Постанова від 25.03.2019 по справі 500/1493/19

Справа № 500/1493/19 Провадження № 3/500/466/19

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 березня 2019 року м. Ізмаїл

Суддя Ізмаїльського міськрайонного суду Одеської області Пащенко Т.П., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, що надійшли з Ізмаїльського міськрайонного відділу державної виконавчої служби ГТУЮ в Одеській області у відношенні

ОСОБА_1 , що народився ІНФОРМАЦІЯ_1 , не працює, РНОКПП НОМЕР_1 , що проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,

за ст. 1831 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

встановив:

Згідно протоколу про адміністративне правопорушення № 25, що складений старшим державним виконавцем Ізмаїльського міськрайонного відділу державної виконавчої служби ГТУЮ в Одеській області Павловим В.В., ОСОБА_1 не сплачує аліменти на утримання сина: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який зобов'язаний сплачувати відповідно до рішення Ізмаїльського міськрайонного суду Одеської області від 11.02.2013 р. по справі № 1510/7095/12, що призвело до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання, а саме, до заборгованості у с76 місяців, що еквівалентно сумі заборгованості у розмірі 56 306,82 гривень, що підтверджується розрахунком заборгованості по аліментам, який складено державним виконавцем 31.01.2019 року, за що передбачено адміністративну відповідальність статтею 183-1 Кодексу України Про адміністративні правопорушення.

Відповідно до вимог ст. 278 КУпАП, орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання, зокрема чи належить до його компетенції розгляд даної справи; чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; чи витребувано необхідні додаткові матеріали.

Дослідивши протокол про адміністративне правопорушення, матеріали справи, суд вважає, що протокол про адміністративне правопорушення складаний із грубим порушенням вимог ст. 256 КУпАП, у зв'язку з чим у суду немає можливостей розглянути справу по суті.

Так, КУпАП чітко визначає форму і основні елементи змісту протоколу про адміністративне правопорушення. Зокрема, згідно ч. 1 ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначається, в тому числі, відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення);місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення та нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; інші відомості, необхідні для вирішення справи.

Так, відповідно до ч. 1 ст. 268 КУпАП справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.

Повістка із зазначенням дати і місця розгляду справи була направлена судом особі, яка притягається до адміністративної відповідальності за адресою, зазначеною у протоколі про адміністративне правопорушення, як адреса місця проживання притягуваного. Однак поштове відправлення повернулося не врученим з відміткою поштового відділення про те, що адресат за зазначеною адресою не проживає, що свідчить про те, що у протоколі про адміністративне правопорушення зазначені недостовірні відомості про місце проживання притягуваного.

Суд позбавлений можливості піддати ОСОБА_1 приводу, оскільки ст. 1831 КУпАП відсутня у переліку випадків, передбачених ч. 2 ст. 268 КУпАП, коли притягуваного може бути піддано приводу.

Оскільки ОСОБА_1 не була вручена судова повістка, у суду немає можливості повідомити його про дату і місце розгляду справи з дотриманням вимог, встановлених ст. 2772 КУпАП, та розглянути зазначену справу.

Також, всупереч вимог ч. 1 ст. 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 нормативний акт, що зазначений особою, яка склала протокол про адміністративне правопорушення, а саме ст. 1831 КУпАП визначений не конкретно, оскільки зазначена стаття Кодексу України про адміністративні правопорушення містить три частини, які передбачають відповідальність за різні діяння з несплати аліментів.

Так, частина 1 статті 1831 КУпАП передбачає відповідальність за несплату аліментів на утримання дитини, одного з подружжя, батьків або інших членів сім'ї, що призвела до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання.

Частина 2 статті 1831 КУпАП передбачає відповідальність за несплату аліментів на утримання дитини з інвалідністю, дитини, яка хворіє на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісне орфанне захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, або на утримання дитини, яка отримала тяжкі травми, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги, що призвела до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за три місяці з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання.

А частина 3 ст. 1831 КУпАП передбачає відповідальність за повторне протягом року вчинення правопорушення, передбаченого частинами першою або другою цієї статті.

Також, в порушення вимог ст. 256 КУпАП, в протоколі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 взагалі не зазначений час вчинення правопорушення, або ж час його виявлення, або період часу у випадку, якщо правопорушення є триваючим, у зв'язку з чим суд також позбавлений дати належну оцінку додержанню строків притягнення до адміністративної відповідальності. Більше того, диспозиції частин першої та другої статті 1831 КУпАП обов'язковою ознакою об'єктивної сторони зазначене виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за певну кількість місяців з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання (6 місяців для ч. 1 ст. 1831 КУпАП, або 3 місяців для ч. 2 ст. 1831 КУпАП). Однак в протоколі про адміністративне правопорушення взагалі не зазначений день пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання.

Крім того, в порушення вимог ст. 256 КУпАП в протоколі про адміністративне правопорушення взагалі не зазначене місце вчинення правопорушення.

У протоколі про адміністративне правопорушення зазначено, що до протоколу додаються: копія виконавчого листа № 1510/7095/12 від 11.02.2013 р.; розрахунок заборгованості по аліментам; а також копія вимоги про необхідність з'явитися боржнику для складання протоколу. Однак, з перелічених документів суду не були направлені копія виконавчого листа та розрахунок заборгованості по аліментам, що позбавляє суд можливості встановити фактичні обставини у справі.

За наявності зазначених порушень вимог чинного законодавства в частині не зазначення достовірної адреси проживання притягуваного, неточного зазначення суті адміністративного правопорушення, місця та часу його вчинення, а також нормативного акту, який передбачає відповідальність за дане правопорушення, а також без надання суду зазначених у протоколі доказів, судом не може бути вирішено питання про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, тому протокол про адміністративне правопорушення у відношенні нього слід повернути для належного оформлення.

Такий висновок суду збігається з роз'ясненнями Пленуму Верховного Суду України, викладеними в абз. 5 п. 24 його постанови № 14 від 23.12.2005 р. «Про практику застосування судоми України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті», відповідно до якої Пленум Верховного Суду України визнав правильною практику тих судів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені без додержання вимог ст. 256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення.

Таким чином, виходячи з вище зазначеного, керуючись вимогами п. 2 ч. 1 ст. 278 КУпАП, суддя -

постановив:

Протокол про адміністративне правопорушення у відношенні ОСОБА_1 за ст. 1831 КУпАП та матеріали справи - направити до Ізмаїльського міськрайонного відділу державної виконавчої служби ГТУЮ в Одеській області, для належного оформлення.

Постанова оскарженню не підлягає.

Суддя: Т.П.Пащенко