№2-a-2/09p.
Іменем України
23 січня 2009 року Красноградський районний суд Харківської області у складі: головуючої- судді ОСОБА_1І
при секретарі - Кузнецовій О.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Краснограді адміністративний позов ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Красноградської РДА про поновлення пропущеного строку звернення до суду за захистом порушеного права та про перерахунок та стягнення заборгованості з виплат допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, -
ОСОБА_2 звернувся до суду із позовом в якому вказав, що 17 червня 2007 року його дружина народила дитину - ОСОБА_3.
Всі документи на оформлення допомоги при народженні дитини та державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку позивач оформлював в Управлінні праці та соціального захисту населення Красноградської РДА на своє ім"я, така допомога була йому призначена і він щомісяця її отримує з липня 2007 року.
В жовтні 2008 року йому стало відомо, що згідно діючого законодавства України, розмір щомісячної допомоги до досягнення дитиною трирічного віку повинен бути у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, а розмір допомоги, яку він отримує значно менший, тому позивач просить суд поновити йому пропущений строк для звернення до суду за захистом своїх прав, так як він не мав доступу до законодавчої бази і не знав про рішення Конституційного суду України від 09.07.2007 року, визнати неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Красноградської РДА по нарахуванню та виплаті йому допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 1 липня по 31 грудня 2007 року у розмірі 554, 24 гривень, зобов'язати відповідача здійснити дії по донарахуванню та виплаті йому недоотриманої щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 01 липня по 31 грудня 2007 року у розмірі 2244, 76 гривень.
Представник позивача позов підтримала.
Відповідач позов не визнав і просив розглянути справу у відсутність його представника, про що повідомив суд листом, в якому зазначив, що статтею 56 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку встановленому Кабінетом Міністрів України.
Виходячи з цього, Законом України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" передбачений відповідний обсяг видатків.
Єдиний закон України, який Конституція України відокремлює серед інших - це закон про Державний бюджет України. Згідно з Конституцією України цей закон приймається щорічно та має визначений термін дії. Відповідно до ст. 95 Конституції України виключно законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове призначення цих видатків. Закон про Державний бюджет України є правовим актом, зміст якого чітко зумовлений поняттям бюджету як план формування та використання фінансових ресурсів для забезпечення завдань та функцій, які здійснюються органами державної влади та органами місцевого самоврядування протягом бюджетного періоду. Частиною другою ст. 4 Бюджетного кодексу України встановлено, що при здійсненні бюджетного процесу в Україні положення нормативно-правових актів застосовується лише в частині, в якій вони не суперечать положенням Конституції України, цього Кодексу та закону про Державний бюджет України. Будь-які зобов'язання, взяті фізичними та юридичними особами за кошти Державного бюджету України без відповідних бюджетних асигнувань або ж з перевищенням повноважень, встановлених Бюджетним кодексом України та законом про Державний бюджет України, не вважаються бюджетними зобов'язаннями. Витрати державного бюджету на покриття таких зобов'язань не можуть здійснюватися, Мінпраці, як головний розпорядник коштів, керуючись вимогами чинного законодавства, забезпечує через місцеві органи праці та соціального захисту населення виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірах, визначених Верховною Радою України у законі про Державний бюджет України на відповідний календарний рік.
Разом з тим згідно Рішення Конституційного Суду № 6-рп/2007 від 09.07.2007 втратив чинність абзац третій частини другої статті 56 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік", яким визначено розмір виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Рішення Конституційного Суду України № 10-рп від 22.05.08 року не стосується пункту 23 розділу II "Внесення змін до деяких законодавчих актів України" Закону України Про Державний бюджет України на 2008 рік, яким визначено розмір виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Механізм та порядок виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у зв'язку із рішенням Конституційного Суду України у 2007 році не визначено. Управління не отримувало будь яких документів, які б свідчили про необхідність виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі прожиткового мінімуму встановленого для дітей віком від 1-го до 6-ти років.
Крім того відповідач вважає, що позивач пропустив однорічний строк звернення до суду і наполягає на застосуванні судом зазначеної норми при вирішенні спору.
Суд, вислухавши представника позивача, дослідивши матеріали справи вважає, що позов необхідно задовольнити частково з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» в редакції, що діяла до набрання законної сили Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Дію цієї норми зупинено на 2007 рік згідно Закону України "Про Державний бюджет на 2007 рік" і абзацом 3 частини 2 ст. 56 цього Закону України визначено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку складає розмір, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 грн для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку встановленому Кабінетом Міністрів України. І відповідач проводив виплати у відповідності до вищезазначеного порядку та розмірів.
Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року за № 6-рп/2007 положення абз. З ч. 2 ст. 56 та п. 14 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» були визнані неконституційними, у зв'язку з чим втратили чинність.
Рішення Конституційного Суду України має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними, є обов'язковим до виконання на території України, остаточним і не може бути оскаржене.
Відповідно до ч.2 ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним судом рішення про їх неконституційність.
Таким чином, позивачу необхідно перерахувати та виплатити розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, яка повинна була сплачена в 2007 році, але вимоги позивача щодо виплати допомоги у конкретно визначеній позивачем грошовій сумі не підлягають задоволенню, так як такі виплати не були їй нараховані, а суд не може перебирати на себе функцію призначення і перерахунку виплат державної допомоги замість органу, на який покладені такі повноваження.
Посилання відповідача на відсутність механізму виплати допомоги на виконання рішення Конституційного суду від 09.07.2007 року №6-рп/2007 не може бути підставою для не здійснення виплат чи відмови в задоволенні позову, так як у відповідності до ст. 8 КАС України звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується, і забороняється відмова у розгляді та вирішенні адміністративної справи з мотивів неповноти, неясності, суперечливості чи відсутності законодавства, яке регулює спірні правовідносини.
Доводи відповідача про пропущення позивачем строку звернення до суду є безпідставними, так як у відповідності до ст. 99 КАС України річний строк звернення до суду за захистом своїх прав обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, а позивач дізнався про порушення своїх прав у жовтні 2008 року, так як не мав доступу до видань Конституційного суду України.
Питання про стягнення з відповідача судових витрат в сумі 3, 40 грн. судом не вирішується, оскільки позивач не просив про їх відшкодування.
Згідно викладеного, керуючись Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року № 6-рп/2007, ч. 1 ст. 15 ЗУ "Про державну допомогу сім"ям з дітьми", ст. ст. 86, 160-163, 167 КАСУ, суд, -
Поновити ОСОБА_2 процесуальний строк для звернення до адміністративного суду.
Визнати неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Красноградської районної державної адміністрації Харківської області щодо нарахування та виплати ОСОБА_2 державної допомоги по догляду за донькою ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 до досягнення нею трирічного віку за період з 09 липня по 31 грудня 2007 року.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Красноградської районної державної адміністрації Харківської області перерахувати та виплатити ОСОБА_2 державну допомогу по догляду за донькою ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 до досягнення нею трирічного віку за період з липня по 31 грудня 2007 року в розмірах, які дорівнюють прожитковому мінімуму для дітей віком до 6 років з врахуванням підвищення виплат відповідно до прожиткового мінімуму дітей відповідного віку.
Постанова може бути оскаржена до апеляційного адміністративного суду Харківської області через Красноградський районний суд шляхом подачі в 10 денний строк з дня проголошення постанови заяви про апеляційне оскарження і поданням після
цього протягом 20 днів апеляційної скарги, або в порядку ч. 5 ст. 186 КАС України.