Clarity Project
Prozorro Закупівлі Prozorro.Продажі Аукціони Увійти до системи Тарифи та оплата Про систему

Рішення від 19.03.2019 по справі 620/273/19

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 березня 2019 року м. Чернігів Справа № 620/273/19

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді - Бородавкіної С.В.,

розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання бездіяльності незаконною та зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1.) 24.01.2019 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (далі - ГУПФУ у Чернігівській області), у якому просить:

- визнати незаконною бездіяльність відповідача (відмова вчинити дії) щодо перерахунку та виплати йому пенсії, як пенсіонеру органів внутрішніх справ, з 01.01.2016 згідно із Законом України від 23.12.2015 №900-VIII ''Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей'', статтею 63 Закону України ''Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб'', постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 ''Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції'', на підставі наданих відповідними органами/особою-пенсіонером довідок про розмір грошового забезпечення з дотриманням Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України ''Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб'', затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45;

- зобов'язати відповідача здійснити йому, як пенсіонеру органів внутрішніх справ, перерахунок та виплату пенсії з 01.01.2016 згідно із Законом України від 23.12.2015 №900-VIII ''Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей'', статтею 63 Закону України ''Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб'', постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 ''Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції'', на підставі наданих відповідними органами/особою-пенсіонером довідок про розмір грошового забезпечення №101/8988, №2503003380 від 14.11.2012 та поліцейського грошового забезпечення №101/8988, №2503005741 від 03.05.2017, які були надані з дотриманням Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України ''Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб'', затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45;

- зобов'язати відповідача почати виплату пенсії у новому перерахованому розмірі, без обмеження розміру пенсії, у зв'язку з тим, що відповідно до п. 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України ''Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи'' та з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016, обмеження розміру пенсії на нього не поширюється, та почати виплату пенсії за минулий час з 01.01.2016 відповідно та на підставі статті 51 Закону України ''Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб'';

- зобов'язати відповідача виплатити компенсацію за несвоєчасну виплату пенсії з його вини;

- зобов'язати відповідача надати йому розрахунки перерахованої пенсії з 01.01.2016 на підставі вказаних довідок, пенсії за минулий час та розрахунок компенсації за несвоєчасну виплату пенсії.

Позовні вимоги мотивовані тим, що він, як пенсіонер органів внутрішніх справ, із набранням чинності Законом України від 23.12.2015 №900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» та прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» набув права на перерахунок пенсії. У відповідача з 04.05.2017 знаходяться дві довідки, на підставі яких ГУПФУ у Чернігівській області повинно було здійснити вказаний перерахунок, однак до цього часу останній не здійснило.

Ухвалою судді від 29.01.2019 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами. Також установлено відповідачу 15-деннийстрок з дня отримання вказаної ухвали для надання відзиву на позов.

18.01.2019 на підставі розпорядження в.о. керівника апарату суду №30, призначено повторний автоматизований розподіл даної справи у зв'язку з припиненням повноважень судді Д'якова В.І., та протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями справа передана для розгляду судді Бородавкіній С.В.

У встановлений судом строк ГУПФУ у Чернігівській області надіслано відзив на позов, у якому відповідач просив відмовити ОСОБА_1 у задоволенні позовних вимог та зазначив, що Управління рішення про відмову у перерахунку пенсії позивачу не приймало, а лише повідомило про відсутність підстав для здійснення перерахунку пенсії з 01.01.2016. Крім того, протягом 2018 року судами розглядалися справи за позовом ОСОБА_1 до ГУПФУ у Чернігівській області, предметом яких було зобов'язання ГУПФУ у Чернігівській області здійснити позивачу перерахунок пенсії відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262, Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантів соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» від 23.12.2015 №900, постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 №103. Відмінністю між справами було лише те, що ОСОБА_1 просив суди зобов'язати відповідача здійснити йому перерахунок пенсії з урахуванням в грошове забезпечення сум додаткових видів грошового забезпечення (збільшених), вказаних кожного разу у різних довідках, листах, матеріалах пенсійної справи.

Зазначив, що ГУПФУ у Чернігівській області здійснено ОСОБА_1 перерахунок пенсії з 01.01.2019 на підставі довідки УМВС України в Чернігівській області від 20.03.2018 №101/8988, №2503005741. Здійснити ж позивачу перерахунок на підставі довідки від 14.11.2012 №101/8988, №2503003380 немає законних підстав, оскільки остання видана на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 №355 «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв'язку з підвищенням до пенсій. Також оскільки у довідці №101/8988, №2503005741 від 03.05.2017 розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 визначено за грудень 2015 року, а не за січень 2016 року (як передбачено у постанові Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103), у відповідача відсутні підстави здійснити позивачу перерахунок пенсії на підставі зазначеної довідки.

Щодо вимоги про здійснення перерахунку пенсії без обмеження розміру зазначив, що оскільки норми законодавства щодо обмеження максимального розміру пенсії чинні, неконституційними не визнані, вони підлягають до застосування всіма юридичними та фізичними особами.

Також зазначив, що відсутні підстави для нарахування ОСОБА_1 компенсації втрати доходу, оскільки заявлені у цій частині вимоги є передчасними і за відсутності суми нарахованої пенсії неможливо встановити чи порушено строки її виплати.

Крім того, вважає, що позивачем пропущено строк звернення до суду.

Позивачем надіслано на адресу суду відповідь на відзив, у якій ОСОБА_1 позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити посилаючись, у тому числі, на правову позицію Верховного Суду, викладену за наслідками розгляду зразкової справи №820/6514/17. Також зазначив, що 05.03.2019 набрало законної сили рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 №826/3858/18, яким визнано протиправними пункти 1 та 2 постанови Кабінету міністрів України від 21.02.2018 №103.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що у задоволенні позову слід відмовити, враховуючи таке.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 проходив службу в органах внутрішніх справ, перебуває на обліку в ГУПФУ у Чернігівській області та отримує пенсію по 2 групі інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням службових обов'язків по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, відповідно до статті 21 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Як вбачається з матеріалів справи, УМВС України в Чернігівській області 14.11.2012 до ГУПФУ в Чернігівській області надіслано довідку №101/8988, №2503003380 про те, що відповідно до постанови КМУ від 07.11.2007 №1294 розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за нормами, чинними на 01.04.2012 (день, з якого змінено розмір грошового забезпечення особам, які проходять службу в органах внутрішніх справ), становить 6 756,30 грн., а саме: 1 150,00 грн. - посадовий оклад, 130,00 грн. - оклад за звання; 448,00 грн. - надбавка за вислугу років; 864,00 грн. - надбавка за виконання особливо важливих завдань; 172,50 грн. - надбавка за роботу в умовах режимних обмежень; 471,50 грн. - надбавка за оперативно-розшукову діяльність; 517,50 грн. - надбавка за службу в спецпідрозділах; 3 002,80 грн. - премія міліції (а.с. 11).

Надалі, відповідно до частини третьої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови КМУ від 15.11.2015 №988, наказу МВС від 06.04.2016 №260, Ліквідаційною комісією УМВС України в Чернігівській області видано довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії (за прирівняною посадою) за нормами, чинними на 01.01.2016 від 03.05.2017 №101/8988, №2503005741 (а.с. 12). Згідно із вказаною довідкою, розмір грошового забезпечення позивача визначено на рівні 8 471,92 грн. та до його складу ураховано: посадовий оклад - 3100,00 грн., оклад за звання - 2200,00 грн., надбавка за стаж служби в поліції - 2385,00 грн., надбавка за роботу в умовах режимних обмежень - 465,00 грн., премія - 321,92 грн.

Відповідно до наданих на вимогу суду матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1 вбачається, що 20.03.2018 Ліквідаційною комісією УМВС України в Чернігівській області видано довідку №101/8988, №2503005741 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії (за прирівняною посадою) за нормами, чинними на 01.01.2016 (а.с. 53). Згідно із вказаною довідкою, розмір грошового забезпечення позивача становить 9 029,38 грн. та до його складу ураховано: посадовий оклад - 3100,00 грн., оклад за звання - 2200,00 грн., надбавка за стаж служби в поліції - 2385,00 грн., надбавка за роботу в умовах режимних обмежень - 465,00 грн., премія - 879,38 грн.

Згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» відповідачем позивачу проведено перерахунок пенсії з 01.01.2016 в розмірі 80%. При цьому, під час вказаного перерахунку ГУПФУ у Чернігівській області використано інформацію, відображену Ліквідаційною комісією УМВС України в Чернігівській області у довідці від 20.03.2018 №101/8988, №2503005741 (а.с. 45-50).

Загальний розмір пенсії з урахуванням доплат становить 10 039,79 грн.

Згідно наданої відомості, пенсія позивачу виплачується у встановленому розмірі, доплата пенсії за попередні періоди - виплачена (а.с. 36).

Вважаючи, що відповідач перерахунок пенсії з 01.01.2016 у встановленому чинним законодавством України порядку не здійснив, 14.01.2019 позивач звернувся до ГУПФУ у Чернігівській області із заявою, у якій просив негайно провести перерахунок його пенсії з 01.01.2016 за його заявою від 18.12.2015 (а.с. 10) на підставі наданих УМВС України в Чернігівській області для перерахунку його пенсії довідок про міліцейське забезпечення №101/8988, №2503003380 від 14.11.2012 та поліцейське грошове забезпечення №101/8988 №2503005741 від 03.05.2017 за прирівняною посадою, виплатити пенсію за минулий час та почати виплату пенсії у новому перерахованому розмірі без обмеження розміру пенсії. Також позивач просив виплатити компенсацію за несвоєчасну виплату пенсії та надати йому розрахунки перерахунку пенсії з 01.01.2016 на підставі вказаних довідок, розрахунок компенсації за несвоєчасну виплату пенсії (а.с. 15).

Неотримавши від ГУПФУ у Чернігівській області відповідь на вказану заяву, ОСОБА_1 звернувся до суду з відповідним адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, визначається Законом України від 9 квітня 1992 року №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі-Закон №2262-ХІІ).

Постановою Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11 листопада 2015 року № 988 (далі - постанова від 11 листопада 2015 року № 988) було визначені складові грошового забезпечення поліцейських, а також їх розмір.

Частиною третьою статті 63 Закону №2262-ХІІ встановлено, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 затверджений Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок №45).

Так, відповідно до пункту 1 Порядку №45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Пунктом 2 Порядку № 45 встановлено, що на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, МНС, Мінтрансзв'язку, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПА, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, Державний департамент з питань виконання покарань (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Згідно із пунктом 3 Порядку №45 на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Відповідно до пункту 5 Порядку №45 для перерахунку пенсій враховуються: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням; надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання "заслужений" чи "народний", службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі; щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок; інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), для перерахунку пенсії не враховуються.

Пунктами 3-5 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова № 103) встановлено перерахувати з 1 січня 2016 р. пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.

Виплату перерахованих відповідно до абзацу першого цього пункту пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) проводити з 1 січня 2018 року. Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 1 січня 2018 р. та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в такому порядку:

з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 року;

з 1 січня 2020 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. та до забезпечення повної виплати розрахованої суми.

У разі коли внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією постановою, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію згідно із Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до пункту 3 цієї постанови проводиться на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, поданих Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України до набрання чинності цією постановою, або довідок, додатково оформлених та поданих відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем здійснено перерахунок пенсії позивачу з 01.01.2016 у розмірі 80 % грошового забезпечення за посадою начальника відділу ГУНП (прирівняною посадою), на підставі довідки Ліквідаційної комісії УМВС України в Чернігівській області від 20.03.2018 № НОМЕР_1 (а.с. 45-50), що також підтверджується рішеннями судів, зокрема, постановою Чернігівського окружного адміністративного суду від 04.10.2018 у справі №2540/2699/18, залишеною без змін постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 06.12.2018 (а.с. 54-57, 58-61).

Крім того, ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 10 квітня 2018 року у справі №750/5117/17 за заявою ОСОБА_1 про перегляд за нововиявленими обставинами постанови Київського апеляційного адміністративного суду від 03 серпня 2017 року у справі №750/5117/17 встановлено: «ОСОБА_1 21 березня 2018 року здійснено перерахунок пенсії на підставі постанови КМУ № 988, постанови КМУ № 103 від 21.02.2018 з 01.01.2016 з урахуванням довідки УМВС в Чернігівській області про розміри грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії для осіб начальницького і рядового складу ОВС (міліції), видану ОСОБА_1 відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та постанови КМУ №103. Таким чином, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернігівській області проведено перерахунок пенсії позивача відповідно до норм чинного законодавства та у розмірі визначеному Законом. Фактично перерахунок пенсії по суті відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду від 15.02.2018 за результатами розгляду зразкової справи №Пз9901/8/18, та не суперечить правовим висновкам Верховного Суду» (а.с. 83-85).

У постанові від 10 липня 2018 року у справі №825/194/18 Київський апеляційний адміністративний суду зазначив таке: «з матеріалів справи встановлено та підтверджується ОСОБА_1, що перерахунок пенсії позивача з 01 січня 2016 року було проведено відповідачем на підставі постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11 листопада 2015 року № 988.

Відповідно, відповідачем виконано його обов'язок стосовно здійснення перерахунку пенсії у зв'язку з прийняттям Урядом відповідного рішення, а саме - Постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11 листопада 2015 року № 988.

Крім того, колегія суддів вважає за необхідне зазначити, що матеріали справи не містять інформації щодо неправомірності, або безпідставності здійсненого відповідачем перерахунку пенсії позивача з січня 2016 року.» (а.с. 70-72).

Частиною четвертою статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Враховуючи наведене, суд вважає, що відсутні правові підстави для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 щодо визнання незаконною бездіяльності ГУПФУ в Чернігівській області (відмова вчинити дії) щодо перерахунку та виплати йому пенсії, як пенсіонеру органів внутрішніх справ, з 01.01.2016 згідно із Законом України від 23.12.2015 №900-VIII ''Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей'', статтею 63 Закону України ''Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб'', постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 ''Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції'', на підставі наданих відповідними органами/особою-пенсіонером довідок про розмір грошового забезпечення з дотриманням Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України ''Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб'', затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, оскільки такий перерахунок фактично проведений з дотриманням вимог чинного законодавства, що установлено численними судовими рішеннями.

При цьому, посилання позивача на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18 (набрало законної сили 05.03.2019), яким визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», є необґрунтованими, оскільки останнє не має відношення до спірних правовідносин, так як скасовані пункти стосуються порядку проведення перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським).

У свою чергу, ОСОБА_1 отримує пенсію згідно із вищевказаним Законом як особа начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), тому перерахунок його пенсії проведено з 01.01.2016 відповідно до чинних положень пунктів 3-5 Постанови №103.

Також суд не вважає належним доказом протиправності перерахунку ГУПФУ в Чернігівській області пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 лист УМВС України в Чернігівській області від 28.12.2018 №30/У-609л/к-3 (а.с. 14), оскільки у ньому відображено запитувану позивачем інформацію про його грошове забезпечення та він не пов'язаний з перерахунком пенсії позивача та видачею відповідної довідки.

Аналізуючи заявлені позовні вимоги, суд вважає необґрунтованими вимоги ОСОБА_1 щодо зобов'язання ГУПФУ в Чернігівській області провести йому з 01.01.2016 перерахунок пенсії на підставі довідок від 14.11.2012 №101/8988, №2503003380 та від 03.05.2017 №101/8988, №2503003380, враховуючи такі обставини.

Щодо довідки від 14.11.2012 №101/8988, №2503003380, суд зазначає, що остання видана УМВС України в Чернігівській області ГУПФУ у Чернігівській області на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 №355 «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Так, вказаною Постановою було передбачено з 01 липня 2012 року підвищення до пенсій, призначених до зазначеної дати відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у розмірі 11 відсотків пенсій, обчислених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону, збільшивши її з 1 вересня 2012 р. до 23 відсотків та з 1 січня 2013 р. до 35 відсотків.

Відповідно до пункту 2 вищенаведеної Постанови, розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону з урахуванням доплат до попередніх розмірів пенсій згідно з пунктом 4 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45, та підвищень, передбачених абзацом першим цього пункту, не можуть перевищувати розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону виходячи з грошового забезпечення, встановленого постановою Кабінету Міністрів України № 1294 .

Таким чином, саме для визначення граничного розміру доплати згідно з Постановою №355 уповноваженим органом була надана довідка від 14.11.2012 №101/8988, №2503003380, яка використана відповідачем при здійсненні перерахунку пенсій у той час.

Також суд звертає увагу, що у довідці від 14.11.2012 №101/8988, №2503003380 вказано додаткові види грошового забезпечення (крім надбавки за роботу в умовах режимних обмежень (15%)) ОСОБА_1, виплата яких жодному поліцейському Головного управління Національної поліції у Чернігівській області не здійснювалась, про що зазначив Верховний Суд у рішенні від 12.03.2018, за результатами розгляду зразкової справи №Пз/9901/1/18.

Таким чином, з урахуванням вимог пункту 5 Порядку № 45, суд зазначає, що оскільки додаткові види грошового забезпечення (надбавка за роботу в умовах режимних обмежень, надбавка за оперативно-розшукову діяльність; надбавка за службу в спецпідрозділах) на момент виникнення в ОСОБА_1 права на перерахунок пенсії вже не виплачувались, вони для перерахунку пенсії не враховуються.

У вказаній довідці зазначено про розмір премії міліції на рівні 80%, який не відповідає середньому розміру премії начальника відділу ГУНП (10,79%) фактично сплаченої працівникам поліції та відображеної Міністерством внутрішніх справ України у листі від 20 квітня 2017 року № 5551/05/22-2017 «Про окремі питання підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсій».

Довідка ж від 03.05.2017 №101/8988, №2503005741 надана УМВС України в Чернігівській області відповідачу на виконання постанови Кабінету Міністрів України №988 за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за грудень 2015 року, що не відповідає вимогам Постанови №103, оскільки останньою передбачено визначення розміру грошового забезпечення станом на січень 2016 року.

Крім того, у довідці від 20.03.2018 №101/8988, №2503005741, на підставі якої позивачу здійснено перерахунок пенсії з 01.01.2016, вказано більший розмір грошового забезпечення (9029,38 грн.) ніж у довідці від 03.05.2017 №101/8988, №2503005741 (8471,92 грн.) (а.с. 12, 53).

Згідно з частиною другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку, що у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 слід відмовити.

При цьому, доводи відповідача, що позивачем пропущено строк звернення до суду є необґрунтованими, оскільки Законом №2262-ХІІ встановлено, що перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком (частина третя статті 51 цього Закону).

Керуючись статтями 227, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_2, АДРЕСА_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (код ЄДРПОУ 21390940, вул. П'ятницька, 83-а, м. Чернігів, 14000) про визнання бездіяльності незаконною та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення суду може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня виготовлення повного тексту. Апеляційна скарга, з урахуванням положень підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII ''Перехідні положення'' Кодексу адміністративного судочинства України, подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення виготовлено 19 березня 2019 року.

Суддя С.В. Бородавкіна