Лугинський районний суд Житомирської області
Справа № 281/204/19
Провадження по справі № 2-о/281/20/19
про відмову у відкритті провадження
12 березня 2019 року смт. Лугини
Суддя Лугинського районного суду Житомирської області Нечуй Б.П., розглянувши матеріали заяви ОСОБА_1, заінтересована особа: Овруцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про встановлення факту, що має юридичне значення,
07.03.2019 року ОСОБА_1 звернувся до суду з заявою про встановлення факту, що має юридичне значення, а саме факту його проживання на території зони гарантованого добровільного відселення в с. Бовсуни Лугинського району Житомирської області з 03.02.1989 року по 07.03.1989 року, з 27.08.1993 року по 29.12.2015 року. Вимоги мотивує тим, що при зверненні до Овруцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області з заявою про призначення йому пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку йому було відмовлено, так як в нього відсутній належний для даного виду пенсії період проживання в зоні гарантованого добровільного відселення.
Пунктом 1 ч. 1 ст. 186 ЦПК України передбачено, що суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Перевіривши заяву і додані до неї документи, суддя вважає, що у відкритті провадження слід відмовити виходячи з наступного.
Статтею 4 ЦПК України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
На підставі ст. 19 ЦПК України, суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Як вбачається з матеріалів заяви, заявником чітко висловлено мету встановлення факту та зазначено, що встановлення даного факту йому необхідно для подальшої реалізації права на призначення пільгової пенсії із зменшенням пенсійного віку передбаченої ст. 55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Мета судового розгляду полягає саме у встановлені наявності або відсутності факту, а факт повинен мати безспірний характер.
Ці обставини свідчать про встановлення факту який пов»язаний з наступним вирішенням спору про право.
Як зазначено в Постанові Пленуму ВСУ № 5 від 31.03.95 із змінами, «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо: встановлення факту не пов'язується з наступним вирішенням спору про право.
Крім того, постановою Верховного суду від 07.11.2018 року у справі № 561/562/17 роз'яснено, що заява про встановлення факту проживання у зоні гарантованого добровільного відселення не підлягає розгляду в порядку окремого провадження, а спір між фізичною особою та органом Пенсійного фонду України підлягає вирішенню у порядку адміністративного судочинства.
Крім того, ч. 1 ст. 5 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.
Відповідно до ч. 1 ст. 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема спорах фізичних чи юридичних осіб із субєктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Суб'єкт владних повноважень - це орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Пенсійний фонд України (його територіальні органи) є суб'єктом владних повноважень, наділеним владними управлінськими функціями у сфері пенсійного забезпечення.
Відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 20 КАС України окружним адміністративним судам підсудні всі адміністративні справи, крім визначених частиною першою цієї статті.
У зв'язку з цим, заявник має можливість реалізувати своє право на доступ до правосуддя шляхом звернення із зазначеним позовом до відповідного адміністративного суду.
На підставі викладеного і керуючись ст.ст.4,19,186,260,261 ЦПК України, суд, -
Відмовити у відкритті провадження у цивільній справі за заявою ОСОБА_1, заінтересована особа: Овруцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про встановлення факту, що має юридичне значення.
До ухвали про відмову у відкритті провадження у справі, що надсилається заявникові, додаються позовні матеріали. Копія позовної заяви залишається в суді.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала може бути оскаржена до Житомирського апеляційного суду через Лугинський районний суд протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Суддя Б.П.Нечуй