопільській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (надалі позивач, ОСОБА_1А.) звернувся до Тернопільського окружного адміністративного суду з позовом до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, Управління Міністерства Внутрішніх Справ України в Тернопільській області в особі Ліквідаційної комісії Управління Міністерства Внутрішніх Справ України в Тернопільській області, в якому, із врахуванням заяви про збільшення позовних вимог, просив визнати протиправною бездіяльність УМВС в Тернопільській області в особі її Ліквідаційної комісії щодо не включення у довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії надбавки за виконання особливо важливих завдань в розмірі 50% та премії в розмірі 159 % та зобов'язати Ліквідаційну комісію УМВС України в Тернопільській області видати нову довідку про грошове забезпечення із врахуванням премії в розмірі 159% грошового забезпечення та надбавки за виконання особливо важливих завдань в розмірі 50% посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років та скерувати нову довідку про грошове забезпечення до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області для проведення перерахунку та виплати різниці між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії, починаючи з 01.01.2016 року, визнання протиправною бездіяльності ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області щодо не проведення перерахунку та виплати перерахованої пенсії та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області провести перерахунок пенсії та виплати різниці між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії за довідкою УМВС України в Тернопільській області з врахуванням надбавки за особливо важливих завдань в розмірі 50% посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років та премії в розмірі 159% грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2016 року.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію за вислугу років на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з липня 2010 року. Позивач вважає, що як колишній працівник міліції і пенсіонер органів внутрішніх справ, має право на здійснення перерахунку розміру пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 року. З метою врегулювання даних відносин, позивач звернувся до ОСОБА_2 управління Національної поліції з проханням надати довідку, яка підтвердить розмір грошового забезпечення поліцейського за посадою заступника начальника ГУНП в Тернопільській області, про що позивачу надана відповідь, яка підтверджує розмір грошового забезпечення у відповідності до при рівняння посад міліції до поліції. Після цього, позивач зазначив, що звернувся із заявою про перерахунок пенсії до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, однак рішенням Управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, оформленим листом №326/Р від 30.08.2017 року відмовлено у перерахунку пенсій з посиланням на те, що перерахунок пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", проводиться в порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України №45від 13.02.2008 року, згідно якої уповноважені структурні підрозділи повідомляють Пенсійний фонд України про підстави для перерахунку пенсії Також, ОСОБА_2 управлінням Пенсійного фонду України в Тернопільській області повідомлено позивача про те, що перерахунок та виплата перерахованих пенсій буде проводитися після виділення коштів з Державного бюджету України.

Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 05.01.2018 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження в даній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 29.01.2018 року судом вирішено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін. Судове засідання у справі призначено на 05.03.2018 року.

Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 05.03.2018 року зупинено провадження в даній адміністративній справі до набрання законної сили рішенням Верховного Суду у зразковій справі №Пз/99/8/18 (820/6514/17).

Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 23.03.2018 року поновлено провадження в даній справі та призначено справу до судового розгляду на 18.04.2018 року о 10:00 год.

Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 18.04.2018 року залучено до участі у справі у якості співвідповідача - Управління Міністерства Внутрішніх Справ України в Тернопільській області в особі Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Тернопільській області, провадження у даній справі зупинено до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій адміністративній справі №Пз/9901/1/18 (№802/2196/17-а).

Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 17.12.2018 року поновлено провадження в даній справі та призначено справу до судового розгляду на 16.01.2019 року о 14:15 год.

Представник ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області подав до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що зазначив, що порядок проведення перерахунку пенсій затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. №393. Пунктом 5 даного Порядку №45 визначено, що для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються. Додатково зазначив, що порядок використання коштів з Державного бюджету України встановлений Бюджетним кодексом України, пунктом 1 статті 23 якого встановлено, що будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо не інше передбачено законом про Держаний бюджет України. Тобто встановлено грошове забезпечення в розмірі, яке отримують (отримували) за відповідними посадами в Національній поліції України за грудень 2015 року, як це передбачено частинами 3 та 4 Закону №2262, на підставі якого виникло право на перерахунок пенсії позивачу, та постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45. Зазначив, що додаткові види грошового забезпечення працівників органів внутрішніх справи немає підстав враховувати до грошового забезпечення позивача на підставі абзацу 5 пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 та листа Міністерства Внутрішніх справ України від 20.04.2017 року №5551/05/22-2017, яким доведені середні розміри надбавок та премій, які виплачені за грудень 2015 року по відповідних посадах. Відповідно до зазначеного листа, премія виплачена в розмірі 3,45 %

Представник Управління міністерства внутрішніх справ України в Тернопільській області в особі Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Тернопільській області подав до суду відзив на позов, в якому вказав, що перерахунок пенсії здійснюється з урахуванням грошового забезпечення, установленого для поліцейських згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 р. №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 встановлений порядок проведення перерахунку пенсій, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Згідно з Порядком, додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім визначених у абзаці сьомому пункту п'ятого, для перерахунку пенсії не враховуються. Вказав, що оскільки законодавством встановлено, що право на перерахунок пенсій особам рядового та начальницького складу виникло станом на 01.01.2016 року, відтак, відповідно станом на зазначену дату враховуються додаткові види грошового забезпечення, які отримували поліцейські. Вважає, що дії УМВС щодо виготовлення довідки про розмір грошового забезпечення позивача проведені у відповідності до вимог чинного законодавства.

Позивач подав до суду відповідь на відзив, в якому зазначив, що відповідач в порушення норм закону проявив протиправну бездіяльність, оскільки з моменту отримання довідки від УМВС невідкладно не провів перерахунок та не виплати перерахованої пенсії. Крім того, вказав, що відсутність коштів не можу бути причиною невиконання обов'язків, передбачених законом. Позивач вважає, що МВС порушено п'ятиденний строк повідомлення органів Пенсійного Фонду України про виникнення підстав у позивача для проведення перерахунку пенсій, відповідно і позивачем не порушено передбаченого законом строку звернення до суду із позовом. Додатково зазначив, що право позивача з урахуванням заявлених позовних вимог щодо перерахунку пенсій з 01.01.2016 року є абсолютним та не може бути обмежено будь-яким строком.

Позивач у судове засідання не прибув, подав до суду письмову заяву, в якій просив розгляд справи здійснювати без його участі, позов підтримує у повному обсязі, просить його задовольнити.

Представник Управління Міністерства Внутрішніх Справ України в Тернопільській області в особі Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Тернопільській області в судове засідання не прибув, просив справу розглядати за відсутності їх представника.

Представник ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області здійснювати в порядку письмового провадження за відсутності учасників справи на підставі наявних у суду матеріалів.

Враховуючи положення ч.3 ст.194, ч.9 ст.205 та ч.4 ст. 229 КАС України, суд дійшов висновку про наявність підстав розгляду справи у порядку письмового провадження без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в ОСОБА_2 управлінні Пенсійного фонду України в Тернопільській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Позивач 12.07.2017 року звернувся до ОСОБА_2 управління Національної поліції в Тернопільській області щодо надання інформації про розмір грошового забезпечення станом на 01.07.2017 року в поліцейських, які перебувають на посаді заступника начальника ГУНП в Тернопільській області.

ОСОБА_2 управління Національної поліції в Тернопільській області від 31.07.2017 року №436/05/3-2017 позивача повідомлено про те, що повний перелік основних і додаткових видів грошового забезпечення затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції". Додаткові види грошового забезпечення та премія встановлюються за конкретною посадою, враховуючи специфіку роботи підрозділу, а також можливості фонду грошового забезпечення.

Після цього, позивач 31.07.2017 року звернувся до ОСОБА_2 управління Національної поліції в Тернопільській області із заявою про розмір грошового забезпечення в червні 2017 року в поліцейського, який у відповідності до штатного розпису ГУНП в Тернопільській області, обіймав посаду заступника начальника ГУНП в Тернопільській області. На вказану заяву ОСОБА_2 управлінням Національної поліції в Тернопільській області надана відповідь від 02.08.2017 року №448/05/3-2017 про те, що грошове забезпечення поліцейського, який обіймав посаду заступника начальника ГУНП в Тернопільській області в червні 2017 року становило 24492,00 грн.

18.08.2017 року позивач звернувся із заявою до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, в якій просив провести перерахунок пенсії з розрахунку: посадовий оклад - 4600,00 грн., спеціальне звання - 2400,00 грн., відсоткова надбавка за вислугу років - 30% посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням; всі інші щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, що позивач отримував під час проходження служби, та які є у довідці про грошове забезпечення, що містяться в матеріалах пенсійної справи.

ОСОБА_2 управлінням Пенсійного фонду в Тернопільській області позивачу надано відповідь від 30.08.2017 року №326/Р-11, в якій зазначено, що перерахунок та виплата перерахованих пенсій буде проводитись після виділення коштів з Державного бюджету України.

Позивач також звертався із заявою від 14.11.2017 року до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про надання належним чином завіреного грошового атестату

Позивач також звертався із заявою від 19.12.2017 року до Голови Ліквідаційної комісії УМВС України в Тернопільській області щодо розміру отриманої ним матеріальної на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань протягом 24 місяців перед звільненням, з яких було сплачено внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та розмір одноразової грошової допомоги, яка була виплачена йому при звільненні зі служби в поліції, про що заступником голови ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Тернопільській області було видано довідку №668 від 27.12.2017 року.

Голова Ліквідаційної комісії Управління Міністерства Внутрішніх Справ України в Тернопільській області відповідно до вимог Законодавства надав до Пенсійного фонду довідку до пенсійної справи №585, про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з при рівнянням посади позивача до відповідної посади в поліції, з наступними та додатковими видами грошового забезпечення, а саме: посадовий оклад - 4600,00 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням полковник поліції - 2400,00 грн.; надбавка за стаж служби (% від посадового окладу + звання) - 30% (2100,00 грн.), надбавка за службу в умовах режимних обмежень -15% (690,00 грн.); премія - 3,45% (337,76 грн.).

Не погоджуючись із тим, що в довідку не включено надбавки, які були йому встановлені на момент призначення пенсії, саме: надбавки за виконання особливо важливих завдань в розмірі 50% та премії в розмірі 159%, з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.

Частина друга статті 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" передбачає, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Отже, з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 (набрала чинності 02.12.2015 року), у позивача виникло право на перерахунок пенсії з 01.01.2016.

Відповідно до частин третьої та четвертої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (у редакції, чинній на момент виникнення права на перерахунок пенсії) перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (далі - Порядок № 45 в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Пунктом 1 Порядку № 45 (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Відповідно до абзацу 7 пункту 5 Порядку № 45 (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Відповідно до Порядку № 45 та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України 06.04.2016 р. № 260, грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання.

До складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Суд зазначає, що даний перелік є вичерпний та не підлягає широкому трактуванню.

Згідно відповідно до абзацу 5 пункту 5 Порядку №45 (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) перерахунку пенсій інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

На виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України №45, до УМВС в областях надіслано лист МВС України №2482/05/22-2018 від 22.02.2018 року " Про окремі питання підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсій", яким затверджено середні розміри премій, які отримували поліцейські станом на 01.01.2016 року по Україні. Так, відповідно до розділу 7 таблиці, середніх розмірів надбавок та премій, що фактично сплачені за січень 2016 року, затверджених даним листом, за посадою заступника начальника ГУНП має враховуватися премія в розмірі 3,45 % від грошового забезпечення.

Зазначене кореспондується з положеннями Постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 року, у відповідності до якої розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.

Крім того, даним листом встановлено, що при оформленні довідок про грошове забезпечення, додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачувались на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), для перерахунку пенсії не враховуються.

Отже, суд не приймає до уваги твердження позивача щодо внесення до довідки про розмір грошового забезпечення надбавки за виконання особливо важливих завдань в сумі 50% від окладу, звання та вислугу років, оскільки нормами чинного законодавства не передбачено такого додаткового виду грошового забезпечення поліцейських.

Суд вважає, що Управління Міністерства Внутрішніх Справ України в Тернопільській області надало до Пенсійного фонду довідку до органу Пенсійного фонду України про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 При цьому, на думку суду, Управлінням Міністерства внутрішніх справ України в Тернопільській області в особі Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Тернопільській області правомірно зазначено у довідці додаткові види грошового забезпечення, а саме: премію у розмірі 3,45%- 337,76 грн., надбавку за службу в умовах режимних обмежень 15% в сумі 690,00 грн.

У контексті наведеного та із врахуванням ст.2 КАС України, суд вважає, що відповідачі діяли на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

За таких обставин, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку, що в задоволенні позову ОСОБА_1 слід відмовити повністю.

При ухваленні рішення у даній справі, яка є типовою, судом враховані правові висновки Верховного Суду, викладені в рішенні від 12.03.2018, за результатами розгляду зразкової справи №802/2196/17-а за позовом особи 1 до Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Вінницькій області, третя особа на стороні відповідача без самостійних вимог на предмет спору: Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії.

Відповідно до ч. 1 ст.382 КАС України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

В даному випадку, суд прийшов до переконання, що позовні вимоги не підлягають до задоволення повністю, тобто судове рішення ухвалене не на користь позивача, а тому, виходячи зі змісту ст. 382 КАС України, у встановленні судового контролю шляхом зобов'язання відповідача надати звіт про виконання рішення суду слід відмовити.

Зі змісту ст. 139 КАС України вбачається, що у випадку не задоволення позову позивача, який не є суб'єктом владних повноважень, понесені ним судові витрати не відшкодовуються.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, Управління міністерства внутрішніх справ України в Тернопільській області в особі Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Тернопільській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Копію судового рішення надіслати учасникам справи.

Повне судове рішення складено 26 березня 2019 року.

Головуюча суддя Дерех Н.В.

копія вірна

Суддя Дерех Н.В.