Справа № 855/76/19
15 березня 2019 року м. Київ
Шостий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого судді Файдюка В.В.
суддів: Мєзєнцева Є.І.
Чаку Є.В.
При секретарі: Марчук О.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом кандидата на пост Президента України ОСОБА_2 до Центральної виборчої комісії про скасування постанови Центральної виборчої комісії від 08 березня 2019 року №514 "Про зміни в складі окружних виборчих комісій з виборів президента України на чергових виборах Президента України 31 березня 2019 року" в частині, зобов'язання вчинити певні дії,
Кандидат на пост Президента України ОСОБА_2 звернулась до Шостого апеляційного адміністративного суду в порядку адміністративного судочинства з позовом до Центральної виборчої комісії (далі - Комісія, ЦВК) про:
- скасування постанови Центральної виборчої комісії від 08 березня 2019 року №514 "Про зміни в складі окружних виборчих комісій з виборів президента України на чергових виборах Президента України 31 березня 2019 року" в частині призначення:
заступником голови окружної виборчої комісії з виборів Президента України територіального виборчого округу №30 члена цієї комісії ОСОБА_3, 1963 року народження - від кандидата на пост Президента України ОСОБА_2.(додаток 3);
головою окружної виборчої комісії з виборів Президента України територіального виборчого округу №40 члена цієї комісії ОСОБА_4, 1955 року народження - від кандидата на пост Президента України ОСОБА_5.(додаток 3);
головою окружної виборчої комісії з виборів Президента України територіального виборчого округу №45 члена цієї комісії ОСОБА_6, 1959 року народження - від кандидата на пост Президента України ОСОБА_7 (додаток 4);
секретарем окружної виборчої комісії з виборів Президента України територіального виборчого округу №58 члена цієї комісії ОСОБА_8, 1977 року народження - від кандидата на пост Президента України ОСОБА_9 (додаток 4);
секретарем окружної виборчої комісії з виборів Президента України територіального виборчого округу №62 члена цієї комісії ОСОБА_10, 1956 року народження - від кандидата на пост Президента України ОСОБА_9 (додаток 5);
секретарем окружної виборчої комісії з виборів Президента України територіального виборчого округу №85 члена цієї комісії ОСОБА_11, 1971 року народження - від кандидата на пост Президента України ОСОБА_5 (додаток 8);
заступником голови окружної виборчої комісії з виборів Президента України територіального виборчого округу №107 члена цієї комісії ОСОБА_12, 1971 року народження - від кандидата на пост Президента України ОСОБА_7 (додаток 11);
головою окружної виборчої комісії з виборів Президента України територіального виборчого округу №131 члена цієї комісії ОСОБА_13, 1950 року народження - від кандидата на пост Президента України ОСОБА_7 (додаток 13);
головою окружної виборчої комісії з виборів Президента України територіального виборчого округу №160 члена цієї комісії ОСОБА_14, 1960 року народження - від кандидата на пост Президента України ОСОБА_15 (додаток 16);
секретарем окружної виборчої комісії з виборів Президента України територіального виборчого округу №168 члена цієї комісії ОСОБА_16, 1973 року народження - від кандидата на пост Президента України ОСОБА_7 (додаток 17);
секретарем окружної виборчої комісії з виборів Президента України територіального виборчого округу №181 члена цієї комісії ОСОБА_17, 1980 року народження - від кандидата на пост Президента України ОСОБА_18 (додаток 17);
заступником голови окружної виборчої комісії з виборів Президента України територіального виборчого округу №184 члена цієї комісії ОСОБА_19, 1967 року народження - від кандидата на пост Президента України ОСОБА_9 (додаток 18);
заступником голови окружної виборчої комісії з виборів Президента України територіального виборчого округу №202 члена цієї комісії ОСОБА_20, 1952 року народження - від кандидата на пост Президента України ОСОБА_21 (додаток 20);
заступником голови окружної виборчої комісії з виборів Президента України територіального виборчого округу №221 члена цієї комісії ОСОБА_22, 1987 року народження - від кандидата на пост Президента України ОСОБА_23 (додаток 22);
- зобов'язання Центральної виборчої комісії здійснити призначення членів окружних виборчих комісій на відповідні вакантні керівні посади у вказаних окружних виборчих комісіях з виборів Президента України з урахуванням вимог статті 23 Закону України «Про вибори Президента України» з дотриманням права кандидатів на пост Президента України на пропорційну частку кожної категорії керівних посад в цих комісіях.
Позивач в обґрунтування позовних вимог зазначає, що оскаржувана постанова ЦВК не відповідає вимогам статті 23 Закону України «Про вибори Президента України», тобто прийнята без дотримання прав кандидатів на пост Президента України на пропорційну частку кожної категорії керівних посад в цих комісіях.
На думку позивача, при прийнятті оскаржуваного рішення відповідачем порушено принцип рівності прав і можливостей кандидатів щодо участі у виборчому процесі та принцип пропорційності розподілу керівних посад в окружних комісіях між суб'єктами подання кандидатур.
Відповідачем було подано до суду відзив на адміністративний позов, за змістом якого зазначено, що Комісія під час формування окружних виборчих комісій з виборів Президента України на чергових виборах Президента України 31 березня 2019 року неухильно дотримувалася вимог ч.8 статті 23 Закону та забезпечила кожному кандидату на пост Президента України пропорційність часток керівних посад в окружних виборчих комісіях відповідно до кількості кандидатур, включених від цього суб'єкта до складу окружних виборчих комісій (далі - ОВК), у відношенні до загальної кількості осіб, включених до складу окружних виборчих комісій, та приблизну рівномірність територіального розподілу посад, отриманих представниками кожного суб'єкта подання.
В судовому засіданні представник позивача вимоги позовної заяви підтримав в повному обсязі, просив їх задовольнити. Представником позивача додатково усно заявлено клопотання щодо витребування по 14-ти спірних керівних посадах в ОВК відповідних подань кандидатів на пост Президента України для дослідження питань професійного досвіду осіб, призначених на вказані 14 керівних посад в ОВК.
Судовою колегією відмовлено у задоволенні усного клопотання про витребування додаткових доказів, оскільки позовні вимоги мають підставою порушення принципу пропорційності розподілу керівних посад в ОВК, а не порядок і процедуру їх призначення на ці посади, таким чином, витребувані позивачем докази не матимуть відношення до підстав позову.
Представник відповідача заперечував проти задоволення адміністративного позову, просив відмовити у задоволенні позовних вимог. Відповідачем надано суду текст постанови ЦВК від 15.03.2019 року № 557, відповідно до якого заступником голови ОВК № 163 призначено особу від кандидата на пост Президента України ОСОБА_2. Представник ЦВК наголосив, що процес заміщення керівних посад в ОВК є постійним та триваючим, а при визначенні принципу приблизної пропорційності розподілу керівних посад в ОВК слід враховувати всі раніше прийняті численні рішення про заповнення таких посад.
Заслухавши суддю-доповідача та представників сторін судового процесу, перевіривши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, оцінивши письмові докази, що мають юридичне значення для вирішення даного спору, колегія суддів доходить до наступного висновку.
Особливості судового провадження у справах щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій визначені статтею 273 КАС України.
Відповідно до ч.1, 3 статті 273 КАС України право оскаржувати рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій мають суб'єкти відповідного виборчого процесу (крім виборчої комісії), а також ініціативна група референдуму, інші суб'єкти ініціювання референдуму.
Рішення, дії або бездіяльність ЦВК щодо встановлення нею результатів виборів чи всеукраїнського референдуму оскаржуються до Верховного Суду. Усі інші рішення, дії або бездіяльність ЦВК, члена цієї комісії, прийняті у межах виборчого процесу, оскаржуються до апеляційного адміністративного суду в апеляційному окрузі, що включає місто Київ, тобто станом на день розгляду означеної справи - Шостого апеляційного адміністративного суду.
Судом встановлено, що постановою Верховної Ради України від 26 листопада 2018 року № 2631-VIII призначено чергові вибори Президента України на неділю, 31 березня 2019 року. Постановою ЦВК від 27 грудня 2018 року № 253 було оголошено початок виборчого процесу чергових виборів Президента України 31 березня 2019 року з 31 грудня 2018 року.
Центральна виборча комісія постановою від 18 лютого 2019 року № 331 «Про утворення окружних виборчих комісій з виборів Президента України на чергових виборах Президента України 31 березня 2019 року» утворила 199 окружних виборчих комісій з виборів Президента України на чергових виборах Президента України 31 березня 2019 року, одночасно призначивши голів, їх заступників та секретарів відповідних виборчих комісій.
Під час формування окружних виборчих комісій з виборів Президента України на чергових виборах Президента України 31 березня 2019 року Комісія дотрималася вимог ч.8 статті 23 Закону та забезпечила кожному кандидату на пост Президента України пропорційність часток керівних посад в окружних виборчих комісіях відповідно до кількості кандидатур, включених від цього суб'єкта до складу окружних виборчих комісій, у відношенні до загальної кількості осіб, включених до складу окружних виборчих комісій, та приблизну рівномірність територіального розподілу посад, отриманих представниками кожного суб'єкта подання. Зазначеного сторони не заперечували.
Постановою Центральної виборчої комісії від 05 березня 2019 року №464, від 07 березня 2019 року №496, від 08 березня 2019 року №500, 510, 511 скасовано реєстрацію відповідно кандидатів на пост Президента України ОСОБА_24, ОСОБА_25, ОСОБА_26, ОСОБА_27, ОСОБА_28
Постановою Центральної виборчої комісії від 06 березня 2019 року №478, від 07 березня 2019 року №497 достроково припинено повноваження членів окружних виборчих комісій з виборів Президента України, кандидатури яких було включено до складу комісій за поданням кандидатів на пост Президента України, реєстрацію яких було скасовано.
Вказаними постановами Центральна виборча комісія також призначила на керівні посади в окружних виборчих комісіях інших членів комісій, включених до їх складу за поданням інших кандидатів на пост Президента України.
Постановою Центральної виборчої комісії від 08 березня 2019 року №514 «Про зміни в складі окружних виборчих комісій з виборів Президента України на чергових виборах Президента України 31 березня 2019 року», зокрема, достроково припинено повноваження членів окружних виборчих комісій з виборів Президента України, кандидатури яких було включено до складу комісій, у тому числі на керівні посади, за поданням кандидатів на пост Президента України ОСОБА_26, ОСОБА_27, ОСОБА_28, реєстрацію яких було скасовано, та призначено на посади голів, заступників голів та секретарів інших осіб зі складу цих комісій, згідно з додатками до позову 1-22.
Таким чином, за даними позивача, після прийняття Комісією оскаржуваної постанови, розподіл керівних посад в окружних виборчих комісіях між кандидатами на пост Президента України які забезпечили 100 відсоткове (199 членів комісій) представництво у складах окружних виборчих комісій, у кандидата на пост Президента України ОСОБА_7 в окружних виборчих комісіях 25 керівних посад, ОСОБА_5 - 24, ОСОБА_9 - 22. Водночас, у інших кандидатів на пост Президента України, кандидатури за поданням яких включено до складу усіх 199 окружних виборчих комісій, частка керівних посад в середньому становить по 17 осіб.
На думку позивача, Центральною виборчою комісією під час розподілу керівних посад в окружних виборчих комісіях постановою від 8 березня 2019 року № 514 не дотримано принципу пропорційності, передбаченого статтею 23 Закону.
Крім того, позивач вважає, що Центральною виборчою комісією не дотримано принципу пропорційності також при визначенні частки кожної категорії керівних посад в окружних виборчих комісіях від кожного із суб'єктів подання кандидатур до їх складу.
Після розподілу Центральною виборчою комісією керівних посад в окружних виборчих комісіях посаду голови займають 12 осіб, включених до складу таких комісій за поданням кандидата на пост Президента України ОСОБА_7, 8 голів - від кандидата на пост Президента України ОСОБА_5 Від інших кандидатів на пост Президента України в середньому по 6 голів окружних виборчих комісій.
Вказане, на переконання позивача, свідчить про те, що постанова Центральної виборчої комісії від 8 березня 2019 року № 514 в частині призначення членів окружних виборчих комісій на керівні посади в цих комісіях замість голів, заступників голів та секретарів комісії, повноваження яких були достроково припинені на підставі п.4 ч.4 статті 30 Закону, не відповідає вимогам ч.3 статті 3, ч.8 статті 23 Закону щодо рівності прав і можливостей усіх кандидатів на пост Президента України брати участь у виборчому процесі, а також дотримання їх права на пропорційну частку кожної категорії керівних посад в окружних виборчих комісіях.
Відповідно до вимог ч. 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 статті 1 Закону України «Про Центральну виборчу комісію» Центральна виборча комісія є постійно діючим колегіальним державним органом, який діє на підставі Конституції України, цього та інших законів України і наділений повноваженнями щодо організації підготовки і проведення виборів Президента України, народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів, всеукраїнського і місцевих референдумів в порядку та в межах, встановлених цим та іншими законами України.
За приписами статті 2 Закону України «Про Центральну виборчу комісію» комісія відповідно до своїх повноважень забезпечує дотримання передбачених Конституцією України та законами України принципів і засад виборчого і референдумного процесів, реалізацію виборчих прав громадян України та права на участь у референдумі, однакове застосування законодавства України про вибори і референдуми на всій території України.
Комісія будує свою діяльність на принципах верховенства права, законності, незалежності, об'єктивності, компетентності, професійності, колегіальності розгляду і вирішення питань, обґрунтованості прийнятих рішень, відкритості і публічності.
Відповідно до п. 1 статті 18 Закону України «Про Центральну виборчу комісію» до повноваження Комісії віднесено організацію підготовки і проведення виборів Президента України
Відповідно до статті 103 Конституції України порядок проведення виборів Президента України встановлюється законом.
Організація і порядок проведення виборів Президента України визначені Законом України від 05 березня 1999 року № 474-XIV «Про вибори Президента України».
Відповідно до ч. 1 статті 21 Закону України «Про вибори Президента України» вибори Президента України організовують і проводять: 1) Центральна виборча комісія; 2) окружні виборчі комісії; 3) дільничні виборчі комісії.
Окружна виборча комісія утворюється Центральною виборчою комісією не пізніш як за сорок днів до дня виборів у складі голови, заступника голови, секретаря та інших членів комісії у кількості не менше дванадцяти осіб (ч. 2 статті 23 Закону України «Про вибори Президента України»).
Згідно ч. 3 статті 23 Закону України «Про вибори Президента України» подання стосовно кандидатур до складу окружних виборчих комісій (по одній особі до однієї виборчої комісії від одного кандидата) вносяться кандидатами на пост Президента України, які зареєстровані у Центральній виборчій комісії.
Разом з тим, Закон встановлює обов'язок Центральної виборчої комісії сформувати склад окружних виборчих комісій незалежно від наявності подань від кандидатів на пост Президента України, що підтверджується ч.5 статті 23 Закону, відповідно до якої в разі, якщо в установлений ч.3 цієї статті строк не надійшли подання щодо складу окружної виборчої комісії або якщо кількість запропонованих до складу окружної виборчої комісії осіб становить менше дванадцяти осіб, окружна виборча комісія утворюється Центральною виборчою комісією за поданням її Голови на підставі пропозицій членів Комісії у кількості дванадцяти осіб з обов'язковим урахуванням поданих кандидатур від кандидатів на пост Президента України, внесених відповідно до ч.3 цієї статті.
Відповідно до ч. 8 статті 23 Закону України «Про вибори Президента України» Центральна виборча комісія одночасно з формуванням складу окружної виборчої комісії призначає голову, заступника голови, секретаря такої виборчої комісії. Кожний суб'єкт подання кандидатур до складу окружних виборчих комісій має право на пропорційну частку кожної категорії керівних посад в окружних виборчих комісіях. Частка керівних посад для кожного суб'єкта подання кандидатур до складу окружних виборчих комісій в межах загальнодержавного округу визначається відповідно до кількості кандидатур, включених від цього суб'єкта до складу окружних виборчих комісій, у відношенні до загальної кількості осіб, включених до складу окружних виборчих комісій. Особа, включена до складу окружної виборчої комісії за поданням Голови Центральної виборчої комісії, не може бути призначена на керівну посаду у виборчій комісії, крім випадків, коли до складу відповідної виборчої комісії не надійшли або надійшли у недостатній кількості подання від кандидатів на пост Президента України. Розподіл керівних посад між суб'єктами подання в межах часток, визначених відповідно до цієї частини, визначається Центральною виборчою комісією. При цьому повинна бути дотримана приблизна рівномірність територіального розподілу посад, отриманих представниками кожного суб'єкта подання.
Вказаною нормою встановлений порядок визначення Центральною виборчою комісією часток посад голови, заступника голови та секретаря окружної виборчої комісії при утворенні окружної виборчої комісії та передбачено право кандидата на пост президента на пропорційну частку посад голови, заступника голови та секретаря окружної виборчої комісії.
Згідно п. 4 ч.4 статті 30 Закону повноваження члена окружної виборчої комісії припиняються достроково виборчою комісією, яка її утворила, у зв'язку з прийняттям рішення про скасування реєстрації кандидата на пост Президента України, за поданням якого кандидатуру такого члена було включено до складу відповідної виборчої комісії.
Відповідно до ч.9 статті 30 Закону рішення про дострокове припинення повноважень або заміну голови, заступника голови, секретаря виборчої комісії приймається одночасно з рішенням про призначення нового члена комісії на посаду голови, заступника голови, секретаря виборчої комісії від того ж суб'єкта подання в разі внесення відповідного подання. За відсутності такого подання на посаду голови, заступника голови, секретаря виборчої комісії призначається інша особа зі складу цієї виборчої комісії.
Досліджуючи обставини формування керівного складу посад в ОВК протягом виборчого процесу з виборів Президента України 2019 року, судова колегія доходить висновку, що через вибуття з виборчих перегонів кандидатів на пост Президента України, зміну складу ОВК та з інших причин, штатний та керівний склад ОВК піддавався неодноразовій зміні. ЦВК в 2019-му році декілька разів приймалися колегіальні рішення про зміни в складі ОВК, зокрема, останній раз 15.03.2019 року постановою Комісії № 577 затверджено новий склад ОВК № 163, у тому числі новий склад керівних посад цієї ОВК. Цією постановою ЦВК № 577 у тому числі заступником голови ОВК № 167 призначено ОСОБА_30 від кандидата на пост Президента України ОСОБА_2
Таким чином, колегія суддів дійшла висновку, що, враховуючи вимоги статті 11 Закону, збереження пропорційності частки посад голови, заступника голови та секретаря ОВК покладається на ЦВК Законом, яка, в умовах довготривалості виборчого процесу приймає ряд рішень для його забезпечення, а тому виокремлення окремої постанови відповідача (у тому числі спірної постанови № 514), як акту індивідуальної дії суб'єкта владних повноважень без врахування інших прийнятих рішень з цього самого питання, прийнятих хронологічно раніше та пізніше, не дає підстав вважати про порушення прав позивача, як кандидата на пост Президента України, та принципів рівності прав і пропорційності розподілу керівних посад в окружних виборчих комісіях.
Крім того, як встановлено в судовому засіданні, відповідачем не створювалось перешкод позивачу при реалізації його права на внесення подань для формування складу ОВК, а також внесення змін до складу цих комісій.
Звертає на себе увагу й той факт, що наявність усього 14-ти вакантних керівних посад в ОВК не дає математичної можливості розподілити вказані посади між 39-ма кандидатами на пост Президента України у точній пропорції.
Судова колегія при оцінці позовних вимог враховує, що застосування положень статті 23 даного Закону віднесено законодавцем до правовідносин, що виникають як при утворенні ОВК, так і подальшої її діяльності.
З урахуванням наведеного колегія суддів погоджується з позицією позивача та зазначає, що збереження пропорційності частки посад голови, заступника голови та секретаря ОВК протягом тривалості виборчого процесу входить до повноважень, покладених на ЦВК Законом. Пропорційність розподілу керівних посад в окружних виборчих комісіях між кандидатами на пост Президента України повинна дотримуватись ЦВК не лише на момент утворення окружних виборчих комісій, а і в процесі їх діяльності при наявності можливості дотримання цього принципу.
Враховуючи наведене, колегія суддів вважає необґрунтованим посилання відповідача, що законодавець передбачив право кожного суб'єкта при поданні кандидатур до керівного складу окружних виборчих комісій на пропорційну частку кожної категорії керівних посад в окружних виборчих комісіях, виклавши такі вимоги у статті 23 Закону, тільки виключно на етапі утворення окружних виборчих комісій.
Відповідно до частин 3, 7 статті 11 Закону, початок виборчого процесу визначається строками, встановленими Конституцією України та цим Законом та завершується через 15 днів після дня офіційного оголошення Центральною виборчою комісією результатів виборів Президента України або офіційною публікацією подання Центральної виборчої комісії до Верховної Ради України щодо призначення повторних виборів Президента України.
Наразі позивач помилково посилається на необхідність дотримання ЦВК принципу «пропорційності» розподілу керівних посад в окружних виборчих комісіях, оскільки Закон вимагає дотримання не точної, а приблизної рівномірності у вказаному питанні, тобто розподіл часток посад між кандидатами у Президенти України може мати на думку суду розумну розбіжність.
Оскільки Закон не визначає граничного чисельного (кількісного) розміру різниці між кількістю керівних посад в ОВК різних кандидатів у Президенти України, з урахуванням наявних обставин справи та наданих доказів, у тому числі відомостей про кількість представників кандидатів на пост Президента України у керівному складі ОВК, які розміщені у загальному доступі в мережі Інтернет, а також за текстом постанови ЦВК № 577 від 15.03.2019 року, якою доповнено кількість керівних посад в ОВК від позивача, суд вважає, що наявна після прийняття спірної постанови та на момент розгляду справи № 855/76/19 по суті розбіжність між вказаною кількістю посад відповідає принципу «приблизної рівномірності», визначеному частиною 8 статті 23 Закону.
Таким чином, як вбачається з наявних доказів та пояснень сторін, при розподілі кількості керівних посад ОВК між представниками кандидатів на пост Президента України на чергових виборах Президента України 31 березня 2019 року відповідачем було дотримано приблизну рівномірність та пропорційну рівність часток керівних посад в ОВК.
Решта посилань та тверджень сторін судовою колегією не приймається через невідповідність таких заперечень та обґрунтувань до предмету позову або доказову непідтвердженість матеріалами справи.
За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку, що оскаржувана постанова відповідача є такою, що прийнята на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України, у зв'язку з чим, підстави для її скасування відсутні.
Вимоги позивача щодо зобов'язання ЦВК здійснити призначення членів ОВК на 14-ть відповідних вакантних керівних посад в ОВК у відповідності до вимог статті 23 Закону - задоволенню також не підлягають на наведених вище підставах, оскільки є похідними від позовної вимоги про скасування постанови ЦВК № 514 в певній частині.
Виходячи з вищевикладеного колегія суддів приходить до висновку про відмову в задоволенні позовних вимог у повному обсязі. У зв'язку з відмовою в задоволенні позову понесені судові витрати (зокрема, судовий збір) покладаються на позивача.
Враховуючи наведені вище норми національного матеріального права, керуючись ст.ст.143, 194, 241, 246, 250, 268, 269, 271, 272, 277, 278 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Відмовити у задоволенні адміністративного позову кандидата на пост Президента України ОСОБА_2 до Центральної виборчої комісії про скасування постанови Центральної виборчої комісії від 08 березня 2019 року № 514 "Про зміни в складі окружних виборчих комісій з виборів президента України на чергових виборах Президента України 31 березня 2019 року" в частині, зобов'язання вчинити певні дії.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження в порядку частини 1 статті 272 КАС України та може бути оскаржене до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного суду у дводенний строк в порядку, встановленому частиною 2 статті 278 КАС України.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу - тобто через Шостий апеляційний адміністративний суд.
Головуючий суддя: В.В.Файдюк
Судді: Є.І.Мєзєнцев
Є.В.Чаку
Головуючий суддя Файдюк Віталій Васильович
Судді: Чаку Євген Васильович
Мєзєнцев Євген Ігорович