27 березня 2019 року справа № 1140/2686/18
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Брегея Р.І., розглянувши в спрощеному позовному провадженні з викликом сторін (в порядку письмового провадження) у м.Кропивницький адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (далі - Управління) про визнання протиправними дій і скасувати рішення та зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач звернувся до суду з заявою до відповідача про визнання протиправними дій і скасувати рішення, яким відмовлено у призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку відповідно до приписів статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - Закон).
Водночас, просив суд зобов'язати Управління призначити пенсію на цих підставах.
У судовому засіданні представник позивача підтримала вимоги заяви.
Стверджувала, що позивач брав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанції (далі - ЧАЕС) та набув відповідного правового статусу (категорія 2).
Зазначила, що Управління безпідставно заперечує участь позивача у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС і не бере до уваги посвідчення такого статусу, яке видав належний державний орган.
Управління заперечило стосовно задоволення позову, подавши відзив на нього (а.с.52-53).
Зазначає, що позивач не підтвердив роботу у зоні відчуження первинними документами.
27 березня 2019 року суд прийняв ухвалу про завершення розгляду справи в порядку письмового провадження (а.с.112).
Суд, вислухавши пояснення позивача та його представника, допитавши свідків і дослідивши матеріали справи, зробив висновок про часткове задоволення позову з таких підстав.
Встановлені судом обставини і факти, що стали підставами звернення.
Так, ОСОБА_1 народився 21 квітня 1964 року.
На час звернення до суду виповнилось 54 роки.
11 квітня 2018 року позивач звернувся до Управління з заявою про призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку відповідно до приписів статті 55 Закону.
Разом з заявою подав такі документи: копію перереєстрованого посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986 році (категорія 2); архівний витяг з наказу від 05 травня 1986 року про відрядження в с.Копачі для ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; архівний витяг з протоколу від 08 травня 1991 року про вручення посвідчення і нагрудного знаку; архівний витяг від 30 березня 2018 року про нарахування заробітної плати за квітень-серпень 1986 року; архівний витяг з наказу від 15 червня 1992 року про доплату водіям, відрядженим для виконання робіт на ЧАЕС; архівну довідку про заробітну плату від 20 лютого 2018 року (а.с.8-9).
Управління направило запит до Департаменту соціального захисту населення Кіровоградської обласної державної адміністрації (далі - Департамент), який видав посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, про надання документів (а.с.8-9).
Департамент надіслав: копію довідки Олександрійського ремонтно-транспортного підприємства від 10 січня 1993 року про направлення позивача в с.Копачі Чорнобильського району для виконання робіт по евакуації населення з ЧАЕС у період з 02 травня по 04 травня 1986 року; копія посвідчення про відрядження від 02 травня 1986 року з 02 травня по 04 травня 1986 року (не зазначено ім'я і по батькові позивача) (а.с.8-9).
16 квітня 2018 року Управління прийняло рішення про відмову у призначенні пенсії (а.с.10).
Відповідач повідомив, що позивач не підтвердив роботу в зоні відчуження.
16 жовтня 2018 року Управління звернулось до Департаменту з заявою про проведення перевірки правомірності надання позивачу статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (категорія 2) (а.с.79).
Департамент провів перевірку і зробив висновок про правомірність надання згаданого статусу позивачу (а.с.98).
У довідці Департаменту зазначено, що відповідно до довідки Олександрійського ремонтно-транспортного підприємства від 10 січня 1993 року ОСОБА_1 відряджали до с.Копачі Чорнобильського району для проведення евакуації людей з зони відчуження у період з 02 по 04 травня 2986 року з виплатою заробітної плати у 3-х кратному розмірі (а.с.98).
Судом допитувались свідки ОСОБА_2 та ОСОБА_3 (а.с.61, 69).
Свідки показали, що у 1986 році працювали разом з позивачем водіями у Олександрійському ремонтно-транспортному підприємстві.
У травні того ж року відряджались в зону відчуження (с.Копачі Чорнобильського району), де перевозили населення.
Обидва свідки визнанні учасниками ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (категорія 2) і їм призначена пенсія зі зниженням пенсійного віку відповідно до приписів статті 55 Закону (а.с.70, 79).
Юридична оцінка, встановлених судом, обставин і фактів справи.
Перш за все, приписами частини 1 статті 55 Закону встановлено, що особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу.
Для осіб, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, пенсійний вік зменшується на 10 років.
На день звернення до Управління позивач досягнув віку у 53 роки, а страховий стаж склав більше 19 років.
Отже, він мав право на вихід на пенсію зі зниженням пенсійного віку на 10 років, якщо б надав докази праці у зоні відчуження з моменту аварії до 01 липня 1986 року, хоча б один робочий день.
Такий факт визнається державою в особі Департаменту.
Визнання ґрунтується на аналізі первинних документів з визнанням статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (категорія 2).
Ця категорія надана позивачу відповідно до приписів пункту 2 частини 1 статті 14 Закону (учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року - незалежно від кількості робочих днів).
Держава визнала, що позивач працював в зоні відчуження 3 робочі дні у травні 1986 року.
Такий факт у судовому засіданні підтвердили і свідки, які працювали разом з позивачем у той час і визнанні державою також учасниками ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (категорія 2).
Відсутність у посвідченні про відрядження усіх ініціалів позивача з урахуванням показань свідків і рішення Департаменту, доводить лише його неналежне оформлення, котре не може спростувати встановлених судом фактів.
Підсумовуючи, суд зробив висновок про протиправність рішення Управління, що є підставою його скасування.
Якщо особа оскаржує дії суб'єкта владних повноважень і його рішення, то предметом оскарження є останнє, оскільки дії найшли відображення у рішенні.
Водночас, суд зазначає, що способом захисту порушеного права є зобов'язання Управління повторно розглянути звернення ОСОБА_1 з урахуванням правового висновку суду, так як рішення про призначення пенсії приймає виключно належний суб'єкт владних повноважень.
Отже, позов належить задовільнити частково.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.139, 243-246, 257 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов задовільнити частково.
Визнати протиправним і скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області від 16 квітня 2018 року, яким ОСОБА_1 відмовлено у призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку відповідно до приписів статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»
Зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 11 квітня 2018 року, врахувавши правовий висновок суду.
В іншій частині позову відмовити у задоволенні.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Третього апеляційного адміністративного суду в апеляційному окрузі, що включає Дніпропетровську, Запорізьку та Кіровоградську області, протягом тридцяти днів з дня його складення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду ОСОБА_4