Рішення від 18.12.2018 по справі 0440/6888/18

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 грудня 2018 року Справа № 0440/6888/18

Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Кадникова Г.В., розглянувши адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1, позивач) звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом про:

- визнання дій ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (далі - ГУ ПФУ в Дніпропетровській області, відповідач) стосовно відмови у призначенні, нарахуванні та виплаті пільгової пенсії за Списком №2 у зв'язку з роботою в особливо шкідливих умовах праці протиправними;

- зобов'язати ГУ ПФУ в Дніпропетровській області призначити, перерахувати та виплатити пенсію на пільгових умовах за Списком №2 у зв'язку з роботою в особливо шкідливих умовах праці відповідно до ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з 25.09.2017 року.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що відповідачем протиправно та незаконно не було зараховано до стажу його роботи в шкідливих умовах за Списком №2 весь період його роботи, зазначений в довідках, уточнюючих особливий характер роботи, умови праці, необхідні для призначення пільгової пенсії за списком №2. Також відповідальність за своєчасне проведення атестації покладається на керівника підприємства, організації., а тому її не проведення не може позбавити громадян їх конституційного права на соціальний захист щодо вирішення питань надання пенсій за віком на пільгових умовах відповідно до ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Ухвалою суду від 19.09.2018 року позовну заяву було залишено без руху та встановлено позивачу десятиденний строк для усунення недоліків позовної заяви.

Ухвалою суду від 19.10.2018 року справу прийнято до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання.

Відповідачем 14.11.2018 року до суду подано відзив на позовну заяву, за змістом якого проти задоволення позовних вимог заперечує, зазначивши що за матеріалами пенсійної справи ОСОБА_1 загальний стаж зараховано по 30.06.2018 року, який складає 29 років 8 місяців 25 днів, у тому числі за списком №1 - 2 роки 8 місяців 8 днів та за списком №2 - 9 років 1 місяць 28 днів. Період роботи з 07.05.2001 року по 10.02.2002 року на дочірньому підприємстві «Вільногірський гірничо-металургійний комбінат та з 10.06.2003 року по 31.12.2008 року у філіалі «Вольногорский горно-металлургический комбинат ЗАО «Крымский ТИТАН»не зараховано до стажу роботи за списком №2, оскільки за цей період підприємством не проведено атестацію робочого місця, як це передбачено ст. 114 та п. 2 розділу ХV Прикінцевих положень Закону України №1058-ІV.

Дослідивши матеріали справи та надані сторонами докази, судом встановлено, що ОСОБА_1 підпадає під категорію осіб, що мають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», що підтверджується копією трудової книжки №1311519.

11.09.2017 року позивач звернувся до Вільногірського відділу з питань призначення, перерахунку та виплати пенсій Кам'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області та надав документи для призначення пенсії за віком на пільгових умовах за списком №2 відповідно до ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування .

Листом №17810/13/37 від 25.09.2017 року позивачу відмовлено в призначенні пенсії на пільгових умовах за списком №2 та зазначено, що можливо зарахувати до стажу роботи за списком №1 періоди роботи з 01.01.1995 року по 08.09.1997 року та з 02.10.2014 року по 10.07.2017 року без урахування відпусток без збереження заробітної плати, що складає: за списком №1 - 2роки 8 місяців 8 днів, за списком №2 - 8 років 5 днів, що унеможливлює призначення пенсії на пільгових умовах.

В листі №П 7746-18 від 24.05.2018 року зазначено, що в червні 2018 року позивачу виповнюється 56 років і він має право звернутись до Вільногірського сектору обслуговування громадян ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області за призначенням пенсії по списку №2 відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Відповідно довідки від 07.09.2017 року №313 позивач працював: на Вільногірському гірничо-металургійному комбінаті, надалі філія «Вільногірський гірничо-металургійний комбінат» ПрАТ «ЮкрейніанКемікалПродактс» з 01.01.1995 по 08.09.1997 року на посаді газорізальника дільниці доводки збагачувальної фабрики, з 07.05.2001 по 10.02.2002 року на посаді електрогазозварника цеху громадського харчування, з 01.06.2003 по 31.12.2008 року на посаді газорізальника дільниці №4 з ремонту енергетичного обладнання теплоелектроцентралі спеціалізованого управління ремонту і монтажу, з 01.01.2009 по 01.10.2014 року на посаді газорізальника відділення №2 з реконструкції та капітального будівництва (дільниці хвостового господарства збагачувального виробництва) ремонтно-монтажного управління.

Відповідно довідки віл 12.07.2017 року №62 позивач працював у ПАТ «Об'єднана гірничо-хімічна компанія» філія «Вільногірський гірничо-збагачувальний комбінат».

Записи в трудовій книжці підтверджують інформацію, вказану в довідках.

Вважаючи неправомірними відмову відповідача в призначенні пенсії, позивач звернувся до суду з адміністративним позовом.

Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд виходить з наступного.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Відповідно до п.6 с.92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.

Положенням ст.1 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 року№1788-XII (далі - Закон №1788-XII) встановлено, що громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.

Статтею 2 Закону №1788-XII визначені види пенсій: а) трудові пенсії: за віком; по інвалідності; в разі втрати годувальника; за вислугу років.

Звернення за призначенням пенсії може здійснюватися у будь-який час після виникнення права на пенсію.

На пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи, зокрема, Працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць.

Відповідно до Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 року№442 (далі - Порядок №442), пенсії за віком на пільгових умовах за списками виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, а також пенсії, що можуть встановлюватися підприємствами й організаціями за рахунок власних коштів працівникам інших виробництв, професій та посад залежно від умов праці, призначаються за результатами атестації робочих місць.

Атестація робочих місць за умовами (надалі - атестація) проводиться на підприємствах і організаціях незалежно від форм власності й господарювання, де технологічний процес, використовуване обладнання, сировина та матеріали є потенційними джерелами шкідливих і небезпечних виробничих факторів, що можуть несприятливо впливати на стан здоров'я працюючих, а також на їхніх нащадків як тепер, так і в майбутньому.

Основна мета атестації полягає у регулюванні відносин між роботодавцем і працівниками у галузі реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільгове пенсійне забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.

Згідно з п. 4 Порядку №442 та пп. 1.5 п. 1 Методичних рекомендацій для проведення атестації робочих місць за умовами праці від 01.09 1992 року №41 періодичність проведення атестації робочих місць визначається безпосередньо колективним договором підприємства і проводиться не рідше одного разу на 5 років.

Результати атестації використовуються для розроблення заходів щодо покращення умов праці і оздоровлення працівників та під час визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах, пільг і компенсацій за рахунок підприємств, установ та організацій, обґрунтування пропозицій про внесення змін до списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.

Пункт 3 «Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах», затвердженому наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 року№383 (далі - Порядок №383) встановлено, що при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992 року.

Згідно з пунктом 4.2 Порядку №383 результати атестації (як вперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, впродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінювались докорінно умов і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. У разі докорінної зміни умови і характеру праці для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведена позачергова атестація.

Суд погоджується із доводами позивача щодо порушення його права на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Своєчасно проведена атестація робочих місць за умовами праці є одним із заходів соціального захисту працівників, який має сприяти реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільгове пенсійне забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.

Атестація має проводитися у передбачені п.4 Порядку №442 проведення атестації строки, а відповідальність за своєчасність та якість її проведення покладається на керівника підприємства, організації.Разом з цим, якщо чергова атестація була проведена з порушенням передбачених п.4 Порядку проведення атестації строків, а працівник до її проведення виконував роботу, яка дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, цей період його роботи має бути зарахований до пільгового стажу за результатами попередньої атестації.

ОСОБА_1 до чергових атестацій, проведених з порушенням Порядку проведення атестації строків виконував роботу, яка дає право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №2, а відтак періоди його роботи, в які не проведено атестацію, мають бути зараховані до пільгового стажу.

Зазначена правова позиція викладена також у постановах Верховного Суду від 10.07.2018 року у справі №227/545/17 (адміністративне провадження №К/9901/22421/18).

Відповідно до статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.

Частиною п'ятою вказаної норми встановлено, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

За наведених обставин суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

Згідно ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, судові витрати підлягають стягненню з відповідача в дохід бюджету.

Керуючись ст.ст.139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (51700, АДРЕСА_1, ІПН НОМЕР_1) до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м.Дніпро, вул. Набережна Перемоги, буд. 26, ЄДРПОУ 21910427) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області стосовно відмови у призначенні, нарахуванні та виплаті пільгової пенсії за Списком №2 у зв'язку з роботою в особливо шкідливих умовах праці.

Зобов'язати ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області призначити, перерахувати та виплатити пенсію на пільгових умовах за Списком №2 у зв'язку з роботою в особливо шкідливих умовах праці відповідно до ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з 25.09.2017 року.

Допустити негайне виконання рішення суду в частині виплати пенсії у межах стягнення за один місяць, відповідно до п.1 ч.1 ст.371 КАС України.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (51700, АДРЕСА_2, ІПН НОМЕР_1) за рахунок бюджетних асигнувань ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м.Дніпро, вул. Набережна Перемоги, буд.26, ЄДРПОУ 21910427) судовий збір у розмірі 704грн.80коп. (сімсот чотири грн. 80коп.).

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Г. В.Кадникова