Рішення від 20.03.2019 по справі 240/1192/19

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 березня 2019 року м. Житомир справа № 240/1192/19

категорія 112030300

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

судді Нагірняк М.Ф.,

розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій неправомірними, зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії,

встановив:

ОСОБА_1 звернулася з позовом до Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії.

Позивач зазначила, що має страховий стаж роботи для нарахування пенсії в розмірі 29 років 5 місяців та 14 днів, а тому відповідно до вимог статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" має право на перерахунок пенсії за кожний рік страхового стажу, що перевищує 15років. На звернення Позивача від 12.12.2018року Відповідач листом від 22.12.2018року, на думку, Позивача безпідставно та протиправно відмовив у проведенні такого перерахунку, що стало підставою для звернення з даним позовом.

Позивач в судове засідання не прибула, направила до суду заперечення на відзив, в якому заявила клопотання про розгляд справи без її участі.

Ухвалою суду від 19.02.2019 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін.

11.03.2019 року до суду надійшов відзив Відповідача, Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, на позовну заяву, в якому проти позову заперечується, зазначено, що Позивачу відповідно до вимог ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" здійснюється доплата за понаднормативний стаж. На думку Відповідача, виходячи із загального страхового стажу роботи Позивача для нарахування пенсії понаднормативний стаж, тобто понад 20 років, складає 9 років і саме такий понаднормативний стаж враховано для визначення загального розміру пенсії Позивача. В судове засідання представник Відповідача не прибув, направив суду клопотання про розгляд справи без його участі.

Розглянувши в порядку письмового провадження подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення на них, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню за таких підстав.

Вказані спірні правовідносини між сторонами по даній справі щодо особливостей надання пенсій за віком особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, та пільги щодо обчислення стажу роботи (служби) для таких категорій осію регулюються правовими нормами Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року N 796-XII (надалі - Закон N 796-XII), що були чинні на день виникнення спору.

Судом встановлено та визнається сторонами, що Позивач має статус особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 4-ї категорії та отримує пенсію за вислугою років відповідно до п.2 ст. 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення". Загальний страховий стаж роботи Позивача для нарахування пенсії складає 29 років 5 місяців та 14 днів.

Судом встановлено та визнається сторонами, що 12.12.2018 року Позивач зверталася із заявою до Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про перегляд пенсії, призначеної Позивачу, з врахуванням положень ч.2 ст.56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а саме щодо збільшення пенсії на 1 % заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж (а.с.11).

Листом № Г-93/8 від 22 грудня 2018 року Відповідач повідомив, що відповідно до вимог ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" Позивачу вже врахована доплата за кожний рік роботи понад 20 років стажу, тобто Позивачу збільшена пенсія на 1 % заробітку за всі 9 повні роки. Одночасно Відповідач повідомив про відсутність підстав для застосування пункту 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"(а.с.12).

Аналогічні обґрунтування доводів Відповідача наведені у відзиві на позов (а.с.24).

Таке оскаржуване рішення Відповідача та доводи в його обґрунтування, що наведені у відзиві на позов, не відповідають вимогам чинного законодавства з огляду на таке.

Відповідно до пункту 2 статті 56 Закону N 796-XII право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорії 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на 1 % заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 % заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком N 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 % заробітку.

У зв'язку з цим для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, порядок обчислення стажу роботи має пільговий характер та визначений в пункті 2 статті 56 Закону N 796-XII.

Аналіз викладеного положення Закону свідчить про те, що законодавець визначає особливі норми та умови пенсійного забезпечення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Безспірно, суд погоджується із доводами Відповідача, що відповідно до абзацу другого частини першої статті 28 Закону № 1058-IV за кожний повний рік страхового стажу понад 25 років чоловікам і 20 років жінкам пенсія за віком, призначена до 01.10.2011р., збільшується на 1 % розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 % мінімального розміру пенсії за віком, зазначеного в абзаці першому цієї частини.

Разом з тим, для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, ця розрахункова величина також має пільговий характер і визначена в пункті 2 статті 56 Закону № 796-XII, тобто пільговий, а не загальний, порядок обчислення стажу роботи при збільшенні на 1 відсоток розміру пенсії.

Отже, для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи перерахунок пенсії має здійснюватися за кожний повний рік стажу роботи понад установлений мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії (15 років для жінок і 20 років для чоловіків) шляхом збільшення пенсії на 1 % заробітку за рік.

Такі висновки щодо застосування вказаних правових норм Закону № 796-XII викладені в постанові Верховного Суду від 06.02.2018року у справі №560/675/17, які відповідно до вимог ч.5 ст.242 КАС України суд враховує при виборі та застосування норм права у спірних правовідносинах у даній справі.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом України у постановах від 7 липня 2015 року (справа № 21-727а15) та від 20 вересня 2016 року (справа № 21-1255а16).

Таким чином, Позивач має право на перерахунок пенсії за кожний повний рік стажу роботи понад установлений мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії (14 років) шляхом збільшення пенсії на 1 % заробітку за рік, а саме за 14 років (29років-15років).

Зазначене свідчить, що позовні вимоги Позивача відповідають обставинам справи та ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, а тому підлягають задоволенню.

Порушене право Позивача підлягає судовому захисту шляхом зобов'язання Коростенське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити з 01.12.2018року (з урахуванням дати звернення) перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 шляхом збільшення розміру пенсії на 1 % заробітку за кожен рік роботи понад 15 років, але не вище 75 % заробітку.

Відповідно до вимог ст.ст.139-143 КАС України, судові витрати ОСОБА_1 768,40грн. судового збору підлягають відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.

Керуючись статтями 2,90,139-143,242-246,250,255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Позов задовольнити, визнати протиправною відмову Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області в не проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1.

Зобов'язати Коростенське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (11501, вул. Грушевського, 16/1 м. Коростень, Житомирська область, код ЄДРПОУ 37909216) провести з 01.12.2018року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (11601, вул. Л.Українки, 14 м. Малина Житомирської області, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) шляхом збільшення розміру пенсії на 1 % заробітку за кожен рік роботи понад 15 років.

Судові витрати ОСОБА_1 у вигляді судового збору в сумі 768,40грн. підлягають відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя М.Ф. Нагірняк