Рішення від 26.03.2019 по справі 519/590/18

Справа № 519/590/18

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 березня 2019 року м. Одеса

Суддя Одеського окружного адміністративного суду Танцюра К.О., розглянувши у порядку письмового провадження у м.Одесі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Одесі про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

06.07.2018р. ОСОБА_1 звернувся до Южного міського суду Одеської області з позовом до ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Одесі про визнання протиправною бездіяльність ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі щодо призначення ОСОБА_1, з 23.02.2018 р. пенсії за віком відповідно до частини 1 ст. 26 Закону України від 09.07.2003р. № 1058-ІV “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, з урахуванням положень ч.1 ст.27, ч.2 ст.40, п.1 ч.1 ст.45 цього Закону, зобов'язання Суворовське об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Одесі призначити ОСОБА_1 пенсію за віком з 23.02.2018 р. відповідно до частини 1 ст.26 Закону України від 09.07.2003 р. № 1058 - IV “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, з урахуванням положень ч.1 ст.27, ч.2 ст. 40, п.1 ч.1 ст. 45 цього Закону із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в України, з якої сплачені страхові внески, за три календарних роки, що передували року звернення ОСОБА_1 до відповідача за призначенням йому пенсії за віком, тобто за 2016-2017 р.р., та виплатити недоплачену за період з 23.02.2018 р. по поточний час пенсію за віком відповідно до частини 1 ст. 26 Закону України від 09.07.2003 р. № 1058 - IV “ Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” з урахуванням положень ч.1 ст.27, ч.2 ст.40, п.1 ч.1 ст. 45 цього закону та фактично сплаченої пенсії, з урахуванням уточненого адміністративного позову від 16.01.2019р.(а.с.61-64).

Ухвалою Южного міського суду Одеської області від 14.11.2018р. справу №519/590/18 передано на розгляд Одеському окружному адміністративному суду.

Ухвалою суду від 25.01.2019р. відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні).

Ухвалою суду від 18.02.2019р. призначено розгляд справи проводити в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін.

В обгрунтування позовних вимог позивач у позовній заяві зазначив, що до 22.02.2018 р. він отримував пенсію в Управлінні ПФУ відповідно до Закону України від 09.04.1992 р. № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнений з військової служби, та деяких інших осіб» та з 23.02.2018 р. Управлінням його переведене на пенсію за віком згідно з Законом № 1058-IV. Однак, позивач зазначав, що розмір призначеної йому з 23.02.2018 р. пенсії за віком не відповідає його волевиявленню та вимогам Закону № 1058-IV від 09.07.2003р., а бездіяльність Управління ПФУ щодо здійснення перерахунку пенсії є противоправною. Так, позивач пояснив, що у зв'язку з досягненням ним 60-річного віку 16.11.2017р. він звернувся до Управління ПФУ за призначенням йому пенсії за віком з 23.02.2018 р., відповідно до п. 4.1 ст. 26 Закону № 1058-IV, однак Управління ПФУ здійснило переведення з одного виду пенсійного забезпечення на інший, тобто переведення з пенсії за вислугу років на пенсію за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески за 2016 рік. Разом з тим, позивач вважає, що відповідно до статей 26, 27 ч. 2 ст. 40, ст.45 Закону № 1058-IV йому повинні були призначити пенсію за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) України, з якої сплачені страхові внески, задля встановлення відповідного розміру пенсії, що виплачується йому Управлінням ПФУ у поточний час згідно з вимогами чинного законодавства. Позивач зазначив, що він звертався до відповідача із заявою про призначення йому пенсії відповідно до статей 26, 27, ч.2 ст. 40, ст. 45 Закону № 1058-ІV із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) України, з якої сплачені страхові внески, за два календарних роки, що передували його зверненню про призначення пенсії, тобто за 2016 - 2017 роки, однак листом від 22.06.2018р. відповідачем фактично відмовлено у призначенні пенсії. У зв'язку з викладеним, посилаючись на положення Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», позивач просить суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

06.03.2019р. до суду від ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Одесі надійшов відзив на адміністративний позов ОСОБА_1,у якому відповідач зазначив, що не погоджується із позовними вимогами позивача, пояснивши що згідно атестату про зняття з обліку, виданого головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області від 21.02.2018р. № 73, позивачу було призначено пенсію за вислугу років згідно Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” та з 01.03.2018р. припинено виплату пенсії по причині - переходу на пенсію за іншим законом. 23.02.2018 позивач звернувся до відповідача із заявою про взяття на облік до Управління та розпорядженням управління з 23.02.2018р. пенсію за віком позивачу було розраховано за нормами Закону № 1058, а розмір пенсії обчислено з урахуванням стажу роботи 43 роки 07 місяців 06 днів (на 31.01.2018р.) та середньомісячній заробітній платі 9731,84 грн., яка обчислена за періоди з 01.07.2000р. по 31.01.2018р., при коефіцієнті стажу - 0,43583 за 523 місяців,"розмір пенсії склав 4357,59 грн., в тому числі 4241,43 грн. - основний розмір пенсії; 116,16 грн. - доплата за понаднормативний стаж 8 років, 3764,40 грн. - середній заробіток в галузях економіки за 2014-2016 роки. Відповідач, посилаючись на положення Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» зазначив, що при переведенні з одного виду пенсії на інший на бажання особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії. Водночас, відповідач зазначив про те, що позовна вимога позивача про зобов'язання призначити пенсію не підлягає задоволенню у зв'язку з тим, що судом не може прийматись відповідне рішення, оскільки це є втручання в дискримінаційні повноваження суб'єкта влади та буде виходити за межі завдань адміністративного судочинства.

Сторони повідомлялись про день та час слухання справи, однак у судове засідання їх представники не з'явились. 11.03.2019р. до суду від позивача надійшла заява про розгляд справи без його участі. 13.03.2019р. до суду від відповідача надійшло клопотання про розгляд справи за відсутності Пенсійного фонду.

Керуючись ч.9 ст.205 КАС України, суд продовжив розгляд справи у порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.

Як вбачається з атестату про зняття з обліку №73 від 21.02.2018р., складеного Головним управлінням ПФУ в Одеській області та адресованого ОСОБА_2 об'єднаному управлінню Пенсійного фонду України в м.Одесі, ОСОБА_1 виплачено по 28.02.2018р. пенсію та припинено її виплату, у зв'язку з переходом на пенсію за іншим законом(а.с.133).

Як встановлено судом та зазначено сторонами, до 28.02.2018р. ОСОБА_1 отримував пенсію згідно з Законом України «Про пенсіне забезпесення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992р. №2262-ХІІ.

23.02.2018р. ОСОБА_1 звернувся до ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Одесі із заявою про призначення/перерахунок пенсії №150(а.с.119-120).

Як вбачається з пенсійної справи ОСОБА_1, з 23.02.2018р. пенсію за віком позивачу було розраховано за нормами Закону № 1058, розмір пенсії обчислено з урахуванням стажу роботи 43 роки 07 місяців 06 днів ( станом на 31.01.2018р.) та з урахуванням середньомісячної заробітної плати 9731,84 грн., яка обчислена за періоди з 01.07.2000р. по 31.01.2018р. (а.с.145-148), при коефіцієнті стажу - 0,43583 за 523 місяців, розмір пенсії склав 4357,59 грн., в тому числі 4241,43 грн. - основний розмір пенсії; 116,16 грн. - доплата за понаднормативний стаж 8 років.(а.с.144).

07.05.2018р. ОСОБА_1 звернувся до ОСОБА_2 об'єднаного управління Песнійного фонду України в м.Одесі із заявою про роз'яснення порядку призначення пенсії, нарахованої з 23.02.2018р.(а.с.7).

ОСОБА_2 об'єднаного управління Песнійного фонду України в м.Одесі від 18.05.2018р. №139/П-5 повідомлено ОСОБА_1 про те, що з 23.02.2018р. заявнику було призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з 23.02.2018р. При страховому стажі 43 роки 07 місяців 06 днів ( станом на 31.01.2018р.) та середньомісячної заробітної плати 9731,84 грн., яка обчислена за періоди з 01.07.2000р. по 31.01.2018р. (а.с.145-148), при коефіцієнті стажу - 0,43583 за 523 місяців, розмір пенсії склав 4357,59 грн., в тому числі 4241,43 грн. - основний розмір пенсії; 116,16 грн. - доплата за понаднормативний стаж 8 років(а.с.10).

04.06.2018р. ОСОБА_1 звернувся до ОСОБА_2 об'єднаного управління Песнійного фонду України в м.Одесі із заявою про здійснення перерахунку пенсії з 23.02.2018р. по теперішній час у відповідності до ст.ст. 26,27, ч.2 ст.40, п.1 ст. 45 Закону України, з якої сплачено страхові внески, за два календарних роки, що передували року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2016-2017 роки в розмірі 5377,90грн. та виплатити недоплачену за вказаний період пенсію(а.с.8-9).

ОСОБА_2 об'єднаного управління Песнійного фонду України в м.Одесі №139/П-5 від 18.05.2018р. повідомлено ОСОБА_1 про те, що при переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата(дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в ч.1 ст.40 Закону України, із застосуванням показника середньої заробітної плати, який враховувався під час призначення попереднього виду пенсії. Разом з тим, Пенсійним фондом зазначено, що оскільки ОСОБА_1 вже була призначена пенсія за вислугу років, то при розрахунку заробітної плати для обчислення пенсії за віком застосовано середню заробітну плату в Україні за 2014-2016 роки (3764,40грн.)(а.с.10).

Частиною 2 ст.19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам визначені Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» 9 липня 2003 року N 1058-IV

Частиною 1 ст.5 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992р. N 2262-XII встановлено, що особам, звільненим з військової служби, іншим особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей може призначатися (за їх бажанням) пенсія на умовах і в порядку, передбачених Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". При цьому для обчислення пенсій враховуються всі види грошового забезпечення, що отримували зазначені особи, які мають право на пенсію за цим Законом, перед звільненням зі служби.

Умови призначення пенсії визначені ст. 26 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" . При цьому, частиною 1 ст.26 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачено, що починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу: з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року - не менше 25 років.

Строки призначення (перерахунку) та виплати пенсії визначені ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Так, п.1 ч.1 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

При цьому, ч.3 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Відповідно до п.4-3 прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %.

Частиною 1 ст.27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено, що розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп х Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.

Частиною 2 ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки.

Таким чином, у разі якщо особа вже отримувала інший вид пенсії та переведена, в даному випадку, на пенсію за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", застосовується показник середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Як встановлено судом та не заперечувалось сторонами позивач до 23.02.2018р. отримував пенсію за вислугу років згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992р. N 2262-XII.

При цьому, з 23.02.2018р. позивачу, за його заявою від 23.02.2018р., призначено пенсію за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", розмір якої обчислено з урахуванням стажу роботи 43 роки 07 місяців 06 днів (станом на 31.01.2018р.) та з урахуванням середньомісячної заробітної плати 9731,84 грн., яка обчислена за періоди з 01.07.2000р. по 31.01.2018р. (а.с.145-148), при коефіцієнті стажу - 0,43583 за 523 місяців. При розрахунку пенсії за віком застосовано середній заробіток в галузях економіки у розмірі 3764,40грн. (за повний 2016 рік ).

Враховуючи викладене та те, що ОСОБА_1 переведено з одного виду пенсії на інший, а саме з пенсії «за вислугу років» на пенсію «за віком», і відповідачем правомірно та відповідно до ч.3 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" застосовано показник середньої заробітної плати (доходу) у розмірі 3764,40грн., суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача про визнання бездіяльності ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі щодо призначення ОСОБА_1, з 23.02.2018 р. пенсії за віком відповідно до частини 1 ст. 26 Закону України від 09.07.2003р. № 1058-ІV “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, з урахуванням положень ч.1 ст.27, ч.2 ст.40, п.1 ч.1 ст.45 цього Закону, є необгрунтованими та задоволенню не підлягають.

Разом з тим, суд не приймає до уваги посилання позивача (у заяві від 04.06.2018р., з відповіддю Пенсійного фонду на яку не погоджується) на те, що переведення з одного виду пенсії на інший, передбачене ч.3 ст.45 Закону України №1058-VI, здійснюється виключно в рамках одного закону та позивачу має бути призначена нова пенсія з урахуванням показника середньої заробітної плати(доходу) в Україні за 2018рік у розмірі 5377,90грн., оскільки механізм та процедура призначення, перерахунку та переходу з одного виду пенсії на інший, різні за змістом і механізмом їх проведення та вказані позивачем висновки не містяться у зазначеному Законі №1058-VI та ґрунтуються на припущеннях.

Поряд з цим, не підлягає задоволенню вимога ОСОБА_1 про зобов'язання ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі призначити ОСОБА_1 пенсію за віком з 23.02.2018р. відповідно до частини 1 ст.26 Закону України від 09.07.2003 р. № 1058 - IV “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, з урахуванням положень ч.1 ст.27, ч.2 ст. 40, п.1 ч.1 ст. 45 цього Закону із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в України, з якої сплачені страхові внески, за три календарних роки, що передували року звернення ОСОБА_1 до відповідача за призначенням йому пенсії за віком, тобто за 2016-2017 р.р., та виплатити недоплачену за період з 23.02.2018 р. по поточний час пенсію за віком відповідно до частини 1 ст. 26 Закону України від 09.07.2003 р. № 1058 - IV “ Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” з урахуванням положень ч.1 ст.27, ч.2 ст.40, п.1 ч.1 ст. 45 цього закону та фактично сплаченої пенсії, оскільки дана вимога є похідною від заявлених позивачем позовних вимог про визнання бездіяльності протиправною, у задоволенні якої судом відмовлено з вищенаведених підстав.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, адміністративний позов ОСОБА_1, задоволенню не підлягає.

Керуючись ст.ст. 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 - відмовити

Рішення набирає законної сили згідно ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст. 293, 295 та п. 15-5 розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя К.О. Танцюра

.