Постанова від 20.03.2019 по справі 540/2236/18

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 березня 2019 р.м.ОдесаСправа № 540/2236/18

Головуючий в 1 інстанції: Кисильова О.Й.

Колегія суддів П'ятого апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді - Вербицької Н.В.,

суддів - Джабурії О.В.,

Кравченка К.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області на рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 03 грудня 2018 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИЛА:

31 жовтня 2018 року ОСОБА_1 звернувся до Херсонського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, в якому просив визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Херсонській області по нездійсненню перерахунку і виплати пенсії ОСОБА_1 з врахуванням надбавок та підвищень відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року №2262-12 та постанови Кабміну України «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 року №103. Зобов'язати ГУ ПФУ в Херсонській області здійснити перерахунок і виплату ОСОБА_1 пенсії з суми грошового забезпечення, вказаної в довідці ІНФОРМАЦІЯ_1 від 06.03.2018 року про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, починаючи з 01.01.2018 року.

Позовні вимоги обґрунтовані протиправною бездіяльністю відповідача щодо не проведеного перерахунку пенсії, внаслідок чого порушують пенсійні та соціальні права ОСОБА_1 .

Відповідач заперечував проти позову, просив в задоволенні позовних вимог відмовити, зазначаючи, що позивачу поновлено виплату раніше призначеної пенсії за вислугу років з 01.01.2015 року на підставі рішення Херсонського міського суду Херсонської області від 04.07.2016 року. Враховуючи, що даним рішенням не встановлено зобов'язання щодо здійснення подальших перерахунків пенсії ОСОБА_1 відповідно до чинного законодавства, законних підстав для проведення перерахунку пенсії відповідно до постанови Кабміну України №103 немає.

Рішенням Херсонського окружного адміністративного суду від 03 грудня 2018 року позов задоволено.

Не погодившись з прийнятим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на неповне з'ясування судом першої інстанції обставин, що мають значення для справи, порушення норм матеріального права просить скасувати рішення та прийняти нове, яким відмовити в задоволені позовних вимог в повному обсязі. Зокрема, апелянт зазначає, що висновки суду про протиправність не проведеного перерахунку пенсії позивачу є безпідставними та посилається на доводи зазначені у відзиві на позовну заяву.

Відповідно до п.3 ч.1 ст.311 КАС України, справа розглядається в порядку письмового провадження.

Заслухавши доповідача, дослідивши доводи апеляційної скарги, матеріали справи, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та з матеріалів справи вбачається наступне.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , відповідно до пенсійного посвідчення Серія НОМЕР_1 від 26.01.1998 року вийшов на пенсію за вислугою строків служби у званні підполковник, остання штатна посада - начальник Севастопольського гарнізонного фінансового відділення (а.с. 12)

У 1998 році ОСОБА_1 виїхав на постійне місце проживання до держави Ізраїль внаслідок чого йому припинена виплата пенсії з 01.10.1998 року (а.с. 38)

Постановою Ленінського районного суду м. Севастополя від 16.03.2012 року №2а-5358/11, залишеною без змін ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 25.07.2012 року зобов'язано ГУ ПФУ в м. Севастополі відновити та нарахувати позивачу виплату пенсії за вислугу років з 21.10.2011 року (а.с. 51).

Згідно з довідкою №5768 від 26.12.2014 року позивач отримував призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсію за вислугу років з 21.10.2011 року. Виплата пенсії проведена органами Пенсійного фонду по 31.12.2014 року (а.с. 44, на звороті).

З 01.01.2015 року припинена виплата пенсії позивачу в зв'язку з тимчасовою окупацією Автономної Республіки Крим.

Постановою Херсонського міського суду Херсонської області від 04.07.2016 року по справі № 766/2370/16-а частково задоволено адміністративний позов ОСОБА_1 до ГУ ПФУ в Херсонській області. Визнано протиправною бездіяльність ГУ ПФУ в Херсонській області щодо не витребування пенсійної справи ОСОБА_1 та не взяття його на облік. Зобов'язано ГУ ПФУ в Херсонській області витребувати пенсійну справу ОСОБА_1 та взяти його на облік. Визнано протиправною бездіяльність ГУ ПФУ в Херсонській області щодо не поновлення виплати пенсії за вислугу років ОСОБА_1 . Зобов'язано ГУ ПФУ в Херсонській області поновити виплату раніше призначеної пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з дня припинення з 01.01.2015 року, яку проводити на вказаний у заяві від 21.03.2016 року рахунок. У решті позовних вимог відмовлено.

З 01.01.2015 року та 01.01.2018 року ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії, яка у підсумку з надбавками склала 2145,61 грн. (а.с. 47,62).

06.03.2018 року ІНФОРМАЦІЯ_3 видана довідка щодо ОСОБА_1 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій у порядку, визначеному рішенням Кабміну України про те, що відповідно до постанови Кабміну України від 21.02.2018 року № 103 розмір посадового окладу, окладу за військовим званням, військової надбавки за вислугу років за відповідною посадою, за нормами, чинними на 01.03.2018 року, за посадою начальник фінансового відділення Севастопольського гарнізону, становить 9816,50 грн. (посадовий оклад - 5360,00 грн., оклад за військовим званням (підполковник) - 1410,00 грн., надбавка за вислугу років 45 % - 3046,50 грн.

06.09.2018 року відповідач на письмовий запит представника позивача надіслав лист № 9267/03-16, яким повідомив, що ОСОБА_1 перебуває на обліку ГУ ПФУ в Херсонській області, виплата його пенсії здійснюється відповідно до постанови Херсонського міського суду Херсонської області від 04.07.2016 року, справа № 766/2370/16-а з дня припинення її виплати, тобто з 01.01.2015 року у розмірі 2145,61 грн. Перерахунок пенсії ОСОБА_1 з часу її поновлення не проводився. До відповіді надано копію довідки про грошове забезпечення від 06.03.2018 року (а.с. 14).

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що відповідач не проводячи перерахунок пенсії позивачу на підставі довідки Херсонського ОВК від 06.03.2018 року, допустив протиправну бездіяльність, порушення норм діючого законодавства, відтак існують підстави для зобов'язання ГУ ПФУ в Херсонській області здійснити відповідний перерахунок.

Судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції, враховуючи наступне.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ (далі Закон України № 2262-ХІІ), яким державою гарантується гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Так, ч.4 ст.63 Закону України № 2262-ХІІ визначено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабміном України, у строки, передбачені ч. 2 ст. 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Відповідно до абз.13 п.7 постанови Кабміну України 17.07.1992 № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» (в редакції від 24.02.2018) перерахунок пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», проводиться на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 1 постанови Кабміну України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (надалі - постанова № 103, в редакції станом на час виникнення права на перерахунок) постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

Згідно з п.2 постанови №103 виплату перерахованих відповідно до п.1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 р.

Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабміну України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабміну України від 17 липня 1992 р. № 393» (далі - Порядок № 45), яка набрала чинності 20 лютого 2008 року.

Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Порядку № 45 (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин, із змінами, внесеними згідно з постановою № 103 від 21.02.2018) пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Пенсійний фонд України після прийняття Кабміном України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм Головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС.

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону №2262-ХІІ. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Згідно з пунктом 5 Порядку № 45 під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Матеріали справи та матеріали пенсійної справи позивача містять довідку Херсонського обласного військового комісаріату від 06 березня 2018 року про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, у порядку, визначеному рішенням Кабміну України, яка видана на виконання положень постанови Кабміну України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21 лютого 2018 року №103.

Вищезазначене відповідачем не спростовується, крім того у відповіді від 06.09.2018 року на запит представника позивача управлінням ПФУ зазначено, що перерахунок пенсії ОСОБА_1 з часу поновлення пенсії не проводився, надано копію довідки про грошове забезпечення від 06.03.2018 року.

Отже, враховуючи вищевикладене в сукупності та з огляду на довідку ІНФОРМАЦІЯ_1 від 06 березня 2018 року, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо допущеної протиправної бездіяльності відповідача та наявності підстав для зобов'язання ГУ ПФУ в Херсонській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 року на підставі вказаної довідки.

Доводи апелянта, що постановою Херсонського міського суду Херсонської області від 04 липня 2016 року № 766/2370/16-а не встановлено зобов'язання здійснення подальших перерахунків пенсії позивачу, а лише зобов'язано ГУ ПФУ в Херсонській області поновити виплату пенсії позивачу за вислугу років з моменту зупинення її виплати з 01 січня 2015 року, колегія суддів не приймає до уваги, оскільки проведення перерахунку пенсії на момент виникнення спірних правовідносин повинно бути проведено на підставі постанови №103 та жодним чином не стосується постанови Херсонського міського суду Херсонської області від 04 липня 2016 року № 766/2370/16-а, яка винесена за наслідком розгляду інших спірних правовідносин, які регламентовано іншими нормами права, ніж по даній справі. У вищевказаній постанові суду предметом оскарження було порушене право ОСОБА_1 на виплату пенсії та судом не могло прийматися рішення стосовно правовідносин, які можливо виникнуть у майбутньому.

Колегія суддів зазначає, що скасування з 05 березня 2019 року в судовому порядку пунктів 1, 2 постанови Кабміну України від 21 лютого 2018 року №103 (чинної на момент виникнення спірних правовідносин) не впливає на результат розгляду цієї справи по суті, оскільки алгоритм дій державних органів під час проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», передбачений у постанові Кабміну України від 13 лютого 2008 року № 45, не змінився у зв'язку з прийняттям постанови Кабміну України від 21 лютого 2018 року №103. Порядок № 45 в редакції до внесення змін постановою Кабміну України від 21 лютого 2018 року №103 також передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готували для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подавали їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Головні управління Пенсійного фонду України здійснювали перерахунок пенсії на підставі довідок, що надійшли від обласних військових комісаріатів, в яких визначено розмір грошового забезпечення для такого перерахунку. Форма довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, в тому числі складові грошового забезпечення, визначалася у додатку 2 Порядку № 45.

Оцінюючи викладене в сукупності, судова колегія вважає, що суд першої інстанції правильно та у достатньому обсязі встановив обставини справи, і ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, що відповідно до ст.316 КАС України є підставою для залишення апеляційної скарги без задоволення, а постанови суду першої інстанції без змін.

Підстав для скасування чи зміни постанови суду першої інстанції колегія суддів не вбачає, а доводи апеляційної скарги вважає такими, що висновків суду не спростовують.

Враховуючи, що дана справа правомірно віднесена судом першої інстанції до категорії незначної складності та розглядалась за правилами спрощеного провадження, що підтверджується ухвалою суду про відкриття провадження від 01 листопада 2018 року, постанова суду апеляційної інстанції відповідно до ч.5 ст.328 КАС України в касаційному порядку оскарженню не підлягає.

Керуючись ст.ст.308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328 КАС України, судова колегія,-

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області - залишити без задоволення.

Рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 03 грудня 2018 року - залишити без змін.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття, в касаційному порядку оскарженню не підлягає.

Головуючий: Н.В.Вербицька

Суддя: О.В.Джабурія

Суддя: К.В. Кравченко