Рішення від 26.03.2019 по справі 367/5222/17

Справа № 367/5222/17

Провадження №2-а/367/110/2018

РІШЕННЯ

Іменем України

19 жовтня 2018 року Ірпінський міський суд Київської області в складі

головуючого судді Пархоменко О.В.,

з участю секретаря Коваленко С.С.,

представника позивача Матєрова Ю.П.,

представників відповідача Рой Т.В., Мілевської Т.Л.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Ірпінського міського суду справу за позовом ОСОБА_1 до Ірпінського об'єднаного управління Пенсійного фонду у Київській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання відповідача здійснити нарахування та виплату пенсії із зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду із даним позовом, посилаючись на те, що відповідно до положень статті 15 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 5 листопада 1991 року № 1788-ХІІ умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом Української PCP «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Законом УРСР від 28.02.1991 року № 796-ХІІ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначені основні положення щодо реалізації конституційних прав громадян постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, зокрема, соціальний захист потерпілого населення та учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Відповідно до частини першої статті 55 цього закону визначено право громадян, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, на отримання пенсії із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за умови наявності загального трудового стажу для чоловіків не менше 20 років.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , має загальний трудовий стаж на час звернення до відповідача понад 30 років, останнім часом тимчасово не працював.

З 27 червня 1980 року ОСОБА_1 почав працювати у радгоспі «Володимирівський» різноробочим. У цьому ж році ОСОБА_1 був направлений на навчання до Немішаевського радгоспу-технікуму. Після завершення навчання ОСОБА_1 з березня 1983 року продовжив працювати у радгоспі «Володимирівський», але вже на посаді ветеринарного лікаря, а в подальшому лікаря - гінеколога.

Радгосп «Володимирівський» згідно наказу Держагропрому УРСР № 102 від 3 квітня 1987 року було перейменовано в «Дослідне господарство Українського філіалу ВНДІ сільськогосподарської радіології».

З жовтня 1987 по квітень 1990 року ОСОБА_1 працював в цьому Дослідному господарстві на посаді завідуючого лабораторією.

Радгосп «Володимирівський» знаходився у с. Володимирівка, Поліського району, Київської області, яке віднесено до зони відчуження в результаті аварії Чорнобильської АЕС.

На підставі цього ОСОБА_1 має категорію 2 учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, що підтверджується посвідченням учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС серії НОМЕР_1 , виданого 23 жовтня 2007 року та перереєстрованого у відповідності до вимог законодавства України.

Участь ОСОБА_1 в ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС підтверджується записами у його трудовій книжці, з якої видно, що він працював у радгоспі «Володимирівський» з 27 червня 1980 року по 20 жовтня 1987 року, а потім з 20 жовтня 1987 року по 20 квітня 1990 року у «Дослідному господарстві Українського філіалу ВНДІ сільськогосподарської радіології».

Відповідно до архівної довідки від 9 жовтня 2007 року № 48 III радгосп «Володимирівський» згідно наказу № 102 від 3 квітня 1987 року Держагропрому УРСР було перейменовано в «Дослідне господарство Українського філіалу ВНДІ сільськогосподарської радіології». У 1992 році згідно наказу № 174 від 23 липня 1992 року Української академії аграрних наук «Дослідне господарство Українського філіалу ВНДІ сільськогосподарської радіології» було підпорядковано Інституту агроекології та біотехнології УААН та перейменовано в Дослідне господарство «Радіоеколог».

З 01.01.2006 року правонаступником Інституту агроекології та біотехнології УААН є Інститут агроекології УААН (наказ № 421 від 30.12.2005 року).

З 24.11.2010 року правонаступником Інституту агроекології УААН є Інститут агроекології і економіки природокористування Національної академії аграрних наук наказ № 371-к від 24.11.2010 р.

З 22.07.2011 р. правонаступником Інституту агроекології і економіки природокористування НААН є Інститут агроекології і природокористування НААН (наказ №233-к від 21.07.2011 р.).

Виконання ОСОБА_1 робіт, пов'язаних з ліквідацією аварії на Чорнобильській АЕС, підтверджується також копіями (витягами) відомостей на виплату йому заробітної плати у 1986 році, які надані Трудовим архівом Поліського району Київської області.

Робота, яку доводилось виконувати ОСОБА_1 , полягала в проведенні наукових досліджень щодо впливу радіації на худобу, крім того, у зв'язку з тим, що с. Володимирівка, Поліського району, Київської області, де розташовувався радгосп «Володимирівський», а в подальшому «Дослідне господарство Українського філіалу ВНДІ сільськогосподарської радіології», знаходилось у зоні відчуження, то на виконання розпорядження начальника Цивільної оборони Київської області № 49 від 16 травня 1986 року «Про відселення с. Володимирівка» ОСОБА_1 залучався до проведення робіт по дезактивації майна, перевезенню техніки, худоби, забезпеченням водопостачання.

Згідно довідці дослідного господарства «Радіоеколог» інституту агроекології і природокористування Національної академії аграрних наук № 29: від 27 січня 1993 року підтверджується факт виконання ОСОБА_1 робіт по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у с. Володимирівка, зокрема, у період з 18 по 20 травня 1986 року.

Відповідно до змісту Протоколу № 2 від 18 березня 1993 року спільного засідання ради трудового колективу та профспілкового комітету Дослідного господарства «Радіоеколог» по оформленню посвідчень учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС ОСОБА_2 приймав участь у роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Також участь ОСОБА_2 у виконанні робіт по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС підтверджується архівною довідкою № 502 від жовтня 2007 року щодо виплати заробітної плати ОСОБА_2 за 1986-1990 роки. Теж саме підтверджується довідкою Дослідного господарства «Радіоеколог» № 62 від 27 лютого 1998 року про заробітну плату ОСОБА_1 в радгоспі «Володимирський», а також довідкою № 206 від 22 липня 1997 року про заробітну плату ОСОБА_1 в дослідному господарстві «Радіоеколог».

2 лютого 2016 року до Управління Пенсійного фонду України у місті Ірпені Київської області ОСОБА_1 було подано заяву, яку було зареєстровано за № 315, про призначення пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку. До цієї з заяви ним було додані документи у відповідності до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1 (з відповідними змінами).

Управління Пенсійного фонду України у місті Ірпені Київської області розглянуло подані ОСОБА_1 документи і згідно Рішення № 315/315 від 28 квітня 2016 року йому було відмовлено у призначені пенсії за віком в зв'язку з тим, що відповідно до наданої копії Протоколу № 1 спільного засідання Ради трудового колективу та профспілкового засідання комітету дослідного господарства «Радіоеколог» від 22 січня 1993 року не можливо встановити факт та період його, ОСОБА_1 , роботи в зоні відчуження. Крім того, вказаний документ не може вважатись первинним згідно чинного пенсійного законодавства.

Виходячи з цього Управління Пенсійного фонду України у місті Ірпені Київської області дійшло висновку, що документи, які б підтверджували роботу ОСОБА_1 або проживання в зоні відчуження у 1986 році відсутні.

В подальшому ОСОБА_1 були додатково зібрані документи, які зберігаються в архівах. Зазначеними документами заповнювалась нестача інформації, яка необхідна була для призначення йому пенсії.

Управління Пенсійного фонду України у місті Ірпені Київської області розглянуло цю повторну заяву ОСОБА_1 з доданими документами і відповідно до Рішення № 1156 від 7 квітня 2017 року знову відмовило ОСОБА_1 в призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку на 10 років відповідно до абзацу 1 частини 1 статті 55 Закону УРСР «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». При цьому в обґрунтування прийнятого Рішення Управління Пенсійного фонду України у місті Ірпені Київської області послалось на ті ж самі підстави, що і під час розгляду першої заяви. Будь-яких інших підстав і навіть аналізу доданих документів Відповідачем зроблено не було.

Вважає, що прийнятим відповідачем рішенням грубо порушені конституційні права та інтереси ОСОБА_1 , як учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, передбачені Конституцією України, Законом УРСР «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а саме рішення є протиправним та прийнятим з порушенням норм законодавства України, яке передбачає порядок призначення пенсій, у т. ч. і учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку на 10 років, встановленого для одержання державних пенсій: які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів.

За змістом ч. 2 ст. 14 Закону УРСР «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» категорія 2 особі, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи, встановлюється учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження: з моменту аварії до 1 липня 1986 року - незалежно від кількості робочих днів.

Документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи та надає право на користування пільгами, встановленими Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у тому числі призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС».

Підстави для видачі посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС» та призначення пенсії відповідно до статті 55 Закону УРСР «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» є ідентичними.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», особи мають право на призначення пенсії віком після досягнення чоловіками 60 років, жінками - 55 років та наявності страхового стажу не менше п'яти років.

Згідно з приписами статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення собою пенсійного віку.

Причиною відмови позивачу, в призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку згідно Закону УРСР «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» на думку відповідача є недотримання основних вимог ст. 55 Закону УРСР „ Про статус соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а саме подані ОСОБА_1 документи не є первинними і не можуть підтвердити період та населений пункт, де відбувались роботи по ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС.

Перелік документів що подаються до органу пенсійного фонду для призначення пенсії встановлений Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 5.11.2005 р. № 22-1 (зареєстрований в Мін'юсті 27 грудня 2005 року за № 566/11846) з урахуванням змін внесених постановою Правління Пенсійного фонду України від 15.10.2009 року №23-1 (зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 10.11.2009 року за №1050/17066).

Відповідно до пункту 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення пенсій, до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: а) довідка податкової адміністрації про присвоєння ідентифікаційного номера заявнику; б) документи про стаж роботи; в) довідка про заробітну плату особи (додаток 1) за період страхового стажу до 1.07.2000, а починаючи з 01.07.2000 індивідуальні відомості про застраховану особу надаються відділом персоніфікованого обліку за формою згідно із додатком 2, додатком 3; г) документи про місце проживання (реєстрації) особи; ґ) при призначенні пенсії із застосуванням норм статті 55 Закону УРСР «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали наслідок Чорнобильської катастрофи» документи, які засвідчують особливий статус особи, а саме посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 9.03.88 № 122, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, бо інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Вважає, що всі надані ним до заяви документи є належним доказом того, що він в період з 26.04.1986 року по 20.04.1990 року працював у зоні відчуження та брав участь в ліквідації наслідків-аварії на Чорнобильській АЕС.

У постанові Кабінету Міністрів України від 23 липня 1991 р. № 106 «Про організацію виконання постанов Верховної Ради Української PCP про порядок введення в дію законів Української PCP "Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи" та "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи" визначено перелік населених пунктів, які зазнали радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи. Відповідно до вимог вказаної постанови село Володимирівка, Поліського району Київської область включено до зони відчуження.

Тобто, в разі звернення особи з заявою про призначення їй пенсії із застосуванням норм статті 55 Закону УРСР «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», до якої для підтвердження особливого статусу заявника додано посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, та довідки про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.88 № 122, подання інших первинних документів, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, не є обов'язковим і навпаки.

Враховуючи що ОСОБА_1 надав всі необхідні документи, що передбачені Порядком подання та оформлення документів для призначення пенсій та оформлені відповідно до вимог чинного законодавства; враховуючи що надані документи підтверджують його особливий статус, а саме те, що він в період з 26 квітня 1986 року по 20 квітня 1990 року працював на постійному місці роботи у зоні відчуження та брав участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в 30-км зоні відчуження у населеному пункті Володимирівка, де розташовувався радгосп «Володимирівський», а в подальшому «Дослідне господарство Українського філіалу ВНДІ сільськогосподарської радіології» та Дослідне господарство «Радіоеколог», за що отримував підвищену заробітну плату. Позивач вважає, що має право на призначення йому пенсії відповідно до частини першої статті 55 Закону УРСР «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а дії Управління Пенсійного фонду України у місті Ірпені Київської області, щодо відмови в призначенні йому пенсії зі зниженням пенсійного віку згідно частини першої ст. 55 Закону УРСР «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» є неправомірними.

У зв'язку з викладеними обставинами позивач просив визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України у місті Ірпені Київської області щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком із зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»; зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у місті Ірпені Київської області призначити ОСОБА_1 пенсію із зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 01.03.2017 року; судовий збір віднести за рахунок держави.

В судовому засіданні представник позивача Матєров Ю.П. позов підтримав, підтвердив обставини, викладені у позовній заяві, просив позов задовольнити.

Представники відповідача в судовому засіданні позов не визнали, надали суду письмові заперечення та просили у позові відмовити.

Суд, заслухавши пояснення учасників судового процесу, вивчивши матеріали справи, вважає заявлений позов таким, що підлягає до задоволення, виходячи із наступного.

У відповідності до ст. 55 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Оскільки позивач ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_2 , він є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році, що підтверджується посвідченням категорії 2 серії НОМЕР_1 , виданого 23.10.2007 року Київською облдержадміністрацією, є громадянином, який постійно проживає або постійно працює на території зони посиленого радіоекологічного контролю, суд вважає, що відповідачем неправомірно було відмовлено позивачу у призначенні пенсії за віком із зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“, а тому такі дії відповідача слід визнати неправомірними.

За таких обставин суд вважає, що слід визнати неправомірними дії Ірпінського об'єднаного управління Пенсійного фонду у Київській області щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком із зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та скасувати рішення Ірпінського об'єднаного управління Пенсійного фонду у Київській області від 07.04.2017 року № 1156 про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком із зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Суд також вважає, що слід зобов'язати Ірпінське об'єднане управління Пенсійного фонду у Київській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком із зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 29.03.2017 року.

Таким чином, суд задовольняє заявлений позов частково.

На підставі ст. ст. 19, 22, 46, 58 Конституції України, ст. 26 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування“, ст. 14, 55 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“, керуючись ст. ст. 132, 139, 140, 241-247 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати неправомірними дії Ірпінського об'єднаного управління Пенсійного фонду у Київській області щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком із зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Скасувати рішення Ірпінського об'єднаного управління Пенсійного фонду у Київській області від 07.04.2017 року № 1156 про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком із зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Зобов'язати Ірпінське об'єднане управління Пенсійного фонду у Київській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком із зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 29.03.2017 року.

В інший частині позов залишити без задоволення.

Повний текст рішення буде виготовлений протягом десяти днів з дня закінчення розгляду справи 29.10.2018 року.

Рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя: О.В. Пархоменко