Постанова від 28.10.2009 по справі 2-а-1617/09

Справа № 2-а-1617/09р.

ПОСТАНОВА

ІМ'ЯМ УКРАЇНИ

28 жовтня 2009 року

Ямпільський райсуд

в складі : головуючого - Оснач С.В. Сумської області

при секретарі - Кубрак В.Г.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Ямпіль справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Ямпільської райдержадміністрації про стягнення недоплаченої щорічної грошової допомоги в розмірі 4545 грив., суд,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач просить стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Ямпільської райдержадміністрації суму недоплаченої одноразової щорічної допомоги як дружині загиблого за 2008 року та 2009 року в розмірі 4545 грив. Свої вимоги обґрунтовує тим, що вона є членом сім'ї загиблого ветерана війни і

Відповідно ст .15 Закону України «Про статус ветеранів війни», гарантії їх соціального захисту щорічно до 5 травня виплачується разова грошова допомога у розмірі 5 мінімальних пенсій за віком.

Мінімальна пенсія за віком у 2008 р. склала 481 грив., у 2008 р. 498 грив., фактично їй виплачено 170 грив. та 180 грив., сума недоплаченої грошової допомоги склала 4545 грив.

До початку судового засідання позивач надала письмову заяву, в якій позов підтвердила, просить розглянути справу без його участі.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, надав до суду заяву, в якій просить справу слухати в його відсутність в позовних вимогах просить відмовити. Крім того надала заперечення, в якому вказує що основним розпорядником коштів є Міністерство праці і соціальної політики України. Вказані виплати проводились згідно з Законом України «Про державний бюджет України на 2008 р. та 2009 р.», інших коштів не надходило.

Суд, дослідивши докази вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

З матеріалів справи вибачається, що ОСОБА_1 є членом загиблого ветерана війни та має пільги, встановлені законодавством України для даної категорії громадян (а.с. 6).

Відповідно до ст. 15 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» щорічно до 5 травня члену сім'ї загиблого ветерана війни виплачується разова грошова допомога у розмірі 5 мінімальних пенсій за віком. Згідно ст. 17-1 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах, передбачених статтями 12-16 цього Закону, здійснюють органи праці та соціального захисту населення через відділення зв'язку або через установи банків. Відповідно до п. 3 Положення про Міністерство праці і соціальної політики України, затвердженого Указом Президента України від 30.08.00 № 1035/2000 та постановою КМУ від 02.11.06 № 1543 Мінпраці України забезпечує реалізацію прав громадян на соціальний захист через систему підпорядкованих йому органів. Законом України «Про Державний бюджет на 2008 » передбачена виплата щорічної разової допомоги відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» члену сім'ї загиблого ветерана війни у розмірі 2008 р.- 170 гив.

Згідно довідки управління соціального захисту населення Ямпільської райдержадміністрації (а.с. 7) вбачається, ОСОБА_1 отримала в 2008 р. 170 грив. у 2009 р. - 180 грив.

Відповідно ст. 2 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» права та пільги для ветеранів війни і членів їх сімей, встановлені раніше законодавством України і законодавством колишнього Союзу РСР, не можуть бути скасовані без їх рівноцінної заміни. Нормативні акти органів державної влади і органів місцевого самоврядування, які обмежують права і пільги ветеранів війни, передбачені цим Законом, є недійсними. Згідно ч.2 ст. 19, ч.3 ст.22 Конституції України норми якої є нормами прямої дії, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законом України. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав.

Крім того, рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року у справі № 10-рп/2008 у справі за конституційними поданнями Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) окремих положень статті 65 розділу І, пунктів 61, 62, 63, 66 розділу ІІ, пункту 3 розділу ІІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» і 101 народного депутата України щодо відповідності Конституції України (конституційності ) положень статті 67 розділу І, пунктів 1-4, 6-22, 24-100 розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України (справа щодо предмета та змісту закону про Державний бюджет України) визнано таким, що не відповідають Конституції України ( є неконституційними ) положення пунктів 20-22 розділу ІІ Закону України «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» з дня ухвалення Конституційним Судом України вказаного рішення.

Суд враховує, що Законом україни «Про Державний бюджет України на 2009р.» розміри державних соціальних гарантій на 2009 рік дію ст. 15 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» не зупинено.

Крім того, суд не приймає заперечення відповідача про те, що він не є належним відповідачем, з таких підстав.

Віждповідно до абз. 5 п. 3, пп.9 п.4 Типового положення про управління праці та соціального захисту населення районної, у м. Києві та Севастополі державної адміністрації, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 2007 р. № 790, одним з основних завдань управління є призначення та виплата соціальної допомоги , компенсацій та інших соціальних виплат, і управління відповідно до покладених на нього завдань забезпечує надання відповідно до законодавства державної допомоги інвалідам.

Згідно з частиною 1 статті 17-1 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах, передбачених статтями 12-16 цього Закону здійснюють органи праці та соціального захисту населення через відділення зв'язку або через установи банків (шляхом перерахування на особовий рахунок отримувача) пенсіонерам - за місцем отримання пенсії, а особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання.

Відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 18.02.2004 р. № 177 «Про забезпечення щорічної виплати разової грошової допомоги, передбаченої Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», кошти на виплату разової грошової допомоги, передбаченої Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», отримують органи праці та соціального захисту населення.

Отже, управління праці та соціального захисту населення Ямпільської райдержадміністрації є належним відповідачем у справі.

Суд відхиляє посилання відповідача на виплату позивачу допомоги в межах бюджетних асигнувань як на підставу невиплати допомоги у повному обсязі, передбаченому Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», оскільки реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань, тобто посилання суб'єктів владних повноважень на відсутність коштів, як на причину невиконання своїх зобов'язань, судом не береться до уваги. Так, у справі «Кечко проти України» Європейський Суд з прав людини констатував, що не приймає аргумент Уряду щодо бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.

Таким чином, не виконання або неналежне виконання законів, якими передбачено певні соціальні гарантії, через відсутність коштів для їх виплати не є підставою для виправдання дискримінуючої недоплати одноразової грошової допомоги члену сім'ї загиблого ветерана війни.

Суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти добросовісно, тобто з щирим наміром щодо реалізації владних повноважень та досягнення поставлених цілей і справедливих результатів.

Таким чином, суд прийшов до висновку, що бездіяльність щодо відмови у виплаті позивачу щорічної грошової допомоги у розмірах визначених Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 року, не може бути визнана такою, що вчинена на підставі, у межах повноважень, безсторонньо (неупереджено) та добросовісно, а тому позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню.

Що стосується доводів відповідача стосовно підстав виплати допомоги тільки до 30 вересня та з урахуванням дати ухвалення Конституційним Судом України відповідного Рішення 22.05.2008 року, тобто проведення позивачу виплати допомоги у квітні 2008 році, то суд вважає, що позивач не втратив права вимагати стягнення недоплаченої суми, оскільки відповідно до ч. 4 ст. 17-1 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту особи, які не отримали грошової допомоги до 5 травня, мають право звернутися за нею та отримати її до 30 вересня відповідного року, в якому здійснюється виплата допомоги. Однак, якщо виплата проведена не в повному обсязі, особа має право звернутися з відповідним позовом до суду з урахуванням строків позовної давності, при цьому позивачем не пропущено річного строку позовної давності. Сума щорічної грошової допомоги, не донарахована позивачу як члену сім'ї загиблого ветерана війни у 2008 році, підлягає донарахуванню та виплаті, враховуючи те, що право на отримання разової грошової допомоги, передбаченої Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» не належать від розміру доходів отримувача чи наявності фінансування з бюджету, а має безумовний характер.

Виходячі зі змісту позову та для повного захисту прав позивача, за захистом яких прокурор звернувся до суду, суд вважає за необхідне на підставі ч. 2 ст. 11 КАС України вийти за межі позовних вимог та визнати протиправною бездіяльність управління праці та соціального захисту населення Ямпільської районної державної адміністрації стосовно не донарахування за 2008 р. та 2009 р. разової щорічної грошової допомоги ОСОБА_1, як члену сімї загиблого ветерана війни зазначеної допомоги в розмірі визначеному законом, а також зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Ямпільської райдержадміністрації, донарахувати та вчинити дії по виплаті ОСОБА_1 разової щорічної допомоги за 2008 р. та 2009 р. відповідно до вимог ч.5 ст. 15 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», абз. 5 ч. 1 ст. 58 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» та ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 19, 22,75,92,152 Конституції України, ст. 73 Закону України «Про Конституційний Суд України» , абз. 5 ч.1, ст. 58 Закону України «Про Державний бюджет на 2008 р. та Закону України «Про Державний бюджет на 2009р. , та внесення змін до деяких законодавчих актів України»,ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», ст.ст. 8,11, 99-100, 122, 160-163 КАС України,

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити частково. Визнати противоправною бездіяльність управління праці та соціального захисту населення Ямпільської районної державної адміністрації стосовно не донарахування за 2008 р. та 2009 р. разової щорічної грошової допомоги ,як члену сім'ї загиблого ветерана війни ОСОБА_1 та невиплату їй донарахованої допомоги .

Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Ямпільської райдержадміністрації здійснити нарахування на користь ОСОБА_1 щорічної грошової допомоги, як члену сім'ї загиблого ветерана відповідно до ст. 15 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком визначеної п. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та Законом України «Про державний бюджет на 2008 р. та Законом України «Про державний бюджет на 2009 р., та здійснити дії щодо виплати недоплачених сум.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративному суду через Ямпільський районний суд Сумської області шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом 10 днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України - з дня складення в повному обсязі, і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження

Суддя

Ямпільського райсуду С.В. Оснач