ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
м. Київ
26 лютого 2019 року №826/15273/18
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Шрамко Ю.Т., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,
До Окружного адміністративного суду міста Києва, (також далі - суд), надійшов позов ОСОБА_1 , (далі - позивач, ОСОБА_1 ), до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, (також далі - відповідач), в якому позивач просить:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача у не проведенні перерахунку раніше призначеної пенсії за вислугу років ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , з урахуванням всіх видів грошового забезпечення, з якого було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а саме з: щомісячної додаткової грошової винагороди; надбавки за виконання особливо важливих завдань; надбавки, яка передбачає доступ до державної таємниці; надбавки за бойове чергування; надбавки за класну кваліфікацію; надбавки за особливі умови служби постійного складу дисциплінарних військових частин; грошової допомоги на оздоровлення; винагороди за безпосередню участь в АТО; матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань; премії (згідно з пп. 2 п. 5 Постанови КМУ №1294 від 07.11.2007 року); премії згідно статті 27 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України;
- зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії за вислугу років ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , з урахуванням всіх видів грошового забезпечення, з якого було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а саме з: щомісячної додаткової грошової винагороди; надбавки за виконання особливо важливих завдань; надбавки, яка передбачає доступ до державної таємниці; надбавки за бойове чергування; надбавки за класну кваліфікацію; надбавки за особливі умови служби постійного складу дисциплінарних військових частин; грошової допомоги на оздоровлення; винагороди за безпосередню участь в АТО; матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань; премії (згідно з пп. 2 п. 5 Постанови КМУ №1294 від 07.11.2007 року); премії згідно статті 27 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України;
Ухвалою суду від 24.09.2018 року відкрито провадження в адміністративній справі №826/15273/18, розгляд якої вирішено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що відповідачем безпідставно відмовлено у перерахунку пенсії з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди, надбавки за виконання особливо важливих завдань, надбавки, яка передбачає доступ до державної таємниці, надбавки за бойове чергування, надбавки за класну кваліфікацію, надбавки за особливі умови служби постійного складу дисциплінарних військових частин, грошової допомоги на оздоровлення, винагороди за безпосередню участь в АТО, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, премії (згідно з пп. 2 п. 5 Постанови КМУ №1294 від 07.11.2007 року), премії згідно ст. 27 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, у зв'язку із чим, позивач отримує пенсію у меншому розмірі, ніж передбачено нормами чинного законодавства.
Відповідач позовні вимоги не визнав, просив у задоволенні позову відмовити повністю, оскільки відповідачем не допущено протиправної бездіяльності, а не проведення позивачу перерахунку пенсії вчинено на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Оцінивши належність, допустимість і достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у матеріалах справи доказів у їх сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд встановив наступне.
Як зазначив позивач, що не заперечувалось відповідачем, ОСОБА_1 проходив військову службу у військовій частині НОМЕР_2 Міністерства оборони України, де отримував грошове забезпечення. Наказом начальника Генерального штабу - Головнокомандувача Збройних Сил України №640 від 28.12.2017 року позивач був звільнений у запас у зв'язку із закінченням строку контракту. Наказом командира військової частини НОМЕР_2 (по стройовій частині) №13 від 19.01.2018 року позивач був виключений зі списків особового складу частини та направлений для зарахування на військовий облік до Деснянського РВК м. Києва.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві, де отримує пенсію за вислугу років, відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.
В матеріалах справи наявна копія довідки військової частини НОМЕР_2 від 08.02.2018 р. про суми нарахованого (виплаченого) позивачу грошового забезпечення з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди, одноразових додаткових видів грошового забезпечення, премій, винагороди за безпосередню участь в АТО за період з 01.01.2016 року по 19.01.2018 року.
Із вказаної вище довідки вбачається, що окрім грошового забезпечення, з якого було призначено пенсію позивачу, до складу грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування також входили:
- щомісячна додаткова грошова винагорода;
- грошова допомога для оздоровлення;
- матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань;
- премія, згідно ст. 27 Дисциплінарного статуту ЗС України;
- винагорода за безпосередню участь в АТО;
- індексація;
- грошова допомога у разі звільнення з військової служби.
При цьому, листом Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 29.05.2018 року №9669/02 ОСОБА_1 відмовлено у проведенні перерахунку пенсії, із посиланням на те, що в статті 43 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” та пункті 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року №393 не зазначені такі види грошового забезпечення як щомісячна додаткова грошова винагорода, грошова допомога для оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, одноразова грошова допомога при звільненні, індексація, тому їх не може бути враховано до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється розмір пенсії відповідно до закону.
Вважаючи такі дії відповідача протиправними та такими, що порушують його право на соціальних захист та належне пенсійне забезпечення, позивач звернувся з позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.
Згідно з частиною третьою статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей" (далі - постанова №393) передбачено, що пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії. Розмір додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їхніх сімей визначені Законом України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” від 20 грудня 1991 року №2011-XII, (також далі - Закон №2011-XII).
Відповідно до частин першої статті 9 Закону №2011-ХІІ, держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері праці та соціальної політики, інші центральні органи виконавчої влади відповідно до їх компетенції розробляють та вносять у встановленому порядку пропозиції щодо грошового забезпечення військовослужбовців.
Положеннями частини другої, третьої статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" визначено, що до складу грошового забезпечення входять:
- посадовий оклад, оклад за військовим званням;
- щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія);
- одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
У відповідності до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу" від 07 листопада 2007 року №1294, (далі - постанова №1294), упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців за категоріями військовослужбовців.
У схемі додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України (щомісячних та одноразових, додаток №25 до постанови №1294) вказано, що до одноразових віднесені такі види грошового забезпечення: винагорода, призначення та виплата якої пов'язана з обсягом та складностями роботи, що виконується під час проходження військової служби, матеріальна допомога на початкове обзаведення (вид матеріального забезпечення військовослужбовців, передбачений статтею 9-1 Закону №22011-ХІІ), а також одноразова матеріальна допомога: військовослужбовцям строкової військової служби.
Нормами Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" гарантовано право військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби, на щорічну основну відпустку із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення (частина перша статті 10-1 вказаного Закону).
При цьому, умови, розмір та порядок виплати військовослужбовцям зазначеної допомоги визначені постановою №1294 та Інструкцією про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженої наказом Міністра оборони України від 11 червня 2008 року №260, (далі - Інструкція). Так, розмір грошової допомоги на оздоровлення визначається виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення ним винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою на день вибуття в щорічну основну відпустку (підпунктом 3 пункт 5 постанова №1294, підпункт 30,4 пункт 30 розділу XXX. Інструкції).
Наведеними нормативно-правовими актами також регламентовано умови та порядок виплати військовослужбовцям матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.
Надбавка за виконання особливо важливих завдань була передбачена постановою №1294, а саме - надбавка за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу - у розмірі до 50 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, а тим, що безпосередньо розробляють, проводять експертизу проектів нормативно-правових актів, які передбачено положеннями про відповідні структурні підрозділи, військовослужбовцям органів (підрозділів) Державної прикордонної служби, Морської охорони, що безпосередньо забезпечують охорону ділянок кордону, здійснюють прикордонний контроль і пропуск через кордон, військовослужбовцям Служби безпеки, які безпосередньо здійснюють заходи, пов'язані з виконанням завдань державної безпеки, військовослужбовцям розвідувальних органів, які безпосередньо виконують функції з добування інформації, забезпечують та беруть участь у спеціальних заходах, спрямованих на підтримку національних інтересів, військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу за виконання спеціальних завдань, пов'язаних з антитерористичною діяльністю, особам начальницького складу слідчих підрозділів органів внутрішніх справ, військовослужбовцям Служби безпеки за службу на посадах слідчих, особам рядового і начальницького складу підрозділів міліції громадської безпеки за службу на посадах старших дільничних, дільничних і помічників дільничних інспекторів міліції та підрозділів з керівництва дільничними інспекторами міліції, військовослужбовцям Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, які безпосередньо забезпечують функціонування та безпеку державної системи урядового зв'язку, Національної системи конфіденційного зв'язку, державний контроль за станом криптографічного та технічного захисту державних інформаційних ресурсів та інформації, вимога щодо захисту якої встановлена законом, - у розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років.
Постановою Кабінету Міністрів України від 15.06.1994 р. №414, передбачена надбавка за доступ до державної таємниці, згідно якої, особам, які працюють в умовах режимних обмежень, установлюється надбавка до посадових окладів (тарифних ставок) залежно від ступеня секретності інформації: відомості та їх носії, що мають ступінь секретності "особливої важливості", - 20 відсотків; відомості та їх носії, що мають ступінь секретності "цілком таємно", - 15 відсотків; відомості та їх носії, що мають ступінь секретності "таємно", - 10 відсотків.
Стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає загальний принцип щодо грошових доходів застрахованої особи, які враховується в заробітну плату (дохід) для обчислення пенсії.
Зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отриманих застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та виплачені страхові внески; суми виплат, отриманих застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
У той же час, законодавець не розмежовує грошовий дохід на види (заробітна плата, основне грошове забезпечення чи додаткове, щомісячне або одноразове) та не виокремлює застрахованих осіб на категорії (військовослужбовців чи державних службовців та інших).
Суд зазначає, що з наявних у матеріалах справи доказів, а саме, довідки військової частини НОМЕР_2 про суми нарахованого (виплаченого) підполковнику ОСОБА_1 грошового забезпечення з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди, одноразових додаткових видів грошового забезпечення, премій, винагороди за безпосередню участь в антитерористичній операції за період з 01 січня 2016 року по 19 січня 2018 року вбачається, що відповідно до вимог Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування” на зазначені суми (щомісячна додаткова грошова винагорода, грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, премія, згідно ст. 27 ДС ЗС України, винагорода за безпосередню участь в АТО), крім індексації та одноразової грошової допомоги у разі звільнення з військової служби, фінансово-економічною службою військової частини НОМЕР_2 проводилося нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та його сплата.
Крім того, зазначено, що згідно із Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році" від 24.12.2015 №909-VIII, починаючи з 1 січня 2016 року утримання єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу, Генеральним штабом Збройних Сил України не проводилося.
Вищевикладене є самостійною підставою для неврахування індексації заробітної плати та одноразової грошової допомоги у разі звільнення з військової служби до складу грошового забезпечення з якого здійснюється обчислення пенсії.
Верховний Суд України в постанові від 10 березня 2015 року (справа №21-70а15) вказав, що грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація та одноразова грошова допомога при звільненні, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія лише у разі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з обумовлених виплат, а тому така позиція згідно зі ст. 244-2 КАС України має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.
Аналіз зазначених норм матеріального права дає підстави вважати, що щомісячна додаткова грошова винагорода, грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, премія, згідно ст. 27 ДС ЗС України, винагорода за безпосередню участь в АТО відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія. Неврахування відповідачем вказаних виплат при призначенні пенсії позивачу є протиправним.
Щодо включення до обрахунку розміру пенсії надбавки за виконання особливо важливих завдань; надбавки, яка передбачає доступ до державної таємниці; надбавки за бойове чергування; надбавки за класну кваліфікацію; надбавки за особливі умови служби постійного складу дисциплінарних військових частин; премії (згідно з пп. 2 п. 5 постанови №1294), суд зазначає, що у наданій позивачем довідці від 08.02.2018 року №22, грошовому атестаті серії ЗУ №142690, відсутні відомості про сплату з перелічених надбавок єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а тому відсутні підстави для їх врахування при обрахунку пенсії.
З огляду на встановлені обставини, суд приходить висновку, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню.
Таким чином, наведені правові норми та обставини справи, свідчать про те, що щомісячна додаткова грошова винагорода, грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, премія, згідно ст. 27 ДС ЗС України, винагорода за безпосередню участь в АТО, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.
Аналогічна правова позиція у постанові Верховного Суду від 20.02.2018 року у справі №346/2949/17, адміністративне провадження №К/9901/3333/17.
Одночасно, щодо задоволення позовних вимог саме з 20.01.2018, суд зазначає наступне.
Згідно частини другої статті 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
З наявної в матеріалах справи копії розрахунку пенсії за вислугу років по пенсійній справі 2601036685 для ОСОБА_1 вбачається, що пенсія позивачу призначена (обчислена) з 20.01.2018 року, отже і перерахунок пенсії має бути здійснений з 20.01.2018 року.
Згідно з ч. 1 ст. 9, ст. 72, ч.ч. 1, 2, 5 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, (далі - КАС України), розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Якщо учасник справи без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які він посилається, суд вирішує справу на підставі наявних доказів.
Таким чином, із системного аналізу вище викладених норм та з'ясованих судом обставин вбачається, що позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії є таким, що підлягає задоволенню частково.
На підставі вище викладеного, керуючись ст.ст. 72-77, 90, 192, 241-246, 250, 255 КАС України, суд
1. Позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (код ЄДРПОУ 42098368, адреса: 04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії задовольнити частково.
2. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, яка полягає у не проведенні перерахунку раніше призначеної пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з урахуванням всіх видів грошового забезпечення, з якого було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а саме з:
- щомісячної додаткової грошової винагороди;
- грошової допомоги для оздоровлення;
- винагороди за безпосередню участь в АТО;
- матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань;
- премії згідно ст. 27 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України.
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з урахуванням всіх видів грошового забезпечення, з якого було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а саме з:
- щомісячної додаткової грошової винагороди;
- грошової допомоги для оздоровлення;
- винагороди за безпосередню участь в АТО;
- матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань;
- премії згідно ст. 27 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України.
4. Позов в іншій частині залишити без задоволення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п'ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Ю.Т. Шрамко