19 лютого 2019 року 12 год. 45 хв.Справа № 280/4619/18 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Максименко Л.Я. розглянувши в порядку письмового провадження за правилами загального позовного провадження адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Агроплюс-сервіс»
до Головного управління ДФС у Запорізькій області
про визнання протиправними та скасування рішення,
Товариство з обмеженою відповідальністю «Агроплюс-сервіс» (далі - позивач) звернулось до Запорізького окружного адміністративного суду із позовною заявою до Головного управління ДФС у Запорізькій області (далі - відповідач), в якому позивач просить суд визнати протиправним та скасувати рішення № НОМЕР_1 від 02.08.2018 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, винесене ГУ ДФС у Запорізькій області в частині застосування штрафних санкцій та пені за звітні періоди: жовтень, грудень 2016 року, січень 2017 року, лютий 2017 року, травень 2017 року, червень 2017 року, липень 2017 року, серпень 2017 року, вересень 2017 року в та листопад 2017 року сумі 41 207,24 грн.
В обґрунтування позову підприємство посилається на те, що оскаржуваним рішенням на позивача накладено штрафні санкції за несвоєчасну сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за періоди: жовтень 2016 року, грудень 2016 року, січень 2017 року, лютий 2017 року, травень 2017 року, червень 2017 року, липень 2017 року, серпень 2017 року, вересень 2017 року, листопад 2017 року, проте підприємство несвоєчасно сплачувало єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування тільки за звітні періоди: жовтень 2016 року та листопад 2017 року, а за інші періоди сплата єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування була вчасною, у встановлені законодавством строки. З огляду на таке, вважає оскаржуване рішення протиправним та таким, що підлягає скасуванню.
Відповідач адміністративний позов не визнав, у письмовому відзиві від 27.11.2018 вх. №38555 вказав на те, що відповідно до даних інформаційної системи фіскального органу перераховані платежі по єдиному внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з жовтня 2016 року по грудень 2017 року сплачено несвоєчасно. Тому, вказує, що рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату єдиного внеску від 02.08.2018 № НОМЕР_1 винесено відповідно до вимог чинного законодавства, що підтверджено рішенням про результати розгляд скарги від 13.09.2018 № 29691/6/999911-02-02-25. Просить у задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Ухвалою суду від 07.11.2018 відкрито загальне позовне провадження в адміністративній справі №280/4619/18 за позовом. Призначено підготовче судове засідання на 29.11.2018.
Ухвалою суду від 29.11.2018 відкладено підготовче судове засідання на 20.12.2018.
Ухвалою суду від 20.12.2018 відкладено підготовче судове засідання в адміністративній справі №280/4619/18 на 04.01.2019.
Ухвалою суду від 04.01.2019 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду на 30.01.2019.
Ухвалою суду від 30.01.2019 відкладено розгляд справи на 19.02.2019.
Представник позивача в судове засідання не прибув, направлені на його юридичну адресу, вказану в ЄДРПОУ та у позовній заяві, судові повістки повернулись до суду без вручення з відміткою пошти «за закінченням терміну зберігання».
Згідно з ч. 8 ст. 126 КАС України, вважається, що повістку вручено юридичній особі, якщо вона доставлена за адресою, внесеною до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, або за адресою, яка зазначена її представником, і це підтверджується підписом відповідної службової особи.
Відповідно до ч. 11 ст. 126 КАС України розписку про одержання повістки (повістку у разі неможливості вручити її адресату чи відмови адресата її одержати) належить негайно повернути до адміністративного суду. У разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.
За таких обставин, суд вважає, що позивач був належним чином повідомлений про дату та час розгляду справи по суті.
Від представника відповідача до суду надійшло клопотання про розгляд справи у порядку письмового провадження вх. № 6861 від 19.02.2019.
Відповідно до ч. 1 ст. 205 КАС України, неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Суд зазначає, що неявка позивача у справі не перешкоджає розгляду справи по суті, а тому положення ч. 5 ст. 205 КАС України судом не застосовуються.
Згідно з ч. 9 ст. 205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Оскільки сторони у судове засідання не з'явились, суд розглядає справу у письмовому провадженні.
Відповідно до ч. 4 ст. 243 КАС України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Суд при вирішенні справи керується принципами верховенства права, законності, рівності усіх учасників адміністративного процесу перед законом і судом, змагальності сторін, диспозитивності та офіційного з'ясування всіх обставин, гласності і відкритості адміністративного процесу.
Розглянувши матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, судом встановлено наступне.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Агроплюс-сервіс» зареєстровано 24.07.2008 Виконавчим комітетом Запорізької міської ради.
02.08.2018 Головним управлінням ДФС у Запорізькій області прийнято рішення №0084045002 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за період з 22.11.2016 до 21.12.2017 у розмірі 42 472,24 грн., з яких 38 971,38 грн. - штрафні санкції та 3500,00 грн. - пеня.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Агроплюс-сервіс» подано до ДФС скаргу від 16.06.2018 № 16/08-2018 на вказане рішення.
Рішенням ДФС від 13.09.2018 № 29691/6/99-99-11-02-02-25 залишено без змін рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 02.08.2018 №0084045002 , а скаргу позивача - без задоволення.
Не погоджуючись з прийнятим рішеннями №0084045002, ТОВ «Агроплюс-сервіс» звернулось з даним позовом до суду.
Дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до наступних висновків.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначаються ст.4 Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2018 № 2464-VІ (далі - Закон № 2464-VІ в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до абз.1 п.1 ч.1 Закону № 2464-VІ , платниками єдиного внеску є: роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Пунктом 1 ч.2 ст.6 Закону № 2464-VІ визначено, що платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Відповідно до ч.8 ст.9 Закону № 2464-VІ, платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.
Згідно із ч.10 ст.9 Закону № 2464-VІ, днем сплати єдиного внеску вважається: 1) у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки органу доходів і зборів - день списання банком або центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок органу доходів і зборів; 2) у разі сплати єдиного внеску готівкою - день прийняття до виконання банком або іншою установою - членом платіжної системи документа на переказ готівки разом із сумою коштів у готівковій формі; 3) у разі сплати єдиного внеску в іноземній валюті - день надходження коштів на відповідні рахунки органів доходів і зборів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів.
Відповідно до ч.12 ст.9 Закону № 2464-VІ, єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника. За наявності у платника єдиного внеску одночасно із зобов'язаннями із сплати єдиного внеску зобов'язань із сплати податків, інших обов'язкових платежів, передбачених законом, або зобов'язань перед іншими кредиторами зобов'язання із сплати єдиного внеску виконуються в першу чергу і мають пріоритет перед усіма іншими зобов'язаннями, крім зобов'язань з виплати заробітної плати (доходу).
Частиною 3 ст.25 Закону № 2464-VІ передбачено, що суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.
Положеннями ч.10 ст.25 Закону України Закону № 2464-VІ передбачено, що на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.
Відповідно до п.2 ч.11 ст.25 Закону № 2464-VІ, за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум.
Процедура нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування страхувальниками, визначеними Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати фінансових санкцій, стягнення заборгованості зі сплати страхових коштів органами доходів і зборів» визначена Інструкцією про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, яка затверджена наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 № 449 (далі - Інструкція).
Відповідно до п.1, 2 Розділу VІ Інструкції до платників, які не виконали визначені Законом обов'язки щодо нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску, застосовуються заходи впливу та стягнення.
У разі виявлення платником своєчасно не нарахованих сум єдиного внеску такі платники зобов'язані самостійно обчислити ці внески, відобразити у звітності, що подається платником до органів доходів і зборів, та сплатити їх. До такого платника застосовуються штрафні санкції у порядку і розмірах, визначених розділом VІІ цієї Інструкції.
У разі виявлення органом доходів і зборів своєчасно не нарахованих та/або не сплачених платником сум єдиного внеску такий орган доходів і зборів обчислює суми єдиного внеску, що зазначаються у вимозі про сплату боргу (недоїмки), та застосовує до такого платника штрафні санкції у порядку і розмірах, визначених розділом VІІ цієї Інструкції.
Сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені Законом, обчислена органами доходів і зборів у випадках, передбачених Законом, є недоїмкою.
Дослідивши інтегровані картки платника податків зі сплати єдиного соціального внеску за спірний період судом встановлено таке:
Станом на 31.10.2016 у ТОВ «Агроплюс-сервіс» рахувалась переплата в сумі 149,14 грн.
-За жовтень 2016 року платником самостійно нараховано та визначено до сплати 20 588,02 грн., яка сплачена платіжними дорученнями від 18.11.2016 № 1449 в сумі 15 000,00грн. (у строк, визначений законом) та від 30.11.2016 № 1483 в сумі 6 000,00грн. (з простроченням на 10 днів). Станом на 30.11.2016 у платника була переплата в сумі 561,12 грн.;
-за листопад 2016 року ТОВ «Агроплюс-сервіс» визначено до сплати єдиний внесок в сумі 16 446,46 грн., який сплачено платіжним дорученням від 13.12.2016 № 1524 на суму 16 748,60 грн. (сума єдиного внеску за листопад сплачена своєчасно). Однак, 29.12.2016 в обліковій картці ТОВ «Агроплюс-сервіс» відображена сума штрафних санкцій та нарахованої пені згідно рішення від 10.11.2016, у звязку із чим, станом на 31.12.2016 за позивачем рахується аборгованість з єдиного внеску в сумі 5 725,87грн.;
- за грудень 2016 року ТОВ «Агроплюс-сервіс» визначено до сплати 16 540,13 грн., 18.01.2017 платником перераховано суму в розмірі 16 843,74 грн. згідно платіжного доручення № 1576. Однак, враховуючи наявність заборгованості в сумі 5 725,87 грн. сплачена сума була зарахована спочатку на погашення заборгованості, у звязку із чим станом на 18.01.2017 у позивача була переплата в сумі 11 117,87грн., але після настання строку сплати 20.01.2017 виникла недоїмка в сумі 5 422,26 грн., яка погашена із простроченням строку (16.02.2017-терміін прострочення 27 днів);
- за січень 2017 року позивачем самостійно визначено до сплати 23 954,30 грн., платіжним дорученням від 16.02.2017 № 57 перераховано 23 250,29 грн. Недоїмка станом на 28.02.2017 року - 126,27 грн. Сплачено 17.03.2017 (пдатіжне доручення № 101 на суму 25301,49 грн.) із затримкою сплати 25 днів;
- за лютий 2017 року самостійно визначено позивачем до сплати єдиного внеску в розмірі 26 357,49 грн., недоїмка станом на 31.03.2017 року - 126,27 грн., сплачено 04.04.2017 (платіжне доручення № 1264 на суму 3080,00грн.) - затримка сплати 15 днів;
- за травень 2017 року ТОВ «Агроплюс-сервіс» самостійно визначено єдиного внеску в сумі 48 719,71 грн., недоїмка станом на 30.06.2017 - 38 461,64 грн., погашено 10.07.2017 (платіжне доручення № 1416 на суму 46041,38грн.) -затримка сплати 20 днів;
- за червень 2017 року позивачем самостійно визначено до сплати єдиного внеску в сумі 46 413,92 грн., недоїмка станом на 31.07.2017 - 15 462,45 грн. Сплачено частково 24.07.2017 (платіжне доручення № 1453 на суму 23371,73грн.) із затримкою 4 дні та 10.08.2017 (платіжне доручення № 1504 на суму 671,18грн.) - затримка 21 день та 15.08.2017 (платіжне доручення № 1521 на суму 26 868,85 грн.) - затримка 26 днів;
- за липень 2017 року ТОВ «Агроплюс-сервіс» самостійно визначено до сплати єдиного внеску в сумі 58 315,65грн., недоїмка станом на 31.08.2017 37 202,15 грн., сплачено частково 08.09.2017 (платіжне доручення № 1598 на суму 42 789,11грн.) - затримка 18 днів, частково 31.08.2017 (платіжне доручення № 1572 на суму 960,85грн.) - затримка 10 днів;
- за серпень 2017 року позивач самостійно визначено до сплати єдиного внеску в сумі 44421,14 грн., недоїмка станом на 30.09.2017 - 38 834,18 грн., сплачено частково 20.10.2017 (платіжне доручення № 1668 на суму 28 812,11грн.) із затримкою 30 днів, частково 25.10.2017 (платіжне доручення № 1688 на суму 38 900,00 грн.) затримка 35 днів;
- за вересень 2017 року позивачем самостійно визначено до сплати єдиного внеску в сумі 28 812,11 грн., недоїмка станом на 31.10.2017 - відсутня, рахується переплата в сумі 65,82 грн., частково сплачено 25.10.2017 (платіжне доручення № 1688 на суму 38 900,00грн.) із затримкою 5 днів;
- за листопад 2017 року ТОВ «Агроплюс-сервіс» самостійно визначено до сплати єдиного внеску в сумі 33 998,33 грн., недоїмка станом на 30.11.2017 відсутня, рахується переплата в сумі 405,04 грн. частково погашено 21.12.2017 (платіжне доручення № 1793 на суму 790,00грн.) із затримкою в 1 день.
Отже, долученими до справи документами дійсно підтверджується, що перерахування ТОВ «Агроплюс-сервіс» єдиного внеску у періоди грудень 2016 року, січень-лютий 2017 року, травень-вересень 2017 року згідно платіжних документів здійснювалось своєчасно, тобто до 20 числа наступного за звітним місяцем. Перерахування єдиного внеску за жовтень 2016 року та листопад 2017 року відбулось із простроченням сплати за платіжними документами позивача, що не заперечується ним самим в адміністративному позові.
Проте, позивач не враховує положення п. 8 Розділу VI Інструкції якою передбачено, що за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.
Так, з облікових карток ТОВ «Агроплюс-сервіс» судом встановлено, що окрім самостійно задекларованих до сплати сум єдиного внеску у спірний період, мало місце відображення в картках суми боргу за рішеннями контролюючого органу. Зокрема, рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату або несвоєчасну єдиного внеску № НОМЕР_2 від 10.11.2016, № НОМЕР_3 від 24.04.2017, № НОМЕР_4 від 23.05.2017 тощо.
У зв'язку із цим, суми, що надходили від позивача в рахунок самостійно визначених сум єдиного внеску цілком правомірно та законодавчо обгрунтовано відносились контролюючим органом на погашення сум недоїмки, штрафних санкцій та пені. Тому, за поточними платежами у ТОВ «Агроплюс-сервіс» виникала прострочка сплати.
Відтак, обліковими картками платника єдиного внеску ТОВ «Агроплюс-сервіс» підтверджено, що останнім здійснено несвоєчасну сплату сум єдиного внеску за період жовтень, грудень 2016 року, січень-лютий 2017 року, травень-вересень 2017 року, листопад 2017 року.
Підпунктом 2 п.2 розділу VII Інструкції визначено, що згідно з ч.11 ст.25 Закону, до платників, визначених підпунктами 1-4 та 6 пункту 1 розділу II цієї Інструкції, органи доходів і зборів застосовують штрафні санкції в таких розмірах: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на платників, які допустили зазначене порушення у період до 01 січня 2015 року, накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.
За несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на платників, які допустили зазначене порушення, починаючи з 01 січня 2015 року, накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум.
При цьому, складається рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за формою згідно з додатком 12 до цієї Інструкції.
Також, у пункті 5 розділу VII Інструкції зазначено, що на суму недоїмки платнику єдиного внеску нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка на суму фактично сплаченої недоїмки за кожний день прострочення платежу.
Нарахування пені починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно.
Враховуючи те, що під час судового розгляду було доведено наявність з боку ТОВ «Агроплюс-сервіс» порушень строків сплати поточних платежів за період жовтень, грудень 2016 року, січень-лютий 2017 року, травень-вересень 2017 року, листопад 2017 року, суд доходить висновку про законність та обгрунтованість застосування до платника штрафу та пені.
Отже, відповідачем доведено та матеріалами справи підтвердженно законність та обгрунтованість оскаржуваного рішення № НОМЕР_1 від 02.08.2018, а тому відсутні підстави для його скасування.
Частиною першою статті 9 КАС України встановлено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (стаття 90 КАС України).
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, що з наведених у позовній заяві мотивів і підстав, позовній вимоги задоволенню не підлягають.
Враховуючи те, що у задоволені адміністративного позову відмовлено, розподіл судових витрат за ст. 139 КАС України судом не здійснюється.
Керуючись статтями 2, 77, 139, 241, 243-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Агроплюс-сервіс» (69032, м. Запоріжжя, вул. Доківська, буд. 3, код ЄДРПОУ 33471898) до Головного управління ДФС у Запорізькій області (69107, Запорізька область, м. Запоріжжя, просп. Соборний, 166, код ЄДРПОУ 39396146) про визнання протиправними та скасування рішення, - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення,а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення в повному обсязі складено та підписано 25.02.2019
Суддя Л.Я. Максименко