22 березня 2019 року Справа № 160/2582/19
Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Неклеса Олена Миколаївна, перевіривши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Міністра соціальної політики України ОСОБА_2, Міністерства соціальної політики України про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії, відшкодування матеріальної шкоди,-
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду засобами системи "Електроний суд" надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Міністра соціальної політики України ОСОБА_2, Міністерства соціальної політики України, в якому позивач просить:
Встановити, що. згідно пункту 2 «Положення про Міністерство соціальної політики України», затвердженого постановою ОСОБА_3 Міністрів України від 17 червня 2015 р. № 423, обов'язком Міністра Міністерства соціальної політики України ОСОБА_2 та Міністерства соціальної політики України, які у своїй діяльності керуються Конституцією та законами України, указами Президента України і постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами ОСОБА_3 Міністрів України, іншими актами законодавства, та використовують енергетичні ресурси, що при видобуванні, переробці, транспортуванні, зберіганні та виробництві енергії забруднюють навколишнє природне середовище шкідливими речовинами та смердючими відвалами, витрачають кошти платників податків на оплату тепла, електроенергії, а також здійснюють виплату із державного бюджету, що є коштами також платників податку, субсидії громадянам на оплату енергоносіїв по необгрунтованим та не ринковим цінам, у відповідності до статті 3 Конституції України та частини другої статті 19 Конституції України, у межах повноважень, є:
1) забезпечення гарантії екологічних прав громадян на життя та безпечне для життя і здоровя довкілля, згідно пункту б) статті 10 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»,
2) вчинення дій, у межах їх повноважень, згідно статті 3 Закону України «Про альтернативні джерела енергії», зокрема, шляхом надання висновку щодо доцільності реалізації запропонованого та поданого ОСОБА_1 на розгляд до міністерства проекту «Енергетична установка ОСОБА_1», спрямованих на:
1) нарощування обсягів виробництва та споживання енергії, виробленої з відновлювального вторинного палива та окислювача - «Теплоагенти Благути©, з метою економного витрачання традиційних паливно- енергетичних ресурсів та зменшення залежності України від їх імпорту шляхом реструктуризації виробництва і раціонального споживання енергії за рахунок збільшення частки енергії, виробленої з альтернативних джерел;
2) додержання екологічної безпеки за рахунок зменшення негативного впливу на стан довкілля при створенні та експлуатації об'єктів альтернативної енергетики, а також при передачі, транспортуванні, постачанні, зберіганні та споживанні енергії, виробленої з відновлювального вторинного палива та окислювача - «Теплоагенти Благути©;
3) додержання безпеки для здоров'я людини на об'єктах альтернативної енергетики на всіх етапах виробництва, а також при передачі, транспортуванні, постачанні, зберіганні та споживанні енергії, виробленої з відновлювального вторинного палива та окислювача- «Теплоагенти Благути©;
4) науково-технічного забезпечення розвитку альтернативної енергетики з використанням відновлювального вторинного палива та окислювача - «Теплоагенти Благути©, популяризації та впровадження науково-технічних досягнень у цій сфері, підготовки відповідних фахівців у вищих та середніх навчальних закладах; додержання законодавства всіма суб'єктами відносин, пов'язаних з виробництвом, збереженням, транспортуванням, постачанням, передачею і споживанням енергії, виробленої з відновлювального вторинного палива та окислювача - «Теплоагенти Благути©;
5) додержання умов раціонального споживання та економії енергії, виробленої з відновлювального вторинного палива та окислювача- «Теплоагенти Благути©;
6) залучення вітчизняних та іноземних інвестицій і підтримки підприємництва у сфері альтернативних джерел енергії, в тому числі шляхом розробки і здійснення загальнодержавних і місцевих програм розвитку альтернативної енергетики з використанням відновлювального вторинного палива та окислювача - «Теплоагенти Благути©,
що забезпечує:
1) запобігання забруднення навколишнього природного середовища від викидів шкідливих речовин і парникових газів, шляхом переведення роботи енергетичних установок, що виробляють тепло, електричну та механічну енергію, на замкнений цикл роботи;
2) автономне, безпечне, екологічне, економічне та незалежне виробництво енергії на землі, під землею, на воді, під водою, в повітрі та в космосі шляхом переведення роботи установки на замкнений цикл Карно без викидання відпрацьованих газів та їх використання як відновлювального вторинного палива та окислювача - «Теплоагенти Благути©»;
3) надання можливості споживачам енергії стати виробниками енергії та демонополізувати енергетичну галузь та як наслідок забезпечити зниження вартості товарів та послуг і підвищення їх конкурентної здатності;
4) запобігання необхідності втручання в гідрогеологію підземних вод шляхом виключення необхідності видобутку традиційних енергоносіїв;
5) запобігання загибелі людей від вибухів горючих речовин на копальнях шляхом виключення необхідності видобутку традиційних енергоносіїв;
6) запобігання загибелі людей від вибухів та пожеж при аваріях транспортних засобів шляхом виключення необхідності використання традиційних енергоносіїв;
7) запобігання загибелі людей від вибухів та пожеж при транспортуванні горючих речовин та запобігання забруднення навколишнього середовища при розливах нафти та іншого шляхом виключення необхідності використання традиційних енергоносіїв;
8) запобігання загибелі людей та пошкодження майна від вибухів природного газу в будинках та на підприємствах, шляхом виключення необхідності використання традиційних енергоносіїв;
9) запобігання необхідності руйнування родючих шарів землі та забруднення навколишнього природного середовища смердючими відвалами, які отруюють людей, рослини та тварин, шляхом виключення необхідності використання традиційних енергоносіїв;
10) запобігання загибелі людей від чадного газу при використанні дров та вугілля для опалювання будинків та запобігання викидання шкідливих речовин і парникових газів у повітря, а також запобігання необхідності вирубки дерев в лісах та лісонасадженнях для спалювання, шляхом виключення необхідності їх використання як традиційних енергоносіїв;
11) запобігання техногенним катастрофам пов'язаних із аваріями на атомних, теплових та гідроелектростанціях, шляхом переведення роботи парових турбін на відновлювальне вторинне паливо та окислювач- «Теплоагенти Благути©»;
12) запобігання захворюваності людей та збереження генофонду Українського народу шляхом зниження впливу шкідливих речовин на людей, за рахунок виключення необхідності використання традиційних енергоносіїв та викидання у повітря шкідливих речовин і парникових газів;
13) запобігання змінам клімату на Землі, за рахунок виключення необхідності використання традиційних енергоносіїв та викидання у повітря шкідливих речовин і парникових газів;
14) запобігання необгрунтованим витратам коштів платників податків для утримання бюджетної сфери, а саме: для оплати пального, тепла, електроенергії, товарів та послуг, які встановлені ОСОБА_3 Міністрів України за необгрунтованими та не ринковими цінами на користь монополій;
15) запобігання необгрунтованим витратам коштів платників податків для надання субсидій населенню, а саме: для оплати тепла, електроенергії, природного газу, які встановлені ОСОБА_3 Міністрів України за необгрунтованими та не ринковими цінами на користь монополій та інше,
та
визнати,
що розгляд звернення ОСОБА_1 до Мінсоцполітики України (реєстраційний №: БЛ-9070091 від 18.02.2019р.), згідно листа міністерства №1959/0/112 19/202 від 22.02.2019р., здійснено з порушенням статті 19 закону України «Про звернення громадян», а саме: не по суті, не об'єктивно, та не всебічно,
та зобов'язати Міністерство соціальної політики України здійснити розгляд звернення ОСОБА_1 до Мінсоцполітики України (реєстраційний №: БЛ-9070091 від 18.02.2019р.), згідно статті 19 закону України «Про звернення громадян», а саме: по суті, об'єктивно та всебічно.
2.Визнати, що начальник управління державної соціальної допомоги ОСОБА_4 як посадова особа Міністерства соціальної політики України, згідно пункту 2 «Положення про Міністерство соціальної політики України», затвердженого постановою ОСОБА_3 Міністрів України від 17 червня 2015 р. № 423, яке у своїй діяльності керуються Конституцією та законами України, указами Президента України і постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами ОСОБА_3 Міністрів України, іншими актами законодавства, не має повноважень надавати рекомендації ОСОБА_1 звертатися до Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження України, а зобов'язаний особисто, у разі необхідності, звернутися до Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження України з питання надання науково обґрунтованого висновку для Міністерства соціальної політики України щодо доцільності розробки в Україні проекту «Енергетична установка ОСОБА_1», зниження витрат бюджетних коштів в міністерстві на субсидії населенню, на оплату міністерством енергоносіїв, електроенергії, тепла та гарячої води, а також покращення добробуту громадян при запровадженні у виробництво зазначеного проекту, та відмовляти у наданні інформації про витрати бюджетних коштів на оплату енергоносіїв для утримання міністерства та його структур, а також на субсидії населенню та висновку, що відноситься безпосередньо до повноважень міністерства, про відповідність запропонованої установки правилам техніки безпеки на виробництві, робота якої виключає можливість накопичення горючих і окислювальних речовин та можливість їх вибуху та пожежі, а також запобігає викидання шкідливих речовин при виробництві енергії, що в свою чергу зменшує кількість загиблих від вибуху та пожежі при аварії літаків та інших транспортних засобів,
та
зобов'язати Міністерство соціальної політики України відкликати лист начальника управління державної соціальної допомоги ОСОБА_4 №1959/0/112-19/202 від 22.02.2019р., як такий, що порушує конституційне право громадянина України ОСОБА_1, закріплене законом України «Про звернення громадян», який регулює питання практичної реалізації громадянами України наданого їм Конституцією України права вносити в органи державної влади, об'єднання громадян відповідно до їх статуту пропозиції про поліпшення їх діяльності, викривати недоліки в роботі, оскаржувати дії посадових осіб, державних і громадських органів та забезпечує громадянам України можливості для участі в управлінні державними і громадськими справами, для впливу на поліпшення роботи органів державної влади і місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, для відстоювання своїх прав і законних інтересів та відновлення їх у разі порушення, та як наслідок такого порушення статті 19 закону України «Про звернення громадян», за результатом розгляду звернення ОСОБА_1 до Мінсоцполітики України (реєстраційний №: БЛ-9070091 від 18.02.2019р.,) та не надання, зокрема, висновку міністерства про відповідність запропонованої «Енергетичної установки ОСОБА_1» правилам техніки безпеки на виробництві, робота якої виключає можливість накопичення горючих і окислювальних речовин та можливість їх вибуху та пожежі, а також запобігає викидання шкідливих речовин при виробництві енергії, є перешкодою для запровадження у виробництво запропонованої установки, порушує гарантоване державою авторам технології ОСОБА_1 «Екотерм» право на захист моральних та матеріальних інтересів, пов'язаних із інтелектуальною власністю, приховано порушує авторське право та фактично є цензурою творчої діяльності винахідників технології ОСОБА_1 «Екотерм», ставить на безпідставній основі під сумнів ділову репутацію винахідників технології ОСОБА_1 «Екотерм», та як наслідок цього в результаті має місце порушення екологічних прав громадян, встановлених статтею 50 Конституції України та статтями 9,10,11 закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», порушує особисте немайнове право ОСОБА_1 на життя та безпечне для життя і здоров'я довкілля, так як за добавку до пенсії у розмірі 6,30 грн. неможливо придбати ліки, та забезпечити можливість фізичного існування громадянин України ОСОБА_1, при розмірі місячного доходу у 2306,67 грн. в зимовий період, коли заборгованість за газ на 08.02.2019 року складає 4121,60 грн., у зв'язку з тим, що місячну норму газу, без надання на 76 році життя пенсіонеру ОСОБА_1 ОСОБА_5 матеріальної допомоги з боку держави для утеплення будинку, заміни вікон, дверей, перепроектування та переобладнання опалювальної системи будинку, заміни котла та для запровадження технології ОСОБА_1 «Екотерм», скорочено від 599,7 куб. м., згідно повідомлення від 07.11.2017 року, до 291,24 куб. м., згідно повідомлення від 12.12.2018 року, розмір субсидії для оплати за газ, скорочено від 4069,62 грн. до 2170,51, обов'язкова плата від 103,23 грн. збільшена до 319,27 грн., ціна на газ збільшена на 23 відсотки, а розмір пенсії на 6,30 грн., що складає 0,27 відсотків, при цьому в результаті травми та похилого віку у мене відсутня можливість заробляти собі на життя, а Мінсоцполітики України, яке є розробником документів по зниженню субсидій населенню, не вчиняє дії, у межах своїх повноважень, щодо можливості запровадження у виробництво технології ОСОБА_1 «Екотерм» шляхом реалізації проекту «Енергетична установка ОСОБА_1» для зниження витрат бюджетних коштів на субсидії населенню та на утримання міністерства, а також покращення добробуту та здоров'я людей та забезпечення особистого немайнового права ОСОБА_1 на життя та безпечне для життя і здоров'я довкілля.
3.Зобов'язати Міністра Міністерства соціальної політики України ОСОБА_2 та Міністерство соціальної політики України здійснити контроль, на підставі статті 28 закону України «Про звернення громадян», щодо розгляду звернення ОСОБА_1 до Мінсоцполітики України (реєстраційний №: БЛ-9070091 від 18.02.2019р.), яке стосується зниження витрат бюджетних коштів на утримання державних та місцевих органів влади, на субсидії населенню та покращення добробуту та здоров'я громадян, за рахунок запобігання викидання шкідливих речовин у повітря при виробництві енергії та зниження вартості товарів та послуг, у разі запровадження у виробництво проекту
«Енергетична установка ОСОБА_1», згідно статті 19 закону України «Про звернення громадян», а саме: по суті, об'єктивно та всебічно та надання ОСОБА_1 висновку Міністерства соціальної політики України щодо доцільності розробки проекту «Енергетична установка ОСОБА_1, висновку про відповідність запропонованої установки правилам техніки безпеки на виробництві, робота якої виключає можливість накопичення горючих і окислювальних речовин та можливість їх вибуху та пожежі, а також запобігає викидання шкідливих речовин при виробництві енергії, а також надати інформацію про витрати бюджетних коштів на утримання державних та місцевих органів влади, на субсидії населенню, а також на лікування людей, у зв'язку з незадовільним екологічним становищем в Україні.
4. Встановити, що в результаті бездіяльності Міністра соціальної політики України ОСОБА_2 щодо здійснення контролю та Міністерства соціальної політики України, зокрема, щодо розгляду звернення ОСОБА_1 до Мінсоцполітики України (реєстраційний №: БЛ-9070091 від 18.02.2019р.), яке стосується зниження витрат бюджетних коштів на утримання державних та місцевих органів влади, на субсидії населенню та покращення добробуту та здоров'я громадян, за рахунок запобігання викидання шкідливих речовин у повітря при виробництві енергії та зниження вартості товарів та послуг, у разі запровадження у виробництво проекту «Енергетична установка ОСОБА_1», ОСОБА_1 як автору технології, що має як загальнодержавне так і світове значення для екологічної безпеки та енергетичної незалежності людини, а також для покращення добробуту, загрожує фізичне знищення від голоду і холоду, в результаті чого ОСОБА_1 нанесена моральна та матеріальна шкода, що призвело до погіршення стану здоров'я, отримання травми, безвихідності ситуації, до заборгованості для оплати за газ та для придбання ліків
та зобов'язати Міністра Міністерства соціальної політики України ОСОБА_2 та Міністерство соціальної політики України, у межах їх повноважень, на підставі статті 3 Конституції України, виділити кошти для оплати різниці за спожитий газ та субсидією, а також виділити кошти на харчування та лікування.
5. На підставі статті 56 Конституції України, пунктів 1, 2, 3, 4, 5, 10-1 Постанови пленуму Верховного суду України № 5 від 25.05.2001р. «Про судову практику в справах про відшкодування моральної (немайнової) шкоди» задля гарантії інтересів юридичної особи та гарантії захисту прав і свобод громадян, а також статті 176,177,364 Кримінального кодексу України, відшкодувати за рахунок держави моральні збитки завданні знущаннями при розгляді звернення ОСОБА_1 до Мінсоцполітики України (реєстраційний №: БЛ-9070091 від 18.02.2019р.) та протиправною відмовою забезпечити особисте немайнове право громадянина України ОСОБА_1 на життя та особисте немайнове право громадянина України ОСОБА_1 на безпечне для життя і здоров'я довкілля, шляхом реалізації у виробництво відновлювального вторинного палива та окислювача - «Теплоагенти Благути©», яке, у відповідності до Закону засвідчено авторським свідоцтво на науковий твір № 39705 та, зокрема, патентом на корисну модель № 91123 та зазначений такий інтелектуальний продукт забезпечує:
1) запобігання забруднення навколишнього природного середовища від викидів шкідливих речовин і парникових газів, шляхом переведення роботи енергетичних установок, що виробляють тепло, електричну та механічну енергію, на замкнений цикл роботи;
2) автономне, безпечне, екологічне, економічне та незалежне виробництво енергії на землі, під землею, на воді, під водою, в повітрі та в космосі шляхом переведення роботи установки на замкнений цикл Карно без викидання відпрацьованих газів та їх використання як відновлювального вторинного палива та окислювача - «Теплоагенти Благути©» (1,2);
3)надання можливості споживачам енергії стати виробниками енергії та демонополізувати енергетичну галузь та як наслідок забезпечити зниження вартості товарів та послуг і підвищення їх конкурентної здатності;
4) запобігання необхідності втручання в гідрогеологію підземних вод шляхом виключення необхідності видобутку традиційних енергоносіїв;
5) запобігання загибелі людей від вибухів горючих речовин на копальнях шляхом виключення необхідності видобутку традиційних енергоносіїв;
6) запобігання загибелі людей від вибухів та пожеж при аваріях транспортних засобів шляхом виключення необхідності використання традиційних енергоносіїв;
7) запобігання загибелі людей від вибухів та пожеж при транспортуванні горючих речовин та запобігання забруднення навколишнього середовища при розливах нафти та іншого шляхом виключення необхідності використання традиційних енергоносіїв;
8) запобігання загибелі людей та пошкодження майна від вибухів природного газу в будинках та на підприємствах, шляхом виключення необхідності використання традиційних енергоносіїв;
9) запобігання необхідності руйнування родючих шарів землі та забруднення навколишнього природного середовища смердючими відвалами, які отруюють людей, рослини та тварин, шляхом виключення необхідності використання традиційних енергоносіїв;
10) запобігання загибелі людей від чадного газу при використанні дров та вугілля для опалювання будинків та запобігання викидання шкідливих речовин і парникових газів у повітря, а також запобігання необхідності вирубки дерев в лісах та лісонасадженнях для спалювання, шляхом виключення необхідності їх використання як традиційних енергоносіїв;
11) запобігання техногенним катастрофам пов'язаних із аваріями на атомних, теплових та гідроелектростанціях, шляхом переведення роботи парових турбін на відновлювальне вторинне паливо та окислювач - «Теплоагенти Благути©»;
12) запобігання захворюваності людей та збереження генофонду Українського народу шляхом зниження впливу шкідливих речовин на людей, за рахунок виключення необхідності використання традиційних енергоносіїв та викидання у повітря шкідливих речовин і парникових газів;
13) запобігання змінам клімату на Землі, за рахунок виключення необхідності використання традиційних енергоносіїв та викидання у повітря шкідливих речовин і парникових газів;
14) запобігання необгрунтованим витратам коштів платників податків для утримання бюджетної сфери, а саме: для оплати пального, тепла, електроенергії, товарів та послуг, які встановлені ОСОБА_3 Міністрів України за необгрунтованими та не ринковими цінами на користь монополій;
15) запобігання необгрунтованим витратам коштів платників податків для надання субсидій населенню, а саме: для оплати тепла, електроенергії, природного газу, які встановлені ОСОБА_3 Міністрів України за необгрунтованими та не ринковими цінами на користь монополій та інше, у розмірі сто тисяч неоподаткованих мінімумів доходів громадян.
6. Відшкодувати ОСОБА_1 за рахунок держави, на підставі частини 2 статті 276 та статті 1173 Цивільного кодексу України, статті 25 закону України «Про звернення громадян», статті 56 Конституції України, матеріальну шкоду (упущена вигода), яку я зміг би отримати, за умови виконання ОСОБА_3 Міністрів України своїх повноважень в галузі охорони природи та ресурсозбереження, від реалізації у виробництво технології ОСОБА_1 «Екотерм», яка має як загальнодержавне та світове значення, що забезпечує незалежне та автономне безпечне, екологічне та економічне виробництво енергії, а саме: знижує вартість виробництва енергії практично до експлуатаційних витрат, так як виключається вартість газу, вугілля, нафтопродуктів та запобігає викидання шкідливих речовин і парникових газів в атмосферу Землі, яку я визначаю у розмірі 0,5 відсотків від витрат валютних коштів для закупівлі продовж 2006-2018 років імпортних енергоносіїв для виробництва теплової, механічної та електричної енергії, достовірну інформацію про які зобов'язаний представити суду та позивачу ОСОБА_3 Міністрів України, на вимогу суду.
Відповідно до вимог статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви в тому числі з'ясовує, чи немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Згідно з частиною другою статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Необхідною умовою для реалізації права на звернення до адміністративного суду є пред'явлення адміністративного позову шляхом подання позовної заяви із дотриманням вимог, встановлених КАС України, насамперед його статтями 122, 160-161.
Недотримання встановленого цим Кодексом порядку звернення до адміністративного суду, залежно від обставин може тягнути за собою залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви, відмову у відкритті провадження в адміністративній справі, залишення позовної заяви без розгляду.
Відповідно до частини 2 статті 160 КАС України позовна заява подається в письмовій формі позивачем або особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб.
Подана позовна заява надійшла на адресу суду засобами телекомунікаційного зв'язку та яка засвідчена графічним та електронно-цифровим підписом ОСОБА_1.
За правилами статті 18 КАС України позовні та інші заяви, скарги та інші визначені законом процесуальні документи, що подаються до суду і можуть бути предметом судового розгляду, в порядку їх надходження підлягають обов'язковій реєстрації в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі в день надходження документів.
Реєстрація в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі не позбавляє права на подання документів до суду в паперовій формі в порядку, визначеному цим Кодексом.
Особи, які зареєстрували офіційні електронні адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі, подають процесуальні та інші документи, письмові та електронні докази, вчиняють інші процесуальні дії в електронній формі виключно за допомогою Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, з використанням власного електронного цифрового підпису, прирівняного до власноручного підпису відповідно до Закону України «Про електронний цифровий підпис», якщо інше не визначено цим Кодексом.
Абзацом 21 пункту 15 Перехідних положень КАС України встановлено, що Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система починає функціонувати через 90 днів з дня опублікування Державною судовою адміністрацію України у газеті «Голос України» та на веб-порталі судової влади оголошення про створення та забезпечення функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи.
Підпунктом 15.1 пункту 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційної-телекомунікаційної системи подання, реєстрація, надсилання процесуальних та інших документів, доказів, формування, зберігання та надсилання матеріалів справи здійснюється у паперовій формі.
Згідно з підпунктом 15.3 пункту 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційної-телекомунікаційної системи розгляд справи у суді здійснюється за матеріалами справи у паперовій формі.
Позивач звернувся до суду із цим позовом, згідно штемпелю вхідної кореспонденції суду - 20.03.2019 року.
01.03.2019 року, в газеті “Голос України” (№ 42 (7048) від 01.03.2019 року) опубліковано повідомлення про відкликання ДСА України оголошення, опублікованого в газеті “Голос України” (№ 229 (6984) від 01.12.2018) щодо створення та забезпечення функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи.
Станом на 01.03.2019 року, відповідно до рішення Вищої ради правосуддя від 28.02.2019 № 624/0/15-19 було здійснено відтермінування початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи (ЄСІТС).
На момент звернення до суду позивача із позовною заявою Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система не розпочала свою роботу, що унеможливлює прийняття позовної заяви в електронній формі без наявності власноручного підпису позивача.
Також, згідно підпункту 2.2.18 "Інструкції з діловодства в адміністративних судах України", затвердженої наказом Державної судової адміністрації України від 17.12.2013 № 174, для підтвердження офіційного статусу документів, отриманих електронною поштою, не скріплених електронно-цифровим підписом, або отриманих каналами факсимільного зв'язку, повинні бути надані (надіслані) їх оригінали. До підтвердження оригіналами такі документи мають статус інформаційних.
Таким чином, позовна заява засвідчена електронно-цифровим підписом подана до функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи не може вважатися позовною заявою підписаною у встановленому законом порядку.
Відповідно до п.3 ч.4 статті 169 КАС України позовна заява повертається позивачеві, якщо позов подано особою, яка не має адміністративної процесуальної дієздатності, не підписано або підписано особою, яка не має права її підписувати, або особою, посадове становище якої не вказано.
За такого правового регулювання та обставин справи позовна заява вважається не підписаною, а тому не може бути прийнята до розгляду і підлягає поверненню особі, яка її подала.
Вказаний висновок відповідає правовій позиції, висловленій в ухвалах Верховного Суду від 12.03.2018 у справі № 804/6946/17 (провадження № К/9901/29351/18), від 12.04.2018 у справі № 820/798/18 (провадження № К/9901/47081/18), від 23.04.2018 у справі № 554/7927/16-а (провадження № К/9901/47775/18), від 18.01.2019 у справі № 303/570/17 (адміністративне провадження № К/9901/807/19), від 28.01.2019 у справі № 9901/43/19 (адміністративне провадження № П/9901/43/19), від 06.01.2019 у справі № 807/33/18 (адміністративне провадження № К/9901/3672/19), від 11.02.2019 у справі №855/12/19 (адміністративне провадження № К/9901/18/19).
Керуючись ст. 169, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Позовну заяву ОСОБА_1 до Міністра соціальної політики України ОСОБА_2, Міністерства соціальної політики України про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії, відшкодування матеріальної шкоди повернути позивачу.
Копію ухвали про повернення позовної заяви надіслати позивачеві.
Роз'яснити позивачу, що відповідно до частини 8 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Ухвала суду набирає законної сили та може бути оскаржена до Третього апеляційного адміністративного суду в порядку та строки, передбачені статтями 256 та 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII Перехідні положення Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до Дніпропетровського окружного адміністративного суду.
Повний текст ухвали складено та підписано 22 березня 2019 року.
Суддя ОСОБА_6