Іменем України
14 березня 2019 року
м. Київ
справа №345/2504/17
адміністративне провадження №К/9901/33870/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого судді - Мороз Л.Л.,
суддів: Гімона М.М., Бучик А.Ю.,
розглянувши у порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами у касаційній інстанції адміністративну справу № 345/2504/17
за позовом ОСОБА_1 до Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області (далі - Калуське ОУ ПФУ) про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, провадження по якій відкрито
за касаційною скаргою Калуського ОУ ПФУ
на постанову Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 21 серпня 2017 року, ухвалену у складі головуючого судді Мигович О.М. та
ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 03 жовтня 2017 року, постановлену у складі колегії суддів: головуючого судді Улицького В.З., суддів Запотічного І.І., Кузьмича С.М., -
19 липня 2017 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просив:
- визнати протиправними дії Калуського ОУ ПФУ щодо відмови у виплаті йому доплати за понаднормовий стаж, підвищення пенсії, та іншими доплатами до пенсії відповідно до чинного законодавства;
- зобов'язати Калуське ОУ ПФУ зробити перерахунок та виплату йому доплати за понаднормовий стаж, підвищення до пенсії та іншими доплатами до пенсії відповідно до чинного законодавства з 01 травня 2017 року.
Позов обґрунтовано тим, що з липня 2016 року відповідач на виконання рішення Калуського міськрайонного суду від 26 лютого 2016 року у справі №345/70/16-а ОСОБА_1 було переведено на пенсію відповідно до статті 8 Закону України від 02 вересня 2008 року № 345-VI «Про підвищення престижності шахтарської праці» (далі - Закон № 345-VI). Відповідач повідомив, що з 01 травня 2017 року позивачу проведено перерахунок пенсії відповідно до статті 1 Закону № 345-VI, однак виплати доплат за понаднормативний стаж та інших доплат не передбачено вказаним законом.
Калуський міськрайонний суд Івано-Франківської області постановою від 21 серпня 2017 року, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 03 жовтня 2017 року, задовольнив позовні вимоги.
Задовольняючи позовні вимоги, суду першої інстанції, з висновком якого погодився й апеляційний суд, виходив із того, законодавцем та рішеннями суду у справі № 345/70/16-а чітко визначено мінімальний розмір пенсії шахтарям - три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність а також перерахунок та виплату доплати за понаднормативний стаж, підвищення до пенсії та іншими доплатами до пенсії відповідно до чинного законодавства. Тобто, у вказану суму враховуються будь-які надбавки чи доплати до пенсії.
27 жовтня 2017 року Калуське ОУ ПФУ звернулось до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 21 серпня 2017 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 03 жовтня 2017 року, ухвалити нове рішення - про відмову у задоволенні позовних вимог.
Касаційна скарга мотивна, зокрема, тим, що розмір пенсійної виплати позивачу визначений відповідно до чинного законодавства України, а ОСОБА_1 просить встановити йому підвищення за понаднормовий стаж понад розмір його пенсії.
Вищий адміністративний суд України ухвалою від 31 жовтня 2017 року відкрив касаційне провадження за вказаною касаційною скаргою та витребував матеріали справи.
15 грудня 2017 року розпочав роботу Верховний Суд і набрав чинності Закон України від 03 жовтня 2017 року «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів», яким Кодекс адміністративного судочинства України (далі - КАС України) викладено в новій редакції.
Пунктом 4 частини першої розділу VII Перехідних положень КАС України касаційні скарги (подання) на судові рішення в адміністративних справах, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цією редакцією Кодексу, передаються до Касаційного адміністративного суду та розглядаються спочатку за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи (частини третя статті 3 КАС України).
Верховний Суд заслухав доповідь судді-доповідача про обставини, необхідні для ухвалення судового рішення судом касаційної інстанції, та, переглянувши судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги, дійшов висновку про часткове задоволення касаційної скарги з огляду на таке.
Суди встановили, що трудовий стаж позивача, який можна віднести до стажу роботи, що дає право на пенсійне забезпечення згідно статті 8 Закону № 345-VI становить 24 роки 9 місяців 20 днів. Вказане підтверджено Постановою Калуського міськрайонного суду від 26 лютого 2016 року №345/70/16-а.
Так, даною Постановою суду позов ОСОБА_1 задоволено та визнано дії відповідача щодо відмови позивачу у проведенні перерахунку та виплаті пенсії за віком відповідно до положення статті 8 Закону № 345-VI у розмірі 80% середньої заробітної плати шахтаря, але не менше як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, з належними доплатами, надбавками та допомогами відповідно до чинного законодавства - протиправними та зобов'язано здійснити перерахунок та виплату пенсії за віком відповідно до положення вказаної статті у розмірі 80% середньої заробітної плати шахтаря, але не менше як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, з належними доплатами, надбавками та допомога ми відповідно до чинного законодавства з 12 липня 2015 року з врахуванням виплачених сум та надалі проводити виплату пенсії у перерахованому розмірі з належними доплатами.
На підставі даного рішення 11 травня 2016 року Калуським міськрайонним судом Івано-Франківської області видано виконавчий лист, який позивачем пред'явлено до виконання і на підставі якого здійснено перерахунок та виплату належної йому пенсії, про що свідчить лист Калуського ОУ ПФУ від 03 липня 2017 року №242/М-15. Так, пенсійні виплати ОСОБА_1 до 01 травня 2017 року становили 4430 грн 93 коп.
На підставі листа від 03 липня 2017 року № 242/М-15 позивачу повідомлено, що розмір його пенсійної виплати зменшено з 01 травня 2017 року до 4002 грн 43 коп. Після проведеного перерахунку пенсії з 01 травня 2017 року не було відповідачем враховано доплати за понаднормативний стаж - 656 грн.
Дослідивши спірні правовідносини, колегія суддів зазначає наступне.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 1 Закону № 345-VI дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та членів їх сімей.
Статтею 8 Закону № 345-VI визначено, що мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Аналогічні положення закріплені в абзаці третьому частини першої статті 28 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV), згідно з якою мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону № 345-VI, та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком №1, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри «прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність».
Відповідно до статті 1 Закону № 1058-IV мінімальна пенсія - це державна соціальна гарантія, розмір якої визначається цим Законом.
Отже, державою встановлено додаткову соціальну гарантію отримання пенсійної виплати особам, на яких поширюється дія Закону № 345-VI, не нижче трьох прожиткових мінімумів, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
При цьому, розмір пенсії розраховується за правилами, визначеними статтею 27 Закону № 1058-IV, і за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими й особливо важкими умовами праці за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року, що передбачено частиною третьою статті 24 Закону № 1058-IV.
Тобто розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону № 345-VI, визначається з урахуванням їх стажу та заробітку. До одержаного розміру встановлюється доплата за понаднормовий стаж (по 1% розміру пенсії, але не більш як 1% мінімальної пенсії за віком за кожний повний рік страхового стажу: чоловікам - понад 35, а жінкам - понад 30 років, як це визначено абзацом 1 частини першої статті 28 Закону №1058-IV).
З аналізу вищенаведених норм права слідує, що якщо цей розмір пенсії в сукупності менший за мінімальний розмір, установлений для шахтарів (80% його заробітку, але не менш ніж три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, - абзац третій частини першої статті 28 Закону), пенсія встановлюється в мінімальному розмірі.
Відповідно до частини третьої статті 42 Закону № 1058-IV з 01 січня 2016 року у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 28 цього Закону. Перерахунок пенсії проводиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
Доплата шахтарям до мінімального розмірe - це різниця між мінімальним розміром пенсії (в тому числі трьома прожитковими мінімумами для осіб, які втратили працездатність) та розміром пенсійної виплати, який обчислюється відповідно до статті 27, і з врахуванням статей 28, 42 Закону № 1058-IV.
До розміру пенсії після перерахунку (тобто, понад три розміри прожиткового мінімуму) додаються тільки надбавки, підвищення, компенсаційна виплата за втрату годувальника, додаткова пенсія, пенсія за особливі заслуги, доплата у зв'язку із закриттям ЧАЕС, цільова грошова допомога на прожиття інвалідам війни.
З аналізу наведених вище положень законодавства слідує, що основний розмір пенсії пенсіонера визначається з урахуванням належних йому доплат за його понаднормовий стаж, а потім формується розмір доплати шахтарю.
Ухвалюючи рішення про задоволення позовних вимог суди виходили з того, що відповідачем після проведення перерахунку пенсії з 01 травня 2017 року не було враховано доплати за понаднормовий стаж.
Проте, суди не дослідили яким чином та з яких показників складається розмір пенсійної виплати позивачу, обрахованої відповідачем у спірний період та чи була включена доплата за понаднормовий стаж в основний розмір пенсії позивача.
Також суди не дали оцінки обставині, яка стала підставою для перерахунку пенсії позивачу у травні 2017 року та яка є обов'язковою в розумінні статті 42 Закону № 1058-IV.
До того ж суди не дослідили доводи щодо допущення відповідачем технічної помилки при обчисленні розміру пенсійної виплати після виконання судових рішень у справі №345/4145/15-а, що призвело до неправильного визначення розміру пенсії до травня 2017 року.
При цьому колегія суддів звертає увагу на те, що посилання позивача на постанову Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 26 лютого 2016 року у справі № 345/70/16-а не спростовує вищенаведених висновків, оскільки вказаним рішенням суду не вирішувалися і не могли вирішуватися правовідносини, які виникли у травні 2017 року, і не скасовує підстави для перерахунку пенсії, визначені чинним законодавством, як обов'язкові.
За змістом частин першої та другої статті 341 КАС України суд касаційної інстанції переглядає судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права та не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази.
Отже, колегія суддів дійшла висновку, що без установлення зазначених обставин на підставі належних та допустимих доказів та без надання їм належної правової оцінки, суди дійшли передчасних висновків та прийняли рішення, які не відповідають вимогам щодо їх законності і обґрунтованості.
Відповідно до частини другої статті 353 КАС України підставою для скасування судових рішень судів першої та (або) апеляційної інстанцій і направлення справи на новий судовий розгляд є порушення норм процесуального права, яке унеможливило встановлення фактичних обставин, що мають значення для правильного вирішення справи, якщо, зокрема, суд не дослідив зібрані у справі докази.
Отже суди попередніх інстанцій допустили порушення норм процесуального права, яке унеможливило встановлення фактичних обставин, що мають значення для правильного вирішення справи, оскільки встановили їх без дослідження належних доказів, що у відповідності до пункту 3 частини другої статті 353 КАС України є підставою для скасування судових рішень і направлення справи на новий судовий розгляд.
Під час нового розгляду справи суду слід взяти до уваги викладене в цій постанові і встановити зазначені в ній обставини, що стосуються обсягу та змісту спірних правовідносин і охоплюються предметом доказування, дати правильну юридичну оцінку встановленим обставинам та постановити рішення відповідно до вимог 242 КАС України.
Керуючись статтями 242, 341, 345, 349, 353, 355, 356, 359 КАС України, Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду, -
Касаційну скаргу Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області задовольнити частково.
Постанову Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 21 серпня 2017 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 03 жовтня 2017 року скасувати, а справу направити на новий розгляд до суду першої інстанції.
Постанова суду касаційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та не може бути оскаржена.
...........................
...........................
...........................
Л.Л. Мороз
М.М. Гімон
А.Ю. Бучик ,
Судді Верховного Суду