Справа № 420/866/19
21 березня 2019 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Танцюри К.О.,
за участю секретаря Орленко А.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Одесі справу за адміністративним позовом Публічного акціонерного товариства “Одеська ТЕЦ” до Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення,-
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Публічного акціонерного товариства “Одеська ТЕЦ” до Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області від 08.02.2019р. №8/11/15-32-17-02/21 про стягнення коштів з рахунків платника податків у банках у рахунок погашення податкового боргу шляхом стягнення коштів з Публічного акціонерного товариства “Одеська ТЕЦ”.
Ухвалою суду від 19.02.2019р. відкрито провадження у справі та ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін.
Ухвалою суду від 19.02.2019р. задоволено заяву Публічного акціонерного товариства “Одеська ТЕЦ” від 18.02.2019р. про забезпечення адміністративного позову. Зупинено стягнення на підставі рішення ГУ ДФС в Одеській області від 08.02.2019р. №8/11/15-32-17-02/21 про стягнення коштів з рахунків платника податків у банках у рахунок погашення податкового боргу Публічного акціонерного товариства “Одеська ТЕЦ” (код ЄДРПОУ 05471158).
В обґрунтування позовних вимог представник позивача у позовній заяві зазначив, що Публічне акціонерне товариство «Одеська ТЕЦ» було створене шляхом корпоратизації ДП «Одеська ТЕЦ» на підставі наказу Міністерства палива та енергетики України від 16.07.2001р. №326. Також, представник поивача зазначав, що держава в особі Фонду державного майна України володіє акціями в статутному капіталі ПАТ «Одеська ТЕЦ» в розмірі 99,9895%. та під час розгляду справи про визнання банкрутом ПАТ «Одеська ТЕЦ» було прийнято Закон України «Про приватизацію державного та комунального майна» №2269 від 18.01.2018р., який набрав чинності 07.03.2018р. Представник позивача, посилаючись на норми п.5 ст.12 Закону України «Про приватизацію державного та комунального майна» №2269, п. 4-3 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» зазначив, що, враховуючи те, що ПАТ «Одеська ТЕЦ» є господарським товариством, більше ніж 50 відсотків акцій якого опосередковано належить державі, Господарський суд Одеської області ухвалою від 15.01.2019р. припинив провадження по справі про визнання банкрутом ПАТ «Одеська ТЕЦ». Також, представник позивача зазначив, що законодавець, встановлюючи норму закону про обов'язковість припинення провадження у справах про банкрутство державних підприємств ( у тому числі підприємств, у статутному капіталі яких є 50% акцій та більше належить державі), також встановив обмеження певних дій щодо таких підприємств після припинення провадження у справі про банкрутство, тобто, підприємство фактично залишається банкрутом, але тільки в силу Закону «скасовується» такий його статус. Водночас, представник позивача зазначав, що норми Податкового кодексу України, надають право податковому органу приймати рішення про стягнення податкового боргу в безспірному порядку, але, на думку позивача, у даному випадку має застосовуватись спеціальна, відносно ПАТ «Одеська ТЕЦ», норма закону - п. 4-3 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», яка прямо забороняє вчинення дій примусового стягнення на підставі виконавчих та інших документів, що містять майнові вимоги щодо підприємств відносно, яких було припинено провадження у справі про банкрутство на підставі п.5 ст.12 Закону України «Про приватизацію державного та комунального майна» № 2269. У зв'язку з викладеним та посилаючись на те, що рішення ГУ ДФС В Одеській області від 08.02.2019 року № 8/11/15-32-17-02/21 порушує вимоги п. 4-3 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», позивач просив суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Представник відповідача заперечувала проти задоволення позовних вимог у повному обсязі з підстав викладених у відзиві на адміністративний позов від 12.03.3019р., зазначивши, що службовими особами ПАТ «Одеська ТЕЦ» декларуються податкові зобов'язання, згідно здійсненної господарської діяльності та позивач не сплачував податкові зобов'язання, згідно вимог чинного законодавства, внаслідок чого утворився податковий борг. Представник відповідача, посилаючись на положення ст.95 Податкового кодексу України та те, що за відповідачем рахується податкова заборгованість, зазначив, що Головним управлінням Державної фіскальної служби в Одеській області прийнято рішення від 08.02.2019р. №8/11/15-32-17-02/21 про стягнення коштів з рахунків платника податків у банках у рахунок погашення податкового боргу шляхом стягнення коштів з Публічного акціонерного товариства “Одеська ТЕЦ”, яке, на думку відповідача, є правомірним та скасуванню не підлягає.
15.03.2019р. до суду від Публічного акціонерного товариства «Одеська ТЕЦ» надійшла відповідь на відзив у якій позивач зазначив, що не погоджується із викладеним у відзиві на позов, оскільки податковий борг, який виник у ПАТ «Одеська ТЕЦ» сформувався під час здійснення ліквідаційної процедури, а сума податкового зобов'язання з ПДВ 21885370,00грн. після припинення провадження справи про визнання банкрутом ПАТ «Одеська ТЕЦ» не збільшувалась у зв'язку із декларуванням податкових зобов'язань з ПДВ з від'ємним значенням за січень та лютий 2019 року. Отже, позивач вважає, що відповідач приймаючи оскаржене рішення на підставі п.95.5 Податкового кодексу України, не врахував положення п. 4-3 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом».
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.
Рішенням заступника начальника Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області від 08.02.2019р. №8/11/15-32-17-02/21 «про стягнення коштів з рахунків платника податків у банках у рахунок погашення податкового боргу», відповідно до п.95.5 ст.95 Податкового кодексу України, вирішено здійснити погашення усієї суми податкового боргу ПАТ «Одеська ТЕЦ» шляхом стягнення коштів з рахунків платника податків у банках (а.с.10).
Відповідно до п.95.5 ст.95 Податкового кодексу України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Згідно із п.95.5. ст.95 Податкового кодексу України вилучені відповідно до цієї статті готівкові кошти вносяться посадовою особою контролюючого органу до банку в день їх стягнення для перерахування до відповідного бюджету чи державного цільового фонду в рахунок погашення податкового боргу платника податків. У разі неможливості внесення зазначених коштів протягом того самого дня їх необхідно внести в банк наступного робочого дня. Забезпечення збереження зазначених коштів до моменту їх внесення в банк здійснюється відповідним контролюючим органом.
У разі якщо податковий борг виник у результаті несплати грошового зобов'язання та/або пені, визначених платником податків у податковій декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу в установлені цим Кодексом строки, стягнення коштів за рахунок готівки, що належить такому платнику податків, та/або коштів з рахунків такого платника у банках здійснюється за рішенням керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу без звернення до суду, за умови якщо такий податковий борг перевищує 5 мільйонів гривень та не сплачується протягом 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку його сплати, та відсутні зобов'язання держави щодо повернення такому платнику податків помилково та/або надміру сплачених ним грошових зобов'язань
Умови та порядок відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом та застосування ліквідаційної процедури з метою повного або часткового задоволення вимог кредиторів визначені Законом України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» від 14 травня 1992 року №2343-XII.
Відповідно до п.4-3 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» провадження у справах про банкрутство боржників, якими є державні підприємства та/або господарські товариства, більше ніж 50 відсотків акцій (часток) яких прямо чи опосередковано належать державі, щодо яких прийнято рішення про приватизацію, підлягає припиненню, крім тих, що ліквідуються за рішенням власника. Після припинення провадження у справі про банкрутство забороняється стягнення на підставі виконавчих та інших документів, що містять майнові вимоги, у тому числі на предмет застави, за якими стягнення здійснюється в судовому або в позасудовому порядку відповідно до законодавства, крім випадків перебування виконавчого провадження на стадії розподілу стягнутих з боржника грошових сум (у тому числі одержаних від продажу майна боржника), перебування майна на стадії продажу з моменту оприлюднення інформації про продаж, а також у разі звернення стягнення на заставлене майно та виконання рішень у немайнових спорах; не нараховується неустойка (штраф, пеня), не застосовуються інші фінансові санкції за невиконання чи неналежне виконання зобов'язань із задоволення всіх вимог, зупиняється перебіг позовної давності, не застосовується індекс інфляції за весь час прострочення виконання грошового зобов'язання, три проценти річних від простроченої суми тощо. Зазначені дії не поширюються на задоволення вимог поточних кредиторів, на виплату заробітної плати та нарахованих на ці суми страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне та інше соціальне страхування, на відшкодування шкоди, заподіяної здоров'ю та життю громадян, на виплату авторської винагороди, аліментів, а також на вимоги за виконавчими документами немайнового характеру, що зобов'язують боржника вчинити певні дії чи утриматися від їх вчинення.
Пунктом 5 ст.12 Закону України «Про приватизацію державного і комунального майна» від 18 січня 2018р. № 2269-VII визначено, що справи про банкрутство боржників, якими є державні підприємства та/або господарські товариства, більше ніж 50 відсотків акцій (часток) яких прямо чи опосередковано належать державі, щодо яких прийнято рішення про приватизацію, не порушуються до її завершення. Провадження у справах про банкрутство таких підприємств / господарських товариств, щодо яких прийнято рішення про приватизацію, підлягає припиненню, крім тих, що ліквідуються за рішенням власника.
Таким чином, п. 4-3 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» містить заборону стягнення на підставі виконавчих та інших документів, що містять майнові вимоги, у разі припинення провадження у справі про банкрутство на підставі п.5 ст.12 Закону України «Про приватизацію державного і комунального майна».
Як встановлено судом, ухвалою господарського суду Одеської області від 15.06.2001р. було порушено провадження у справі про банкрутсво ВАТ «Одеська теплоелектроцентраль».
Постановою Гоподарського суду Одеської області від 13.12.2016р. по справі №17-2-1-7-5-6-5-21-2-32-39-18/01-5010, визнано Публічне акціонерне товариство «Одеська ТЕЦ» банкрутом, відкрито відносно ПАТ «Одеська ТЕЦ» ліквідаційну процедуру строком на 12 місяців до 13.12.2017р.(а.с.42-63).
Ухвалою Господарського суду Одеської області від 15.01.2019р. по справі №17-2-1-7-5-6-5-21-2-32-39-18/01-5010 задоволено клопотання Фонду державного майна України від 03.04.2018р.; провадження по справі №17-2-1-7-5-6-5-21-2-32-39-18/01-5010 про визнання банкрутом ПАТ «Одеська ТЕЦ» закрито; скасовано мораторій на задоволення вимог кредиторів; процедуру ліквідації ПАТ «Одеська ТЕЦ» та повноваження ліквідатора арбітражного керуючого ОСОБА_1-припинено (а.с.34-41).
Згідно зазначеної ухвали Господарським судом Одеської області від 15.01.2019р. по справі №17-2-1-7-5-6-5-21-2-32-39-18/01-5010 було встановлено, що боржник ПАТ «Одеська ТЕЦ» є господарським товариством, у статутному капіталі якого більше ніж 50 відсотків акцій належить Державі, а також, ПАТ «Одеська ТЕЦ» належить до переліку підприємств, що підлягають приватизації.
Частиною 4 ст.78 КАС України визначено, що обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
У зв'язку з викладеним, та як вбачається зі змісту ухвали Господарського суду Одеської області від 15.01.2019р. по справі №17-2-1-7-5-6-5-21-2-32-39-18/01-5010, керуючись положеннями п.5 ст.12 Закону України «Про приватизацію державного і комунального майна», п. 4-3 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», Господарським судом Одеської області, припинено процедуру ліквідації ПАТ «Одеська ТЕЦ» та закрито провадження у справі про визнання його банкрутом.
Аналізуючи приписи ст.95 Податкового кодексу України, суд приходить до висновку про те, що податковий орган має право приймати рішення про стягнення податкового боргу в безспірному порядку.
Однак, при прийнятті оскарженого рішення Головним управлінням ДФС в Одеській області не враховано положення норми п. 4-3 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», яка містить заборону стягнення на підставі виконавчих та інших документів, що містять майнові вимоги, у разі припинення провадження у справі про банкрутство на підставі п.5 ст.12 Закону України «Про приватизацію державного і комунального майна».
При цьому, зі змісту оскарженого рішення не вбачається визначена податковим органом сума податкового богргу ПАТ «Одеська ТЕЦ» у зв'язку з виникненням якого прийнято вказане рішення про стягнення коштів з рахунків платника податків у банках у рахунок погашення податкового боргу.
Разом із тим, як вбачається з наданої відповідачем до суду інтегрованої картки платника податку на додану вартість ПАТ «Одеська ТЕЦ» за період з 31.12.2016р. по 31.12.2018р. у позивача виник борг 21885370грн. Одже, зазначений податковий борг виник під час провадження ліквідаційної процедури ПАТ «Одеська ТЕЦ». Докази збільшення податкового боргу починаючи з 15.01.2019р. (враховуючи дату закриття провадження по справі про визнання банкрутом ), до суду надано не було.
Враховуючи викладене та те, що ухвалою Господарського суду Одеської області від 15.01.2019р. по справі №17-2-1-7-5-6-5-21-2-32-39-18/01-5010 закрито провадження у справі про визнання банкрутом ПАТ «Одеська ТЕЦ» згідно із п. 5 ст.12 Закону України «Про приватизацію державного і комунального майна», суд приходить висновку, що Головне управління ДФС в Одеській області приймаючи рішення про стягнення коштів з рахунків платника податків у банках у рахунок погашення податкового боргу, відповідно до п.95.5 ст.95 Податкового кодексу України, без врахування положення спеціального Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» діяв протиправно, а тому позовні вимоги ПАТ «Одеська ТЕЦ» є обгрунтованими та підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, суд вважає, що адміністративний позов Публічного акціонерного товариства “Одеська ТЕЦ” підлягає задоволенню.
Частиною 1 ст. 157 КАС України визначено, що суд може скасувати заходи забезпечення позову з власної ініціативи або за вмотивованим клопотанням учасника справи.
Враховуючи викладене та у зв'язку з прийняттям рішення по вказаній справі, суд приходить до висновку про наявність підстав для скасування заходів забезпечення позову застосованих ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 19.02.2019р. щодо зупинення стягнення на підставі рішення ГУ ДФС в Одеській області від 08.02.2019р. №8/11/15-32-17-02/21 про стягнення коштів з рахунків платника податків у банках у рахунок погашення податкового боргу Публічного акціонерного товариства “Одеська ТЕЦ” (код ЄДРПОУ 05471158).
Частиною 1 ст.139 КАС України визначено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Як вбачається з платіжного доручення №1056 від 14.02.2019р. позивачем сплачено судовий збір за подання вказаного адміністративного позову у загальному розмірі 1921,00 грн.
Враховуючи те, що суд прийшов до висновку про наявність підстав для задоволення позовної заяви Публічного акціонерного товариства “Одеська ТЕЦ”, суд вважає за можливе стягнути з відповідача за рахунок бюджетних асигнувань на користь позивача сплачений судовий збір у сумі 1921,00 грн.
Керуючись ст.ст. 241-246, 250, 255, 295,382 КАС України, суд, -
Адміністративний позов Публічного акціонерного товариства “Одеська ТЕЦ” -задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області від 08.02.2019р. №8/11/15-32-17-02/21 про стягнення коштів з рахунків платника податків у банках у рахунок погашення податкового боргу шляхом стягнення коштів з Публічного акціонерного товариства “Одеська ТЕЦ” ( код ЄДРПОУ 05471158).
Стянути з Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області (код ЄДРПОУ 39398646, м. Одеса, вул. Семінарська,5 ) на користь Публічного акціонерного товариства “Одеська ТЕЦ” (код ЄДРПОУ 05471158, м.Одеса, вул. Церковна,29) сплачений судовий збір у розмірі 1921,00 грн. (одна тисяча дев'ятсот двадцять одна гривня).
Скасувати заходи забезпечення позову застосовані ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 19.02.2019р.
Рішення набирає законної сили згідно ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст. 293, 295 та п. 15-5 розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст рішення виготовлено 26.03.2019р.
Суддя К.О. Танцюра
.